Zahrada - postrik ano ci ne?

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Zahrada - postrik NE, NIKDY!

Příspěvek od joseff »

mobilik píše:Dakujem za radu, ale tak ci tak si to neviem predstavit ako mi rastie konope pri stromceku, ak budem kosit, tak su to len komplikacie, skor ma zaujalo riesenie postreku z mydlovou vodou, toto isto vyskusam. :wink:
Konopi se neboj, jeho pestovani je jednoduche - zasejes ho jen jednou a pak uz se bude sit samo. Ani pri koseni neni problem, tak kde ti bude vadit, tak ho pokosis - vickrat neobrazi, kde ti vadit nebude, tam si par rostlin nechas. Ptaci se postaraji o to, ze v dalsich letech budou konopi pestovat i tvoji sousede:), takze v tom "pojedou" vsichni, ver mi. Konopi pritahuje hodne vcel i dalsich opylovacu, takze budes mit i lepsi urodu.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od mobilik »

No uvidim, vciel mam na zahrade kopu, sused o 150m ma ule a ja mam rybnik. Chodia kumne hufne pit vodu na schodik, dal som im tam velky kamen a stale ich tam je odhadom okolo 100 a viac. Najradsej mam ak si sadnem na schod knim a oni okolo mna lietaju hore dole par centimetrov, je to zaujimave a ukludnujuce. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od gupa »

Konopí je hlavně pylodárné, nektarodárné skoro nula. Unás jsou toho občas hektary. Bohužel je to kontrolovaná rostlina, ale zajímavé, že mak, který je také kontrolovaný spolu s tabákem a tuším že i nějaký alkaloidy obsahující byliny, tak ten mak nikoho nerajcuje. Ale jakmile se objeví konopí, jsou z toho všichni napružení včetně policajtů. Unás tušímže si to objednává zpracovna na konopné vlákno a dokonce tuším, že je ta zpracovna na Slovensku.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od PavelR »

kontrolovana rostlina ... zajimave. Uvedls krasny priklady. Jinak receno cokoli z ceho se clovek dostane za hranice vsednich dnu je vrchnosti kontrolovane. Hnus.
Postrik zkusim spis z tabaku. Konopi zatim ne ... nekourim to nejak pravidelne. :-)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od PavelR »

Rad bych v tomto vlakne jeste nacal tema skleniku:

Silne nad tim uvazuji. Nic extra velkyho. Kdo ma jake zkusenosti se sklenikem? Co tam davate, kdy, jaky jsou vysledky?
ChlapeczDediny
Příspěvky: 229
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Taky uvažuji o skleniku. První byl zamítnut pro nevhodné místo v návrhu, nyní je již zahrada (téměř) samochodná, tak zase vymejšlím. Soused si koupil lexanový obloukový, zvažoval jsem, ale mám obavy, že po obroušení UV ochrany to větší kroupy rozlamou a bude potřeba vyměnit celý velký panel, a to nebude levné. Proto uvažuji o dřevěném z modřínu a sklem, v nouzi ze starých oken, samo že dřevo patřičně ošetřeno
S tím dřevem to už celkem umím, mám vychytanou konstrukcí 2x4", akorát ty ceny teď dost narostli. Kámošovi stavím kurník, za rok cena materiálu dvojnásobná, i když gro navýšení je cena překližky.
Ale změny a posuny počasí mě nutí se stavbou zabývat vážněji. Uvažované využití pre keríčková rajčata, papriky, okurky. Stavba skleníku nad vyvýšenými záhony, ještě řeším detaily. Uvažovaná plocha 3 x 6 m.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od rva »

Šestým rokem mám obloukový s polykarbonátem. Vše funguje, časem přibyl ještě jeden obloukový - předěláním z fóliovníku, kde fólie vydržela tak rok. Krupobití to zatím vždy přežilo. Kdyby to vypadalo na super kroupy, na skleníkách mám stínění z rašplové tkaniny a to bych roztáhl, aby tkanina kroupy ztlumila. Jinak takto vyřešené stínění je snadno realizovatelné, dobře se obsluhuje a po páté sezóně je stále funkční.
Stínění skleníku rašplovou tkaninou
Stínění skleníku rašplovou tkaninou
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od Kostěj »

10 let skleník Traditional 2,8 x 3,5m, pokykarbonát, 2x automat. otvírání, před cca 3 lety kroupy prosekaly vnější vrstvu, nejen střechu, ale i boky (!), ale slouží dál. Na jaře hlavně ředkvičky, salát a kedlubny, po "zmrzlých" okurky hadovky a papriky. Zkoušel jsem i rajčata, ale těm je lépe venku. Až doslouží, koupím něco podobného, možná o kousek větší. Pár let jsem bojoval se mšicema, ale kombinace afrikánů a vosiček problém vyřešila. Z chemie pouze kuprikol na okurky, když dosáhnou 1.5-2 metry. Výsledky: super ředkvičky, hadovky a papriky. Také sazeničkám rajčat to tam svědčí: oproti stejným doma na okně nerostou tolik, ale jsou mnohem silnější a vitálnější.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od shuty »

rozmyslam nad stavbou skleniku pouzitelneho aj v zime. nema niekto nejake skusenosti? videl som na internete vykopanu jamu v zemi ( do nezamrznej hlbky 1m?) a nad tym presklena strecha. myslite ze by to fungovalo? treba extra vykurovanie? z coho presklenie?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahrada - postrik ano ci ne?

Příspěvek od jahodovák »

Jelikož skleník neprovozuji celoročně,mohu jen předat několik postřehů od majitelů oranžerií,kterým stačí teplota nad nulou.Většina má skutečně oranžerie zapuštěné v zemi,někteří i jako zimní zahradu a tím i zateplují baráček,samozřejmě nezaizolovaná zed působí jako velkoplošné vytápění.Ono pokud má být skleník používaný celoročně je třeba řešit i nějaké osvětlení,jinak stejně nic nevyroste.Možná by stálo za to se podívat někde na netu,zapoměl jsem kde,používají na vyhřívání rozklad organické hmoty,nejlépe prý konského hnoje,kamarád používá časně z jara pro tyto účely čerstvě posečenou trávu a jiný odpad ..něco z toho je zde https://www.receptyprimanapadu.cz/zahra ... -vytapenim a něco zde https://forum.tzb-info.cz/103995-zemni- ... ny-koncept
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek