Ohřev vody pomocí FV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od kodl69 »

Bez hlídání hladiny by mě ani nenapadlo čerpadlo zapínat. Ale i tak, pokud zůstane v potrubí nějakej tlak, tak bublina zdrhne nahoru a do sací trubky a čepadla se vrátí voda, a pořád není proč zalévat sací potrubí vodou. To jsem dělal vždycky jenom po kompletní rozborce systému. Ale pokud byl zavřenej kohout před tlakovou nádobou, tak i po kompletní rozborce a sborce sacího potrubí stačilo kohout otevřít, a voda z nádoby a příp z rozvodu spolehlivě zaplavila čerpadlo a jelo se.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od diablo007 »

No správně a a v ideálním případě to záplavis zpětné tlakem z nádoby pokud jsi kvůli lenivosti v zimě místo rozborky sacího koše nenamontoval před čerpadlo druhou zpětnou klapku že to vyřešíš až budeš mít čas a ten čas a hlavně chuť pořád nepřichází :D :lol:
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Reputace: 6
Bydliště: České Budějovice

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od olozx6r »

Moje zkušenost s odstupem času je taková, že je nutno nejprve odbourat spotřebu z DS ve VT a potom teprve v NT.[/quote]

Mám 20 hodin NT a vše z FV ženu jen do vody. Krmím dva 180l bojlery a 500l aku nádrž. Z té zrovna dnes topím do podlahy, aby doma bylo příjemně teplo, když tu okolo zuří bouřka a je chladno. Panely jedou jen přes MPPT střídače přímo na topný patrony. Občas zapojím prodlužovák a ze slunce si ugrilujem, nebo uděláme baštu ve friťáku. Od brzkého jara do pozdního podzimu není třeba zapínat bojlery z DS, během zimy FV statečně TUV ohřívá a přispívá k nižší spotřebě z DS. Žádné baterie ani složitá regulace. Na střeše je ještě místo a až bude hotovo, bude teplo z FV téměř po celý rok ;)
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek