Čerpání vody z řeky, legislativa

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od mypower.cz »

PavelR píše:Otazka taky je, zda se muze trebas z reky jen tak cerpat ...
To je jako zeptat se stylem:
Otazka taky je, zda se muze trebas ze vzduchu jen tak cerpat do plic ...
Otazka taky je, zda se muze trebas ze slunce jen tak cerpat do baterek ...

Admin edit: tema rozdeleno od jineho tematu: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 241#p34241
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od PavelR »

viz napr http://www.krasec.cz/krasec/otazkydetail/240 je tam zminena i povrchova voda.

Nevim jak je to aktualni. Nevim proc na to povoleni potrebujes. A ani se me to moc nelibi. Ale nejspis je to tak.
Zalezi na sousedech ... aby z teho nebyl nejakej flastr.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: vrt 35m + domácí vodárna

Příspěvek od mypower.cz »

http://www.krasec.cz/krasec/otazkydetail/240

Tohle je cesta do pekel...

"Novela energetického zákona (zk. 123/2020 Sb.), která vychází z požadavků evropské politiky, upravuje platnost povolení k odběru slunečního záření.

Povolení musí být časově omezená, aby se přizpůsobovala novým podmínkám podnebí, kapacitě slunečního záření procházejícího skrz aktuální oblačnost. "Legalizací" historických FVE nebo FVE bez stavebního povolení získají energetické úřady a energetici potřebná data pro plánování v oblasti výstavby nových elektráren zajišťijících energii při nedostatku energie ze soukromých FVE a pro ochranu čistoty ovzduší a oblohy v kooperaci s řízením letového provozu a optimalizaci kondenzačních stop. Zároveň odběratel získá oprávnění domáhat se svých práv při ztrátě energie z FVE řádným zaplacením u dodavatele energie z uhelnych a jaderných elektráren, nebo činností jiné osoby. V závažných případech může zažádat o vyhlášení ochranného pásma, které má za následek omezení činnosti v okolí FVE (nevytváření kondenzačních stop letovým provozem, odstranění nepřijatelné oblačnosti)."

Nevim jestli to takhle priroda mela vymysleno a nejsem si jist, ceho se clovek na zaklade techto lejster domuze. Jak ukazuje praxe tak obvykle niceho .. jsem z toho v rozpacich.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od PavelR »

toz to je brutus. ja chci odstranit neprijatelnou oblacnost a nechci kondenzacni stopy na barakem.
tvl toto musel sepsat idiot. Jednou bych se s takovym idiotem chtel potkat.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od mypower.cz »

To nesepsal nikdo, to jsem ja upravil pro rozsireni predstavivosti. Podivej se na to co je tam napsano tam kde si odkazoval a za vodu si dosad cokoliv, jakykoliv prirodni zdroj. Uvidis ze to je zacinajici cesta do pekel pro prakticky jakykoliv prirodni zdroj.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od pezizka »

To není o cestě do pekel. Je to o DANÍCH!!!!! Já hulím jak sádrový ježek, pivíčko si taky dám no a na elektromobil nemám, takře fosilie... Asi na spotřebních daních, samozřejmě krom ostatních, zaplatím málo (cca. 50%!!!!!) no a je třeba pro zaplnění bezedné studny další! Zlatí feudálové! Mne ve škole před 40 lety učili co to bylo za dobytky a dokonce chtěli DESÁTEK!!!! Chápej 10%. Co dodat....
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od SJM »

pezizka píše: Zlatí feudálové! Mne ve škole před 40 lety učili co to bylo za dobytky a dokonce chtěli DESÁTEK!!!! Chápej 10%.
V našich zemích požadoval desátek - 10% výdělku někdo jiný, šlechta vyžadovala pracovní či jinak řečeno robotní povinnost po cca 3 dny v týdnu (ovšem pouze jednoho člena domácnosti) až do zrušení této povinnosti Josefem II. Ten desátek byl navíc.
Vámi uvedených 10% daně požadovali na dobytých uzemích arabové, pokud si správně vzpomínám.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od pezizka »

Díky za upřesnění, z dějepisu jsem málem propadl, tak jsem to asi nepodal dokonale. Přesto i tato suma daní je oproti dnešním jinde. Pokud nebudu spekulovat o tom, že v domácnosti jsem sám, či je nás deset, což bývalo asi častější jak jedináčci... Ale o to nešlo. Myslel jsem to v duchu byrokracie, daně, nevymahatelnost práva pokačuje to nekompetentností a tak bych mohl bohužel pokračovat ještě dlouho. Ale je to od věci. S vrtem to nemá nic společného. Krom té byrokracie na kterou zde padlo dobře míněné upozornění... Berte to jako moje, zde bezpředmětné odplivnutí....
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od honzasl »

Průser feudálních daní spočíval v tom, že robota byla vázaná na tu pracovní sílu. Prostě, mohl jsi být bohatý sedlák, mít zlaťáky, ale vyplatit ses nemohl, musel jsi na panské poslat syna makat. A ta pracovní síla se nemohla sebrat a jít makat jinam, ale byla vázaná na to pole.
Na dovče jsem navštívil skanzen v Rožnově a tam, při sledování vodního hamru, mlýna a pily, které jsou tam na jedné kupě, na jednom rybníku, mi došlo že vlastně hlavní zdroj chudoby těch lidí byl obyčejný nedostatek levné energie a neexistence motoru.

S tím odběrem vody z řeky... znáte někdo televizní seriál Okavango? Nebo knížku Dva rody z Vargamäe?
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od spider207 »

mypower.cz píše:
PavelR píše:Otazka taky je, zda se muze trebas z reky jen tak cerpat ...
To je jako zeptat se stylem:
Otazka taky je, zda se muze trebas ze vzduchu jen tak cerpat do plic ...
Otazka taky je, zda se muze trebas ze slunce jen tak cerpat do baterek ...
Videl by som tam rozdiel, zatiaľ čo pri PV máš panely na svojej streche tak využívaš/premieňaš energiu čo dopadá na Tvoje územie a nikoho tým neovplyvňuješ (jedine, že by si mal panely niekde vo vzdušnom priestore :) ). Ale pri rieke je to inak, tá niekde vyviera a niekam putuje a teda ak si niekde vyššie a čerpal by si príliš, ovpyvnilo (alebo mohlo by to ovplyvniť) pomery pod Tebou. A teda v extrémnom prípade - Ty si budeš brať vodu pre seba a celá obec pod Tebou bude na suchu :)
Je to podobné ako s lesmi, zoberme si prípad keby niekto vlastnil nejaké väčšie územie (povedzme aj celé údolie) kde pramení nejaká rieka a rozhodne sa vyrúbať celý les. Výsledkom môže byť kľudne povodeň lebo stromy resp. ich koreňový systém už nebude zadržiavať vodu. Okolité obce/dzedziny takto priamo zasiahne, ale však veď bol na svojom, nie? Viem, že trochu extrém, ale treba vidieť veci v súvislostiach ;)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od mypower.cz »

spider207 píše:
mypower.cz píše:
PavelR píše:Otazka taky je, zda se muze trebas z reky jen tak cerpat ...
To je jako zeptat se stylem:
Otazka taky je, zda se muze trebas ze vzduchu jen tak cerpat do plic ...
Otazka taky je, zda se muze trebas ze slunce jen tak cerpat do baterek ...
Videl by som tam rozdiel, zatiaľ čo pri PV máš panely na svojej streche tak využívaš/premieňaš energiu čo dopadá na Tvoje územie a nikoho tým neovplyvňuješ (jedine, že by si mal panely niekde vo vzdušnom priestore :) ). Ale pri rieke je to inak, tá niekde vyviera a niekam putuje a teda ak si niekde vyššie a čerpal by si príliš, ovpyvnilo (alebo mohlo by to ovplyvniť) pomery pod Tebou. A teda v extrémnom prípade - Ty si budeš brať vodu pre seba a celá obec pod Tebou bude na suchu :)
Je to podobné ako s lesmi, zoberme si prípad keby niekto vlastnil nejaké väčšie územie (povedzme aj celé údolie) kde pramení nejaká rieka a rozhodne sa vyrúbať celý les. Výsledkom môže byť kľudne povodeň lebo stromy resp. ich koreňový systém už nebude zadržiavať vodu. Okolité obce/dzedziny takto priamo zasiahne, ale však veď bol na svojom, nie? Viem, že trochu extrém, ale treba vidieť veci v súvislostiach ;)
Neni to tak jednoznacne, castokrat se hledaji v jiz uzakonenych vecech duvody (dokonce extremni pripady v konkretni realite a konkretni situaci nenastanuvsi) proc to tak bylo uzakoneno, tedy duvody na obhajeni toho uzakoneni, nikoliv vziti rozumu do hrsti.
Ty si budeš brať vodu pre seba a celá obec pod Tebou bude na suchu :)
Zde se prosim zastavme a zhluboka zamysleme. TY = clovek s rodinnym domem + bezna domacnost. Obec = mnozstvi stovek az tisicu lidi zavislych na rece, kterou je schopen vycerpat jediny clovek s rodinnym domem a svou domacnosti? Skutecne jde o situaci, kdy by clovek pro svuj rodinny dum byl schopen 24/7 vycerpavat do posledni kapky vodu z reky tak, ze cela obec za nim byla na suchu? Takova obec je zavisla na tak extremne malem mnozstvi vody, ktere vycerpa jediny clovek? Dokazete si takovou situaci vubec realne predstavit a nastala takova situace uz nekdy nekde?

Vidim v rece totez co v toku slunecniho zareni, jen slunecni zareni ma povahu takovou, ze netece po zemi ale tece prostorem.

Stejne jako s rekou muzeme argumentovat pri zapadu /vychodu slunce kdy stinime ty za nami, nebo dokonce u panelu navic muzeme argumentovat i odleskem a jeho nebezpecnosti napriklad pro letovy provoz. Stejne nesmyslny extrem jako pri vyse uvedenem vycerpani reky jednotlivcem pro vlastni potrebu. Vybocuje to z racionalniho konceptu pro odcerpavani vody z reky. Pokud myslim odcerpavani vody z reky pro cloveka, myslim tim ne jimku pohlcujici celou reku pro firmu ktera hromadne myje auta, ale pro rodinny dum, do zasobniku rekneme pomoci 1000W cerpadla.

Vzdy je potreba prave u takovych zakonu mysleti racionalne v rozumnych mantinelech. Jakmile se zacne prehanet do extremu, muzeme skoncit skutecne u extremu, napriklad u odrazu od fotovoltaickych panelu, nebo zastineni panelu za nami (to uz jsem tusim taky nekde zahledl tohle)... nebo vycerpanim reky kterou proteka tisice krychlovych metru vody kazdou minutu jednotlivcem pro rodinny dum.

No zkratka dojdete pokazde k nesmyslu, ktery po uzakoneni nedela nic jineho nez komplikuje zivot a jeho prakticka hodnota je nulova.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od PavelR »

Rekl bych ze problem neni v cerpani/vycerpani reky. Problem je v tym ze ty omezeni vubec existuji.
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od spider207 »

ano, súhlasím, že extrémy sú pre bežné situácie nepoužiteľné a jeden domek léto nedělá :) Nicméně niečo z praxe by som mal - nedaleko môjho bydliska je dedina, ktorá je osídľovaná v posledných rokoch novousadlíkmi (zbohatlíci, ktorí nechcú bývať v meste a idú bývať na dedinu pár km od mesta). Tí si kupujú pozemky a domy ďalej a vyššie ako je pôvodná zástavba (pôvodní obyvatelia), vŕtajú studne aby mali vodu a začína dochádzať k situácii kedy sa voda nedostáva k pôvodným obyvateľom lebo ju vyčerpajú novoosadlíci vyššie. Nehovorím, že sa to stalo zo dňa na deň, ale chcem poukázať na to, že to čo zo začiatku vyzerá nevinne, za istú dobu už tak vyzerať nemusí. Vždy je to o množstve. (inak asi sme OT, kľudne to niekde presuň admine).
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od mypower.cz »

spider207 píše:(inak asi sme OT, kľudne to niekde presuň admine).
staniz se...
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od camel1cz »

Tohle je pořád to samé kolem dokola v bledě modrém. Naprostá absence regulací je nesmysl, protože "lidi"... a zavádění restrikcí a jejich striktní aplikování je také nesmysl, protože existuje celá řada krajních situací, kdy ta restrikce nefunguje.

Myslím si, že dokud se budeme držet striktního výkladu pravidel a zákonů a nebudeme ctít "ducha" (= nosnou myšlenku, účet vzniku normy), tak se nikam nedostaneme.

K té řece - čerpání z řeky obecně považuju za pozitivní, protože voda zůstane v krajině. Tady bych to omezoval jen v krajních případech (odklonění celého koryta, odčerpání značného množství vzhledem k okamžitému průtoku např. na závlahu velkých polí) atd.

Co se týče spodních vod, je to složitější - pokud vím, tak dneska je už celkem problém dostat povolení na studnu - protože je málo spodní vody a stále klesá. Osobně bych sle neřešil ochranu spodních vod zákazem budování studen, ale zajištěním jejího doplňování - tedy např. zákaz svodu okapů a odvodnění zastavěných ploch obecně do kanalizace. To by bylo najednou vody.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od spider207 »

Súhlasím, všetko by sa dalo len to by istí ľudia museli chcieť. Mňa vždy pri týchto veciach napadne čo hovorí moja žena: "Je to o ľuďoch".

Inak v SR nemám pocit, že by bol problém dostať povolenie na studňu, aspoň nie v mojom okolí.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od gupa »

No řekl bych, že to není o lidech ale o vodě. Pokud pár horňáků v dědině přesměruje do svých výkonných tepelných čerpadel vodu kterou pod kopcem zachytávali dolňáci, je zaděláno na průšvich, protože podle všeho ji vypouští opravdu do kanalizace místo do trativodu aby putovala dále k dolňákům. Dále i kdyby byly trativody, tak každý ochlazený stupeň vodu zhutňuje, hůře prosakuje přes podloží. Já to vidím když dělám demivodu kde každý stupeň má vliv na vyrobené množství, prostě chladná voda blbě teče přes filtry.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od camel1cz »

Právě tohle vidím jako ten problém - protože studená voda hůř prosakuje, tak to zatrhneme komplet... a nebo ještě hůř, neřešíme nic a ať se dolňáci třeba po...

Ale je fakt, že to zasakování dešťové vody je už nějak podchycené - na nových domech se tuším už musí řešit. Jenže kolik je nových domů vs. původní zástavby?

Takže závěr je, že budem skuhrat jak není voda, zdražovat jí a zdůvodňovat to úsporama, zakazovat studny aby jsme ušetřili zlomek vody (většina vody z té nevybudované studny se dodá vodovodem), zakazovat odběry z řek, aby voda stažená kanalizací mohla v klidu odtéct do moře... jo a zapomněl jsem, budeme se u toho tvářit ekologicky :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od spider207 »

Ešte si zabudol na splachovanie WC pitnou vodou, to je tiež do neba volajúca ekológia.
A gupa - je to o ľuďoch, nie vode. Keď sú rozumní ľudia tak sa dohodnú, nájdu riešenie (aj keď je vody nedostatok). Kto chce hľadá spôsoby, kto nechce hľadá dôvody. A kto má peniaze nič nerieši :)
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Čerpání vody z řeky, legislativa

Příspěvek od camel1cz »

Jo, to je taky dobrá ekologie... ale ruku na srdce, má to tak brutální většina domácností (přiznávám se, i já - zatím).

Ono by to asi chtělo rozvody užitkové vody - ale vyšlo by to nejspíš hrozně draze. Nicméně mi to příjde nejlepší - stejně jako si pořád myslím, že by byla dobrá druhá rozvodná síť ELE - třeba formou ostrova přes blok/čtvrť/obec s negarantovanou dodávkou. Něco jako admin a jeho "prodlužovák k sousedovi" :)

Co mě ale dostalo, tak je nová služba zákazníkům, kterou poskytují minimálně v Praze - na zalévání dávají zvláštní vodoměr z kterého neúčtují stočné... teda je jasné, že během pár let budou účtovat i naopak pouze stočné za okapy stejně jako to mají firmy. Fakt by mě zajímalo, jestli existuje nějaká koncepce, nebo ten, kdo je zrovna "u lizu" jen střílí od boku...

Je to smutné, ale jediné co mě uklidňuje je, že studnu mám, voda je v ní pitná i když tvrdá, zahrada taky je a na FVE pracuju... ve finále teda můžu jet vodu z řádu minimálně nebo vůbec a s ELE bych asi také dokázal přežít vlastní - popř. jen nějakou minimální přípojku v nejnižší sazbě dodavatele na nejnutnější věci pokud nebude svítit (teda světlo, PC popř. TV) - ostatní počká na sluníčko. Takhle za rok neprotočím víc jak 100kWh - proti stávajícím 3MWh docela rozdíl.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek