Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

Nejprve bych chtěl všechny zdejší členy pozdravit a jelikož jsem zde na fóru nový, předem se omlouvám , jestli se budu ptát na něco, co se tu už několikrát probíralo. Můj první pokus o opravu dopadl špatně. Na rám panelu jsem přilepil nové sklo, i když jsem silikonem nešetřil, někudy se mi pod sklo začala dostávat voda, takže jsem sklo musel odstranit. Po přečtení několika příspěvků na podobné téma, jsem se rozhodl jako zabezpečení panelu před vniknutím vody použít silikon, který rozetřu po povrchu skla. Chtěl bych se zeptat, kdo s touto metodou máte zkušenost, tak jak to po nějakém čase vypadá a také jakou značku silikonu a typ jste použily. Já jsem si pořídil akvaristické lepidlo od Soudalu. Podle popisu výrobce by mělo mít výbornou přilnavost ke sklu, je odolné UV záření a vodě. Někdo doporučoval podobný tmel od Ceresitu, ten jsem, ale u nás nikde nesehnal.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od brumlaj »

a propustnost pro celkovou energetickou složku slunečního záření jednotlivými silikony máš zjištěnu?
kontrolní otázka: Kvůli čemu ti pitomí výrobci používají EVA fólii a ne silikony z megaobchodu? Cena?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

EVA fólie by byla určitě lepší, ale nemám vakuovou komoru s pecí, abych ji dokázal přitavit. Nemám teda ani tu fólii. Silikon má propustnost horší a s každou desetinkou výšky vrstvy je to ještě horší. Ono jak jsem tu četl, dost lidí považuje "opravu" skla za blbost a takový panel by spíš vyhodily. Já si s tím rád pohraju, samozřejmě od takto "opraveného" panelu neočekávám žádný super výkon. Vrstvičku silikonu bych chtěl dát co nejtenčí, spíš ho jen zkusit zatlačit do škvír a pak setřít stěrkou. Ale nevím co to časem udělá, proto jsem založil tohle vlákno, abych se něco dozvěděl od lidí, co s tím už mají zkušenosti.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od PavelR »

otazka je co udela silikon v reakci na UV. Moje zkusenosti ze silikonem jsou ty ze se ze vseho po case odlepi.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od pkougl »

někde jsem četl že se na to prodává "origo" samolepící opravná folie s životností asi 5 let(tuším že jsem to čet u inzerátů kde prodával popraskané panely) ale osobní zkušenost s tím nemám
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

O té fólii jsem už taky někde četl, ale nikde jsem ji nenašel prodávat. Jestli to nebyl jen výmysl prodejce těch panelů, aby mu šly lépe na odbyt.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

z podstaty věci má sklo pevnostní funkci , EVA fólie utěsňují choulostivé články a tedlar zas kryje EVA fólii a tvoří elektrickou izolaci . Popraskané sklo = ztráta pevnosti ale né nezbitně i izolace čláků , ikdyž většinou jsou poškozeny mikro-prasklinami absencí pevného základu . Při působení tlaku na popraskané sklo (sníh , led , vlastní hmotnost skla) dochází k expanzivním silám na fólie včetně v nich uložených článků :arrow: články popraskají vlivem nejen plošné deformace ale i zmíněným expanzivním silám . Při tlaku zezadu na panel , nebo jen jeho otočení vzhůru nohama poškodí články mohem masivněji jelikož skleněné kostičky se o sebe navzájem neopřou , ale svou vahou způsobí tak velkou deformaci výdutí že může dojít k vypadnutí celého sendviče z rámu :evil: , což jsem viděl u 270Wp cca 1m x 2m :eek2: .

Použít silikon na utěsnění prasklin neporučuji :arrow: neřeší to hlavní problém , tojest pevnost .

Přelepení popraskaného skla samolepící fólií je otrochu lepší než silikon :?

Původní oprava pomocí překrytí sklem považuji za nej vhodnější ;) , ale zespodu a kousek pod horními rohy bych ponechal větrací otvory (mezi AL rámem a sklem) tak aby při dešti jimi dovnitř neteklo ale mohla ven případná vlhkost .
Toto krycí sklo ochrání panel od působení vnějšího mechanického namáhání :) .

Bohužel konstrukce drtivé vetšiny ::pv:: neumožňuje jejich opravu ::facepalm:: , ale dá se prodloužit jejich fungování .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

Děkuji za informace, takže s tmelem si moc nepomůžu :-( . Někde na netu jsem viděl fotky , jak někdo panel zafixoval ze spodní strany nalepením hliníkových profilů. Přední stranu zalil dvousložkovým lakem, ten lak bych, ale si nezkoušel, nezdá se mi to zrovna jako trvanlivé řešení. Řešení s větracími otvory zní jako docela dobrý nápad.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... na zpevnění zespodu sem pozapoměl :? , popsané přilepení AL profilů (vingl nebo L) je dobrý nápad :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od ota »

Nic proti silikonu, ale napadlo mě použít parafín. V horku se rozpustí a zateče naprosto do všech skulin nezi kostičkami skla a izoluje proti zatečení vody, která by v zimě zmrzla a roztrhala panel.
Taky bych se se věnoval diagnostice článků. Je to řetěz, který dává proud podle nejslabšího článku. Možná by se slabé články daly zezadu přemostit. Někdo to tu na fóru řešil i "prostřelených" panelů.
U přesklení bych nechal malou dírku dole, aby měla vlhjost kudy odcházet, ale tak malou, abys neměl v panelu kolonii hmyzu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solárník »

Jde o to, jak moc je panel poškozený. Pokud je pouze popraskané sklo, dá se předpokládat, že je EVA fólie pod ním v pořádku. Pokud je EVA fólie v pořádku, není třeba nic moc opravovat, protože každá vrstava čehokoli, jak tu správně píšete, dál sníží výkon už tak zničeného panelu. Samozřejmě zimní mráz způsobí další vymílání prasklin.

Nedovedu jen úvahou zhodnotit možné nebezpečí proniknutí vody k článkům přes prasklou fólii, ale asi se dá říct, že pokud máte méně než cca 5 panelů paralelně, tak pravděpodobně nic nehrozí, při sériovém zapojení asi nehrozí už vůbec nic, takže bych to opravdu ignoroval a dal tam panely tak jak jsou. V podstatě se pak dá říct, že jste výnos panelů dál nezhoršil a nějaké riziko problémů je minimální.

Osobně bych je ale vyhodil a při dnešních cenách bych radši koupil panely nepoškozené. Mám pocit, že jeden nepoškozený panel bude výkonem srovnatelný se 4 až 5 s rozbitým sklem.
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

Panel mám připojený k PWM regulátoru a nabíjím s ním 12V 44Ah akumulátor. Protože panel dával cca 40 V, rozpojil jsem články a udělal z něj 2x20V. Obě části jsem spojil paralelně a na výstupu oddělil diodami.Předtím byl zkratový proud asi 5A (podle počasí), nyní dává kolem 10A. Doma mám roztahané 12V rozvody na osvětlení, používám světla z LED pásků. Zatím to funguje spolehlivě i při zatažené obloze mám vždy večer akumulátor zcela nabytý. Proto bych chtěl, aby mi panel nějakou dobu vydržel. Navíc ten pocit nezávislosti, když vypnou elektřinu a náš barák jedinej svítí :D .
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

Jinak panel je bez zjevných deformací, není vyboulený.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solárník »

Já bych to ignoroval. Mám na střeše na účely testu jeden takový panel už 3 roky (v podstatě jsem líný ho sundat) a dává pořád stejně.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od gupa »

pkougl píše:někde jsem četl že se na to prodává "origo" samolepící opravná folie s životností asi 5 let(tuším že jsem to čet u inzerátů kde prodával popraskané panely) ale osobní zkušenost s tím nemám
Fólie jde sehnat u reklamní agentury nebo na internetu nebo papírnictví. Nevím kolik už stála, ale po dvou letech zatím drží. Rozlišuje se na ty léta. Postup je dobrý okoukat třeba z youtube, není to tak snadné sní pracovat. Už bych do rozbitých panelů nešel.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od PavelR »

S reklamnima foliema jsem parkrat pracoval jde to celkem dobre. Pokud se da sehnat cira tak by to stalo za pokus.
Nejdulezitejsi je voda s jarem a komplet nastrikat jak panel tak lepici stranu folie. Pak s ni jde pohybovat a pekne ji usadit. Pote sterkou postupne vytlacit vsechnu vodu...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od gupa »

Vodu jsem nedával, bo by zatekla do prasklin a udělala určitě paseku. Nasucho a bubliny propíchal, po nějaké době přilnula úplně.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
solarnibaron
Příspěvky: 45
Registrován: úte črc 01, 2014 11:49 am

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od solarnibaron »

Potom co jsem upustil od nápadu potřít sklo silikonem, napadlo mě vyrobit poklop na panel. Z hliníkového úhelníku bych udělal rám a do něj vsadil nové sklo, rám bych pak přiklopil na panel a zajistil vruty. Ve spodní části by byly menší otvory na větrání a v případě potřeby bych mohl poklop sundat, případně očistit sklo, nebo panel.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od olozx6r »

Poklop je super nápad, sice klesne účinnost o to sklo navíc, ale panel by tak mohl fungovat po celou dobu životnosti. Ale stejně bych ten panel zespodu podloži alespoň jednou vzpěrou :-)
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Použití silikonu na rozbité sklo solárního panelu

Příspěvek od MilanK »

solarnibaron píše:Potom co jsem upustil od nápadu potřít sklo silikonem, napadlo mě vyrobit poklop na panel. Z hliníkového úhelníku bych udělal rám a do něj vsadil nové sklo, rám bych pak přiklopil na panel a zajistil vruty. Ve spodní části by byly menší otvory na větrání a v případě potřeby bych mohl poklop sundat, případně očistit sklo, nebo panel.
Já jsem to dělal tak že jsem další sklo nalepil na hliníkový rám lepidlem na autoskla ale je potřeba použít primer. A nemusíš řešit další rám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek