Levné regulátory z Ebay

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
radeczek
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 31, 2014 12:03 am

Levné regulátory z Ebay

Příspěvek od radeczek »

Zdravím vás,
pomalu si stavím svůj pokusný ostrov, zatím mám jeden 60W panel (homemade) a rád bych rozšířil do budoucna. Nicméně rozhoduji se jaký regulátor... volím raději cestu nejmenšího peněžního odporu... takže nějaké drahé epsolary atp. nepřipadají moc v úvahu, tak se uchyluji na Ebay, kde se válí hromada regulátorů.

Jelikož plánují mít vše na balkoně, tak bych rád měl baterky NiCd, tedy vypadávají regulátory na olovo bez možnosti regulace. Při tak malých výkonech je každý watt ušetřený dobrý, tak by se hodilo MPPT, leč na Ebay píšou snad u všech regulátorů, že to má a zde na fóru se spousta lidí vyjádřilo, že to je podvod...

Máte nějaký osvědčený, levný regulátor, který by zvládl 60-250W/12V, NiCd baterku a nejlépe MPPT?

Co tento, je to MPPT (http://www.ebay.com/itm/LCD-30A-MPPT-So ... 1c333fd403) píšu že jo, ale nabíjí PWM...

Dá se něco levnějšího s MPPT sehnat nebo je to nesmysl a raději koupit třeba http://shop.mypower.cz/regulator-epsola ... 12v-24v-81 a mít jistotu?
Dík za jakékoliv rady.
R.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Levné regulátory z Ebay

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, velmi dobrý je i tento regulátor 75V/15A od Victronu pro panel do cca 200Wp pro 12V systém, není ale z Ebay, já jsem je dal k panelům 250Wp 60 článků na 2 aplikace a fungují velmi dobře a rychle mění bod MPPT při změně slunce, lépe využijí výkon panelu pro nabíjení aku, májí vyšší účinnost oproti EP, cena dobrá a není to pravá Čína jako EP regulátory, které sice nějak fungují, ale mají v softu spoustu dír-chyb, nejhorší jsou na tom EP 30A.

http://eshop.neosolar.cz/mppt-bluesolar-regulator-75-15
Naposledy upravil(a) FRSO dne úte srp 19, 2014 6:26 pm, celkem upraveno 1 x.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Levné regulátory z Ebay

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

paráda , další rozumný člověk vystupuje ze stáda vovčanů :yes: .

Ten první zmíněný regl z eBaye mi smrdí jako pouze PWM :evil: .
Já si z eBayje jednou koupil 20A 12V/24V regl s displejem a hromadou možností nastavení o nemž mohu říci že je MPPT : http://www.ebay.com/itm/20A-12V-24-MPPT ... 3cc2e2e1db . Určitě by se dal sehnat i levněji , kupoval sem jej tehdá za 1.800,- Kč i s dopravou ;) . Epsolar také není zas až tak špatný , není to špička , ale srač*a taka ne :lol: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Levné regulátory z Ebay

Příspěvek od PavelR »

otazkou je, zda pro pokusy s prvnimi 60Wp nepouzit obycejny pwmko, a pak to cely zahodit.

Pokud chces rozsirovat, tak to chce nejakou koncepci, kam az chces v budoucnu zajit a dle konecneho ocekavaneho vykonu kupovat komponenty tak, aby jsi je kupoval pouze jednou.
Toto je moje velmi draha zkusenost. Leze to do sestimistnych cisel ....
radeczek
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 31, 2014 12:03 am

Re: Levné regulátory z Ebay

Příspěvek od radeczek »

abrams píše:Zdravím ,
Ten první zmíněný regl z eBaye mi smrdí jako pouze PWM :evil: .
Jak tedy poznat skutečné MPPT a lež?
abrams píše:Zdravím ,

Já si z eBayje jednou koupil 20A 12V/24V regl s displejem a hromadou možností nastavení o nemž mohu říci že je MPPT : http://www.ebay.com/itm/20A-12V-24-MPPT ... 3cc2e2e1db . Určitě by se dal sehnat i levněji , kupoval sem jej tehdá za 1.800,- Kč i s dopravou ;) . Epsolar také není zas až tak špatný , není to špička , ale srač*a taka ne :lol: .
Nejlevněji se dá sehnat kolem 2300,-
FRSO píše:Zdravím, velmi dobrý je i tento regulátor 75V/15A od Victronu pro panel do cca 200Wp pro 12V systém, není ale z Ebay, já jsem je dal k panelům 250Wp 60 článků na 2 aplikace a fungují velmi dobře a rychle mění bod MPPT při změně slunce, lépe využijí výkon panelu pro nabíjení aku, májí vyšší účinnost oproti EP, cena dobrá a není to pravá Čína jako EP regulátory, které sice nějak fungují, ale mají v softu spoustu dír-chyb, nejhorší jsou na tom EP 30A.
http://eshop.neosolar.cz/mppt-bluesolar-regulator-75-15
Vidím dobře nebo se u něj nedají nastavit napětí (odpojení, nabíjení atp)? (TO asi u těch EPsolaru také ne, což?
PavelR píše:otazkou je, zda pro pokusy s prvnimi 60Wp nepouzit obycejny pwmko, a pak to cely zahodit.

Pokud chces rozsirovat, tak to chce nejakou koncepci, kam az chces v budoucnu zajit a dle konecneho ocekavaneho vykonu kupovat komponenty tak, aby jsi je kupoval pouze jednou.
Toto je moje velmi draha zkusenost. Leze to do sestimistnych cisel ....
Ano, chci rozšiřovat... V dlouhodobém plánu mám dva 120W panely, ale vše záleží na tom, jak se mi povede tento pokus... (Co byste vybral vy?)

Tedy naskýtá se otázka, zda nevzít ten pseudo MPPT za 600 na test, případně s ním pak rozšířit a holt když nebude MPPT (jak to jako obyčejný smrtelník poznám? :D) tak budu mít obyč PWM a nějak to doklepu...
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Levné regulátory z Ebay

Příspěvek od SJM »

radeczek píše: Jak tedy poznat skutečné MPPT a lež?
abrams píše:Zdravím ,
Já si z eBayje jednou koupil 20A 12V/24V regl s displejem a hromadou možností nastavení o nemž mohu říci že je MPPT : http://www.ebay.com/itm/20A-12V-24-MPPT ... 3cc2e2e1db
Pokud to abrams již vyzkoušel...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Levné regulátory z Ebay

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jo , ten regl na který sem dal link je jediný malý MPPT regl vněmž se dá nastavovat Absorption , Float , Disconect load , Reconect load . Ještě má i počítadlo kolik Wh dodal do aku :) . Obsahuje také "nepodstatnou" funkci srovnání MPTT vs PWM , rozdíl mezi oběma zobrazí v % ;) .

Jsou-li v plánu jen dva 120Wp ::pv:: a víc už ne , třeba kvůli místu , zmíněný regl by je měl být schopen zvládnout :)) . Jediné v čem tenhle regl trochu pokulhává je max. Voc 42V , zamýšlené panely musí splňovat toto krytérium :( .

Já tenhle regl zkušel na můj 125Wp ostrůvek , ale bez valného výsledku :? můj FV panel má totiž Vmp kolem 17V - ztráty na drátech = zanedbatelný rozdíl mezi debilním CX20 PWM reglem a výše zmíněným MPPT :dontknow: . Ale na panelu z velkého ostrova (21Vmp) fungoval mnohem lépe :yes: tuším že ukázal 29% rozdíl :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
radeczek
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 31, 2014 12:03 am

Re: Levné regulátory z Ebay

Příspěvek od radeczek »

Takže kdybych zůstal delší dobu u toho jednoho 60W panelu (36 článků) tak nemá smysl MPPT řešit a zkusit na zkoušku nějaký obyč. Když k němo pořídím další dva panely, dám to do serie, tak dostanu 36V a tam by už MPPT mělo smysl, je tak?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Levné regulátory z Ebay

Příspěvek od abrams »

radeczek píše:Takže kdybych zůstal delší dobu u toho jednoho 60W panelu (36 článků) tak nemá smysl MPPT řešit a zkusit na zkoušku nějaký obyč. Když k němo pořídím další dva panely, dám to do serie, tak dostanu 36V a tam by už MPPT mělo smysl, je tak?
Zdravím ,

je to tak :D .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek