StandBy výroba FVE / spotřeba domácnosti

Pračky, myčky, ledničky, mrazáky, mikrovlnné trouby, pece, vařiče, fény, rádia, televize, počítače, vysavače, osvětlení ... Jak je provozovat v (polo)ostrovním režimu?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

StandBy výroba FVE / spotřeba domácnosti

Příspěvek od mypower.cz »

Hoj, mám dojem, že se tu podobné téma už někde vyskytlo, ale zapadlo a úplně umřelo a kdysi v rámci uklízení bylo odklizeno. Nicméně ... teď jsem nějakou dobu nebyl doma ..

Obrázek
Obrázek
Obrázek
(bohužel s dírou v grafu... pár věcí musím ještě vytunit :)) )

... a zjistil jsem, že standby výroba (sloupec s názvem "Celkem") a spotřeba (sloupec s názvem "DC") mé chaty teď za poslední 3 hodně tropické a slunečné dny je ...

Kód: Vybrat vše

     Datum   FV1        FV2      Celkem  Teor.max    DC       IN-OUT   Ušetřeno   Teor.max
2014-06-11  1.13 kWh  636.1 Wh  1.77 kWh  7.1 kWh  1.22 kWh  549.7 Wh  10.60 CZK  42.59 CZK
2014-06-10  1.15 kWh  634.4 Wh  1.78 kWh  7.1 kWh  1.23 kWh  554.5 Wh  10.69 CZK  42.59 CZK
2014-06-09  1.20 kWh  766.6 Wh  1.96 kWh  7.1 kWh  1.22 kWh  744.9 Wh  11.79 CZK  42.59 CZK
V tom je kupříkladu trvale běžící ....

- monitoring FVE,
- server s doménou s2.mypower.cz,
- notebook Acer Aspire 5610Z,
- 3x arduino,
- 1x intel galileo,
- síťové prvky (edimax 16port switch + 5port switch),
- 2x wifi (ubiquity),
- 200W(max) DCAC měnič vyrábějící 230VAC s modif. sinusem a samozřejmě i
- el.dohled důležitých částí chaty,
- ...

... vše napájeno z DC rozvodů za DCDC24/12 měničem == 11 korun denně při přepočtu 6kč/kwh.

Maximum bych teď vyrobil asi 7kWh denně (dle zdejšího th.max algoritmu), což je elektrika za "půl sta denně" (bezmála 50,-), když bych teď ty tři dny zapnul boiler nebo něco takového "žravého", tak by to bylo řekl bych kolem 9kWh a hádám tak, protože...

Kód: Vybrat vše

     Datum   FV1        FV2      Celkem  Teor.max    DC       IN-OUT   Ušetřeno   Teor.max
2014-05-07  1.21 kWh  777.5 Wh  1.99 kWh  9.1 kWh  1.49 kWh  497.1 Wh  11.92 CZK  54.00 CZK
Rozdíl mezi měřenou výrobou a měřenou spotřebou je 700-500 Wh, což jsou dle mého názoru režie DCDC měniče (24/12), spotřeba regulátorů EP solar a ztráty v bateriích, nebýt tohoto, muselo by to zřejmě vycházet s takřka nulovými ztrátami.

info pro potenciální zloděje:
chata je pod trvalým člověčím (8) a psím (2) dohledem a já se obvykle a rád velmi nečekaně vracím :D . V momentě když bych nebyl doma a je to (jako obvykle) nahlášeno místním trvale bydlícím sousedům, tak to by bylo moc zle ::stop:: kdyby se tu něco hlo jiného než kočky a slepice :mrgreen:, jeden ze sousedů má obrovského psa :hell: s obrovskou hlavou, druhý menšího ale o to drsnějšího :eek2: a asi jako všichni zdejší majitelé chat taky velkou sekyru :wood:
1) Jak se u koho pohybuje standby výroba/spotřeba a co že to vlastně je u koho krmeno za spotřebiče?

2) Kdo ještě v dnešní době stále odolává a zůstává na energii z DS, nechť napíše kolik teda ještě přikupuje, pokud něco na standby spotřebu potřebuje i z DS :D
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: StandBy výroba FVE / spotřeba domácnosti

Příspěvek od Frenky »

FRENKY
Můj poloostrov má několik možných režimů. Pořád se tak nějak učím nastavovat celý systém a zkoumám co je nejlepší.
Můj hybridní střídač STUDER umí (přisosávat) z distribuční sítě. Někdy je to dobré, někdy to zase nepotřebuji. Zatím to řeším dvěma relé ovládanými přes SDS. Jedno relé na vstupu 220V do střídače a druhé na jeho výstupu 220V. Zatím relé ovládám ručně podle předpovědi počasí a podle toho co na střídači provozuji (pračka :D ).

Tak to bylo na úvod a teď k věci.
StandBy 220V domácnosti (někdy z distribuční soustavy, někdy z FVE)
Ve všech režimech je cca 40W. Spotřebu tvoří domácí automatizace a elektronické zabezpečení bytu.

StandBy DC 24V (12V). domácnosti
Je cca 50W. Spotřebu tvoří:
- tři arduina (Balancer od p. Kolaříka, vyčítač údajů pro Studer, Microlog),
- jedno raspberry (někdy jedu i PC Duino),
- modem UPC,
- switch 8 portů,
- SDS-Macro,
- 16 kanálová relé sada QUIDO,

Obrázek



Závěr:
Snažím se nějak minimalizovat počet (hraček) potřebných k dohledu. Nějak se mi to prostě nedaří, nemohu si prostě vybrat ten správný systém. Od každého se mi líbí něco. Bohužel moje časové, technické a programátorské schopnosti se tak nějak nedokáží protnout v ten správný okamžik na tom správném místě.
Přemýšlím o Valc monitoru od Vaty s výstupem na mypower. Z hlediska spotřeby by to bylo nejlepší (SDS = 1W).
Jenomže všechno má svoje pro a proti. :D
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: StandBy výroba FVE / spotřeba domácnosti

Příspěvek od vata »

Zdravím, režijní spotřeba mé domácnosti je cca 1kWh denně, z toho asi 60% v DC. Za režijní spotřebu považuji všechno, co se prostě nevypíná (síť, řízení a dohled FVE, EZS) kromě ledničky. Asi by se to dalo ještě trochu snížit, ale není důvod. Mám ale i režijní spotřebu kupované energie - tu vytváří časové relé detekující výpadek DS kvůli režimu UPS, a žere něco pod 1Wh denně. Což se dá vydržet :)
Co se chytrých krabiček týče, tak vážně mám jenom SDS a malý servřík, a ještě RPI, které je zapnuté neustále a potřebuju je jen pro vývoj. Hlavně že je to všechno zašité v rozvaděči, a existenci FVE mi připomínají jen panely na střeše. No pravda, občas zakopnu o nějakou tu bužírku :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek