Ekonomická návratnost FVE

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od gupa »

Nezapomenout na měnu z Kč na € která podle mého názoru velmi rychle přijde a odejde. A po vidu co se děje poní je mi špatně. Zdražování zboží se nekoná po centech ale rovnou po celých eurech. Takže podle mého názoru jakkákoli funkční a fungující a sloužící FVE se musí vyplatit, pokud neshoří nebo ji nerozbijou kroupy nebo ji někdo neukradne.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od xmasin »

rob.brno píše:XMasin:
Tvůj závěr vidím bohužel jako správný a to i přes to, že je na situaci nahlíženo spíše optimisticky.
Ze stavebnictví jsem přejal názor, že návratnost investice přes deset let - se rovná nenávratnost(pominu-li hlavní faktory koníček, soběstačnost,apod). I když proti tomu jde fakt(jak zminují diskutující), že volné peníze je lepší investovat než nechat hnít na účtu.

U 2kWp ongrid FVE bych odhadl denní max. výkon kolem 13kWh od toho lze odečíst 2kWh stálého 170W odběru a nějaké další "drobky". Takže v letních dnech zbývá kolem 10kWh přebytků a tady je otázka zda toto teplo lze smysluplně využít(nebo půjde ve formě tepelných ztrát bojleru do vzduchu) a je možno celých 10kWh počítat jako úsporu.

Ovšem provádět kalkulace návratnosti(a na nich stavět rozhodnutí) v této době nemá smysl. Co platí ted za dva roky platit jistě nebude. S návratností hodně zacvičí k horšímu snahy MPO o změnu systému účtování EE, kde se větší část celkové sumy přesune do měsíčního paušálu(jde o existenci či neexistenci ČEZu, zájem stavět další JE je vysoký a peníze z občanů je na toto třeba vyždímat hlava nehlava). Tedy cena EE se bude zvyšovat, ale nebude mít valného ekonomického smyslu snižovat počet odebraných kwh. JEdinná rozumná úspora bude úplné odstřižení se od drátů.
Možná by větší efekt než pořízení FVe mělo snížení stálé spotřeby, těch 170W je vysoké číslo - ročně je to 3500kč za EE.
Bohužel jsem dospěl k podobnému závěru, pokud je návratnost nad 10 let tak je to návratnost dosti nejistá.

Když jsem koukal na statistiky FVE na stránce http://www.nesvara.cz tak tam má maximální výrobu z 5kWp kolem 27 kWh za den, takže prostým přepočítáním na 2 kWp mě vychází reálná maximální výroba kolem 11 kWh a to si myslím, že jsem schopen do bojleru dostat, jednak je nějaká trvalá spotřeba a jednák když nahřeju 160l bojler z 10°C na 65°C tak na to spotřebuju 10,6 kWh takže jsem schopen spotřebovat veškerou výrobu.

V případě výrazného nárůstu paušálních plateb bych musel zauvažovat buď nad akumlací elektřiny nebo by možná stačila změna sazby, historicky mám D35d, kde je relativně levný proud, ale měsíční paušál je dost vysoky.

Schválně jsem z ceníků ČEZu vytáhl ceny elektřiny v tarifu D35d za roky 2009 - 2014 a spočítal jsem meziroční nárůst nebo pokles ceny viz tabulka níže:

Rok V rozdíl V N rozdíl N
2009 3,09 Kč 2,15 Kč
2010 3,11 Kč 0,65% 2,01 Kč -6,51%
2011 3,22 Kč 3,54% 2,25 Kč 11,94%
2012 3,43 Kč 6,52% 2,43 Kč 8,00%
2013 3,52 Kč 2,62% 2,58 Kč 6,17%
2014 3,05 Kč -13,35% 2,21 Kč -14,34%
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od xmasin »

gupa píše:Nezapomenout na měnu z Kč na € která podle mého názoru velmi rychle přijde a odejde. A po vidu co se děje poní je mi špatně. Zdražování zboží se nekoná po centech ale rovnou po celých eurech. Takže podle mého názoru jakkákoli funkční a fungující a sloužící FVE se musí vyplatit, pokud neshoří nebo ji nerozbijou kroupy nebo ji někdo neukradne.
Otázkou je, kdy se u nás € zavede, protože pokud budeme mít schodek na 3% HDP tak to nehrozí. Ale je pravda, že při zdražování bude návratnost FVE lepší.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od honzasl »

zanovni komponenty
Zánovní NEROVNÁ se se nové. :) aspoň u nás ve VČ - může se lišit podle kraje....

Já osobně jsem toho názoru, že ekonomické kalkulace je lepší dělat na nové komponenty, protože je to ta nejhorší varianta, ale je plně opakovatelná. Pokud se zadaří a seženu něco levněji, nebo mi někdo něco daruje, OK, polepším si, ale nedá se to vztáhnout na všechny případy. To bych mohl taky kalkulovat s variantou, že vyhraju ve sportce.
Ovšem provádět kalkulace návratnosti(a na nich stavět rozhodnutí) v této době nemá smysl.
Obávám se, že taková doba, kdy by byla nějaká jistota pro ekonomické kalkulace na 10-20 let dopředu, nebyla nikdy. Koho by napadlo, že postavit v roce 1988 barák na nějakou dvacetiletou půjčku vám ho dá (skoro) zadarmo díky brutální inflaci v 90. letech. Zato hypotéka na zemědělské pozemky v roce 1947 se ukázala jako nemoudré rozhodnutí. Jedina jistota je divezifikace rizik. Něco do nemovitosti (třeba FVE - včetně pojištění), něco penzijko, něco do vzdělání vlastních dětí.

Já osobně do FVE půjdu, ale dám do ní maximálně polovinu možných investic, zbytek půjde jinam, do likvidějších věcí.

Ad. růst cen:

Pro domácnost s D25/D26 mi vychází od roku 1999 do roku 2013 vychází průměrný růst ceny EE na 7,926 % ročně. Počítáno jako suma(Kč)/suma(kWh).
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od mypower.cz »

honzasl píše:Zánovní NEROVNÁ se se nové. :) aspoň u nás ve VČ - může se lišit podle kraje....

Já osobně jsem toho názoru, že ekonomické kalkulace je lepší dělat na nové komponenty, protože je to ta nejhorší varianta, ale je plně opakovatelná. Pokud se zadaří a seženu něco levněji, nebo mi někdo něco daruje, OK, polepším si, ale nedá se to vztáhnout na všechny případy.
Pravda pravda...

A kdyz uz jsme zacali tema zanovni vs. pouzite, pak je tu jedno nemene zajimave souvisejici tema: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=107&t=1689
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od honzasl »

Moje úvaha, pro můj dům.
Domácnost, 3500 kWh ročně, při ceně za 4,75 kWh/Kč při růstu ceny 7,9 % ročně zaplatí v sumě za elektřinu v přístích 11 letech 275259,6 Kč. Pokud by se ji podařilo sehnat něco (FVE), co sníží spotřebu ze sítě na 2500 kWh/rok, zaplatila by 196613,9 Kč.

Rozdíl tedy činí 78645,6 Kč. Takže nyní hledám cestu, jak sehnat elektrárnu, která vyrobí 1000 kWh ročně (které dokážu reálně spotřebovat) a nebude stát víc než těch 78 tisíc.

To je moje úvaha.

EDIT:

Pokud si seženu elektrárnu, která vyrobí 2000 kWh ročně, ušetřil bych cca 157 000 za těch 11 let, což odpovídá ceně tohoto
http://shop.mypower.cz/ostrovn-fotovolt ... 2000wp-141
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od xmasin »

honzasl píše:Moje úvaha, pro můj dům.
Domácnost, 3500 kWh ročně, při ceně za 4,75 kWh/Kč při růstu ceny 7,9 % ročně zaplatí v sumě za elektřinu v přístích 11 letech 275259,6 Kč. Pokud by se ji podařilo sehnat něco (FVE), co sníží spotřebu ze sítě na 2500 kWh/rok, zaplatila by 196613,9 Kč.

Rozdíl tedy činí 78645,6 Kč. Takže nyní hledám cestu, jak sehnat elektrárnu, která vyrobí 1000 kWh ročně (které dokážu reálně spotřebovat) a nebude stát víc než těch 78 tisíc.

To je moje úvaha.

EDIT:

Pokud si seženu elektrárnu, která vyrobí 2000 kWh ročně, ušetřil bych cca 157 000 za těch 11 let, což odpovídá ceně tohoto
http://shop.mypower.cz/ostrovn-fotovolt ... 2000wp-141
Teoreticky 1000 kWh vyrobí FVE o výkonu 1 kWp, otázkou je jak chcete těch 1000 kWh spotřebovat, pokud používáte na vše elektřinu (hlavně ohřev TUV), tak lze plně těch 1000 kWh spotřebovat bez problémů. Pokud je to jen běžný provoz domácnosti, tak těch 1000 kWh je problém spotřebovat, hlavně pokud jste přes den mimo dům a hlavní spotřeba je večer.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od camel1cz »

honzasl píše: Takže nyní hledám cestu, jak sehnat elektrárnu, která vyrobí 1000 kWh ročně (které dokážu reálně spotřebovat) a nebude stát víc než těch 78 tisíc.
Já mám rozpočet na svou FVE 82 tisíc. Je to 1,5kWp v amorfních panelech, 3kWh v LiFePo4 - to už mám + nejspíš axpert měnič + další 50A regulátor. Navíc pokud by jste šel do klasika mono/polykrystalů, tak ten axpert zvládne i regulátor a odpadne dalších 10 tisíc.

Pravda, že tomu věnuju dost energie/času... hraju si, učím se. A hodně věcí dovážím z Číny.

Teda ta cena se nedá považovat za cenu na klíč, ale je reálná, na kterou se můžete dostat, když do toho zapadnete.

EDIT: OK, spíš řekněme 90 tisíc. Mám na bižuterii kolem jen 5.000 což je málo.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od brumlaj »

camel1cz píše:Proste, když to chci brát investične tak zdaleka není pravda, že je úrok 6,6% - to je jako by jste dal do banky 100k a dostával každé Vánoce 6k a byl spokojený s vysokým úrokem, ale ignoroval, že na účtu máte jen zlomek tech 100k a dříve a nebo později banka vymění ředitele a ten přestane ten vánoční bonus vyplácet dokud mu zase nedáte nějakou tu investici.
No jo, ale to že nemám peníze na účtu neznamená, že je nemám na střeše ;-) , pravda, nepočítám odpisy, které ti o kterých se zde nesmí mluvit stanovili na 20 let. Ale i tak FVE "vydělá" více než inflace a to za postupnou svobodu stojí ;-) zvlášť po tom co se na nás valí...... opticky se totiž "elektřina" slevní přes to, že stálá platba se zvedne. Takže kdo neuteče do ostrova (nebo nevytvoří se sousedy spolek či družstvo), ten zapláče na paušále.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od camel1cz »

Jasný, rozumíme si... ale ten rozdíl mezi penězma na účtě a na střeše je sakra velkej - rozhodně nejde zanedbat, když řešíme investice.

Jinak ten nárůst stálých plateb doufám nebude tak zlý... příjde mi, že se to trochu nafukuje. Doufám, že nejsem přehnaný optimista :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Stinger
Příspěvky: 34
Registrován: ned srp 11, 2013 11:09 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od Stinger »

Podle mě se FVE vyplatí vždy za podmínky že komponenty vydrží aspoň 13-15 let.Měnič a regulátor dimenzovat tak aby nikdy nejely naplno ale třeba na 3/4.Taky by neškodilo aspoň jednou za rok sundat kryty,vyfoukat prach a zkontrolovat kondenzátory jestli nejsou nafouklé.
rob.brno
Příspěvky: 960
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od rob.brno »

honzasl píše: Obávám se, že taková doba, kdy by byla nějaká jistota pro ekonomické kalkulace na 10-20 let dopředu, nebyla nikdy. Koho by napadlo, že postavit v roce 1988 barák na nějakou dvacetiletou půjčku vám ho dá (skoro) zadarmo díky brutální inflaci v 90. letech. Zato hypotéka na zemědělské pozemky v roce 1947 se ukázala jako nemoudré rozhodnutí. Jedina jistota je divezifikace rizik.
Tenkrát to těžko mohlo kohokoliv napadnout, komouši se furt drželi opratí. Ta situace je dnes trochu jinná. Agresivní politika MPO(a díky bonzu z ERU je to veřejně známo) dává celkem jasně tušit oč jde a jakým směrem se bude vývoj ubírat. Osobně bych počkal do podzimu, to už bude snad jasno, zda se podaří tuto všivárnu z MPO překazit.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od camel1cz »

Stinger píše:Podle mě se FVE vyplatí vždy za podmínky že komponenty vydrží aspoň 13-15 let.Měnič a regulátor dimenzovat tak aby nikdy nejely naplno ale třeba na 3/4.Taky by neškodilo aspoň jednou za rok sundat kryty,vyfoukat prach a zkontrolovat kondenzátory jestli nejsou nafouklé.
Tak tak... z tohoto pohledu mi dělá starost dostupnost náhradních komponent po tak dlouhé době. Panely by měly být OK asi jako jediná věc (s pasivnímy prvky teda)... zbytek FVE bude značně nahlodán zubem času.
Bude ke koupi za 15 let např. solární regulátor? Jediný jistý způsob vidím ve snaze udržet vše v chodu opravami na úrovni součástek... a prevencí, jak píše @Stinger v první řadě. Píšu si :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od mypower.cz »

camel1cz píše:Bude ke koupi za 15 let např. solární regulátor?
Otázka do pranice: Bude za 15 let k něčemu potřeba solární regulátor ? :) Nebo lidstvo bude úplně jinde, než si kdo dokáže představit? Stačí na to jedno špatné politické rozhodnutí a atomový konflikt dvou států. :D Ale to už je silně OT ... :mrgreen:
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od camel1cz »

Tak tahle varianta není moc k řešení, spíš k případné akceptaci :-)
K řešení je spíš "investiční riziko" nějakého nového vynálezu - třeba bude konečně komerčně spuštěna jaderná fůze, objev v oblasti ukládání energie... a nebo všichni pojedeme na volnou energii :-D
V to ale moc nevěřím - nikdo nemá zájem výrazně slevnit energie... i kdyby klesly výrobní náklady. (teda nikdo až na spotřebitele, kterých se ale ptát nebudou :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od brumlaj »

mypower.cz píše:....... Stačí na to jedno špatné politické rozhodnutí a atomový konflikt dvou států. :D
No to abychom si už nekupovali dlouhohrající desky....... s tím nelze kalkulovat, na to jsme my co nemáme kryt, malí páni.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od PavelR »

atomovyho konfluktu bych se nebal bo kdyz to jedni odpali muzou si byt jisti ze do hodiny se to bude sypat na ne z druhe strany ... jedinej problem jsou magori na dalnym vychode to je problem pac v tech neni kousek logiky jen zlo.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od mypower.cz »

camel1cz píše:V to ale moc nevěřím - nikdo nemá zájem výrazně slevnit energie... i kdyby klesly výrobní náklady. (teda nikdo až na spotřebitele, kterých se ale ptát nebudou :)
Ptat se nemusi. Prave onen spotrebitel je ten kdo dokaze tlakem na dodavatele (bez toho aniz by se kdokoliv kohokoliv na cokoliv ptal) slevnit energie. Problemem je neschopnost/neochota/nepotreba spotrebitelu se sjednotit a vyvinout dostatecny tlak. Nicmene jak ale posledni dobou v ruznych ne az tak s timto tematem souvisejicich oblastech zjistuju ze poradnym tlakem (nejlepe primo slapnutim po krku) lze dosahnout znacneho posunu v cemkoliv i jako jednotlivec. Zalezi znacne take na tom jakou pro koho ma jednotlivec hodnotu.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od gupa »

mypower.cz píše: Ptat se nemusi. Prave onen spotrebitel je ten kdo dokaze tlakem na dodavatele (bez toho aniz by se kdokoliv kohokoliv na cokoliv ptal) slevnit energie. Problemem je neschopnost/neochota/nepotreba spotrebitelu se sjednotit a vyvinout dostatecny tlak.
Takto ale tržní mechanismus nefunguje, takto to líčil Klaus, když se zvonilo klíčema po náměstích a vlastně lhal, protože jako pedagog a ekonom moc dobře ví, jak funguje kapitalismus. Dříve se společnost vytuneluje nebo přeprodá, sfúzuje s jinou společností, bude pobírat dotace, propustí pracovníky, prodá se počástech, atd,

než aby se zboží slevnilo pod tržní hranici kterou určuje sama společnost v konkurenčním prostředí. Pokud by společnost totiž slevila svévolně, tak se stává partyzánem a opuštěným účastníkem soutěže.(neexistence partnerství) A nikdo nechce z kola ven, takže se jak jsem psal společnost raději rozloží, rozkrade a přejde posléze do konkurzu než aby zboží, které prodává nebo produkuje nabízelo za méně než obvykle u konkurence.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od PavelR »

No a co vcil? Predchozi model se taky ocividne neosvedcil bo jinak by se necinkalo a chodilo se dal se vsimnym do stavebnin :-)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek