Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od timpomat »

camel1cz píše: Ano, je tam nějaká ztráta v měniči, ale není to závratné a vyvažuje to cena bojleru, jednoduchost zapojení (problematický DC termostat a vůbec spínání velkých proudů DC), tenké kabely (nejspíš nebude bojler vedle baterek, FV pole)...
Mam rovnaky nazor, na chate mam regulatory, baterky aj menic v pivnici a kedze ju nevyuzivame ako prirodzenu chladnicku, tak nejakych 200-300W stratoveho vykonu (pri prikone bojlera ~1.5kW) je pre mna uzitocnych a je tam suchsie, ano "zbytocne" zatazujem regulatory aj menic a asi im skracujem zivotnost, ale kto tu je vecne?
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od honzasl »

Nejsem si však jist, jestli se případné rušení nějak podstatně zmenší. Celá regulace funguje naprosto stejně, jako v běžně vyráběných vysavačích (které mají regulaci otáček motoru).
Rušení (flikr, blikání žárovek) to zmenší velmi hodně!

Fígl je v tom, že budu regulovat pouze třetinový výkon a kolísání napětí v síti bude také pouze třetinové.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od solárník »

Flikr, aneb blikání žárovek vzniká pouze u spínání kombinací sinusovek v nule, což není tento případ. U fázového řízení jsem žádné podobné jevy konkrétně u žárovek nepozoroval ani při řízení 2kW topidla ani při zmíněném vysávání (luxování). Tedy se to týká pouze klasicky nastaveného GreenBonO nebo Wattrouteru pro přihlášené výrobny. Pak jsem byl svědkem toho, že ukrutně poblikávaly žárovky v celém domě.

Pokud tedy vznikne nějaké rušení, tak pravděpodobně spíš ve vysokofrekvenční oblasti (při fázovém řízení vzniká hodně harmonických kmitočtů vlivem "nasekání" půlvln), které může zasáhnout do příjmu TV nebo rádia. Ale jak už jsem řekl, nic takového jsem při testech ani na 2kW topidle nezpozoroval. Záleží na kvalitě odrušení a impedanci sítě.

Je ale pravda, že rušení bude na vyšším výkonu větší.

Viz tento obrázek:
Obrázek

První dva průběhy ukazují regulaci pomocí kombinací sinusovek spínaných v nule, jako dělá klasický WattRouter nebo GreenBonO pomocí SSR se spínáním v nule. Je vidět, že mezi jednotlivými propuštěnými červenými sinusovkami je velká časová prodleva, která způsobuje flikr (poblikávání žárovek v domě).

Poslední třetí průběh je fázové řízení pomocí nového firmware.

Pro všechny 3 průběhy platí, že červené oblasti je energie, přesměrovaná do (například) bojleru.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od honzasl »

Ok, měl jsem na mysli hlavně klasické wattroutery.

Při fázovém řízení je spínací kmitočet stejný jako síťový, takže se blikání neprojeví, viditené je pouze když dochází k častým změnám spínacího úhlu, záleží tedy, jak rychlá je ta regulace. U toho vysavače navíc hraje roli indukční typ zátěže.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Bydliště: SK-Vychod

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od emsi88 »

solarnik, mozes hodit odkaz odkial si objednaval ten ongrid 500W z DE? nech to nemusime hladat
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od solárník »

http://www.ebay.de/itm/500W-24V-220V-mi ... TQ:DE:1123

Má všechny možné napěťové a výkonové varianty viz tabulka dole. Posílá buď z Německa nebo UK, takže nic už nedoplácíte a trvá to asi týden od zaplacení. Je i vhodný na ovládání relátkem, které se zapojí místo vypínače, který u tohoto typu spíná pouze napájení řídící elektroniky, což je nejlepší varianta, nedochází k žádným přepětím a špičkám.

Některé typy mají totiž vypínač, který odpíná 220V, a tam to po pár vypnutích a zapnutích při ovládání relátkem většinou odejde kvůli přepětí (třeba PowerJacky, nebo mikroinvertory z i4wifi).

500W typ bere ze solárního pole při plném výkonu 580W (měřil jsem), do sítě by měl dávat v ten moment asi 530W (zatím jsem neměřil). Můžete připojit bez starostí třeba i na 2kW pole. Vezme jen to, co potřebuje (vyzkoušeno). Účinnost je tam uvedena v tabulce, mezi 90-92% (údajně ;)). Samozřejmě lze zapojovat víc kusů paralelně pro navýšení výkonu.
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Bydliště: SK-Vychod

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od emsi88 »

Dik za odkaz, fajn ze z nemecka. To s vypinacom dobre vediet. Involvar ma aj tak maly rozsah napetia(do 45V) a vykon slabsi (pre pouzitie na bateriu). Asi objednam na pokusy. Rozmyslam ci by nebolo mozne pramo si do toho urobit vlastne riadenie a plynule podla potreby regulovat vystupny vykon.
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
ridchey
Příspěvky: 14
Registrován: ned úno 09, 2014 12:42 am

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od ridchey »

tedy rozbehla se tu rozsahla diskuze ....
za sebe muzu rict,ze mam osazenych 9 polykrystalu 240Wp, napeti naprazdno cca 310V v zatezi 240V
zatez je 2kW original spirala bojleru Drazice(160L), pres termostat vyrazeny ze siloveho okruhu spinana pridanym stykacem. (dnes uz Drazice delaji bojler primo se dvema spiralami jedna na FV,druha na sitovy zdroj)
Toto cele si muzu pres prepinac siti a prepinac termostatu (navzajem blokovanych aby nedoslo ke krizeni) prepnout bud na FV nebo na sit.
zacina to fungovat od zacatku brezna do konce rijna. pres zimu je tohle vyhrivani neucinne.

zarizeni je bez menice,vzhledem k zatezi, tedy i vyrazne levne
k te casti o vykonu a odporu spiraly- ohmovy zakony sice plati,ale v mem pripade panelu v serii, vice proudu nez je cca8,5A nedostanu. resp. spiralu dimenzovat na maximalni dosazitelne elektricke veliciny sestavy .
ve vysledku pak funguje "autoregulace" intenzitou osvitu,takze nejake prepaleni spiraly diky nizsimu napeti nehrozi.
"čím méně toho tam je,tím méně se toho může pos...." :-)
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od solárník »

Přímé připojení je z hlediska ztrát asi nejlepší, to je pravda. Určitou nevýhodou je, že:
- nahrazujeme pouze energii z nízkého tarifu, tedy cena za energii z DS by byla v té době velmi nízká (pokud samozřejmě máme dvojitý tarif)
- nelze s ním nahradit spotřebu jiných síťových spotřebičů
Z těchto dvou důvodů jsem uváděl možnost použití malého on-grid střídače, který uvedené nedostatky nemá a navíc umožňuje omezený provoz i v zimě.
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Bydliště: SK-Vychod

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od emsi88 »

Ridchey, jedna vec je FV priamo na bojler a druha vec je FV cez mppt na bateriu a ostane spotrebice. Ak je priorita elektrina v dome z FV, tak vtedy bojler riesime len na prebytky(inak moze dohriat klasicky z NT) teda bud spinanim alebo prave lepsie regulaciou, aby sa to pekne rozlozilo a vyuzilo co najviac z FV a najmenej z DS.

Osobne kedze uz mam bojler len na AC, tak radsej ako mam investovat do prerabky na hybrid AC/DC, tak investujem cas a peniaze do regulacie na AC(vlastny menic, fazova regulacia), ktory mozem pripadne pouzit aj na ine ako bojler.
A mensie straty pri prebytkoch zasa aj tak nevadia.
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
ridchey
Příspěvky: 14
Registrován: ned úno 09, 2014 12:42 am

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od ridchey »

ja to beru, v mem pripade slo o primarni ohrev TUV a co nejlevnejsi instalaci,bo financni prostredky jsou omezene.taky je mi jasne,ze navratnost investice na NT neni zrovna nejkratsi,ale na druhou stranu to mam i tak trochu z fandovstvi....:-)
nicmene do budoucna (jak se dospravuje barak) bych rad vyuzil prebytky z ohrevu i pro AC spotrebice,
ovsem jestli se nepletu,tak by to vyzadovalo bud baterkarnu,nebo to poustet do site a pretlacet hodiny,coz asi neni zrovna koser.navic mam trifazovy rozvod. rad si poslechnu nazory na mozna reseni,vyvoj jde dopredu a je dobre znat smer,kterym se pak ubirat.
"čím méně toho tam je,tím méně se toho může pos...." :-)
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od Mirek »

Když dáte na střechu s ideálními podmínkami FV 2 kWp, kolik bude roční výroba? Odhaduji na 1800 kWh, ale s největší pravděpodobností je nedokážu všechny zužitkovat. Někdo psal, že se dá využít tak 60%. Není to málo na tak velkou instalaci? Kilik by to stálo?
Jaromír Bednář
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od xmasin »

ridchey píše:ja to beru, v mem pripade slo o primarni ohrev TUV a co nejlevnejsi instalaci,bo financni prostredky jsou omezene.taky je mi jasne,ze navratnost investice na NT neni zrovna nejkratsi,ale na druhou stranu to mam i tak trochu z fandovstvi....:-)
nicmene do budoucna (jak se dospravuje barak) bych rad vyuzil prebytky z ohrevu i pro AC spotrebice,
ovsem jestli se nepletu,tak by to vyzadovalo bud baterkarnu,nebo to poustet do site a pretlacet hodiny,coz asi neni zrovna koser.navic mam trifazovy rozvod. rad si poslechnu nazory na mozna reseni,vyvoj jde dopredu a je dobre znat smer,kterym se pak ubirat.
Já jsem v podobném stádiu uvažování, akorát mě vychází, že u mě je cokoliv nad 1,5 kWp nesmysl, protože to nedokážu zužitkovat. Trvalá spotřeba baráku je cca 170W + nárazově lednice 80W a pokud dám 1,5 kWp tak bych přebytky pouštěl do bojleru (160l). Mám též třífázový rozvod, takže první krok je dostat všechny trvale běžící spotřebiče na stejnou fázi, na tu pak připojit panely s klasickým on-grid měničem a přes Watrouter nebo Greenbono pouštět přebytky do bojleru.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od solárník »

Pokud nemáte přihlášenu výrobnu, nelze použít Wattrouter, jen GreenBonO s fázovým řízením.

Jinak myslím, že máte poměrně přemrštěné představy. 1,5kWp dává 1,5kW jen v létě a to ještě občas. Já mám 2,5kWp a ani náhodou mi to spotřebu domu dlouhodobě nepokryje.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od xmasin »

solárník píše:Pokud nemáte přihlášenu výrobnu, nelze použít Wattrouter, jen GreenBonO s fázovým řízením.

Jinak myslím, že máte poměrně přemrštěné představy. 1,5kWp dává 1,5kW jen v létě a to ještě občas. Já mám 2,5kWp a ani náhodou mi to spotřebu domu dlouhodobě nepokryje.
Já jsem zatím ve stádiu úvah, takže na střeše nic nemám a zároveň počítám ekonomickou návratnost, zda je alespoň nějaká rozumná (mám tarif D35d takže počítám 1kWh za 3 Kč).

O pokrytí spotřeby mě zas tolik nejde, přes den mám spotřebu velmi malou, protože jsem v práci, spíš to chci jako "zálohu" pro případ výpadku DS a přebytky využít pro ohřev TUV. Primární zdroj TUV je nepřímoohřívaný bojler z plynového kotle a jako zálohu mám klasický 160l bojler ohřívaný elektřinou a mám je zapojené za sebou, takže pokud nahřeju elektrický bojler, tak teplá voda z něj půjde do "plynového" a odtud do rozvodu.

Čekám na změnu připojovacích podmínek, kdy malé výrobny nebudou mít složitou legislativu a pokud mě něco uteče do sítě, tak to nebude takový problém jako teď v případě nepřihlášené výrobny.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od Mirek »

solárník píše:Jinak myslím, že máte poměrně přemrštěné představy. 1,5kWp dává 1,5kW jen v létě a to ještě občas. Já mám 2,5kWp a ani náhodou mi to spotřebu domu dlouhodobě nepokryje.
Kolik energie tedy za rok z vaší FV skutečně využijete?
Jaromír Bednář
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od Mirek »

xmasin píše:O pokrytí spotřeby mě zas tolik nejde, přes den mám spotřebu velmi malou, protože jsem v práci, spíš to chci jako "zálohu" pro případ výpadku DS a přebytky využít pro ohřev TUV. Primární zdroj TUV je nepřímoohřívaný bojler z plynového kotle a jako zálohu mám klasický 160l bojler ohřívaný elektřinou a mám je zapojené za sebou, takže pokud nahřeju elektrický bojler, tak teplá voda z něj půjde do "plynového" a odtud do rozvodu.
Neřešte tedy výrobu elektřiny, kde se návratnosti zatím nedočkáte, řešte ohřev vody na kterém se opravdu dost energie ušetřit nechá. Připojte na svůj bojler přes jednotku TERMBOX jeden EnergyPanel a získáte ročně přes 4000 kWh využitelné energie - záleží na vás, kolik jí dokážete uplatnit. To FV ani FT za srovnatelnou cenu neumí. Skvělej solární systém
Jaromír Bednář
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od xmasin »

Mirek píše: Neřešte tedy výrobu elektřiny, kde se návratnosti zatím nedočkáte, řešte ohřev vody na kterém se opravdu dost energie ušetřit nechá. Připojte na svůj bojler přes jednotku TERMBOX jeden EnergyPanel a získáte ročně přes 4000 kWh využitelné energie - záleží na vás, kolik jí dokážete uplatnit. To FV ani FT za srovnatelnou cenu neumí. Skvělej solární systém
Teplou vodu řešit nemusím, té mám dostatek díky kondenzačnímu kotli a 160l bojleru, který je z něho ohříván. Ale toto řešení mi je vcelku k ničemu pokud vypadne elektřina, takže primární důvod FVE je záloha elektřiny a jako bonus navíc je snížení spotřeby.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od Mirek »

1.) No, nevím jestli lze dodávky elektřiny takto zálohovat, budete omezen na cca 1500 hodin slunečního svitu, co po zbytek?
Jako lepší záloha mi tedy přijde elektrocentrála.
2.) I kondenzační kotel spotřebovává energii, navrženým řešením tedy lze snížit spotřebu plynu a platit méně. Záleží ale na tom, jakou spotřebu vody máte. To, že bojler má 160 litrů ještě nemusí nic znamenat, neříká to nic o skutečné spotřebě teplé vody.
Jaromír Bednář
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od xmasin »

Mirek píše:1.) No, nevím jestli lze dodávky elektřiny takto zálohovat, budete omezen na cca 1500 hodin slunečního svitu, co po zbytek?
Jako lepší záloha mi tedy přijde elektrocentrála.
2.) I kondenzační kotel spotřebovává energii, navrženým řešením tedy lze snížit spotřebu plynu a platit méně. Záleží ale na tom, jakou spotřebu vody máte. To, že bojler má 160 litrů ještě nemusí nic znamenat, neříká to nic o skutečné spotřebě teplé vody.
U FVE samozřejmě bude baterie dimenzovaná tak, aby překlenula dobu bez svitu.

Na spotřeba plynu na ohřev TUV je cca 50 m3/měsíc.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek