Zahrada - postrik ano ci ne?

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Zahrada - postrik NE, NIKDY!

Příspěvek od joseff »

mobilik píše:Fajn clanok, pekne myslenie, ale dovolim si vyvratit dve veci, vosky/msice mam v zahradke vkuse cele leto az do zaciatku jesene a dokazu cely strom znicit, kazdy rok to iste dookola, cely strom je cierny, dokonca este aj mlade stonky...
Pomaha akurat zamedzit pristup mravcom, ale aj to je niekedy malo... pred dvoma rokmy som skusil dat obojstrannu lepiacu pasku na spodok stroma aby mravce nevedeli vyjst hore na strom, trosku to pomohlo, ale po tyzdni tam bolo tolko mravcov ze zakrili celu lepiacu plochu a chodili potom dalej.

No a pichnut medeny drotik do paradajky je si myslim skoro to iste ako ju postriekat, nakolko vsetky tie pripravky su zalozene na medi, co nieje velmi zdrave. :wink:
Ano, vsak ja jsem nemyslel, ze msice zmizi uplne, v urcitem obdobi je jich nejvice a po nejake dobe je jich mene, vzroste populace slunecka/lienka, zelene vyhonky na kterych hoduji postupne drevnati a stromy si rostou dal. Jaky to byl strom, co ti cely znicily? Jasne, ze nejvic je jich na mladych stoncich - saje se jim z nich dobre stava a mravenci si msice pestuji, aby mohli jist jejich vymesky. U nas vyskyt msic vrcholi prave ted, ale vim, ze do mesice uz to bude v pohode. Mohlo by pomoci taky vysazeni nejake rostliny, ktera na sebe msice pritahne a pritom ti to nebude vadit - z vlastni zkusenosti vim, ze nejvice u nas byva msicemi obaleny cerny bez, tak jsme par kusu cerneho bezu nechali rust tam, kde nam zacal sam od sebe rust a kde nam nevadi. Muzes poslat nejakou fotku z tve zahrady? Klidne i pres SZ, pokud nechces verejne. Casto pomuze podivat se na "problem" trochu s odstupem a jako na celek a ne to hodnotit jen vytrzene - napriklad mam msice(cokoliv jineho), musim to postrikat(odstranit). Vzdycky je potreba se na to divat jako na celek, jako na velkou skladacku, do ktere vsechny dilky zapadaji, kazdy v ni ma sve misto a nelze neco vzit a odstranit to, protoze pak uz by celek nebyl kompletni.

Myslim, ze medeny dratek zapichnuty ve stonku rajcete je mnohem setrnejsi nez postrik. Chtelo by to najit nejakou alternativu k rajcatum, kdyby se to nekomu povedlo, budu rad. Mne se to zatim nepodarilo, ale hledam dal. Okurky se napriklad daji nahradit acokcou, ktera s plisni problem nema, brambory lze nahradit jiz uvedenymi topinambury.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od mobilik »

Fotku dam kludne aj tu, ale budem na zahrade az v nedelu pravdepodobne, ale pridam, rad si necham poradit. :wink:
Mam na zahrade stromceky, vecsinou jablone, hrusky, jednu broskinu, ktora kazdy rok, je znicena a musim otrhat vsetky listky a potom mam urodu tak tri broskine, mam vinic a hrozno, maliny, cernice, zelenina tiez nechce sa mi to rozpisovat, klasicka zelenina.
Co sa tika msic, tak tie mi stale vedia znicit vacsinou male nizkokmenne jablone, kazdy rok sa strihaju tak aby boli nizke, su zastiepene na podpniku M9 cize nerastu tak do vysky, uroda je na nic pekna a da sa trhat bez rebrika. :wink:
No a na tychto stromoch uraduju msice asi najviac.
msice mam este aj na ruziach, okrasnych stromcekoch, proste skoro vsade, kapustu uz preto ani nesadim, lebo to nema zmysel...
Pridam fotky a potom uvidis.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Zahrada - postrik NE, NIKDY!

Příspěvek od joseff »

Ok mobilik, budu se tesit na obrazek ze tve zahrady. Jen nechci, aby to vypadalo, ze delam chytreho, tak si od toho nic neslibuj. Neznam recept na vsechny problemy, ale vim, ze kazdy problem se da vyresit, nekdy rychle, nekdy to trva dele. Zajima me, cim to muze byt, ze se u tebe msicim tak dari:)? Idealni by bylo, pokud bys mel i fotky tve zahrady z ruznych rocnich obdobi.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od mobilik »

Fuu, tak take fotky zial nemam, zahradu stromy ma zial nikdy nenapadlo sfotit. Skusim nieco pohladat...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahrada - postrik NE, NIKDY!

Příspěvek od PavelR »

joseff píše:
PavelR píše:Dekuji za vycerpavajici prispevek. Urcite si z nej vezmu cenne info.

Kazdopadne nektere rady jsou pro me neaplikovatelne. Ja zivocisnou vyrobu neplanuji pac neni kde takze skrmit skudce nepujde. A co je vetsi problem ... radsi bych vypil panaka toho postriku nez bych vzal do ruky zminovane hmizi skudce v jakemkoliv vyvojovem stadiu :-) se toho jaksi stitim .... jeste hur reaguju na pavouky.

Lebedou obecne u nas nazyvame jakykoliv plevel. Plochy ktere by slo sekat nevlastnim takze u me to je spis na kolena a rostlinku po rostlince vybrat a hlavne nenechat vysemenit jak pises.

Jako po intenzivnim rucnim odplevelovani uz tolik plevele neroste jen ten svlacec je vada na krase.
Ja asi castecne u te chemie zustanu ale budu se snazit v nejake rozumne mire.
U nas donedavna taky zadna "zivocisna vyroba" donedavna nebyla, protoze jsem neprestaval doufat, ze zbytek rodiny od zivocisnych produktu upusti. Neupustil, misto je, travy a vseho taky vic nez dost, tak jsem se nechal ukecat a pred dvema masici jsme poridili 20 kurat. Ale i kdyz nic chovat nechces, tak nezoufej, "predatori" tvych skudcu se k tobe nastehuji sami, muzes to urychlit vytvorenim vhodnych podminek.

A ze se jich stitis? Zadneho panaka jedu nepij. Elektriny, panelu, kabelu, baterek... s nebojis!? O to vetsi je to pro tebe vyzva - zkus to nejak prekonat, postupne, zacni treba tim, ze uz je nebudes oznacovat za skudce a prestanes na ne nadavat, o to lepe pak tobe i tve zahrade bude, uvidis. Muzes pak dojit treba tak daleko, ze dokazes bez problemu a beze strachu sledovat z pulmetrove vzdalenosti srsne, jsou fakt uzasni...

Problem s "plevelem" taky zmizi okamzite, jakmile jej za plevel zacnes oznacovat. Je potreba si uvedomit, jak je plevel dulezity a ze vlastne dela jen svou praci, ke ktere je urceny a tim nam vlastne pomaha - tim, ze rychle a vsude roste, chrani pudu pred erozi a vysousenim a pripravuje ziviny pro dalsi rostliny. Da se hospodarit tak, ze si na podzim nechas zahradu poorat a nez na ni zacnes na jare sazet, tak uz je slusne zarostla "plevelem"... Nebo se to taky da udelat tak, ze zahradu na podzim nepooras a jak pocasi v zime/na jare dovoli, tak vzdycky pripravis rycimi vidlemi jen tak velky kus zahonu, ktery rovnou stihnes zasazet/zasit, zahon pak rychle zaroste tim, co jsi tam nasadil a ostatni "plevel" nema moc sanci...

Chemii fakt neber, zkus to bez ni, jde to snadno a budes z toho mit radost (a zdravi)!

to jsi chtel mit z rodiny vegetariany? :lol: to snad ne ....

ja se hmyzu nebojim ja se teho stitim (tedy vetsiny hmyzu) a to je velkej rozdil. Hlavne pavouku to propadam panice a utikam .... Nebo treba ty potvory z more vytazeny jen kdyz to vidim ... fuj. Toto proste neprekonam a ani me to nevadi kazdej ma blok k necemu.
Srsnu se nebojim jen kdyz je nejakej pobliz tak ja vyklizim pole ....

Jinak ja na na skudce nenadavam ja jsem ve skrze pozitivni clovek, jen konstatuji ze se mi toto na zahrade deje a nelibi se mi to.
Nadavam a do cervenejch me toci jine veci ... vesmes malickosti ... takovy ty drobnosti ... to me vytaci k nepricetnosti :-) Treba piskajici remen u auta, nefunkcni klavesa na klavesnici, hovno na cistym aute ...

No s tim plevelem jsem to omylem udelal u porku jak pises. Pripravil jsem si zahonek a zasel. Pote par dni prselo. Nez stihl porek vyklicit tak ostatni plevel mel cca 5cm a rostl kazdym dnem. Ale nebylo to jako sem tam rostlinka. Byl to jednolity koberec plevele... to je prace pro vrahy vybirat to kolem tech vlasku porku :D
Me se to totiz moc nelibi kdyz mi mezi plodinami roste plevel ... je to nevzhledny.

Nejspis mas taky pozemek kde neni tolika seminek plevele v hline.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od mobilik »

Tak pridavam fotky, aj ked neviem ci to niecomu pomoze. :wink:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Čo bolo bolo, bude len horšie...
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od brin »

Super fotky pro zloděje:-)
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Zahrada - postrik NE, NIKDY!

Příspěvek od joseff »

PavelR: Hned na zacatku poprosim, abychom se vyhnuli presvedcovani proc vegetarianstvi ano nebo proc ne a zabredavani do nejakych delsich diskusi. Popisu jen kratce svoji zkusenost a kazdy at si to prebere.

S vegetarianstvim mam dlouholetou zkusenost, radu veci to usnadni, zmeni to pohled na zahradu i cely svet kolem a je to jako provedeni energeticke optimalizace vcetne vyuziti prebytku u FVE systemu, hodne to zvysi podil potravinove sobestacnosti a snizi potrebnou plochu pro pestovani potravin. Nez nekdo zacne posuzovat jestli vegetarianstvi ano nebo ne, doporucuju zkusit vegetarianskou stravu minimalne na pul roku, nejlepe v obdobi od jara do podzimu, kdy je to nejjednodussi, protoze je vseho dostatek. Pokud to nekdo nikdy nezkusil a nema s tim zadnou osobni zkusenost, neni se o cem bavit a jsou to jen nicim nepodlozene domnenky.

To je dobre, ze na "skudce" nenadavas, jakmile je jeste za skudce zacnes oznacovat a prestanou ti uplne vadit, hned se to zmeni k lepsimu, uvidis.

Hodne taky pomaha neprevracet pudu, tzn. neryt, ale jen kyprit pomoci rycich vidli. Seminka "plevelu" z predchozich let, ktera jsou vespod tak nedostanou sanci vyrust a ty co jsou nahore behem 1-2 sezon znicis. No nevim, kdy presne jsi por vysel a kdy je pro nej nejlepsi doba. Kazda rostlina totiz vyzaduje sve. Napriklad mrkev/petrzel muzes sit klidne uz v unoru a zacne pomalu rust, ale kdyz treba v unoru zasejes kukurici/dyne, tak budou semena cekat v pude na otepleni a stejne zacnou vyrustat az nekdy v dubnu kvetnu, kdy je pro ne idealni doba vysevu a je velka sance, ze je predbehnou semena "plevelu". Takze na cerstve pripraveny zahon sit/sazet takovou plodinu, pro kterou je prave prihodna doba, oznacit si radky zapichnutim nejakych klaciku, abys meziradky mohl pripadne bezpecne projet motykou, kdyby "plevel" rostl rychleji. Kdyz jsme ze zacatku meli zahradu zaplevelenou, tak mi hodne pomohlo napriklad to, ze jsem mel sirsi radky, abych mohl "plevele" pri teplem slunecnem pocasi pohodlne a rychle motykou skopat a memusel moc davat pozor na rostlinky zeleniny. Vybrat par nezadoucich rostlin z radku uz pak nedalo takovou praci.

Jak uz jsem psal, neni to tim, ze bych mel cisty pozemek bez tolika seminek plevele v hline - ze zacatku jsme tam meli 2 metrovy bujny porost vseho mozneho.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Zahrada - postrik NE, NIKDY!

Příspěvek od joseff »

mobilik: Moc pekna zahrada, ta ti musi poskytovat dost velkou potravinovou zahradu a musi byt radost na ni pobyvat!

Nevim co poradit, tvoje zahrada je podle fotek opravdu hodne rozmanita a je tam dost ruznych ukrytu pro ruzne zive tvory. Pises, ze pestujes mensi jablone, ktere se musi hodne zastrihavat a to muze byt ten problem, protoze pak kazdorocne vyrazi velkem mnozstvi novych krehkych stavnatych vyhonku, ktere jsou pro msice samozrejme jako prostreny stul, ktery je zve k hodovani. U stromu, ktere nevyzaduji tolik strihani je to urcite lepsi, protoze nemaji tolik mladych vyhonu a rychleji zdrevnati, takze msice maji smulu a jdou radeji k sousedum. Zkus k sobe nejak nalakat vice skvoru a slunecek, kteri msice konzumuji tim, ze jim vytvoris vice vhodnych ukrytu.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od mobilik »

Dakujem za radu, tak stromy su zamerne tak strihane aby sa dalo ovocie pohodlne oberat, jedine dve jablone mam uplne vpredu a su vysoke, ale to len preto lebo boli stiepene do obycajneho podpniku diveho a preto rastu ako dive do vysky.
Ostatne su stiepene do podpniku M9 co je podpnik nizkokmenny, cize nikdy nerastie do vysky, na jar sa konare pekne poorezuju a strom je nizky, ale rodi bohato. Skoda ze nemam fotky na jar ked este nieje listie, nizky strom do dvoch metrov a kmen ma priemer kludne aj 20cm a viac. Tak kazdy rok zbieram z jablon 4 prepravky plne jablk. Jablka su velke stavnate, len uz som mal roky ked som ich nepostriekal a msice stromy zubozili a odzrkadlilo sa to na mozno stvrtinovej urode, prieto teraz striekam, mozno jem nejake pesticidy, ale tak co uz. Mozno na buduci rok zase nieco vyskusam ine.
Momentalne som pozeral ze vosiek je menej, ale tak boli za posledny mesiac tri krat postriekane stormy.. :roll:

A ano, som tam kazdy vykend a nieje nic lepsie ako odist zo sidliska v Kosiciach a ist do prirody, kde je totalny klud a ja jediny tam mam elektrinu. Cize ziaden hluk od cirkularky atd. Proste je tam pokoj. Az na obcasnych mladych blbcou co niekedy chodia popijat niekam na chatu a spravaju sa ako posledne opice.
Som tam rad a aktivny oddych je ten najlepsi. :wink:

To brin: Ak chcu zlodeji pridu tak ci tak, pred zlodejom niet zamky... Aj tak mam pre nic prekvapenie. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od PavelR »

joseff: nechci taky nejak resit vegetarianstvi. Mam na to jednoduchy pohled. Pokud nekdo chce tak proc ne ... moznost volby. Jediny co me vadi kdyz to rodice nuti detem. At se deti sami v dospelosti rozhodnou a jdou svoji cestou. Ale v dospelosti kdy maji uz svuj pohled na svet.
Za sebe rikam ja se narodil jako vsezravec. A vzdat se poradnyho kusu pecenyho bucku? NIKDY!
To me za potravinovou sobestacnost nestoji :-) To se mi ted pekne pise o vegetarianstvi kdyz do sebe prave tlacim rizek:-) Toz tak.

S tou zahradou a plevelem (nevim jak jinak to nazyvat jednim slovem) to nejak vyspekuluju. Ono se to taky nesmi nechat zajit do extremu a okopat vcas. Ted o vikendu jsem zahradu ze segrou vycistil a je to krasnej pohled. Rozhodne nejsem takovej strelec ze bych zahradu prolival herbicidem.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Zahrada - postrik NE, NIKDY!

Příspěvek od joseff »

Vzdyt ja si obcas taky nejake zivocisne proteiny dopreju - treba prave ted ve zralych tresnich - nezkoumam kazdou podrobne, jestli tam nahodou neni nejaky cerv ... takze 100% vegetarian vlastne nejsem ;-).

Jeste me napadlo neco k tem msicim - vzpomnel jsem si na nejake prirodni prostredky: mydlova voda (z obycejne kostky mydla) - tim je postrikat, dalsi zpusob je natrhat koprivy, nechat je 24 h namocene v nejake nadobe a touto palivou jichou msice postrikat, dalsim rychlym a pohodlnym mechanickym resenim by bylo vzit hadici s vodou a silnejsim proudem vody postizene rostliny ostrikat, aby se z nich msice smyly.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od PavelR »

joseff: aspon nejaky maso.... to ja kazdy plod prohlizim jednotlive....

proti msici jsem taky slysel ze kolem rostliny konopi se msice nezdrzuji .... nevim v jakym okruhu. Pry jim smrdi ci co ...
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od mobilik »

Konopi, tak toto nechcem pestovat, nechcem bit v base. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od PavelR »

nejsem si ted jisty ale za par roslin ti nikdo nic nemuze horsi je vyroba - tedy suseni.
Co treba konopi technicke treba by taky fungovalo a tam snad THC neni takze by problem byt nemel.

Ikdyz v nasem absurdistanu je vsecko mozny. Hlavne pokud by to uvidel mestkej policajt z Brna ti si kompenzuji menecenost na kazde blbine.

Ted me napadla nechemicka forma proti americkemu brouku ... mohl bych je sbirat pinzetkou ci je rovnou takto likvidovat. Pinzeta by kompenzovala muj odpor k temto stvoreni...

Rad bych se jeste zeptal mistnich zkusenejsich na tema kompostu.
Jak kompostujete a jak zakladate kompost, pripadne zkusenosti s klicivosti nezadoucich rostlin, ktere prosly kompostem, pripadne vydrz napr svlacce a oddenkovych rostlin v kompostu. Ma nekdo zkusenosti?

Ja doposud vsechen zeleny odpad (travnik nemam) prachsproste hromadil na hromadu a na podzim zaryl....
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od mobilik »

Ja riesim kompost podobne, akurat ja to davam na kopu a cca. po troch rokoch je tam pekna hlina, raselina. Potom to vyvozim na zahradu a kopu robim odznova. Nic nezakopujem. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od bol-St »

Já kompostuji ve 2 plastových silech, každé má 1 m3. Snažím se střídat vrstvy dusíku a s uhlíkem, tedy zelené a dřevnaté hmoty. Když není štěpka, tak zelenou hmoty překrývám papírovými kartony. Každých 20 cm kompostu prosypávám dusikatým vápnem, působí desinfekčně, urychluje kompostování a hubí plevele. http://www.raselina.cz/produkty/balene- ... no-novinka
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od joseff »

mobilik píše:Konopi, tak toto nechcem pestovat, nechcem bit v base. :mrgreen:
100 KYTEK aneb pěstujte konopí beze strachu
http://www.magazin-legalizace.cz/cs/art ... ubricId=12
- za 50,- si muzes nechat poslat seminka schvalenych odrud:)

Nebo by se to dalo udelat tak, ze si za 50,- koupis seminka konopi nekde ve zdrave vyzive (urcite jich tam bude vic nez v tom balicku na naseti), cast snis, cast zasejes. Urcite to nebudou seminka indickeho konopi, ale nejaka schvalena odruda.

Pripadne se muzes koncem leta vydat nekam na prochazku a vydrolit si par seminek na nejakem konopnem poli - u nas toho pred casem bylo v okoli plno. Urcite to taky byly schvalene odrudy.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od mobilik »

Dakujem za radu, ale tak ci tak si to neviem predstavit ako mi rastie konope pri stromceku, ak budem kosit, tak su to len komplikacie, skor ma zaujalo riesenie postreku z mydlovou vodou, toto isto vyskusam. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Zahrada - postrik NE, NIKDY!

Příspěvek od joseff »

PavelR píše:nejsem si ted jisty ale za par roslin ti nikdo nic nemuze horsi je vyroba - tedy suseni.
Co treba konopi technicke treba by taky fungovalo a tam snad THC neni takze by problem byt nemel.

Ikdyz v nasem absurdistanu je vsecko mozny. Hlavne pokud by to uvidel mestkej policajt z Brna ti si kompenzuji menecenost na kazde blbine.

Ted me napadla nechemicka forma proti americkemu brouku ... mohl bych je sbirat pinzetkou ci je rovnou takto likvidovat. Pinzeta by kompenzovala muj odpor k temto stvoreni...

Rad bych se jeste zeptal mistnich zkusenejsich na tema kompostu.
Jak kompostujete a jak zakladate kompost, pripadne zkusenosti s klicivosti nezadoucich rostlin, ktere prosly kompostem, pripadne vydrz napr svlacce a oddenkovych rostlin v kompostu. Ma nekdo zkusenosti?

Ja doposud vsechen zeleny odpad (travnik nemam) prachsproste hromadil na hromadu a na podzim zaryl....
S tou pinzetou mas dobry napad.

S kompostem si nemusis delat zadne starosti, cokoliv je spravne - nekdo kompostuje na volne hromade, jiny k tomu potrebude sofistikovany zatepleny komposter a dodava urychlovac kompostu. Vzdycky se zeptej jak to vlastne probiha v prirode (v lese nebo v jakemkoliv housti) a nechej se tim inspirovat. Nikdo tam nic nehrabe, nedava to do zadneho komposteru, presto se v lesich nikdy nebrodime po pas v listi a je tam krasna urodna a vzdy kypra a vlhka puda. Je ale jasne, ze nekdo proste volnou hromadu biomasy vedle bazenu nesnese a kompostovani je pro nej prijatelne jen pokud je to vsechno skryte nekde v komposteru. Ja uz to dlouho delam tak, ze kompostuju tam, kde je to zrovna vhodne a kde je to treba. Kdyz treba vytrhavam nejakou travu (ktera jeste nema semena) a neni ji zrovna moc a je teplo a slunecno, tak ji necham vytrhnutou na miste mezi radky rostlin, vim, ze uschne a zizaly se o ni postaraji. Neco nechavam na chodniku, tam to taky krasne proschne a jak se po tom chodi, tak se to krasne rozdroli na prach a dest to pak splachne ke korinkum rostlin.

Jakoukoliv travu i se semeny (pyr, koreny kopriv, lebedu ...) davam kolem stromu, postupne se tam rozpada a nemam strach, ze by znova vyrostla, protoze tam porad pridavam novou a nema tam ani dostatek svetla. Diky tomu nemam kolem stromu vysokou travu, nemusim kolem nich ryt, protoze za me ryji zizaly, stromy tak maji stale dostatek vlahy a nemusim je prihnojovat, dobre se v tom i sbira popadane ovoce a ani se neotluce;-). Snazim se to kolem stromu tvarovat do peknych kruhu, takze na letecke mape to pak vypada skoro jako by u nas pristali mimozemstani:). Na podzim, jak se uroda sklizi a zahrada se vyprazdnuje, tak pak davam veskery zahradni odpad kolem rostlin, kterym to nevadi - napriklad k malinam a podel plotu - do jara z toho vetsinou moc nezbude, ale staci to na to, aby mi tam nerostla trava - to co zbylo pak lehce pomoci rycich vidli zapravim do pudy a muze se sazet! Neni pak vubec potreba nikam kompost rozvazet, ziviny mam presne tam, kde je potrebuji.

I ten nejupornejsi plevel (svlacec, pyr, koprivy) se da lehce znicit - vytrhni ho a nechej ho ususis na prach na nejakem kusu betonu nebo plechu, na nejake dlazdici, pak ho muzes pridat do kompostu. Nebo jina moznost je dat do nejake nadoby vodu a do ni vytrhany plevel pridavat, nechat to zkvasit a pak pridat do kompostu nebo pouzit primo k rostlinam jako hnojivou jichu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek