Ekonomická návratnost FVE

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od xmasin »

Dal jsem si práci a spočítal jsem si ekonomickou návratnost FVE bez dotací. Vycházel jsem z výpočtů na http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php, přičemž jsem použil jednak výpočty teoretického maxima slunečního svitu pro vybranou lokalitu (kdesi v Polabí), orientace cca 10° na západ, sklon střechy 35° a průměrných denních hodnot výroby z FVE pro jednotlivé měsíce v roce.
Teoretické maximum je počítané ve čtvrthodinových intervalech, takže jsem přes poměr maxima a reálné výroby vypočítal průměrnou výrobu v každém měsíci pro danou hodinu a tu jsem následně použil do výpočtu pro snížení spotřeby z DS trvale běžících spotřebičů a případný přebytek jsem použil pro ohřev vody v bojleru.
Parametry pro výpočet jsou následující:
FVE 2 kWp, polykrystalické panely, výše uvedená orientace a místo, trvalá spotřeba 170W. Cena nakupované kWh ve vysokém tarifu 3,03 Kč, v nízkém tarifu 2,04 Kč, mám tarif D35d, takže 8 hodin vysoký tarif a 16 hodin nízký tarif a jelikož pro ohřev vody používám plyn, tak pro ocenění přebytku používám cenu kWh, kterou mám z plynu, takže 1,15 Kč.

Z výše uvedeného mě vyšly následující hodnoty pro každý měsíc:
Měsíc Výroba Přebyky Úspora
Leden 67 kWh 30 kWh 174 Kč
Únor 101 kWh 53 kWh 272 Kč
Březen 187 kWh 134 kWh 563 Kč
Duben 256 kWh 196 kWh 814 Kč
Květen 265 kWh 200 kWh 844 Kč
Červen 261 kWh 194 kWh 828 Kč
Červenec 251 kWh 185 kWh 792 Kč
Srpen 243 kWh 180 kWh 766 Kč
Září 194 kWh 138 kWh 600 Kč
Říjen 138 kWh 89 kWh 411 Kč
Listopad 75 kWh 34 kWh 206 Kč
Prosinec 58 kWh 22 kWh 154 Kč
Celkem 2096 kWh 1455 kWh 6418 Kč

Zkoušel jsem propočítat 3 varianty FVE, přičemž chci využívat GTI měniče o výkonu 500W.

1) GreenBono a SSR relé + Panely Schuten + GTI měniče z Aliexpress a montážní materiál, cena této varianty vychází následovně: GB - 5082 Kč, panely 8x250Wp - 42320 Kč, GTI 4x500W - 10600 Kč (530 USD), konstrukce - 10990 Kč a instalační materiál cca 3 000 Kč. Celkem 71992 Kč, takže návratnost za předpokladu. že se nic nerozbije a cena elektriky a plynu nebude stoupat vychází na 11,2 roku.

2) GreenBono a SSR relé + Panely Qsolar + GTI měniče z Aliexpress a montážní materiál, cena této varianty vychází následovně: GB - 5082 Kč, panely 8x250Wp - 55920 Kč, GTI 4x500W - 10600 Kč (530 USD), konstrukce - 10990 Kč a instalační materiál cca 3 000 Kč. Celkem 85592 Kč, takže návratnost za předpokladu. že se nic nerozbije a cena elektriky a plynu nebude stoupat vychází na 13,3 roku.

3) GreenBono a SSR relé + Panely Avancis z Aukra + GTI měniče z Aliexpress a montážní materiál, cena této varianty vychází následovně: GB - 5082 Kč, panely 16x125Wp - 31200 Kč, GTI 4x500W - 12000 Kč (600 USD), konstrukce - 14990 Kč a instalační materiál cca 3 000 Kč. Celkem 66272 Kč, takže návratnost za předpokladu. že se nic nerozbije a cena elektriky a plynu nebude stoupat vychází na 10,32 roku.

Nejlépe vychází poslední varianta, ale ta vyžaduje o něco více místa na střeše. Z výše uvedeného mě vychází, že za současných cen komponentů, hlavně panelů, je ekonomická návratnost příliš vysoká, takže asi od "velké" FVE upustím a pořídím jen třeba 500Wp pro krytí spotřeby trvale běžících spotřebičů a podle aktuální výrobu budu připojovat nebo odpojovat panely.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od PavelR »

Ja bych rekl ze navratnost kolem 10ti let je krasna. Nejvetsi bolest navratnosti jsou akumulatory s tema by ti to vychazelo mnohem hur.
Dalsi vec ... dokazes vzdy spotrebovat co se vyrobi? Tento vypocet je spis pro ongrid kdy posles do site vzdycky vsecko co vyrobis.
Ja treba ne v tomto obdobi. Ale to je spis tim ze jsem to prepaneloval aby to trosku slapalo i nepriznivych podminkach.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od vata »

Zdravím, <15 let je přece krásná návratnost, o které se ostrovníkům s akumulací ani nezdá. Ovšem předpoklad že ceny neporostou je lichý - porostou... Zkuste to přepočítat s nějakými scénáři zdražování a inflace.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od PavelR »

No ceny porostou. jak se docitam poroste spis ditribuce a podobna hlucha hmota a to je jeste horsi. Jednou veci je navratnost druhou zivotnost. Pokud se cinanum zadarilo a panely dobre zatavily tak kde konci zivotnost? napr 80% po 20letech je pro me dobrej panel.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od xmasin »

PavelR píše:Ja bych rekl ze navratnost kolem 10ti let je krasna.
Dalsi vec ... dokazes vzdy spotrebovat co se vyrobi? Tento vypocet je spis pro ongrid kdy posles do site vzdycky vsecko co vyrobis.
No já bych bral návratnost pod 8 let.
Měl bych spotřebovat vše, co vyrobím, právě proto je navržen poměrně nízký výkon 2 kWp.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od xmasin »

vata píše:Zdravím, <15 let je přece krásná návratnost, o které se ostrovníkům s akumulací ani nezdá. Ovšem předpoklad že ceny neporostou je lichý - porostou... Zkuste to přepočítat s nějakými scénáři zdražování a inflace.
To bych mohl, otázkou je kolik počítat zdražování elektriky a plynu, myslím, že kolem 5% ročně by bylo asi reálné.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od brumlaj »

hmm, úrok 12,5 procenta, inu každý to nemá.... já raději než v bance za nula nula nic, tak na střeše, kde za 10 let jako bych z banky nic nevybral.... prostě jak vidno jsem málo ekonom.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od PavelR »

xmasin píše:
PavelR píše:Ja bych rekl ze navratnost kolem 10ti let je krasna.
Dalsi vec ... dokazes vzdy spotrebovat co se vyrobi? Tento vypocet je spis pro ongrid kdy posles do site vzdycky vsecko co vyrobis.
No já bych bral návratnost pod 8 let.
Měl bych spotřebovat vše, co vyrobím, právě proto je navržen poměrně nízký výkon 2 kWp.
tak nevim 2kwp bez akumulace ... bojler tim pres nejsilnejsi mesice nabijes jedna dve, stala spotreba uricte nebude v radech stovek W. Ja se i s 2,6kwp dostaval do situace ze jsem premyslel co zapnout a zrovna jak na potvoru nebylo co.

Je to situace ze bojler bere napr 2kw a FVE by zrovna ted dala 2,4kw a to jsou ty watiky co v tech vypoctech utikaji a navratnost oddaluji.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od Havlas »

Budu hnusnej a trochu vám uberu optimizmu. Ty watíky jsou teď v létě na papíře strašně krásný ale počítáte i s přehřátím panelů? Třeba neděle. Celý den pařák, ani mráček, panely počítám tak 80 stupňů a skutečná výroba tak 70%. Mám na střeše 4200 Wh panelů a v neděli 2400Wh max. Takže sice padl rekord a spotřeboval jsem 20450 Wh ale papírově jsem měl vyrobit "mnohem víc"
Sumář. Tristár log: 2roky 168 dní, vyrobeno 6107 Kwh. Před solárem měsíční záloha 2000 Kč, první rok přeplatek 5000 Kč, aktuálně přeplatek 4200 Kč, záloha snížena na 1000 Kč. Při pořizovací ceně cca 140000 Kč návratnost cca 15 let.
Takže drahá hračka pro velké kluky. Penězma nepoměřuju páč mě to baví.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od brumlaj »

Pořád mi vrtá hlavou do čeho ti lidi cpou peníze, že se jim zdá úrok 6,66 procenta, tedy dvojnásobek inflace nedostatečný....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od camel1cz »

Možná je to tím, že pomijite likviditu této investice. Myslím, že většina vnímá investici jako vklad na terminak nebo koupi zlata, nemovitosti. Vydelavam/prodělávám a investici můžu zlikvidovat.

Osobně bych tento výnos investice nenazyval úrokem a rozhodně není 6% p.a. neb nemam původní vklad. Za 15 let budu na nule a ziskem této transakce je tržní hodnota FVE a ochrana před inflaci plus nepeněžní zisk.

Když bych to chtěl srovnávat s úrokem, tak návratnost 2x15 let a úrok 3,3% i když to je taky dost nepřesné.

Pořízení FVE mi přijde z finančního hlediska jako Long obchod s elektřinou. Ale tak nějak obloukem se vracim k ceně kWh z FVE což fakt nechci :-)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od PavelR »

likvidita .. jeje takovy skaredy slova :-D

uz jsem vice lidem vysvetloval jak je to s tou navratnosti asi nikdy ji nebudu mit navracenou celou kdyz pocitam prubezny upravy a to ze FVE chci mit na furt. Je to spise hobby ktere se castecne kompenzuje trebas jako rybar masar.
Trebas muj drahy otec za zivot prokalil minimalne tri moje FVE a na ctvrte kazdym dnem pracuje. Az budu mit FVE za mega ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od brumlaj »

Ale však je to investice do nemovitosti, jenom jaksi je od te nemovitosti uz neoddelitelna, coz nekdo muze brat jako handicap te investice, nejde si ji vybrat a nemovitost si ponechat. Ano souhlasím, je to long obchod, ale v dnesni dobe neznam beznemu cloveku pristupny jiny stejne zabezpeceny zpusob navratnosti investice. Je to zrejme tim, ze nejsem obchodnik. Jedno je jiste, pri pohledu na lidi, kterym lezi prachy na penzijnim pripojisteni u mne jasne vede domaci FVE (vyjma sofistikovanych predduchodu atd. ).
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od camel1cz »

Hih, nemyslel jsem tu likviditu nijak zle :-D

Jinak souhlasím s Vámi - ten přístup "koníček, z kterého je uzitek" je mi také nejblíž. Já reagoval na ta klíčová slova ekonomika, investice, úrok :-)

Proste, když to chci brát investične tak zdaleka není pravda, že je úrok 6,6% - to je jako by jste dal do banky 100k a dostával každé Vánoce 6k a byl spokojený s vysokým úrokem, ale ignoroval, že na účtu máte jen zlomek tech 100k a dříve a nebo později banka vymění ředitele a ten přestane ten vánoční bonus vyplácet dokud mu zase nedáte nějakou tu investici.

@brumlaj: také mám FVE za výhodnější (z mnoha důvodů) než penzijní, různé fondy atd.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od xmasin »

PavelR píše: tak nevim 2kwp bez akumulace ... bojler tim pres nejsilnejsi mesice nabijes jedna dve, stala spotreba uricte nebude v radech stovek W. Ja se i s 2,6kwp dostaval do situace ze jsem premyslel co zapnout a zrovna jak na potvoru nebylo co.

Je to situace ze bojler bere napr 2kw a FVE by zrovna ted dala 2,4kw a to jsou ty watiky co v tech vypoctech utikaji a navratnost oddaluji.
Já mám poměrně velký bojler 160l takže ten se přeci jen nahřívá trochu déle a stálou spotřebu v řádu 170W mám, protože mě doma trvale běží malý server, switch, router a WiFi AP a podle UPS (1300VA) je aktuální vytížení 17%, což odpovídá spotřebě 221VA, ale ještě musím změřit činnou spotřebu ve Watech.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od xmasin »

Havlas píše:Budu hnusnej a trochu vám uberu optimizmu. Ty watíky jsou teď v létě na papíře strašně krásný ale počítáte i s přehřátím panelů? Třeba neděle. Celý den pařák, ani mráček, panely počítám tak 80 stupňů a skutečná výroba tak 70%. Mám na střeše 4200 Wh panelů a v neděli 2400Wh max. Takže sice padl rekord a spotřeboval jsem 20450 Wh ale papírově jsem měl vyrobit "mnohem víc"
Sumář. Tristár log: 2roky 168 dní, vyrobeno 6107 Kwh. Před solárem měsíční záloha 2000 Kč, první rok přeplatek 5000 Kč, aktuálně přeplatek 4200 Kč, záloha snížena na 1000 Kč. Při pořizovací ceně cca 140000 Kč návratnost cca 15 let.
Takže drahá hračka pro velké kluky. Penězma nepoměřuju páč mě to baví.
Já jsem počítal teoretické maximum a pak jsem s koeficientem pro každý měsíc upravil výpočet pro reálnou výrobu, tu jsem pak ještě porovnal s výrobou FVE na stránce http://www.nesvara.cz, pán má volně přístupnou statistiku ongrid FVE, takže lze docela dobře porovnat výpočet a reálné hodnoty a kupodivu se vcelku shodovala realita s výpočtem.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od xmasin »

vata píše:Zdravím, <15 let je přece krásná návratnost, o které se ostrovníkům s akumulací ani nezdá. Ovšem předpoklad že ceny neporostou je lichý - porostou... Zkuste to přepočítat s nějakými scénáři zdražování a inflace.
Tak jsem zkusil spočítat úsporu při 3, 5 a 7% meziročním zdražování energií (jak elektřina tak plyn) a pak vychází následující návratnosti:

Varianta 1) Cena 71992 Kč - 3% - návratnost 9,8 roku, 5% - návratnost 9,2 roku a 7% - návratnost 8,5 roku.
Varianta 2) Cena 85592 Kč - 3% - návratnost 11,4 roku, 5% - návratnost 10,5 roku a 7% - návratnost 9,7 roku.
Varianta 3) Cena 66272 Kč - 3% - návratnost 9,1 roku, 5% - návratnost 8,5 roku a 7% - návratnost 8,1 roku.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od gupa »

Příklad návratnosti a porovnání.

Když vezmu http://shop.mypower.cz/ostrovn-fotovolt ... 440wp-2399

Dám do toho 100t.

Přibližná výroba 1MWh.

Návratnost cca 5t/r

Která banka dá takový úrok? Nevím kde je 6,6 úrok po zdanění očem se tu výše píše...
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Doplnuji jen jednu vec, ze se orientujete pouze na zanovni komponenty. Zanovni NEROVNA SE nejvyhodnejsi NEROVNA SE mene poruchove NEROVNA SE nejvice vyhovujici.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=1946&p=32584

Cena 1080Wp FVE = 56000.
rob.brno
Příspěvky: 960
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od rob.brno »

XMasin:
Tvůj závěr vidím bohužel jako správný a to i přes to, že je na situaci nahlíženo spíše optimisticky.
Ze stavebnictví jsem přejal názor, že návratnost investice přes deset let - se rovná nenávratnost(pominu-li hlavní faktory koníček, soběstačnost,apod). I když proti tomu jde fakt(jak zminují diskutující), že volné peníze je lepší investovat než nechat hnít na účtu.

U 2kWp ongrid FVE bych odhadl denní max. výkon kolem 13kWh od toho lze odečíst 2kWh stálého 170W odběru a nějaké další "drobky". Takže v letních dnech zbývá kolem 10kWh přebytků a tady je otázka zda toto teplo lze smysluplně využít(nebo půjde ve formě tepelných ztrát bojleru do vzduchu) a je možno celých 10kWh počítat jako úsporu.

Ovšem provádět kalkulace návratnosti(a na nich stavět rozhodnutí) v této době nemá smysl. Co platí ted za dva roky platit jistě nebude. S návratností hodně zacvičí k horšímu snahy MPO o změnu systému účtování EE, kde se větší část celkové sumy přesune do měsíčního paušálu(jde o existenci či neexistenci ČEZu, zájem stavět další JE je vysoký a peníze z občanů je na toto třeba vyždímat hlava nehlava). Tedy cena EE se bude zvyšovat, ale nebude mít valného ekonomického smyslu snižovat počet odebraných kwh. JEdinná rozumná úspora bude úplné odstřižení se od drátů.
Možná by větší efekt než pořízení FVe mělo snížení stálé spotřeby, těch 170W je vysoké číslo - ročně je to 3500kč za EE.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek