Odpojování/připojování stringů

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od honzaL »

Vážení,

zajímal by mne váš názor, případně zkušenosti s paralelním připojováním stringů, 5 stringů bude pevných, dva připojitelné.
Rád bych zvýšil výkon FVE, ale pokud možno s minimálními náklady na zařízení, kromě panelů bych cokoliv nového nerad kupoval.
Problém mi dělá hlavně malý výkon na jaře a na podzim. Plocha střechy ještě snese 6 klasických panelů.
Taky mě dráždí nízké využití systému ráno a večer, kdy vzhledem k poloze slunce jede FVE na pár desítek procent.
Napadla mne relativně levná varianta - přidat paralelní dva stringy, ale při vyšším výkonu je odepnout, aby nepřetěžovaly solátní regulátor MS TS60A.
Zapojení bych udělal podle obrázku níže.
zapojeni.jpg
Stringy bych vypínal při přiblížení se k maximu proudu regulátoru (měření proudu) a při přiblížení se k absorpci na akumulátoru (měření napětí). Zapínat pak s vhodnou hysterezí podle poklesu proudu a napětí.
Představa je, že graf by pak při slunečném dnu vypadal asi takto. Na jaře, na podzim, při zamračené obloze by pak ani nemuselo k vypínání stringů docházet.
Rizeni_stringu.png
Jaký je váš názor?
Nebudou problémy s nárazovým zvýšením výkonu na solární regulátor?
Neměly by se rázy něčím utlumit (vhodný RC člen)?
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od PavelR »

proc to odpinat? Temto diskuzim porad nejak nerozumim. Prasknout pred regl velky pole v celku a je. Co regl prenese to prenese zbytek nevyuzije.

Ja mam 5,5kwp s reglem co toto neprenese. A co se stane kdyz panely mohou dat vic? Zvedne se napeti pole nad Ump tot vse.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od atom »

Taky si myslím, že to podmíněné připojování stringů nepřinese nic navíc ve srovnání s připojením napevno a dobrý regulátor to nijak navíc neochrání.

Já mám také 15 panelů a current limiting vidím v logu skoro každý den. Tak zrovna 8.6.2014 teda jako napotvoru limit nemám, ale kromě 3 dalších dní z 35ti do dneška jel vždy regulátor ve stavu, že musel omezovat proud na těch svých 60,5A. Zatím má najeto 6218 kWh a ještě se neodporoučel.


Výhody bych viděl, že pokud jsem dostatečně paranoidní, tak můžu mít všechny stringy takhle odpojitelné a v případě, že by z nějakého důvodu regulátor nabíjel na vyšší napětí, tak mu je třeba postupně automaticky odpojit třeba ještě před tím, než by se jako poslední záchrana odpojovala baterie.
Další výhoda by pak byla, že si lehce mohu udělat automatickou kontrolu, kolik dává string 1, 2, 3, 4, 5..x a zjistit pak případnou abnormalitu bez lezení po střeše a rozpojování káblů, či vypínání jističů na stringy.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od PavelR »

No ono by bylo smutny kdyby se regl na 60A odporoucel pri 60A :-)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od vata »

Taky jsem měla jeden TS za výkonnějším polem, nezdálo se, že by s tím měl problém - prostě zvednul napětí jako při běžné regulaci v absorpci. Akorát budete mít log plný alarmů. Krom toho právě zjara nebo na podzim můžete spíš očekávat velké osvitové špičky na studené panely, tomu by asi jste stejně nepředešel. Jsou to ty situace, kdy panely dávají přes 100% nominálního výkonu.
Jenže časem pak člověku začne být toho nezpracovaného výkonu líto, a skončí s dalším regulátorem paralelně :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od kybos »

honzaL píše: Jaký je váš názor?
Nebylo by vhodnější použít uspořádání panelů typu virtual tracker?
Viz http://forums.energymatters.com.au/sola ... c5064.html
Uvedené fórum je sice od protinožců a tak je nutno obrátit v kontextu sever a jih, ale jinak se mi to jeví jako vhodnější řešení zejména s ohledem na celkovou získanou energii za den s ohledem na zatížení měniče.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od honzaL »

atom píše: Já mám také 15 panelů a current limiting vidím v logu skoro každý den. Tak zrovna 8.6.2014 teda jako napotvoru limit nemám, ale kromě 3 dalších dní z 35ti do dneška jel vždy regulátor ve stavu, že musel omezovat proud na těch svých 60,5A. Zatím má najeto 6218 kWh a ještě se neodporoučel....
Pokud vím je 15 panelů doporučené maximum pro TS60A. Ja ale plánuji 21 panelů. Tedy asi 4,7 kWp. to už Morningstar nedoporučuje a nerad bych ho odepsal. Výhledově počítám až s 25 panely. To už ale plánuju 10 panelů pro AC coupling a 15 pro DC coupling (stávající stav) s novým měničem On grid a Studerem, teď to ale není na pořadu dne. Na panely jsem již něco našetřil a 6 bych jich rád přikoupil a hned využil. V létě jsou stejně často akumulátory plné, voda vařící a není mi jasné zda je pro panely lepší jet na vyšším napětí nebo je nechat rozpojené.
Jak ale slyším "atom" i "PavelR" jedou s vyšším výkonem panelů a problém nemají. Můžete napsat, který regulátor používáte??
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Tomas01
Příspěvky: 28
Registrován: stř črc 31, 2013 11:29 am
Lokalita: Slovácko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: JM

Re: Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od Tomas01 »

Zhruba dva měsíce jsem letos testoval TS60A s 3x2ks 250Wp a 2x2ks 240Wp ve 24V. Tj překročení doporučeného pole o cca 60%. Kromě téměř denní hlášky Current limiting žádný jiný problém. Teplota díky aktivnímu chlazení nepřekročila 40st.C
Ztráta části výkonu od 10 - 15 hod je určitě nižší než cena dalšího TriStáru. Jediné doporučení bude asi přenastavit u nového TS limit z 80A na 60A.
Přílohy
TS60A.jpg
5,8kWp PowerRouter LiFePo4
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od kybos »

21 panelů po 250W na jednom Tristaru https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=58&t=1097
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od joseff »

Zacatkem cervna mi primo z Morningstaru prisel e-mail s timto tipem:

Tech Tip: Exceeding The Maximum Input Power Rating

You can size your PV arrays to input power to Morningstar’s MPPT controllers well above the controller's Maximum Nominal Solar PV Wattage Input rating without damaging the unit, and without causing the charging current to exceed the maximum output current rating. The controller can limit output current and will run at 100% of rated current output and not higher. The controller was designed with this power-shaving capability, and when oversized, it does not void the warranty.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od solárník »

Taky mám k Tristaru připojené pole, které dává na vstupu Tristaru (!) při max osvitu 70 ampér :) A to jsme teprve na vstupu... Tristar obvykle jen zanadava v logu.

Pravda - stalo se mi za posledni pulrok myslim dvakrat, ze Tristar při rychlem velkem prevyseni vstupniho vykonu asi 5 minut stavkoval a odepnul vystup. Po peti minutach prestal trucovat a normalne pokracoval dal.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od honzaL »

kybos píše:21 panelů po 250W na jednom Tristaru https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=58&t=1097
Díky za informace. Jak se váš systém chová po rozdělení na dva regulátory. Pořád se přehřívá??
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Odpojování/připojování stringů

Příspěvek od kybos »

Teď je pole rozděleno na 9 a 12 panelů a teploty jsou v normálu. Většinou Tristar nepřekračuje teplotu 30°C nad teplotou okolí.
Dnešní stav:
dnešní teploty
dnešní teploty
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek