Výroba elektrolytu

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Výroba elektrolytu

Příspěvek od olozx6r »

Tak zkusíme dát dohromady postup výroby elektrolytu - hydroxidu draselného v domácích podmínkách :ugeek: Jak asi většina víme, je v elytu ještě malé množství hydroxidu lithného a navrchu tzv. článkový olej. Protože se mi ani neráčili z Feraku odepsat, budu si muset elyt vyrobit sám. Hydroxid lithný bych i oželel (vzhledem k ceně) a místo článkového oleje by snad mohl být použit kokosový olej. Může někdo zkušenější nahodit svoje poznatky a postřehy včetně poměrů k namíchání elytu do našich podmínek (cca -25 až +35°C)??? Myslím, že by to pomohlo více lidem :twisted:
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od Mikel »

Elektrolyt jsem pripravoval zrovna minuly patek.
Nekolik zasadnich informaci je:
Dodrzet cistotu hydroxidu draselneho. Na trhu je v ruznych kvalitach a cenach. Vyvarovat se KHO s oznacenim GAL. Ten je sice v koncentraci 90% ale je znacne znecisteny, je urcen pro galvanovny.
Dale vzdy pridavat KHO do vody. Nikdy ne opacne.
Je dobre nadobu ve ktere rozdelavate KHO mit umistenou ve studene vode. Pri michani dochazi k silnemu zahrivani.
Hydroxid lithny bych pridaval do elektrolytu. Vzhledem k malemu mnozstvi, ktere se pridava bych cenu moc neresil. Je to slozka, ktera vyrazne prodlouzi zivitnost elektrolytu.

Clankovy olej je opet dobre pouzit k prodlouzeni zivotnoti elektrolytu ale neni nutny.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od olozx6r »

Našel by se odkaz na výhodnou koupi hydroxidu?? Olej chci použít určitě, půjde ten kokos? Chtěl bych, aby se to tu dalo použít jako návod, tudíž by se hodily i ty míchací poměry. Vím, že tu někde jsou, ale nemůžu to zaboha najít...
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od Mikel »

Hydroxid draselny kupuji zde tento www.eurosarm.cz/web/umkatalogdoc/1455.pdf
Baleni je po 25kg za cenu 1025,- kc vc DPH
Kokosovy olej nevim, ja kupuji org clankovy olej od Feraku.
Pomer michani by mel byt tento:
2l destilky, 1kg hydroxidu draselneho a po rozmichani pridat na 1l elektrolytu 10g hydroxidu lithneho.
Pote upravit hustotu elektrołytu na cca 1.21
Osobne kdyz jsem elyt michal, tak jsem to nejak moc neresil a daval jsem cca 7kg hydroxidu na 20l destilky a pak uz stacilo po vychladnuti lehce naredit a opravit hustotu.
Jinak hustota by se mela merit pri teplote elektrolytu cca 20C.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od olozx6r »

Tak dorazila cenová nabídka z Feraku na náplně našich aku. Docela mě zaujal rozdíl v ceně 10l a 25l, kdy se jednoznačně vyplatí koupit 10l balení (rozdíl cca 15kč na litru). Zkusím něco objednat, protože cenově to vychází dobře, skoro nemá cenu to míchat doma. Snad to nezkazí cena za dopravu. Přikládám ceny z mailu:

Dobrý den,
zasílám Vám balení a ceny elektrolytů:

118500126 5 l 191,- CZK
118500127 10 l 334,- CZK
118500128 25 l 1238,- CZK

Po obdržení objednávky na množství a místa dodání Vám zdělíme cenu za přepravu. Platba může být provedená předem nebo dobírkou.
Temín expedice je přibližně 10 dnů.

Ještě doplnění článkového oleje:
117100102 1 l 246,- CZK
117100103 5 l 803,- CZK

S pozdravem
Ludmila Bohačíková
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od Havlas »

Dodám ještě že KOH silně pohlcuje vzdušnou vlhkost, takže nenechávat otevřené balení a pracovat rychle.
Jo a poměr přesněji: na 5L vody 3,508 Kg KOH.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od olozx6r »

Nakonec budu objednávat z toho feraku. Dnes napsali, že mi nebudou účtovat poštovné. Tudíž mě vyjde litr na cca 33,40,- Kč. Za tu cenu nemá smysl se tím párat doma. Je to v přesným poměru, včetně hydr. lythnýho. Jen propláchnu články, naleju a bude to! Jen musím spočítat, kolik toho budu potřebovat :-D
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od RCZf »

Doporučil bych pročíst si ještě jednou toto https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=38&t=274 téma. Nevýhodou hotového elektrolytu je to, že po posledním proplachu článku destilovanou vodou se špatně dohuštuje elektrolyt na požadovanou hodnotu a dlouhodobější vykapávání destilované vody mi nepřipadá článkům prospěšné.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od olozx6r »

Už mám objednáno, takže s tím nic nenadělám. Až dorazí, bude proplach a uvidí se. Rozhodně to bude lepší, než nic.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od RCZf »

O ten elektrolyt až tak nejde. Tam stačí při prvním dolití dolít opět elektrolytem misto destilky. Spíš se jedná o to jestli nedokoupit ještě NaOH a peroxid a udělat to pořádně.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od olozx6r »

Upřímně se mi s tím nechce moc párat. Články jsem nalil tím, co jsem měl z jiných, všechny nádherně drží napětí i při zátěži. Tu výměnu elytu chci jen kvůli klidu, abych měl jistotu, že je všude stejně kvalitní náplň (teď je určitě menší hustota). Články byly za pár korun a jsou jako doplnění systému, když se osvědčí, přeskládám baterie ostatních článků paralelně, aby se kryly kapacity a pojedou pořádně. Sháním ještě ty gumičky na ferakový články/uzávěry. Spodní a hlavně ty odfukový horní. Protože jsem tady na foru od uživatele romana koupil 20x článků kpm100 a ani na jednom uzávěru nebyla horní gumička. Proto se rychle ztrácí voda a elyt je v nich špatnej. Byly to moje první feraky a nevěděl jsem, že tam ty gumičky maj být. Ví někdo rozměr, případně čím levně nahradit?
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od Botas »

Vrchni gumicka se da nahradit dusou do silnicniho kola nekde jsem tu vycet i tak mnel a fungovalo to ok navic toho potrbuje clovek asi 1cm na zatku tak jednu dusi ma na veky presny rozmer uz nevim proste aby se pene natahla a obepnula zatku.tu spodni sem daval poptavku v Brne kde vyrabjej tesneni a neni problem nechat vyrobit.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od RCZf »

Vrchni gumicka u těch bílých zátek z duše pologalusky a u těch modrých zátek jsem si nechal udělatna zakázku jak vrchní tak všechny spodní a vychazely zhruba na 5Kč/ks. Za ty prachy se mi s tím opravdu nechtělo patlat, ať je to přesné.
jiri59
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 26, 2017 10:29 pm
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1200
Kapacita baterie [kWh]: malá

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od jiri59 »

Prosím zkušenější majitele NiCd o radu jak správně vyrobit elektrolyt pro výměnu ve článcích. Mám 20 článků NKO 118. ObrázekObrázekBaterie má již jen kapacitu cca 40% jmenovité kapacity. Články ale mají vyrovnané napětí, rozdíl cca 0,05 V. Do jednoho článku se podle dokumentace vejde 1,6 l. Psal jsem do Feraku a dostal jsem tuto odpověď:
U takto starých článků výměnu elektrolytu nedoporučujeme. Nevede to ke zlepšení kapacity ani životnosti, naopak rozvíření kalů usazených na dně článku může způsobit jeho zkrat. Stačí články dolít destilovanou vodou. Pokud byste přesto chtělo výměnu elektrolytu provést, je možno jej objednat u našeho distributora - firmy Alkal
.
Odpověď z firmy Alkal
Na základě Vaší poptávky Vám bohužel musím sdělit, že elektrolyt samostatně neprodáváme. Jeho výměnu provádíme při servisu článků, který provádíme v našem středisku.
Tak se budu muset do toho pustit sám. Potřeboval bych zjistit kolik potřebuji kg hydroxidu draselného k výrobě 32 l elektrolytu. Na tomto fóru jsem našel poměr ředění ve dvou verzích na 5 l destilované vody 3,508 kg hydroxidu, a jinde se radí na 1 litr 0,265 kg hydroxidu. to je dost velký rozdíl.
ostrov = panel 5S 250 Wp + EASUN 3500 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od goodbie »

a co takhle použít hustoměr a namíchat na hustotu 1,21? jinak je na 0,75L vody dáva cca 260g hydroxidu draselného a cca 6g hydroxidu lithného tak,že žádná věda ale hlavně nic nevyplachovat destilovanou vodou ale starým čistým elektrolitem,ale po výměně bych nečekal,že se kapacita nějak rapidně změní.
jiri59
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 26, 2017 10:29 pm
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1200
Kapacita baterie [kWh]: malá

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od jiri59 »

Hustoměr pro kontrolu samozřejmě použiji. Spíše mi šlo o zkušenost kolik toho po smíchání 0,75 l vody a 260 g bude. Je možné předpokládat, že z toho bude 1 l elektrolytu?
ostrov = panel 5S 250 Wp + EASUN 3500 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od goodbie »

jiri59 píše:Hustoměr pro kontrolu samozřejmě použiji. Spíše mi šlo o zkušenost kolik toho po smíchání 0,75 l vody a 260 g bude. Je možné předpokládat, že z toho bude 1 l elektrolytu?
to zhruba bude jeden litr,vždy je lepší se ale řídit tou hustotou jak nějakou váhou,jinak se to také dá najít v chemických tabulkách ;)
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od lzahradil »

Mam dotaz ke gumickam. Dovezl jsem si dalsi KPM160. Puvodni provozovatel tam mel gumicky menene. Me ovsem prijdou u nekterych clanku dost tesne. Pri nabijeni nedochazi uvnitr vubec k probublavani. Kdyz jsem skusil spunt otevrit, doslo k silnemu provareni.
Dotaz tedy zni. Ma byt tesnost tak moc velka? Je to spatne nebo dobre?
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Deziderius
Příspěvky: 1
Registrován: úte říj 06, 2020 8:32 am

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od Deziderius »

Plechové články mají tu výhodu, že se při proplachování dají dole provrtat a pak zacínovat. Poradil mi to kolega co pracuje v ŽOS, proplachují je normálně hadicí z vodovodu, pak suší, zacínují a znovu aktivují s novou náplní.
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: Výroba elektrolytu

Příspěvek od zajo »

Deziderius píše:Plechové články mají tu výhodu, že se při proplachování dají dole provrtat a pak zacínovat. Poradil mi to kolega co pracuje v ŽOS, proplachují je normálně hadicí z vodovodu, pak suší, zacínují a znovu aktivují s novou náplní.
A co dělají s tím "proplachem", vylijí do kanálů...
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek