Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Ostrovní FVE před rozšířením, většími úpravami, stěhováním, témata s nefunkčními odkazy, odstraněnými obrázky, atd.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

Foto:

Obrázek

Popis:

Trvale obydlená chata bez přípojky elektrické energie.

Zdroje energie:

Hlavní zdroj: Fotovoltaika 800Wp
Záloha: Benzínová elektrocentrála (2kW)

Technické info:

Panely: 4 x 200Wp
EVERGREENSOLAR ES-A-200-FA3
http://www.greensolarenergy.cz/products/es-a-200-fa3/

Solární akumulátory 200Ah + 400Ah
http://www.fg-forte.cz/cz/produkt/264-s ... 100dg.aspx

Schéma:

http://mypower.cz/docs/FV-elektrika-schema-12V-2.png

Detaily:

http://mypower.cz
http://www.ekobydleni.eu/domy/rozhovor- ... ho-systemu
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od Jiri »

Plně podporuji takové projekty, v ČR jsme hodně pozadu a je třeba lidem ukázat že jsou i jiné možnosti. Mám jen dotaz týkající se schématu. V jaké softwaru (programu) jste jej dělal? MOžná by stálo za to zavést větev na software kterým lze navrhnout takový systém.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím, program se jmenuje Inkscape.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

Aktualizace schéma zapojení domácnosti (2192px x 1548px).

Obrázek

Ušetřeno spousta metrů kabelu po rozvodech za dřívější UPS, která už není potřeba. MiniPC přepojeno na stejné napájení jako má WIFI, protože picoPSU zvladne 18V a DC DC menic ma max 6A, takže ani jeden z 2 PC které tu jsou (miniPC + NTB) nepotřebuje 220, střídač má pohov. Ten druhy DC DC menic zustal u notebooku, ma jen 3.5A max pri 19V. Behem vcerejsiho prepojovani jsem premyslel ze zapojim i jeden z kapacitoru na 18V vetev za DC DC menicem. Slapalo to chvili ok, pak jsem ale spalil tři 15A pojistky na 10A 12V rozvodech. Divne.

Kód: Vybrat vše

            15A      +-----------+
     O-----[===]-----| 12V > 18V |---O--------------------O
  12V 10A max    12V |  DC   DC  |  === <- 1F kapacitor  18V 6A max
     O---------------|   max 6A  |---O--------------------O
                     +-----------+
12V 10A vstup je z rozvaděče (RFVE) kde je 10A jistič. První 10A pojistka umistena ve 12V zastrcce 12V rozvojky letela celkem logicky protoze kapacitor se nabil ale zajimavé, že 10A jistič v rozvaděči nezareagoval a DC měnič asi tedy dokáže špičkově i více než max 6A, které má napsané na spodní straně u přepínátka výstupního napětí. Pojistka byla tedy asi rychlejší než jistič a na kapacitoru se stihlo zvednout napětí z 2V na 8V. Druhý pokus - po ruce byla jen 15A pojistka, misto 10A jsem tedy dal 15A a spoléhal na to, že 10A jistič na 12V rozvodech zareaguje pokud bude nějaký průser. Kapacitor se nabil na 17.6 a držel, pojistka OK, jistič OK, kablíky nikde nehřály, zdá se že OK. Zapnul jsem miniPC, nabootovalo, vše OK, připojil jsem wifi, naprostá pohoda.

Po asi 15 min se miniPC vypnulo, říkám si "co je ty jo!". Mrknu na 12V rozdvojku ve které byl switch (500mA) + vyse nakresleny 6A DC DC menic. Ta rozdvojka byla tepla a 15A pojistka pretavena. Co me ale zarazi, jakto ze 15A pojistka se pretavila ale 10A jistic nezareagoval. Kapacitor mezi tim klesl na 4V, wifi ho vyšťavila a pak se vypnula. Tak jsem zkusil druhou pojistku, zapnu jen wifi, odpojil jsem miniPC, kapacitor se nabil, wifi chvili jela a pojistka opet pretavena a tentokrat zareagoval i jistic. Jen WIFI sama o sobe. Ta nemuze mit 15A ani zaboha, ani 10A pac by pred tim padali mikrovlnama upeceni holubi za letu :D, tohle bude problemek nekde jinde. Kapacitor se mirne zahřál

Tak tedy odpojil jsem kapacitor a zkusil totez bez kapacitoru. Doted to jede v poho, 15A pojistka je uz 24H ok, nic nehreje, zady kablik, jistic v poho, na mereni FV taky nejake extremni ulety, tak vypada to ze ten kapacitor delal problem. Jak ho ale jinak zapojit nez tak jak mam nakresleno? Samozrejme spravne poly, + na +, vse 2x projistotu propiskano a promereno voltmetrem, vse ok. Nevim. Diodu pouzit a zabranit kapacitoru poustet napeti zpet do menice?

Proc jsem nedal kapacitor na 12V pred menic? Chtel jsem mit wifinu a minipc zalohovane soucasne jednim kapacitorem a usetrit menici napetovou spicku pri zapnuti miniPC. Pokud by pri zapnuti miniPC doslo k vetsimu ubytku napeti, mohla by se restartnout wifina. Samozrejme muzu kapacitor pripojit i na 12V rozvody, ja ted v teto fazi premyslel o zalohovani 18V vetve za DC menicem. Kapacitor je 20/24 VDC

Co vy na to kolegové ostrovníci?
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

Že letěly dřív pojistky, je logické. Pojistka, pokud není v pomalém provedení, je rychlejší téměř vždy. Pak druhá věc, ten jistič je ve větší vzdálenosti od místa přetížení, takže i pokud by byl stejně rychlý jak pojistka, tak v momentě přepálení pojistky ještě o ničem neví, pak už nemá co vypínat :-). Ten kondenzátor bych zkusil dát za diodu a zmenšit tak na 10-20000 mikrofarad. Wifina žere 5W, tak to musí bohatě stačit. Kdysi jsem řešil podobný problém, tři zářivky z autobusu na 24V, napájené z měniče pro NTB. Zapnu jednu-dobré, druhou-dobré, třetí....a měnič mi zamával, že se loučí. Takže pak s druhým měničem, přes ampérmetr, jsem se jal zkoumat, co se děje. Samotná zářivka bere 1A při 24V. Jenže- jak byly tři, začaly se hádat a proud po 10ti vteřinách začal jít brutálně nahoru. Dukud byly jen dvě, jedno v jaké kombinaci, vše šlapalo, ale tři ne. Při přímém napájení z aku 24V žádný problém. Takže měnič, napájející měniče si s tím nerozumněl. Vyřešil jsem to kombinací elektrolytu a toroidu, skrz který bylo provlečeno pár závitů přívodního drátu. Jeden toroid na plus, druhý na mínus. Od té doby je klid.
Zrovna tak bych upozornil na jistá úskalí s měniči na 230V. Nezapojovat na to zářivku s klasickou tlumivkou, měnič se odporoučí. S elektronickým předřadníkem to jede bez problému. Dále se měniče nemají v lásce s oběhovým čerpadlem, lépe řečeno s jejich spínáním termostatem. Při rozepnutí termostatu se měnič-jak jinak-poroučí. Takže termostatem spínat přímo měnič, toto mi funguje už druhou zimu. Dále měnič kontra lednička. 800W měnič rozjede lednici bez problému, pokud se ta svině kompresor nezastaví zrovna v nešikovné poloze, nebo už je slabší baterka. Stane se tak jednou za 50-100 zapnutí, pak měnič valí plný výkon do té doby, než vyšťaví baterku...nebo se nespálí. Tato situace nastává zásadně tehdy, když nikdo neni doma. Čili měničem lednici ano, ale radši 1500W a nenechávat bez dozoru.
:?: A nyní kvízová otázka: KOLIK UŽ JSEM ZNIČIL MĚNIČŮ??? :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

Vypadá to že si pohraju příští víkend s kapacitorem na 12V rozvodech. Předpokládám, že ideální umístění bude co nejblíže u zásuvky kde je odběr, že jo? Doporučí mi někdo nějaký typ diody, kterou bych dal před kapacitor (mezi rozvaděč a kapacitor) aby proud tekl jen jedním směrem? V rozvaděči s 12V vystupem je 10A jistič. Vyletí, když ho zapnu a bude připojený nenabitý kapacitor? Kapacitor bude tak 6 - 7 m od jističe a hned za ním zásuvka.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

Myslím, že dávat kondík do napájení 12V přes diodu bude nešikovné, protože na diodě vznikne relativně velký úbytek napětí (až 1V). Dále nevidím důvod, proč by tekl proud z kondenzátoru směrem k rozvaděči. Ta dioda by musela být dimenzovaná na proud min. 10Ampér, raději na 20. S vyhazováním jističe to bude nutno zkusit, podle toho, jak velká kapacita kondenzátoru tam bude. Já bych ten kondenzátor dal před tu wifinu a přes diodu, jak jsem psal výše. Tady by stačila dioda podstatně menší, nejlíp nějaká Schottky. Pokud ta dioda bude ve 12V části a poteče přes ni jmenovitý proud 10A, je to vcelku slušné topení, zbytečná ztráta a bude nutno ji mít na chladiči. Ztráta tam může být až 10W !!!
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od tomas »

Na klasické křemíkové diodě je úbytek napětí cca 0,8 až 1,2V. Při proudu 10A bude na diodě výkonová ztráta 1,2*10=12W.
Lépe na tom bude Schottkyho dioda a ještě lépe FET dioda:
http://www.vaelektronik.cz/bastl/fetdioda.html
http://cs.edaboard.com/topic-2337515.0.html ;)
Není to tak jednoduché že? Asi jsem ti trošku narušil plány :)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od tomas »

Proč ti kondenzátor pálil pojistku za DC/DC měničem by se dalo zjistit osciloskopem. Ale mám takové tušení že z měniče neleze čisté DC napětí. Buď tam jsou pulzy nebo nějaká frekvence pro kterou je kondenzátor vytváří "zkrat". Možná by pomohla tlumivka. Ale těžko říct bez měření. Co tam máš za DC/DC měnič?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

no je mi jasne ze plug'n'play to uplne az tak nebude :) a ze bude taky jeste spousta neuspesnych pokusu a experimentu :) ale verim ze me to snad nezabije :D

Toto je ten menic: ComOn MW 2173

Me to pri tom zapojovani prislo ze ten menic fakt s tim kondikem (kapacitorem) proste delal nejaky bugr. Ten osciloskop by se mi hodil kurnik. To musim poridit, takhle sem poloslepy a muzu jen teoretizovat.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

...a stejný měnič jsem odpálil těmi zářivkami z autobusu :-)
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

°Jak tam máte na zdi to vybití baterk úsporkou přes noc-zdá se mi to nějaké divné. Dle schématu jsou to dvě úsporky po pěti wattech. Přijde mi divné, že 10W vybije 200Ah baterky za noc. Vždyť já při zkoušení kapacity 110Ah aku žárovkou H3 55W, což je zhruba 4,5A, vybíjím 24hodin. Buď ty jsou ty Vaše baterky dost poslabší, nebo nevím. I za předpokladu vybití na 50% by to mělo svítit ještě minimálně 60-70 hodin. Počítám vlastní spotřebu měniče 0,6A. Nežralo tam ještě něco?
A jak dopadly pokusy s kondenzátorem?
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

ona na tom nebyla jen ta zarovka osamote, ale dalsi asi 3 AC DC adaptery + 4 dalkovym ovladacem radiove spinane 220V zasuvky ve vypnutem stavu (zjistuju ze to je hrozny zrout energie taky a asi se toho zbavim) + ona 5W zarovka jeste k tomu navic. Oproti dnu predtim stejny stav, jen o tu zarovku navic. No a ta zarovka navic + to cele dohromady zpusobilo, ze ta elektrika dosla driv nez vyslo slunce. Kdyby bylo elektriky malo, tak bych na noc i stridac vypnul a vybijeni baterii by nebylo zadne a ta krivka do rana by byla uplne rovna, mozna jeste trosku by se i zvedla o nejaky ten milivolt.

Jinak v kuchyni mam ted operativne jen jednu 5W zarovku, ta druha umrela :/
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

Hmm. No, je fakt, že pokojová TV anténa se zesilovačem si vzala za noc taky 120W... Ten němec.....to je strašná svině!
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

Ještě jedna věc mi vrtá hlavou. Budiž, baterky byly zcela vybity. Ty panely umí cca. 11Ampér, takže dva dají 22A. Jak je možné, že v poledne byly nabité??? Uvažuju- moje panely dávají plný výkon (proud) zhruba od deseti dopoledne, u Vás to bude podobně. Takže 2 hodiny plného výkonu máme 44 ampérhodin. Čas od 6 do 10 dá, řekněme, dalších 30 ampérhodin. Jmenovitá kapacity baterií je 200Ah. Takže někde nám lítá 125Ah... A věřte mi, že při 10,8V, kdy vypnul měnič, byly opravdu úplně prázdné....
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

Ona je taky otazka co znamena plně dobito. Ja si porad nejsem uplne zcela jisty, jestli limitace napeti z panelu do baterii regulatorem a to udrzovani na nastavenem limitnim napeti == dobito. Ono muze prudce zasvitit, timpadem napeti vyleti nahoru i kdyz nemusi byt jeste uplne full dobito ale regulator tam proste vic nez limit nepusti. Nevim. Teorie. Nebo plati skutecne to, ze kdyz uz panely maji diky limitaci regulatoru vyssi napeti nez limit pro baterie, tak je full nabito? Otazka je jestli se baterie jeste nedobiji i kdyz regulator uz limituje. To by se asi poznalo na mereni proudu, ktery tece do baterie, ze? Pokud je baterie plna tak do ni uz asi proud moc nepujde nebo ne?

Zase na druhou stranu jeden den bylo videt po asi 4dennim zatazenu jak se ty 400Ah baterie jakoby "zhluboka a dloooouze nadechly" a limitace i pri plnem svetle nastala az nekdy odpoledne, pred limitaci byl pomaly a dlouhy narust napeti pri nabijeni, to by znamenalo ze limitace nastane az skutecne je nabito, nebo tesne pred plnym nabitim.

No, tohle by me taky zajimalo jak to vlastne ve skutecnosti je...
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

To je právě hezky vidět na ampérmetru. Můj regulátor pouští plný proud (při plném svitu 10A) z panelů do dosažení napětí 14,8V. Pak na tomto napětí udržuje 2 hodiny, za současného omezování proudu. Pak spadne napětí na 13,8V a úměrně tomu je nižší i proud. Takže při 13,8V mi to udržuje proud na hodnotě zhruba 4-5A. Potom většinou zapadne slunce :-) .Kapacita baterií (teoretická-štítková) je 255Ah, skutečná asi tak 150Ah. Každopádně v noci vše vypínám, jede jen měnič, maximálně se nabíjí mobil, nebo tužkovky. Snažím se, aby mi napětí baterií nešlo pod 11,8V - nesvědčí jim to. Hluboké vybíjení (=Váš případ) jim dost zkracuje životnost. Není problém, aby takto využívané baterky byly za dva roky v háji.
Ještě pohledám tu tabulku napětí bez zátěže vs. kapacita v %.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

jaaaj .. s hlubokym vybitim a likvidaci baterii nestrasit nebo zas zapnu centralu :) No ale pravda ze uz jsem je videl i na 10.6V chudaky, tak to uz jim nebudu delat. Ale co si tak pamatuju to delal stridac a jeste se mu nechtelo vypnout, tak sem tehda cekal az sam vypne a vyšťaví co se da s tim, ze jsem duveroval stridaci ze vi kdy má vypnout. To jsem jeste myslim v te dobe nemel ani mereni a experimentoval tehda s vhodnym stridacem a UPSkou, ktere by vyhovoval "sinus" ze stridace. UPSku uz nemam pac neni potreba, mission critical veci (wifi, ntb, switch) jedu na 12V rozvody.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

Kontrolní odpověď na kontrolní otázku: V sedmém týdnu, čili v únoru! A teď má kontrolní otázka: Přepnul jste světla na druhou větev? řekl bych, že ano! :-)
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

Kontrolni odpoved na kontrolni otazku z odpovedi na kontrolni otazku :P svetla (stridac) jedou porad na 1. cervenou 200Ah vetev. Na tu druhou zelenou 400Ah prepnu az kdyz v te prvni neni nic a stridac vypne. Akorat ted 2 posledni dny jsem stridac na noc vypnul pac to vypadalo ze bude skarede ale nakonec bylo elektriky vecer hodne uplne na vsecko co jsem potreboval.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek