repase KPH150 P

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: repase KPH150 P

Příspěvek od Mira80 »

Ziskal jsem ted 10 starsich clanku KPM 100P. Byly ruzne nepravidelne nabijeny, takze napeti maji. Zajimalo by me, pokud zjistim po promereni, ze bude vhodne je vycistit, tak jak postupovat, aby mi kal usazeny na dne (paklize je moznost, ze by nejaky byl) nezanesl elektrody akumulatoru

Pripadne, pokud budu chtit zjistit kapacitu, tak od jakeho do jakeho napeti se clanek ma vybijet.
Diky
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: repase KPH150 P

Příspěvek od Mira80 »

olozx6r píše:Zrovna repasuju svoje KPM100. Nejdřív vše vylít, průplach destilkou až teče čistá, pak peroxid 35% cca 35ml na článek. Až došumí, znovu průplach, až teče čisto, pak opakuju znovu peroxid. Nakonec průplach čistou destilkou, pak hydroxid sodný, odstát a vracím do sady (dělám to za provozu). Až budou hotový všechny články, dám pár cyklů a vyměním náplň za hydroxid draselný už namíchaný z feraku, protože aku jsou na balkoně a budou mrznout. Použitej hydroxid sodný pak použiju do článků, který budou v garáži, kde nemrzne, ale to bude úplně jiná instalace, než mám doma. Články vůbec před repasem nevybíjím, prostě odpojím a jde se na to. Konečný výsledek zatím nemám, nicméně bych řekl, že to HODNĚ pomáhá, protože nerepasovaný články, který předtím jely v pohodě, se nyní oproti repasovanejm nabíjejí mnohem rychleji, což značí, že maj menší kapacitu. Toť zatím moje zkušenost :-D
Zeptal bych se na ten krok procesu "peroxid 35% cca 35ml na clanek" Jen ciste nalit tech 35 ml do clanku nebo nalit do destilky, ktere je clanek plny ?
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: repase KPH150 P

Příspěvek od Mikel »

Pokud mohu rict z vlastni zksenosti, kdy jsem cast clanky vyplachoval peroxidem, do dalsich clanku jsem peroxid jen pridaval a pak jsem clanky delal bez peroxidu, tak ve vysledku zadny zasadni rozdil ve vysledne kapacite mezi pouzitim peroxidu a bez peroxidu jsem nepozoroval. Zkosel jsem to na 20ks clanku kazdou metodu.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: repase KPH150 P

Příspěvek od Mira80 »

Mikel píše:Pokud mohu rict z vlastni zksenosti, kdy jsem cast clanky vyplachoval peroxidem, do dalsich clanku jsem peroxid jen pridaval a pak jsem clanky delal bez peroxidu, tak ve vysledku zadny zasadni rozdil ve vysledne kapacite mezi pouzitim peroxidu a bez peroxidu jsem nepozoroval. Zkosel jsem to na 20ks clanku kazdou metodu.
takze vcelku zbytecna prace a material bez vyrazneho efektu. A pouziti te slouceniny Lithia ?
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: repase KPH150 P

Příspěvek od goodbie »

hydroxid lithný ano ten efekt má
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: repase KPH150 P

Příspěvek od Mira80 »

goodbie píše:hydroxid lithný ano ten efekt má
Zkusil bych asi zacit v prvni fazi s temi 100Ah kousky, ty byly urcite dlouhou dobu bez jakekoliv udrzby. Ted je zatim jen udrzuji nabijeckou. Apropo, je v poradku, kdyz pri nabijeni nabijeckou (dvoucestne usmernene trafo, cca 14,5V, 3A) clanky sumi a obcas vyjde bublina ?
A jest ek tomu hydroxidu lithnemu...nikde moc nenachazim nejakou exaktni informaci, v jakem mnozstvi a forme pridat, na strankach feraku jsem nenasel vubec nic, zde na foru nejake ne moc presne informace
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: repase KPH150 P

Příspěvek od goodbie »

Mira80 píše:
goodbie píše:hydroxid lithný ano ten efekt má
Zkusil bych asi zacit v prvni fazi s temi 100Ah kousky, ty byly urcite dlouhou dobu bez jakekoliv udrzby. Ted je zatim jen udrzuji nabijeckou. Apropo, je v poradku, kdyz pri nabijeni nabijeckou (dvoucestne usmernene trafo, cca 14,5V, 3A) clanky sumi a obcas vyjde bublina ?
A jest ek tomu hydroxidu lithnemu...nikde moc nenachazim nejakou exaktni informaci, v jakem mnozstvi a forme pridat, na strankach feraku jsem nenasel vubec nic, zde na foru nejake ne moc presne informace
dávám 10-15g na litr elitu jo baterie bublat musí napětí klidně přes 15V
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: repase KPH150 P

Příspěvek od Mira80 »

Super, tak to rad slysim, tak se asi pustim do postupne repase :)
Z te baterie 24V oddelam jeden clanek, aby tam bylo vyssi napeti / clanek pri nabijeni :)
onco87
Příspěvky: 34
Registrován: úte zář 16, 2014 9:50 pm

Re: repase KPH150 P

Příspěvek od onco87 »

Mira80 píše:
olozx6r píše:Zrovna repasuju svoje KPM100. Nejdřív vše vylít, průplach destilkou až teče čistá, pak peroxid 35% cca 35ml na článek. Až došumí, znovu průplach, až teče čisto, pak opakuju znovu peroxid. Nakonec průplach čistou destilkou, pak hydroxid sodný, odstát a vracím do sady (dělám to za provozu). Až budou hotový všechny články, dám pár cyklů a vyměním náplň za hydroxid draselný už namíchaný z feraku, protože aku jsou na balkoně a budou mrznout. Použitej hydroxid sodný pak použiju do článků, který budou v garáži, kde nemrzne, ale to bude úplně jiná instalace, než mám doma. Články vůbec před repasem nevybíjím, prostě odpojím a jde se na to. Konečný výsledek zatím nemám, nicméně bych řekl, že to HODNĚ pomáhá, protože nerepasovaný články, který předtím jely v pohodě, se nyní oproti repasovanejm nabíjejí mnohem rychleji, což značí, že maj menší kapacitu. Toť zatím moje zkušenost :-D
Zeptal bych se na ten krok procesu "peroxid 35% cca 35ml na clanek" Jen ciste nalit tech 35 ml do clanku nebo nalit do destilky, ktere je clanek plny ?

ja som ho nalial do clanku pocas vymyvania starym luhom. potom preplach vodou, destilkou az do cista a nalial novy luh. dal som clanok nabijat tak uvidim. skoda ze som na tyzdnovke, zena to musi strazit ;)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: repase KPH150 P

Příspěvek od brumlaj »

Měl bych dotaz, nesetkali jste se někdo s hnědým kalem usazeným na vnitřní straně obalu NiCd článku?
zakaleny_clanek.pdf
(169.69 KiB) Staženo 256 x
článek byl nakloněn aby lépe vynkl kal. Při nabíjení v noci chudák článek přetekl
clanek_pretekl.pdf
(320.66 KiB) Staženo 199 x
No a nahoře na článku se z přetékajícího elektrolytu usadil černo-hnědý kal.
prvni_pohled.pdf
(256.48 KiB) Staženo 233 x
Co se v článku událo? Má cenu pokus o repasi článku? Nebo je to pro článek konečná?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: repase KPH150 P

Příspěvek od Mikel »

No, neni to moc zretelne z fotek, ale rekl bych, ze v clanku bylo vice elitu nez melo byt. Vzdy kdyz je clanek nabity, tak hladina elitu stoupa, pri vybijeni naopak klesa.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: repase KPH150 P

Příspěvek od brumlaj »

abych to upřesnil, přeteklý ellyt mne netrápí, spíš mne zajímá jaká je zkušenost s tím hnědým a černým "rezem" a zda se někomu povedlo článek v podobném stavu zresuscitovat do přijatelné kondice.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek