Ohřev vody pomocí FV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od brumlaj »

Pavel111 píše:Tak jsem přišel na to,že budu muset doplnit střechu panely. :fuuu: Sníh z nich sice sám sjede,dokonce ještě v noci,kdy bylo pod nulou,ale pak se zarazí o sníh,co je na drsných betonkách...........
No jo a trochu by pomohla i obrácená orientace panelů. Sice by byla větší spotřeba konstrukce, ale zato by jsi v takovýchto případech postupoval po výkonech - nic, 1/3, 2/3, a plný výkon, tak jak by sníh postupně sjížděl. Nic si ale z toho nedělej, tuto chybu mám na střeše i já.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Pavel111
Příspěvky: 94
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Reputace: 3

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od Pavel111 »

Ve dnech jako dnes,naprostá spokojenost.Ráno a dopoledne vánice tak jsem zatopil v kotli pak jsem musel pryč ,akorát započalo svítit slunce a když jsem se vrátil domů v 17 hod., tak topení na 100°C.Všude teplíčko,naprostá pokojenost,ještě v 17 hod. odpoledne jela fotovoltaika na 103% nominálního výkonu díky větru,který činil v té době 76,8 km/h.Je to znát,když jsou panely dobře chlazeny...
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od LIX »

Zdravím páni.
Mám možnosť zaobstarať si SOLAR KERBEROS spolu s 6 palemi 250W a komplet inštálaciou s uchytením za 1250€(dotácie). Bojler síce nemáme doma s elektrickou špirálou, ale už má 17 rokov takže sa bude pravdepodobne meniť, možno sa bude meniť aj kotol lebo niekedy už je to s ním zlé. Uvažoval som aj nad tepelným čerpadlom, na ohrev TUV ale toto sa mi vidí omnoho jednoduchšie a lacnejšie riešenie, aj keď nie s takým výkonom ako TČ. Primárne kúrime doma plynovým kotlom, tak by som to rád skombinoval nejako. Myslíte že by bolo možné v zime s FV ohrevom pustiť nejakú energiu aj do podlahového kúrenia? Viem že v zime sú výnosy z FV mešie (sám mám doma spravený ostrov) tak neviem či by sa to opácalo nejako kombinovať.

Proste budeme meniť aj kotol aj bojler a naskytla sa možnosť dotácií, dotácie sú aj na tepelné čerpadlá, ale tam to chce nejakú akreditáciu od štátu. Hlavne volba je pre mňa ten solar kerberos aj keď je predražený, ale štát mi ho ako jeden z mála preplatí. Čo vy na to? Stačil by k tomu potom dražický bojler kombinovaný napríklad takýto?

http://www.lacna-sanita.sk/bojler-ohrie ... ly/d-1724/
Pavel111
Příspěvky: 94
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Reputace: 3

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od Pavel111 »

Abych to tu trochu oživil,teď v únoru,když zasvítí sluníčko,lámeme rekordy.Návratnost FVE po roce a půl vidím okolo 11 let,ale po započtení loňského mimořádně slunečného roku jako odchylky od normálu to vychází spíše k čtrnácti rokům.Přesto spokojenost,protože panely byly funglovky a jejich životnost je vyšší.I bez přizpůsobovače odporu od pana Oplockého.Určitě je to dobrá věc,ale cena ji dle mého odsuzuje k nenávratnosti vložené investice.Můj příklad:potřeboval bych 3 kusy,t.j.cca 25 tis.,procentuelně 20% mé investice.Ale od mého dobrého kamaráda,který to vyzkoušel s i bez,byl reálný zisk někde mezi 10-15%.(protože kde nic není,ani smrt nebere)Samozřejmě je tu ještě výhoda střídaviny,možnosti použití normálních komponentů apod.,jak už tu bylo mnohokrát prezentováno.Takže zatím spokojenost a přeji to i všem ostatním. :handshake2:
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od rob.brno »

Kritika účínnosti ohřevu TUV pomocí FVE(proti termice): http://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/140 ... vani-emisi
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Reputace: 21
Bydliště: HK

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od Nicholas »

V některých ohledech kritika oprávněná, proč by taky někdo s tepelným čerpadlem potřeboval pro ohřev TUV fotovoltaiku/solární panely? Varianta 3, kotel na peletky, jak často v roce vlastně běží a proč by se nemohl s fotovoltaikou doplňovat? Nutnost MPPT trackeru je samozřejmost. U solárek mi vždycky vadila nutnost vždy odebírat teplo, křehkost trubic (známému do pěti let polovina popraskala a přestože v záruce, montážní firma ho odmítla), nutnost velkého zásobníku...
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od dracekvo »

Použít solární panely jen na jeden účel podle mě nemá smysl. Nahřeju vodu a potom se panely jen flákají.
Ale úředník vymýšlí nesmyslné dotace, jen aby obhájil důvod proč jeho úřad má existovat.
Kdyby jim opravdu šlo o ekologii a maximální využití technologie, tak by zavedli možnost přetoků do sítě jen na formu oznámení v určitém poměru k rezervovanému výkonu + nějaké inteligentní řízení spotřebičů, aby se výkon zužitkovával v maximální možné míře v místě výroby.
Ale v to, že se v rámci fotovoltaiky objeví smysluplná podpora, jsem přestal doufat někdy před 3 roky.

Jestli že mu firma instalovala kompletní systém, tak bych se s ní vůbec nepáral. Evidentně chyba návrhu a je to jen její problém. Dát to k soudu. Většina těhlětěch firmiček se spoléhá jen na to, že se člověk prostě soudit nebude. Většinou postačí i dopis od právníka s názvem poslední pokus o smír.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od kodl69 »

V některých případech FV na boiler smysl má, třeba když jsou panely bazarový a není kudy protáhnout trubky na fototermický systém, a jsou i deskový kolektory, co vydrží dýl než my...
Ten velkej zásobník doporučuju i s FV ohřevem, aby v něm byla teplá voda tak na 3 dny provozu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od Matess »

reseni pana Oplockeho doporucuji. Pokud se vam nelibi cena z ostrovnich elektraren napiste primo panu Oplockemu o 3 kusy za kolik vam je udela.

viz jeho stranky

http://oplocky.cz/

"Obvod se automaticky přizpůsobí zátěži od 10-100 ohm, pro plný výkon musí být dodržen Ohmův zákon"

Co se tyka prebytku, tak se daji zuzitkovat a to uz je na kazdem zvlast jak si s tim poradi. Muzete vystup z mppt pana oplockeho znovu usmernit a pouzit a pokud by vas trapila nevyuzitelnost vysokeho napeti. tak se na to da jit cestou 8 panelu v serii na na rozstridanou slozku pripojit pulsni zdroj (ma na vstupu stejne usmernovac) a ten z toho normalne pojede. To ze mate 3kW teleso a 2kW v panelech nevadi. Proste pri plne zatezi to teleso pojede jen na 2kW. Ohmuv zakon plati - musi sedet napeti. Problem by to byl kdyby to teleso bylo na 400V, protoze by melo vyssi odpor.

Regulator je jednoduchy a da se vyrobit i doma. Smekam pred panem Oplockym. Vymyslet a udelat jsou uplne jine urovne obtiznosti.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od ota »

Prebytky jsou resitelne malo znamou ale funkcni fintou, kterou ke svemu ohrivaci vymyslel Oplocky.
Na vystup panelu se pripoji nabijecka baterii, ktera dobiji baterky pro menic v okamziku kdy je ohrato.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od kodl69 »

Já bych doporučil spíš tohle:http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... ro-bojler/
tohle se aspoň snaží mppt bod hledat, oplockého regulátor se nastaví na nějaké napětí a dál nic. Mám na to vytvořenou DPS, a vypadáto, že to funguje jak má, nehledě na další možnosti, jako displej a mám připraveno k tomu i web rozhraní...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
casiomk
Příspěvky: 65
Registrován: ned bře 10, 2013 9:34 pm
Reputace: 0
Bydliště: slovakia

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od casiomk »

ota píše:Prebytky jsou resitelne malo znamou ale funkcni fintou, kterou ke svemu ohrivaci vymyslel Oplocky.
Na vystup panelu se pripoji nabijecka baterii, ktera dobiji baterky pro menic v okamziku kdy je ohrato.

vies mi napisat podrobnejsie ako to je riesene? ja mam vodu ohriatu uz o 11 rano a chcel by som vyuzit regulator na dobijanie baterii, ale ked pripojim k regulatoru nabijacku tak sa vypne a pomoze iba vypnutie a zapnutie regulatora.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od ota »

Používá proudové relé PRI1.
Bojler se nahřeje, termostat rozpojí a kontaktem zapne nabíječku baterek.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
casiomk
Příspěvky: 65
Registrován: ned bře 10, 2013 9:34 pm
Reputace: 0
Bydliště: slovakia

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od casiomk »

ota píše:Používá proudové relé PRI1.
Bojler se nahřeje, termostat rozpojí a kontaktem zapne nabíječku baterek.
mne ide skor oto ako ju tam pripoji mam 9 panelov , je tam okolo 300v , za menic sa to pripojit neda ,lebo sa ihned vypne (asi problem z odporom zataze)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od ota »

300V DC nemá být problém. To je stejné jako usměrnit 220V AC.
Mě se při podobných testech nabíječka vypínala v případě malého osvitu a tedy malého vstupního výkonu.
Odpor zátěže nemá hrát roli. 9 panelů je cca 2kW, to by musela být hodně velká nabíječka.

Vlastně, jen pro ujištění: je ta nabíječka se spínaným zdrojem? Trafo na DC nefunguje.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
casiomk
Příspěvky: 65
Registrován: ned bře 10, 2013 9:34 pm
Reputace: 0
Bydliště: slovakia

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od casiomk »

ota píše:300V DC nemá být problém. To je stejné jako usměrnit 220V AC.
Mě se při podobných testech nabíječka vypínala v případě malého osvitu a tedy malého vstupního výkonu.
Odpor zátěže nemá hrát roli. 9 panelů je cca 2kW, to by musela být hodně velká nabíječka.

Vlastně, jen pro ujištění: je ta nabíječka se spínaným zdrojem? Trafo na DC nefunguje.
ma spinaci zdroj ,to som kontroloval , mne je luto len ,ze 9 panelov sa flaka ,po ohriati vody nemam pre ne vyuzitie , mam esce 15 panelov ktore su napojene na baterky a 3kw menic
Romulus
Příspěvky: 4
Registrován: úte čer 06, 2017 6:20 pm
Reputace: 0

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od Romulus »

Podla mna je elektrinu na priamy ohrev vody skoda, ale ak to tak chces skus si pozriet to co uz vymysleli ini, napr. logitex.sk

Ja osobne by som isle do ohrevu vody pomocou tep. cerpadla, su hotove sety aj so zasobnikom vody a ak otocis vyfuk studeneho vzduchu v lete do miestnosti tak to mas aj s chladenim ( odvlhcovanim )

Samozrejme by som pouzil na vyrobu el. energie fotovoltaiku, ale to ti staci iba 1/3 vykonu.
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od mobilik »

Logitex je totalna hovadina. Oplockeho regulator a mas to jednoducho, lacno a dobre...

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od vlkazajac »

Romulus píše:...
Ja osobne by som isle do ohrevu vody pomocou tep. cerpadla, su hotove sety aj so zasobnikom vody a ak otocis vyfuk studeneho vzduchu v lete do miestnosti tak to mas aj s chladenim ( odvlhcovanim )...
Zohrievať vodu tepelným čerpadlom z FV ( prípadne z NT )sa zdá byť dobrá myšlienka. Ak ju mám nejako spracovať, potreboval by som link na nejaké overené TČ, kde sa dočítam cenu a projektovanú životnosť. Potom tiež referenciu, že je to pravda. Pán Kohn to potom prepočíta.....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ohřev vody pomocí FV

Příspěvek od vla »

Neustále se tady opakuje názor, že ohřev vody fotovoltaikou je nesmysl. Může mi někdo vysvětlit proč? Já si mysím, že pokud už nějakou elektřinu vyrobíme je dobré ji taky spotřebovat. A je přeci úplně jedno, jestli ji proženu televizí, nebo bojlerem. Je snad lépe nechat ji raději na střeše a vodu ohřívat z jiného, ale placeného zdroje? Navíc vůbec neuvažujete konkrétní místní podmínky. Já mám např. teplou vodu z centrálního zdroje a tak se dostávám do situace, že nejvýhodnější je právě ohřít si vodu z fotovoltaiky. Jistě, jsou i jiná řešení teoreticky levnější, ale v bytovém domě je FV zdroj ideální kvůli jednoduchosti rozvodů. Omlouvám se , ale nějak už mě nebaví zde neustále číst jak je ohřev vody FV nevýhodný. Nakonec i to tepelné čerpadlo, které se vám líbí fakticky minimálně zdvojnásobí vstupní invetici, takže výhodnost jaksi klesá. Obecně by asi mělo platit, co v FV panelech vyrobím, to spotřebuji a tak to je nejefektivnější a je asi úplně jedno do čeho to nacpu.
Nemám rád tenhle stát.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek