centrála pro zemní plyn na LPG

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od tomas »

Nevíte prosím někdo kde a co nastavit u centrály na zemní plyn Kipor KNE9000T
http://www.kipor.com/product/xiangxi.as ... 6688&id=75
aby spolehlivě běžela na LPG tedy propan-butan?
Propan-butan má větší výhřevnost než zemní plyn tak si myslím že by mělo stačit ubrat ve spalovací směsi plynu a přidat vzduchu podobně jako v případě trysek u plynových hořáků. Centrála při provozu na LPG špatně chytá a občas střílí do výfuku hlavně při vypnutí a občas ji vypíná frekvenční a otáčková ochrana hlavně při snížení zatížení, tak si myslím že je tam moc plynu.
Předtím jsem zapojoval plynové centrály HERON a těm bylo jedno jestli je to CNG nebo LPG. Potom místo Heronu přišel Kipor s manuálem od Heronu a informací že HERON už nejde sehnat (asi pozastavená výroba) a vyrábí se Kipor a že to je prý úplně stejné.

Na fotkách jsem zelenou šipkou vyznačil směr proudění plynu. Plyn pochází přes něco (asi regulátor tlaku?) označeno červenou šipkou a potom jde rovnou do snad karburátoru? Modrá šipka označuje nějaký regulační šroub, zřejmě tlaku.
Centrála má předepsaný vstupní tak plynu 20 mbar, takže na PB láhev jsem přimontoval tento regulátor tlaku:
http://www.plynem.cz/produkty/tlakove-r ... gbn240r26/
Potom ale nerozumím tomu proč je v centrále další regulátor, že by pojistný? Jo a vedou do něj dva dráty na konektor který byl rozpojený, tak jsem konektory spojil, ale nepozoroval jsem na chodu centrály žádný rozdíl v tom, jestli je konektor rozpojený nebo spojený. Při statování je v konektoru 12V.

Centrálu lze také připojit k ATS takže umí automatický start i vypnutí.
Přílohy
Kipor KNE9000T
Kipor KNE9000T
Kipor KNE9000T
Kipor KNE9000T
Kipor KNE9000T
Kipor KNE9000T
Kipor KNE9000T
Kipor KNE9000T
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od dracekvo »

Já mám teda auto na LPG a vypadá to podobně ale přesto tady chybí ta část, kde si šteluju bohatost směsy. Co si poznačit polohu toho modrého šroubu a zkusit s ním zatočit.
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Bydliště: SK-Vychod

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od emsi88 »

ako pise tomas, chcel som kupit plynoveho herona a priamo u heronu som zistil ze ich naozaj prestali vyrabat, lebo vraj mali nejake problemy/poruchy a teraz pripravuju novy model vraj kombinovany. Mam malu benzinovu kiporku, ze robia plynove som ani nevedel.
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od Kostěj »

tomas píše: Potom ale nerozumím tomu proč je v centrále další regulátor, že by pojistný? Jo a vedou do něj dva dráty na konektor který byl rozpojený, tak jsem konektory spojil, ale nepozoroval jsem na chodu centrály žádný rozdíl v tom, jestli je konektor rozpojený nebo spojený. Při statování je v konektoru 12V. Centrálu lze také připojit k ATS takže umí automatický start i vypnutí.
Podle mne ten další regulátor může současně kontrolovat sání. Pokud má agregát možnost automatického startu, pak se pustí plyn a začne točit starter. Přitom v sacím potrubí vznikne podtlak a ten může vyhodnocovat právě ten regulátor. Řídící jednotka pak pozná, že motor nenaskočil a může zastavit plyn. Také jsem jezdil na PB, tam se ale do regulátoru pouštěl kapalný plyn. V regulátoru (kromě ohřevu) byla membrána, čím víc byla v karburátoru otevřená klapka(=požadavek na výkon), tím větší podtlak v sání, tím víc se membrána prohla a tím víc pouštěla plynu. A na potrubí plynu byl potom podobný šroub, kterým se nastavovala bohatost směsi při výkonu. U membrány byl šroub, tím se nastavil volnoběh. Na vašem místě bych ten regulátor opatrně rozebral a zkontroloval. S nastavením by mohli pomoci i v nějakém servisu, kde se vyskytuji šikovní lidé, co rozumí autům na PB. Koukám, že ty ventily na plyn tam jsou dva za sebou: neměl ten druhý otvírat právě ten regulátor?
Střílení do výfuku - to mi v autě signalizovalo moc bohatou směs. Bohatost směsi někdo musí hlídat, pokud není odběr výkonu, musí jít do motoru podstatně méně plynu. V těch prvních autech na PB to bylo regulováno tím podtlakem v sání.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od tomas »

Ano už jsem to trochu nastudoval a bude to regulátor průtoku plynu na základě podtlaku v sání. Říká se tomu reduktor. Používá se pro LPG i CNG, a u kapalných LPG musí být vyhřívaný. Postup seřízení jsem našel zde:
http://www.gorvin.mysteria.cz/centrala/centrala.htm
Jsou tam zřejmě tři regulační členy.
1. mosazný ventil na výstupu s reduktoru
2. šroub ve středu reduktoru označen modrou šipkou
3. a zřejmě i černý šroub na pravé straně reduktoru vedle kabelového svazku
Jen pořád nevím co tyto regulační členy nastavují. To budu muset asi vyzkoušet.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od PavelR »

Tento system plynu jsem mel v byvalym aute - primesovani do sani. V kostce receno stalo to totalne za hovno.

Nebylo by rozumnejsi tam pridat lambda sondu a pouzit sekvencni vstrikovani ? Tento system mam ted a je to uplne nekde jinde.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od tomas »

Jasně že jsou vstřiky lepší, ale to už asi nikdo nepředělá.
Zjistil jsem že reduktor, "karburátor" a další díly vyrobila firma http://www.chinasulin.com/xptj.htm.
Na tom našem je (typové nebo výrobní) číslo SL 1004 01184 N a žádný manuál jsem na webu výrobce nenašel. Ale podařilo se mi to nastavit. První jsem 3 x otočil ve směru hodinových ručiček na tom červeném kolečku (při čtvrtém otočení už bylo kolečko na konci závitu a málem mi vypadlo do reduktoru) a potom jsem ještě 1,5 x otočil ve stejném směru i tím mosazným ventilkem. A ten elektromagnet na reduktoru jsem nechal odpojený. Poznačil jsem si tam jak jsem s tím otočil abych to mohl dát zase zpátky. A teď to startuje a funguje dobře, i když neměl jsem zrovna u sebe 9kW zátěž, tak jsem to testoval jen na 2kW fénu. Musím tam ještě přivést více spotřebičů a otestovat i plný výkon.
Na výfuk jsem nasadil nerezový vlnovec a protáhl přes stěnu ven. Po chvíli provozu je dost horký, kdyby se vlnovec protáhl přes akumulační nádrž (nebo protiproudý výměník trubka v trubce), byla by z toho možná i dobrá ostrovní kogenerační jednotka.
Přílohy
reduktor_1.JPG
reduktor_2.JPG
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
luban1
Příspěvky: 17
Registrován: ned led 08, 2012 10:17 am

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od luban1 »

Zdravím, plynová vstřikovací jednotka bere informace z benzínové. Řešením by bylo použít zapalovací a zároveň vstřikovací jednotku od IMF softu a pohrát si s mapami.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od hurvayz »

:shock: Tam je i benzinova jednotka? ? :roll:
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od tomas »

Ale tam není žádná vstřikovací jednotka ani na benzín. Centrála je vyrobená čistě na plyn (metan) NG nebo CNG, není předělaná z benzínu. Já jsem ji chtěl pouze přenastavit z NG na LPG (propan-butan). Ve válcích nejsou trysky pouze svíčky. Museli by se do válců také dodělat vstřikovací trysky, ne?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od hurvayz »

No mě to došlo. .
Ja to myslel pro lubana1
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od hurvayz »

Dá se posouvat bod zážehu? Ale jak čtu Tak už Vám to jede ne?
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
luban1
Příspěvky: 17
Registrován: ned led 08, 2012 10:17 am

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od luban1 »

Bohatost směsi řídí pouze podtlak v reduktoru a tedy tam není nic co by určovalo délku vstřiku LPG. Vzhledem k ceně asi 6000 Kč mnou výše zmíněné jednotky je vstřikování možné, ale dost drahé. Vstřikovací tryska se vrtá do sacího potrubí.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od gupa »

3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od tomas »

Nedávno jsem zapojoval 70kW kogeneračku TEDOM Cento_M70 motor MAN E0836 a také tam žádné vstřiky nemají. Žlutá trubka s plynem vede do sacího potrubí před plynovou klapku.
Jo a umí to ostrovní provoz (synchronní generátor), ale tuším že od 5kW výše v nižším výkonu se to neudrží v chodu, takže pro jeden rodinný domek to není moc vhodné, :D .
Přílohy
TEDOM Cento M70
TEDOM Cento M70
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: centrála pro zemní plyn na LPG

Příspěvek od mobilik »

Kamarát ktorý to tu každý deň číta by vám chcel dať typ ako prestavať benzínovú centrálu na LPG. Nechce sa prihlásiť nemá dobrý pravopis a to by niektorý jedinci asi neprežili... :mrgreen: V každom prípade si prestaval centrálu na LPG a funguje k plnej spokojnosti.

Pri Honde stačí vymeniť kus za kus podľa výkonu motora. Samozrejme treba kúpiť karburátor podľa typu(výkonu) motora. Briggs & Stratton je tam priložení link. Väčšina ostatných centrál je aj tak kópia hondy a funguje to spoľahlivo aj u nich. Linky sú len informačné dajú sa nájsť aj lacnejšie.

https://www.aliexpress.com/item/3285350 ... 4c4dgrGN8R

https://www.aliexpress.com/item/3285350 ... 5614%23573

https://www.youtube.com/watch?v=iGO6AZW2QOM&t=1910s
Čo bolo bolo, bude len horšie...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek