Hybridní Ostrov 800Wp/5000W

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Hybridní Ostrov 800Wp/5000W

Příspěvek od FRSO »

3016-P-menic-napeti-1000w.jpg
mart.fish píše:Gratuluju ku neobyčejném řešení hybridního ostrova a i já jsem koupil měnič JYINS, ale vadný. Nu a také se nestačím divit:-((( Do této chvíle je venku už 20! součástek. Mě zdechnul 7805, který je na napájení řídící desky MOSFET tranzistorů, několik výkonových tranzistorů ve vlastním měniči a naprosto mě dostalo řešení ochran tranzistorů a řešení hlavního zdroje 12V určeného k budícím tranzistorům. Díky této prasárně odešly MOSFETY v měniči a teď světe div se i tranzistor na desce s řídícím IO. No a ty kondenzátory ani nepočítám. Kdybych věděl do čeho jdu, tak bych se na to vážně vybodnul!!! Až to vše dám dohromady, tak založím téma v sekci DC/AC měniče a napíšu postřehy. Jinak máš můj obdiv.
Zdravím, taky jsem ten Jyins koupil v sinusu UPS 2000W, konvice jela OK, TV taky, ale jak si majitel zapojil pokosovou pilu 1100W, tak vyskočily fety a bylo po něm, výkonové ochrany vůbec nefungovaly na něm, od té doby už nechci tento měnič ani vidět, ani žádnou čínu. Jedině co koupím je modifik 1000W a sinus jedině Victron, nestojí to za ten stres, zda to pojede nebo né.
Přílohy
1662-P-pin-12v-800va-230vac-schuko-left-pin128010200.jpg
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Hybridní Ostrov 800Wp/5000W

Příspěvek od Frenky »

Victron je dobrá volba. Myslím, že to vyrábějí v Indii, ale pod dobrým Britským dohledem :-)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Ukonvej
Příspěvky: 39
Registrován: stř bře 26, 2014 10:34 am
Reputace: 50

Re: Hybridní Ostrov 800Wp/5000W

Příspěvek od Ukonvej »

Masivní upgrade po 8 letech...

- 3 stringy pro rovnoměrné pokrytí spotřeby po celý den. Východní string amorfy CdTe - 5x110Wp paralelně. Poledne polykrystal 8x100Wp - 2 paralelní stringy po 4 panelech v serii. Západ amorf CdTe - 8x72Wp - 4 paralelní stringy po 2 panelech v serii.
- přechod na 48V.
- UPS SUA3000RMI2U - 2,7kW
- Baterie zatím - 4x Bars 140Ah - 48V - CaCa - klasické olovo. Počítám 2 roky životnost pak bude Trojan AGM...
- Balancer HA02

Pár praktických informací:
- amorfy jsou v celkové produkci naprosto srovnatelné s polykrystaly ale - menší instalovaný výkon na větší plochu. Amorfy jsou dobré na stěnu kde není dobrý přímý osvit a mono/poly by byly zbytečně drahé. Jinak jsou amorfy podle mě úplně nanic až na tu cenu teda. Jsou velké, těžké, bez rámu a velmi náchylné na prasknutí skla při špatné manipulaci. Amorfy nezbytně potřebují MPPT regler. Dále jsem vypozoroval vysoké Voc a prudký propad napětí při Vmpp až o 1/3 Tzn. pro 48V systém je dobré Voc alespoň 80V... Že by nějak těžily z toho, že mají mít lepší odolnost proti přehřátí jsem nezaznamenal zatím teda...
- Baterie v noci skoro nečerpáme. Občas při nízkém denním výkonu se západem slunce přebere starost o systém malá Honda CX7 s nabíječkou. Na 1l paliva běží plným výkonem 500W cca 2 - 3hod. Pak už jen svítíme na starý 12V systém. Honda je vlastně 4. string když nesvítí. Dostal jsem ji zkaženou za 500,- no neber ji. Byla zadřená, protože mazání lžící a olej nikde... Stačilo vyměnit kroužky a olejové čidlo. Vcelku je ještě dobrá.
- Diesel už používáme jen na praní hurááááá. Konec dieselu, skoro teda :-).
- UPS má výstupní trafa a přetížitelnost až na 5kW po dobu 5sec. Zatím zvládla i elektrickou pilu 1800W ale je to na hraně, protože špičky i 3600W. Vysavač a čerpadlo s lednicí dává levou zadní... Spotřeba naprázdno je ovšem 70W. Daň za nezničitelnost. UPS jsem dostal darem nefunkční... Závadou byla zničená baterie :-))) no neber to. Chtěli ji v práci vyhodit ! Cold start bez problémů a pípák odpojen. Velmi dobře si rozumí s externí baterii. Používáme ups pouze jako měnič. Topologie je on line.
- Jištění - pojistky na bateriích pro ups a reglery zlášť 2x100A plus AFDD oblouková ochrana. Výborná to věcička. Padá jen když je něco špatně a už odhalila vadnou nabíječku pro ajfona. Chybový kod zobrazovaný pomocí světelné signalizace umožnuje zjistit kde je chyba. Máme sice jeden na celý rozvod, ale my toho moc nemáme a když spadne všechno nic se nestane. Okruhy umožnují zapnout jen to co je potřeba pomocí čtyř relé s možností manuálního ovládání.


pár fotek:
IMG_3021.jpg
IMG_3014.jpg
IMG_3023.jpg
IMG_3020.jpg
IMG_3012.jpg
IMG_3003.jpg
Přílohy
IMG_3013.jpg
Ukonvej
Příspěvky: 39
Registrován: stř bře 26, 2014 10:34 am
Reputace: 50

Re: Hybridní Ostrov 800Wp/5000W

Příspěvek od Ukonvej »

Další tuning:
Foto 1: Do koňa, co to je :-)...
Foto 2: Zapojen dokonce i modlitební mlýnek - bez efektu a samozřejmě to nic nedělá :-). Ještě se k tomu v budoucnu vrátím. Kutile díky za Tvé vědomosti. Podložené argumenty pomohly tam kde měly...
Foto 3: Dodán na západ ještě jeden amorf na světla přes XTRA 1210N.
Foto 4: Batéria... Olovo CaCa 48V - 4xBars 12V/140Ah - balancer HA02.
Foto 5: Dokončen východní string - všechny paralelně. Dva poškozeny, měření neukázalo ztrátu výkonu, tak uvidím co bude dál životnost utrpí zcela jistě... Voc - 82V. Asi to ještě budu muset hodit na zemní vruty...
Foto 6: Přesunut jižní string. Zapojení 4X4. Voc - 80V.
Přílohy
kůň
kůň
modlitební mlýnek
modlitební mlýnek
rozvaděč
rozvaděč
baterie
baterie
východní string
východní string
jižní string
jižní string
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Hybridní Ostrov 800Wp/5000W

Příspěvek od youda »

Ukonvej, víš proč si ten kůň přišel prohlídnout ty amorfy?
Protože každej normální člověk má panely uchycený hliníkovejma příchytkama....ale Tobě byl hliník málo exkluzivní, tak jsi tam dal měděný :o

Nebo je to jenom optický klam?

Prosím Tě, měníte i úhel panelů léto vs zima, nebo ty konstrukce necháváte furt stejně?
Díky!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Ukonvej
Příspěvky: 39
Registrován: stř bře 26, 2014 10:34 am
Reputace: 50

Re: Hybridní Ostrov 800Wp/5000W

Příspěvek od Ukonvej »

Uvažuju o nastavování. Zatím mám napevno na maximální výkon v zimě, což ale budu další zimu ještě ladit. Jinak to vypadá tak, že od dubna máme tolik elektřiny, že to neumíme zatím spotřebovat ani uložit. Budu tedy nejspíš akumulovat do vody ať nemusíme topit v bojleru dřevem přes léto, protože jižní string to od května přeskakuje a často zůstává nevyužitý. Úchyty jsou železné, původně součástí vnitřního obložení maringotky a docela se mi po rozřezání hodily na tohle... Ještě to budu asi dál tunit a koupím si normální hliníkové. Mám tam gumové výstelky jen nejsou na fotce vidět :-).

K modlitebnímu mlýnku pro ostatní - i přestože se točí, tak opravdu to nic nevyrábí přesně tak jak říkal Kutil. Byla tak uchráněna nejmenovaná vysokohorská vesnice od celkem masivní investice do tohoto nesmyslu a přeorientována na FV... Víc zatím nemohu. Jde o čínský výrobek firmy Typmar najděte si v google...

Také jsem čerpal z tohoto zdroje - https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... _id=194235
Ta co mám je podobný výrobek jako model DS 300 W... Ta asi funguje, ale jak říká Kutil nerentabilní blbost.

Například zde - https://www.elektrocentraly.cz/turbiny/ ... -ds-300-w/
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Hybridní Ostrov 800Wp/5000W

Příspěvek od kybos »

Ukonvej píše: K modlitebnímu mlýnku pro ostatní - i přestože se točí, tak opravdu to nic nevyrábí přesně tak jak říkal Kutil
Větrník nainstalovaný na terénu v lese nebude vyrábět elektřinu ani kdyby to byl ten nejoptimálnější typ a to zrovna není.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Ukonvej
Příspěvky: 39
Registrován: stř bře 26, 2014 10:34 am
Reputace: 50

Re: Hybridní Ostrov 800Wp/5000W

Příspěvek od Ukonvej »

Kybosi mě větrna elektrárna nezajímá a nebudu do ní nic investovat. Úkol byl splněn toť vše hotovo. Co mě naopak zajímá velmi je malý jaderný reaktor a dieselové agregáty. Nejsem idiot. Mlýnek se ve vichřici točil a vyráběl neuvěřitelných 50w při 720 rpm téměř 10 minut a bál sem se že se to rozpadne...Podle mě je to krám jako všecko co je na vítr. Nic mě to nestálo jen čas na instalaci, změření , rozebrání a napsání vyjádření. Tak už je to doufám jasné.
tomasko
Příspěvky: 155
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Reputace: 8
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Hybridní Ostrov 800Wp/5000W

Příspěvek od tomasko »

Ahoj
CHcem sa spytat, ako pokracujes v budovani systemu a celkovo zivot tym tvojim sposobom? velmi nestandartne byvanie na dnesnu dobu. Co teba a rodinu k tomuto pristupu viedlo?
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek