Požárníci hasící FVE vodou

Nezařaditelné
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od mypower.cz »

http://elektrika.cz/data/clanky/elektro ... tovoltaika

Co si o tom myslite?

ja si myslim to, ze pozary bez koure neexistuji a kour dela stin. A k panelum na ktere sviti slunce se predpokladam lze dostat a velmi rychle je odpojit (napriklad ustrizenim kabelů). Panely, ktere jsou nedostupne kvuli pozaru velmi dlouho elektrinu vyrabet nebudou, nebo ji uz nevyrabeji diky zastineni kourem, roztavenim cinovych spoju, zkratu na vodičích s propalenou izolaci atd.

Kdyby horelo az tak, ze by bylo potreba volat pozarniky, to znamena asi uz cely barak v haji a strecha v plamenech tak se na panelu roztavi cinove spoje a panel nevyrobi nic. Pokud panel neni ohrozeny pozarem tak ma hasic s mozkem v hlave (rozumej takovy ktereho nenapadne hasit elektriku vodou) stale sanci napriklad na strese velkeho baraku za pouziti vysokozdvizne plosiny kabely od panelu ustrihnout. Pokud je FVE na poli tak tam si nejak pozar panelů nedokazu predstavit. Co by tam horelo ? Panel sam od sebe? Ta folie s tim sklem? To by moc dlouho nehorelo. Hlinikova konstrukce těžko. Trava pod panelama? Respektive nedokazu si predstavit nemoznost jejich fyzickeho odpojeni tak aby neposilaly proud do mista, ktere je hašeno.

Co si myslite o otazce z odkazovaného článku "Co by se asi stalo, kdyby hasičský sbor použil při hašení ohně, který se například v prvním citovaném případě rozšířil i na FV panely, vodu?"

Ja si myslim ze otazka je polozena velmi demagogicky. Od kdy se jakákoliv elektrika hasí vodou? Z tohoto duvodu si myslim ze odpoved by mela byt: Co by se asi stalo? Takový hasičský sbor by měl být postaven před soud a zakázána mu činnost pro totální nekompetentnost.

Myslim ze velmi zalezi na situaci a pokud neni mozno vypnout el. tak staci panely zakryt necim (treba piskem) a jsou v totalni tmě. Pokud uz jedu hasit FVE tak tam asi nepojedu jen s cisternou s vodou a nebudu cakat vodu do elektriky. Koho by tohle napadlo?

Nevim nevim, pripada mi to jako pokus o v ideálním případě uzákonění povinnosti pouziti specialnich stykacu vyrabenych v licenci v clanku zminene firmy. Vse samozrejme pouze v ramci bezpecnosti. Jak jinak, ze jo .. :roll:

Jak by to bylo s hasenim vetrne elektrarny, ktera by valila proud ven pri vetru stejne jako ten solarni panel kdyz na neho sviti slunce. V pripade ze neni moznost se dostat k ovladani brzdy, nebo odpojit alternator. Zastavit vitr ? Hmmmmm :) Jak, kdyz se k ni nedostaneme napriklad kvuli pozaru stejne tak jako se nedostaneme k tomu panelu na strechu a dostaneme se az ke kabelum ktere od zdroje vedou a ktere je teprve mozno prerusit, nebo vypnout? Vetrnou elektrarnu nezasypes piskem nebo penou nebo necim co by zhorsilo prostupnost svetla (tedy samozrejme vetru). Panel ano.

Nevim nevim .. Ja si myslim ze daleko nebezpecnejsi nez panel na strese je pri pozaru napriklad plynova bomba.

Hasiči řeší první požár solární elektrárny v zemi, vyhořela kvůli přepětí

Požár zničil měnírnu fotovoltaické elektrárny Měnírnu? A tu je problem pri pozaru odpojit od pole panelu, ktere je uplne nekde jinde nez bouda s elektronikou a udelat tak horici boudu s elektronikou totalne bez proudu?

Obrázek

Citim demagogii na míle daleko. A tahle mi fakt zase nejak smrdi nejakym hnusem. Samozrejme nic proti bezpecnosti. To vubec. Napriklad vedeni kabelovych tras tak aby byly pristupne za ruznych okolnosti povazuji za velmi dulezite. Napriklad u me na te me male strese s tim mym malym FVE je to otazka ustrizeni husiho krku, ktery vně chaty vede kabely od panelu do prizemi kde je rozvadec. Ustrizeni = cely barak okamzite bez proudu.

A co takove baterie? To bychom take asi nehasili vodou, ze? Jak chces vypnout baterii ? Panel zastinis, vetrnou elektratnu .... ? a s baterii ? Tu vypnes jak? A baterie s tebou o tom taky nebude velice diskutovat. Proste bude valit na sve poly co nejvetsi mozny proud co umi a co ji odpor vznikleho el. obv. dovoli.

A k tomu obrazku te vyhorele menírny - Je skutecne potreba to hasit vodou? Dojde k nejake zachrane nejakeho majetku? Muze byt nejaka elektronika po takovem pozaru jeste pouzita? No ja nevim. Jestli neni lepsi to nechat zhoret. Kov nehori. Zhori maximalne tak izolace od kabelů, plastove díly. Procentuelne z cele takove menirny budou takove materialy tusim v malem zastoupeni. Vetsina bude asi kov, keramika, plošné spoje. To jsou věci které tak nějak moc nehoří bych řekl. I kdyz pravda ta menirna na fotce dostala si hodne zabrat podle toho jak vypada :) Otazka jestli to bylo jen pozarem, nebo pozarem + cinnosti hasicu. (nic proti hasicum, hasic je dulezite povolani)

a pak jeste jsem nasel diskuzi pozarniku o tom..
http://www.pozary.cz/clanek/43445-cvice ... ent-167671

Co vy ostatni na to?
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od Martin »

Především si myslím, že se to týká jen velkých FV elektráren, kde je na sběrnicích opravdu 600 nebo 1000V a hasič může tedy dostat zásah proudem okolo 100mA (pokud budem počítat odpor lidského těla okolo 5kΩ a odpor proudu vody taky okolo 5 kΩ), což je sice smrtelné, ale málo pravděpodobné, protože:
- pokud nebude hasit bosky bez rukavic a bez ochranného oděvu, tak se mu proud do těla nedostane, vydal by se se nejkratší cestou do země po mokrém oděvu nebo hadici.
-Ale to by se navíc muselo jednat o střídavý proud s uzeměným nulákem. Stejnosměrný proud nezkratuje proti zemi, ale jen póly mezi sebou. Takže zásah hrozí jen, pokud se hasič bude dotýkat jednoho s pólů a na druhý bude stříkat vodu - to není nepravděpodobné, ale asi spíš úplně nemožné.
Takže u mě je to totální kravina, nebo nějaká ČEZ masáž. :roll:
A na našich malých FVE, kde je max. 48V, což je ještě myslím bezpečné napětí, které nepronikne kůží na rukou, se nemůže vůbec nic stát, leda by to hasili vlastním proudem :lol:
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od mypower.cz »

Martin píše:Takže u mě je to totální kravina, nebo nějaká ČEZ masáž. :roll:
A na našich malých FVE, kde je max. 48V, což je ještě myslím bezpečné napětí, které nepronikne kůží na rukou, se nemůže vůbec nic stát, leda by to hasili vlastním proudem :lol:
Prave.. Z tohoto duvodu a i z ostatnich, ktere Martin popsal tohle vidim jako nebezpecnou vec pro bezmozka, ktery se toho muze chytnout. A uz primo z clanku se ukazuje ta demagogie.. "Haseni elektriky vodou" = patrne pokus o vyvolani asociace voda-vodivá-nebezpečná. Proc tam neni nic o spravnem haseni el. zarizeni ? Vsude je napsano "Nehas vodou ani penovymi pristroji". Nedej boze kdyz takovy bezmozek ma lobovaci schopnosti a potka dalsiho sprateleneho bezmozka ve vlade. Tak to je potom skutecne ohen na strese, ale ne takovy ktery hori, ale takovy ktery zvedne adrenalin. Napriklad zdemagogovany soused s nazorem ze vsichni ti s FVE jsou zlodeji a zdrazuji elektriku a co pak budeme za cas delat s hormadami panelu po zivotnosti atd., ktery bude mit po precteni tohoto clanku velke obavy aby mu neshorel barak kvuli sousedove FVE, ktera ma treba 48V pac je velka jak krava. Pokud dodava do site, tak snad instalaci provadi nekdo schvaleny CEZem a tak zakaznik velice asi nebude mit sanci neodborne zasahnout. V pripade ostrovnich FVE napeti 600-1000 proste nevim... U ostrovni FVE mi tohle napeti nejak nesedi. K cemu? A kam ho narvat?

Me by zajimalo zdali se atomova elektrarna hasi lepe nez FVE o libovolne velikosti.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od JiříK »

No, pokud jedou hasit třeba rodinný dům, tak asi jedou s cisternou, ve které většinou bývá voda. A ejhle, na střeše FVE. Co teď? Je celkem fuk, kolik je tam panelů, v tom oblečení jste mokří dřív zevnitř, než z venku. A pokud je ten požár rozsáhlejší, ČÍM to chcete hasit jiným, než vodou? Pískem? Práškovýma hasičákama? Kde má ten hasič vzít jistotu, že už se ony cínové propojky utavily? Já osobně k něčemu takovému dorazit, tak k té proudnici postavím majitele a řeknu stříkej! Nehodlám se nechat zabít...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od avatar »

hmm hasit vodou ne ale když na to celej rok prší je to ok )))
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od JiříK »

avatar píše:hmm hasit vodou ne ale když na to celej rok prší je to ok )))
Sice na to prší celý rok, ale není např. prohořelá izolace kabelů. Navíc plus pól bývá uzemněn... Příklad: Filip má osm panelů, jak může hasič vědět, jestli jsou sériově nebo paralelně? Osm panelů sériově=minimálně 160V ! Jako jediné řešení vidím roztřískat z požárního žebříku minimálně každý druhý-třetí panel a tím to rozpojit. Zase pokaždé tam nebývá požární žebřík, když tam budou plameny, jak se k tomu s tú jejich sekerkú dostat. Zásah stejnosměrným proudem = popáleniny a elektrolýza krve. To se radši budu třepat na padesáti Hz. To je bezpečnější. Pro ty hasiče je to opravdu velké dilema...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od mypower.cz »

mam zatim jen 4 panely, ale jasné.. Ja to chapu ze je to nebezpecne, ale stejne tak jako ten panel se chova napriklad UPSka. Ta bude pri pozaru taky dodavat proud i kdyz bude hlavni jistic dole - dokud ji nedojde baterka nebo ji nekdo nevypne a umi taky pekne ublizit. Taky mam za to ze hasic by mel byt kompetentni a vedet ze existuji nevypnutelne zdroje el.en. a ne chvistnout na kde co vodu pac dojel s cisternou a nic jineho nema. At mi nikdo nerika ze prijede hasic a nezajima ho jestli neni uvnitr nejaka chemie, plynove bomby, technicke plyny, stejne tak by mel zmenit strategii kdyz uvidi FVE. Vodu mam taky a hadici umi strikat kde kdo. Na tohle ale myslim hasici nejsou. Tam by mely fungovat asi i znalosti co jak a cim hasit aby byly minimalizovany skody a ne nadelano vice skody nez uzitku. To neni jen panel, ale i trakcni baterie, uskladnene nabite autobaterie, UPSky. Zvlastni je ze na FVE vadi DC napeti ale ze UPS napriklad hodinu po vypnuti hlavniho jistice bude valit proud tam kde muze dotect i voda, tohle jsem nevidel nikde nikoho resit. Zvlastni. Resi se problem pouze u panelů přičemž tohle neni jediny nevypnutelny zdroj el.en., to me na tom zaráží.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od tomas »

mypower.cz píše: Me by zajimalo zdali se atomova elektrarna hasi lepe nez FVE o libovolne velikosti.
Nehasí lépe, Fukushima už "hoří" více jak půl roku. Vodou se to hasit nedá, protože je to pod napětím a odpojit to nejde, protože by se to přehřívalo ještě více, prekérní situace :?
Prý nějací úředníci na školení hasičů, zakazovali hasičům hasit rodinné domy s panely na střeše a to dokonce i v noci a odpojené od elektřiny :uh:

FVE se hasí úplně stejně jako jiné el. spotřebiče např. TV, lednička atd.. a také rozvodny a transformátory. ČEZkouhelnojaderná loby jen hledá problémy tam kde nejsou. Měli by se spíše starat o bezpečnost jaderných elektráren, protože např. Dukovany všemi bezpečnostními testy neprošli.

Obvod panelů je většinou provedený jako síť IT, tedy ta co se používá v nemocnicích na operačních sálech kvůli bezpečnosti a spolehlivosti. Proti zemi tedy není žádný potenciál. Ovšem problém je v tom, že se používají měniče které nejsou galvanicky oddělené od distribuční sítě. Potom při poruše měniče se teoreticky může dostat napětí z distribuční sítě do obvodu s panely, ale při odpojení FVE od distribuční sítě je toto nebezpečí vyloučeno.
Naposledy upravil(a) tomas dne úte říj 25, 2011 8:57 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od JiříK »

mypower.cz píše:Zvlastni je ze na FVE vadi DC napeti ale ze UPS napriklad hodinu po vypnuti hlavniho jistice bude valit proud tam kde muze dotect i voda, tohle jsem nevidel nikde nikoho resit. Zvlastni. Resi se problem pouze u panelů přičemž tohle neni jediny nevypnutelny zdroj el.en., to me na tom zaráží.
UPSka, na rozdíl od panelů, není vidět... :shock:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od mypower.cz »

JiříK píše:UPSka, na rozdíl od panelů, není vidět... :shock:
A co teprve takovy openspace kancelarsky komplex kde ma UPSku kdekdo pod stolem, treba na patre 50 lidi .. Docela pekelny vykon. Vypnes jistic, ale cele 2he patro je stale pod proudem a neco tam hrozně tutá .. :)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od vata »

Zajímavé, nedávno jsem o něčem podobném mluvila se sousedem, dobrovolným hasičem. Řekl mi, že hasit budovu s panely by nehasili, protože to nejde vypnout. Přemýšlela jsem o tom, a do budoucna uvažuju použít požární poplachový signál EZS jako odpojovač za regulátorem, tzn. při požáru by to odpojilo DC i AC měničový okruh. Ovšem, ani ne tak kvůli hasičům, ale prostě proto, že se těchto věcí bojím. (Těžko si dovedu mimochodem představit, že by se sem ke mně nějaká hasičská technika vůbec dostala.)
Ani ve snu by mě ale nenapadlo, že tenhle problém někdo brutálně zjednoduší jako problém hašení panelů... A souhlasím s panem adminem - cítit v tom hnus bezmozků.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od mypower.cz »

Zkuste se ho prosim zeptat na ty UPS a dalsi neprerusitelne zdroje, jestli by tohle hasili .... A pokud ano, tak proc ne panely? A pokud ne, hasili by vubec neco? UPS ma doma kde kdo...

EDIT: respektive lze definovat ktere neprerusitelne zdroje se hasit budou a ktere ne? A z jakeho duvodu tyto zdroje ano, a jine nikoliv ?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od vata »

Jakožto prima souseda, primárně zemědělce a pak teprve hasiče jej s touhle otázkou raději konfrontovat nebudu :)
Je to tak, jak tady kdosi psal - panely jdou prostě vidět, narozdíl od UPS, pak stačí nějaká zmínka v masmédiích, a už to mají lidi v hlavách... Určitě mimochodem nemluvil "úředně", tak jsme prostě a jednoduše po sousedsku plkali.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od mypower.cz »

no dyt to nemusi byt podano konfrontacne :) Ale opet jako pratelsky sousedsky plk :)

Edit: treba v tu chvili taky na zaklade tady toho logickeho rozporu (UPS, panel) pochopi ze se nechal vyplachnout medii.. nebo kdo vi kym.. na tom neni nic zleho.. to se muze stat komukoliv. Nikdo neni dokonaly ...
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od JiříK »

Tak jsem přečetl tu analýzu z požáru a nic štvavého proti solárníkům jsem tam neobjevil... Suché a věcné konstatování. A pravdivé (závěr zprávy). :|
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od mypower.cz »

analyza pozaru je prave jeden ze zajimavych nestvavych clanku .. To je prave konecne neco co tam popisuje fakta a nevytahuje nejake demagogie jako napriklad haseni el. zarizeni vodou. Prave proto sem to sem hodil pro srovnani.

EDIT: "Kabely byly uhašeny okolní zeminou, čímž bylo zabráněno možnému rozšíření a přenesení požáru na sousední měnírnu." - IMHO naprosto spravné a logické...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od vata »

jojo, taky mě ta analýza zaujala - ta "operativní karta" :) Akorát nevím, kam bych ji vyvěsila. Možná na seník :)
Mimochodem - jako určitá nadsázka s možným dopadem na jednodušší zloděje mě napadla myšlenka s výstražnou tabulkou na 12V rozvaděč.
Hasičům by to asi ale tak legrační nepřipadlo...
Přílohy
R4113166-01.jpg
R4113166-01.jpg (11.54 KiB) Zobrazeno 3996 x
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od JiříK »

Ale stejně. Dovedeš si představit, jak tobě házejí do druhého štoku na panely hlínu??? :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Požárníci hasící FVE vodou

Příspěvek od mypower.cz »

to ne, ale dovedu si predstavit situaci kdy hori chata s drevenou strechou, tak uz neni co hasit a panely davno nemaji cim elektriku vyrabet pokud se uz davno nepropadly o patro niz i s konstrukci.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek