Rozšíření systému

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Rozšíření systému

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,

Dříve jsem zakoupil 2x Schott poly 217Wp a teď, když bych chtěl rozšiřovat, tak už nejdou sehnat :(
Problém je ten, že při přechodu na 48V budu potřebovat 3ks panelů v sérii.
Tak nevím co s tím asi nejlepší možnost bude tyhle prodat a zakoupit 6 ks stejných panelů.
Případně nevěděl by někdo, kde sehnat tyto panely?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Rozšíření systému

Příspěvek od brumlaj »

pokud budeš kupovat jen jeden panel, tak si sežeň panel se shodným Impp a máš vystaráno. Pokud budeš dělat sério-paralelní kombinaci, pak je doslova každá rada drahá. (třeba regulátor na vyšší napětí), druhý regulátor........ Holt chybí nám DC MPPT mikroměniče......
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Rozšíření systému

Příspěvek od dracekvo »

No bude to sério paraelní zapojení 2 větve po 3 panelech. Regulátor je Tristar tj. 150V může mít na vstupu.
Právě kdybych k těm stávajícím 2 přidal sériově další 1 a k tomu ještě paraelně 3 panely, tak nevím co by to dělalo.

Hlavně jaké panely zvolit, abych třeba za další dva roky při rozšíření neřešil stejný problém. Ale snad při přidání jen další větve paraelně by takový problém být nemusel jak teď.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Rozšíření systému

Příspěvek od brumlaj »

No vidíš, platí co jsem napsal, najdi panely se stejným Impp, v každém stringu pak budeš mít po jednom starém a dvou nových panelech a do dalšího rozšíření jsi za H2O. Posléze (za jak dlouho to bude?) stejně budeš řešit to co dnes. Panely jsou jako mobily, obměna typů v nabídce prodejců je od dodávky k dodávce, tak bych si s tím dnes hlavu nelámal. Na prodeji starých panelů nevyděláš, spíš ztratís.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Rozšíření systému

Příspěvek od dracekvo »

To je bordel toto :D Najít panely se stejným Impp jako má 217Wp asi bude problém.
Na to kašlu, rozšíření o rok odložím a koupím rovnou 12ks stejných panelů a mám po starosti.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: Rozšíření systému

Příspěvek od fukuši »

Mám taky ty 217Wp Schott a 48v zapojeny na 66V(po dvou) 8KS a 8Ks Chaori 230Wp a nic to nedělá.Není žádný problém.
Regulátor Tristár 60A MPPT.Nebál bych se dalšího rozšiřování.Nejvíc to zatím dalo 22Kw/h za den.Budu přidávat ještě 4 Chaori 230Wp.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Rozšíření systému

Příspěvek od dracekvo »

A není to málo jen 2 paleny do serie?
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Rozšíření systému

Příspěvek od Pan Taum »

Není to málo, je to "tak akorát". Pro nabíjení potřebuješ cca 56V a dva rozpálené panely 217Wp v serii v létě mají napětí Umpp kolem 58V -> maximální účinnost regulátoru, minimální ztráty.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Rozšíření systému

Příspěvek od dracekvo »

Dnes koukám a MPPT mám na 55.81V tak nevím, raději bych zkusil sehnat ještě jeden schott. Dám inzerát a uvidím.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: Rozšíření systému

Příspěvek od fukuši »

Pan Taum píše:Není to málo, je to "tak akorát". Pro nabíjení potřebuješ cca 56V a dva rozpálené panely 217Wp v serii v létě mají napětí Umpp kolem 58V -> maximální účinnost regulátoru, minimální ztráty.
Přesně tak,je to ideální pro regulátor má max kolem 38 stupnů,v případě poruchy se to dá zapojit přímo na baterie(samo musí se to hlídat) jen to chce silnější vodiče.Taky je to bezpečnější napětí.Testoval jsem to s obyč reg,a MPPT fungovalo.
Dnes je tam cca už 3 hod okamžitej výkon 2750W a teplota 37 stupnů na 3 panely mě nic neláká
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Rozšíření systému

Příspěvek od atom »

Mám 7ks schott 220Wp a 7ks chaori 230Wp a 1ks schuten 240Wp panelů a chodí to bezproblémů.
Také jsem měl nějaký čas zapojení 2x7 panelů a fungovalo to dobře, 48V baterii to lehce nabilo i v případě, že bod mpp byl jen 2V nad nebo i pod (podle počasí) max. napětím baterie.
Pak jsem dokoupil panel místo prasklého a přepojil znovu na 3x5 panelů, kabeláž na střeše je tak o něco jednodušší, mpp bývá asi 86V, tedy rozdíl +30-40V oproti baterii. Regulátor sice hřeje víc, ale co si vzpomínám tak se tehdy výkon zvedl dost znatelně, ztráty v kabeláži ze střechy, zřejmě byly vyšší, než to co se prohřeje na regulátoru. S těmi 15ti panely dosáhnu 60A limitu nyní každý den co zasvítí.

Ale výhoda v nouzovém připojení napřímo, nebo možnosti koupě třeba jen PWM tristaru za poloviční cenu se zachování téměř shodné účinnosti je jasná.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření systému

Příspěvek od PavelR »

mam taky tyto panely 217Wp. Budu doplnovat 60clankovymi panely se stejnym Vmp +- 1V neserim ... Jdou bez problemu sehnat ...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek