Ekonomická návratnost FVE

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od brin »

Bohužel u nás je ten kapitalismus dost poku*vený. Ideální kapitalismus by byl bez dotací a se zvýhodněním začínajících podnikatelů a společností. Vznikala by tak konkurence, která by tlačila ceny dolů. Dnes si akorát budujeme monopoly a ještě je dotujeme, aby náhodou neodešly jinam.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od PavelR »

Asi je to ale v poradku kdyz lide voli stale stejne strany a kdyz se naskytne jakakoliv jina moznost tak beztak prd.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od brumlaj »

brin píše:...... Vznikala by tak konkurence, která by tlačila ceny dolů........
no jo, ale kdo má tu cenu dolů žrát? Ne každý to má 10km do obchodu v DE, kde co se týká zboží, je ve stejném balení úplně něco jiného. Rozhodně jsem proti boření kvalitativních bariér - na kávě už skoro 20 let nemusí výrobce uvádět kvalitu(ČSN) a ho.no mi pomohlo, že jsem tu neoznačenou meltu přestal pít. Zbytek ČR než aby se vzepřel, tak raději ty sra.ky co nám i s boudama do kafe melou chlemtaj plnými pysky dále. A tím kafe to jen začalo, rozhodně neskončilo.... Už Menzel ukázal ve slavnostech sněženek kam vede politika "no nekupte to, když je to tak levný". A kdo se z toho v ČR poučil? Podívejte se do superhyperultracokoli a je jasno - nikdo..... To je kapitalismus ve své neřízené mafiánské formě po které tu mnozí volají. Já jsem zásadně proti. Tak jako se neosvědčil minulý režim a bohužel se při pokusu o změnu po 40-ti letech k veslu dostali zpátky mafiáni typu klause, které jsme dostatečně včas před tím, než to tu vrátili do již jednou překonané verze kapitalismu neprokoukli, tak nám nezbývá nic jiného, než že si budeme muset znovu zopakovat kolečko dějin... Co se týče společenského zřízení, tak jsme se totiž dál neposunuli ani o píď. Bohužel jsme mentálně o 100 let nazpět. Ani ty odbory, které naši pradědové krvavě zvedli z prachu cesty a které jinde fungují jako z praku jsme nedokázali udržet. Při celosvětové produkci nadbytku nikoho jednotlivec, jeho potřeby a osud zajímat nebude. Uf, to jsem se zase jednou nasrdil na laciná hesla, která nám jsou úspěšně vtloukána do hlavy a lid je bez zamyšlení nad souvislostmi papouškuje. Sorry.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od camel1cz »

Vracím se k připravovaným novým tarifum v energetice.
Paní Vitáskova mi dává nadeji: "Je potřeba zajistit, aby koneční zákazníci hradili pouze ty náklady , které svým odběrem elektřiny vyvolají," viz zdroj

Otázka je, jestli nemyslí jen na velké odběratele, kteří hradí vysoké částky za OZE
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od tomas »

Já paní Vitáskové nevěřím, už toho lhaní předvedla dost. Potřebuje jen nějaké kladné bodíky u občanů (a to ona umí velmi dobře), ve skutečnosti je to předem domluvené divadlo ve kterém jakože bojuje proti špatnému zákonu. Ale moc toho nezmění (rozhodně ne víc než jí bude dovoleno a předem domluveno) a myslím že tam už moc dlouho nebude. Své úkoly v boji proti OZE už splnila a krytí od Klause už také nemá.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od camel1cz »

Doufám, že jste přílišný pesimista a zároveň já nejsem naivka...

Proste si neumím představit argumentaci, proč přesunout nějakou výraznější složku ceny elektřiny do fixních plateb. Dotační složka ceny přece z logiky věci přímo souvisí se spotřebou daného odběratele neb ekologickou kWh dotujeme tou špinavou kWh. Fixní platby bych vztahoval zase k rozvoji sítě např.

No jsem na to fakt zvedávej. Smutné je, že jsme akorát statiste :-(
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od ota »

O kousek výše se tu psalo o životnosti komponentů.
Panely asi vydrží, kabeláž také. Rozvaděč a bižuterii stejně předělávám každý rok a vylepšuji. Ale co s různými čínskými udělátky pajenými bezolovnatým cínem jako jsou měniče regulátory atp.
Pomozte mi někdo prosím s informací, jak jim prodloužit život.

Jednou ročně vyfoukat prach?
Po záruční době vyměnit všechny elektrolyty a pak každých 5 let?
Jednou za 5 let vyndat bezolovnaté pájené desky a dát je na pár hodin do pece na 120stupňů?
Napadá vás ještě něco kromě koupení Victronu?

Mimochodem, taková technická prohlídka by se asi měla dělat u všech domácích přístrojů osazených kurvítky. Předecčírem se mi ukroutil šroub držící kladku na bubnu pračky. Kdybych pračku pravidelně kontroloval a šroub dotahoval, mohl ještě žít...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od camel1cz »

Tak nejběžnější kurvítka jsou elektrolytické kondenzátory - rádi schnou, nafukují se atd. také proto, že je výrobci nedostatečně dimenzují.

Osobně si myslím, že mimo čištění (kvůli chlazení, případně zkratu) a servisu kondů víc nemá smysl. Rozhodně bych se nepouštěl do zapékání DPS - to se dělá hlavně se základníma deskama, ale výsledek je pochybný.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od xmasin »

camel1cz píše:Tak nejběžnější kurvítka jsou elektrolytické kondenzátory - rádi schnou, nafukují se atd. také proto, že je výrobci nedostatečně dimenzují.
S tím souhlasím, na vadné kondenzátory mě odešel měnič, naštestí ještě v záruce, takže šel do reklamace.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od rottenkiwi »

Už niekoľko rokov sledujem weby o PV. Dnes sa mi dostal do očí tento článok.
Už som si veľa prečítal o "ittermitence problem", "storage problem", "bankable system",
"price parity", etc...

Tento pán tvrdí, že má návratnosť jeho "black boxu" do 8 rokov. Je to reálne ?
http://www.pri.org/stories/2015-04-06/h ... has-answer
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od kodl69 »

no nevím, vidím na tom BMV od victronu, a jsou v tom LiFePo4 od SINOPOLY, takže nic zvláštního. Záleží asi na metodice výpočtu....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od vla »

Nemám asi tak kvalitní komponenty, spíše levnější. 12V systém, panel 250W, akumulátor lehce použitý AGM 12V 320Ah, MPPT regulátor Vestern CO WRM 15, nějaké drobnosti (kabely desulfátor, konstrukce). Provoz je ve dne i ve večerních až nočních hodinách. Snažím se stále spotřebovávat vyrobenou energii ) Správné nadimenzování spotřeby je docela náročné v závislosti na počasí. Celkové náklady byly cca 20000 Kč. Návratnost i při optimálním využívání vidím limitně spíše k nenávratnosti (cca 15 let, ale pokud nic jiného tak baterky určitě lhůtu prodlouží. Vzhledem k životnosti akumulátorů. Mám to jako testovací záležitost, na které se snad něco naučím.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Robbiexb1
Příspěvky: 15
Registrován: ned lis 01, 2015 1:38 pm
Bydliště: Velká Polom

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od Robbiexb1 »

Jako nový člen jsem se dobral až tady a vidím ,že diskuze utichla.Moje ekonomická návratnost:
Panely - články z E-bay 1KW - 8000 kč
- sklo 5, silikonový tmel,hliníkový profil cca -3500 kč
- ocelové profily,montážní materiál cca 1500 kč
- regulátor 3000 kč ,
- 2x YUASA 12V 100 Ah 4000 kč
- měnič 2000 W modif.sinus 4000 kč
- čas, kabely, kýble nervů 0 kč
Každý rok výroba cca 1MWh - 5000 kč
Po třech letech provozu jsem si dokoupil ještě jeden měnič .
Slunce svítí,baterie se nabíjejí,po nabití (29V) zapne měnič,napájí mrazničku a ledničku.
Pokud stoupne napětí na max, zapíná druhý měnič a napájí televizi,PC nebo nabíjí záložní baterie.
Vše řízeno několika relátky, spínání řízení 4x optočlen + 555,pro jistotu zdvojeno. Opravit to dokáže i zeťák zedník.
Pavel111
Příspěvky: 125
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11,7
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od Pavel111 »

Také něco připojím k tématu...1MWh mne při sazbě D25d nestojí 5000 ani náhodou-je to v průměru někde okolo 3600.Ale i přesto jsem s návratností FVE relativně spokojen.V momentě,kdy jsem ušetřil za rok 9000 při investici 113000 (6720Wp+výměník a věci okolo)to vychází na 12-13 let návratnost.Panely jsem kupoval nové,takže jejich životnost předpokládám min.o 10 let vyšší.Sice bylo toto léto nadprůměrně slunečné,ale vychytal jsem od loňského srpna několik měsíců prakticky bez slunce.To je všeobecně známo,jak to vypadalo.Tím si myslím,že období 8/2014 až 8/2015 se tak nějak zprůměrovalo k normálu....Jen tak na okraj tématu-už jsem tu jednou narazil na statistiku slunečního svitu podle let a měsíců,ale vůbec nemám čas to znova hledat.Kde to je?Za toto období,kdy mám nějaké měřitelné výsledky,by mne to docela zajímalo.Je někde nějaký link na toto?
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od rva »

Já to bral tady na wiki http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php kde je výpočet založen na datech změřených po asi 10 let (dle vybraného modelu). A mohu si to vyexportovat pro elektrárnu třeba pro celý rok po hodinách.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od rva »

Naše úřady vymyslely loni další fígl, jak prodloužit ekonomickou návratnost těm, kteří nakupují komponenty mimo EU. Pokud nakupujete položky, kde je "free shipping", tedy doprava zdarma, tak naši celníci to začali vysvětlovat tak, že k dané ceně připočítají "cenu za dopravu obvyklou". U drobných věcí se tak dostanou na cenu, která podléhá platbě DPH, u dražších si navýší základ o další dopravné. Jedná se vlastně o dvojí zlodějinu:
1. i když prodejce uvádí "free shipping", tak to má samozřejmě započítané do ceny
2. celníci připočítají za dopravu "cenu obvyklou", která je vyšší, než za kolik dopravu zajišťuje prodejce
Takže je lepší nakupovat tam, kde je cena za dopravu uvedena zvlášť, popřípadě tam, kde uvádějí, že cena za dopravu "is included" - je zahrnuta v ceně (což jsem zatím nikde neviděl).
V příloze je stanovisko celníků z odkazu http://www.ceskaposta.cz/documents/1018 ... ravy.docx/
Přílohy
stanovisko-celni-spravy.pdf
stanovisko celní správy k ceně a poštovnému
(66.95 KiB) Staženo 114 x
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od solárník »

Dobrá zlodějna :lol:

Viděl jsem to několikrát na ebay, prodávali zboží s freeshippingem a ve vedlejší aukci prodával to samé levněji a shipment cenu měl přesně ten rozdíl, že se cena vyrovnala.

Tak to je snad jasný každýmu, že u free shippingu je cena dopravy započtena v celkové ceně, nebo si snad někdo opravdu na celní poště myslel, že to sem číňan nesl v batohu pěšky a zadarmo? :lol: Bože to jsou blbové... Zadarmo dneska ani kuře nehrabe, jak se říká.

Už jsem začal být letos tak nesmyslně paranoidní, že jsem potřeboval dva senzory za 20€ každý a raději jsem jako idiot si to nechal poslat od dvou prodejců, protože kdybych to nakoupil najednou od jednoho tak by suma přesáhla limit :uh:

EDIT: nejhorší je, nechávat si to posílat na adresu firmy. To jak na celní poště vidí, tak to lustrují jak pominutí. Od té doby si nechávám posílat vše domů, i za cenu, že mne nezastihnou a budu muset na poštu, a ani jednou to neřešili. Jak je tam soukromá adresa, tak to většinou nechávají být.
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od trud »

Tak vymyslieť si ze free shiping nie je zahrnutý v cene výrobku je krádež.. Normalna krádež a to by asi chlapci colnici prehrali na európskom súde ako nič.. Ci by sa snažili dokázať že pinpongac mi poslal usb čítačku SD kariet za 30 centov a náklady 2 eura na dopravu znášal on? :-).. Humorné... Colnici počítajú stým ze nik sa nebude pre pár eur naťahovať po súde.. Takže najjednoduchšie riešenie napísať mu nech na balík pripíše že poštovné je súčasťou ceny.. Pre pinpongaca žiaden problém.. A ešte by som ho poprosil nech pripíše že colnici mi môžu..... :-)
Štát je mafia co stále strká paprče do mojich vreciek.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od solárník »

Ještě nemám podrobné rozúčtování k dispozici, ale mohu zlostně potvrdit, že mi poslali z Taiwanu přes Čínu Fedexem zboží za 66 USD (včetně dopravy, která dělala 37 USD z těch 66, ale v ceně byla zahrnuta). Představte si mé překvapení, když mi Fedex naúčtoval za proclení (DPH a poplatky za zprostředkování) 784 korun :uh: Přitom DPH při současném kurzu dělala pouze asi 325 Kč.

Tedy zboží za celkem 29 USD mne vyšlo na 106 USD :lol: no nekup to!
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ekonomická návratnost FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... přirozeně , z celkový hodnoty zboží + poštovnýho nad 22€ je vypočteno DPH + poplatek za zastupování v celním řízení + tuzemské poštovné s dobírečným a někdy si účtují i skladné po dobu celního řízení :| .
Naposledy sem u zásilky v hodnotě 44k doplácel 9,7k aby mi to doručili ... :evil: vodtý doby kupuju pokud možno jen v rámci EU nebo po kusech s hodnotou do 20€ aby to s max jistotou přišlo bez výpalnýho .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek