Chov slepic

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Zdar a sláva domácím chovúm!
Nazdar!
Berušky se za poslední dny dost rozsnášely, tak přebytky před velikonocemi prodám a koupím si za to pár nových panelů :lol:
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Chov slepic

Příspěvek od luge »

:shock: Naživo teraz ČT 1 chov slepic,kletce,cena jedno biovejce 11,60 Kč :shock: zlodejina
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

to neni zlodejina, to je zakodovany vzkaz, ktery po dekodovani znamena "Budte sobestacni" :wood: a nekupujte tyhle drahoty :yes:
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od OTi »

jenom tak "by away" nezdá se vám to nařízení nějak načasováno když na velikonoce je všude potřeba vela vajec a právě před tím příde 200% ní nárúst cen vajec???
No nic mně to vyhovuje, že na vesnicích co zrušili domovní chov, bo se to nevyplatilo, teď vše se ožije :lol: :lol:
Dle mého ázoru to ukazuje na moje dtství, na vesnici bylo všechno, jsme kupovali mléko, chleba na denném úrovni -maso na měsičním a jenom v letě, v zimě mněl každý prasátká. Oblečení raz za čas, techniku jednou za 25let, auto pro syna. Vrátí se to a brzy, a není to pravda že hospodářství a ekonomika potřebují masový konzum, to potřebují jenom tí který chtějí vládnout, ale my už chceme dávno jenom LÁSKU, BLAHO, SOUCIT a SPOLUPRÁCU. To nesouvisí tím co nám tlučejí aby jsme bezcitne bojovali o své místo v práci, přešlapovali každého ve vztahu, s milenkami každého využívali a vždy ukázovali že mám víc než ten druhý. Já nechci mít víc něž ten druhý, chci aby každý mohl mít peknou záhradu, a dát sousedovy z mých česneků když jeho nevydařili, a poděkovat když souded má skoré uhorky a stréjdo Honza přinese třešne, lebo von měl nejskorej z celé vesnice a celá jeho rodina nespotřebovala celý strom(to v mé rdodné vesnici ještě stále funguje i když jenom na symbolickém úrovni).
Kam dáme pak smetí což zbyde z konzumu, z tun obalů od hlúpostí co ani nemá využití?
naco slouží nejmodernejší technika která funguje jenom 18 měsíců? k čemu jsou boty které se rozpadnou po sezóne užívania? na co je výzkum kterým se nedá držet krok, když produkuje jenom drahé smetí?
Naposledy upravil(a) OTi dne stř dub 04, 2012 9:19 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od OTi »

Problém je vtom že lidé by nepotřebovali žít vo velkoměstách, lebo měli by dostatek všeho k bežnému životu a mněli by čas na jiné veěci , na rodinu na děti , na přátelé, na vlastní duši. stačilo by 4hodiny práce v zaměstnání aby každý mněl práci a to jenom 3dny v týdnu, pak by se mohli věnovat vědě , výzkumu, lásce ,umění . Neposlouchal by nikdo na řeči aby jsme dělali néco zlého druhímu a nenechal bych se ovládat a vydírat s tím že musejí nad nami vládnout, lebo my sami, nejsme schopni na dobro, a pravda je jiná : na dobro jenom oni nejsou schopni!!!! v jiném případě by také věci na světe nebily jako choroby a léky "jedy" hladomor a války , to vše jenom iluze za kterou jiným nechají vytéct krev, aby my přikivovali na vše,- vidiace kamery a daň za život( za to že můžeš žít).
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Doporučená četba:

- Erich Fromm - Anatomie lidské destruktivity: systematizace agresivity s nadějným východiskem
- Naomi Klein - No logo: jeden ze zdrojů problémů
- Petr Keller - Nedomyšlená společnost: asi s tím nic nenaděláme

:)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Takže přebytky (vajec) prodány, ve výsledku jsou slepice schopné vykrýt případné ekonomické nedostatky FVE a tudíž vřele doporučuji jako záložní systém :)
Hezké svátky!
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

Uz jsem zacal konecne stavet kurnik .. Co myslite lidi, bude pro 3 pipiny stacit bejvak 2+1 :D ? Tedy presneji 2x1m ?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Pokud budou mit moznost staleho vybehu, tak ano, pokud by byly pres den zavrene, tak by se tam mohly nudit, coz je dost nebezpecne...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:Pokud budou mit moznost staleho vybehu, tak ano, pokud by byly pres den zavrene, tak by se tam mohly nudit, coz je dost nebezpecne...
Na zahradu je budu poustet, ale asi ne pokazde.. Jak velky by mel byt vybeh? Stacilo by 4m2 ? Je fakt ze by mely mit "svobodu" tzn at si vyberou jestli budou doma, nebo venku, ale asi ten vybeh udelam oploceny i s pletivem navrchu at mi je chudinky nesezere nejaka kuna nebo neco. No a kdyz budou na zahrade jakoze uplne venku mimo vybeh tak na ne dohlidnu.

Kód: Vybrat vše

  +- zastreseny kurnik 2m^2
 _V____________________________
|==========|XXXXXXXXXXXXXXXXXXX|
|==========|XXXXXXXXXXXXXXXXXXX| < oploceny vybeh
|========== XXXXXXXXXXXXXXXXXXX| < 4m^2
|========== XXXXXXXXXXXXXXXXXXX|
|========== XXXXXXXXXXXXXXXXXXX|
|==========|XXXXXXXXXXXXXXXXXXX|
|==========|XXXXXXXXXXXXXXXXXXX|
+--      --+-------        ----+
      V Smer zahrada V        

Je tohle pro 3 pipiny dostatecne ?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Ano, ale pokud tam budou casto, tak tam za chvili nebude trava...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:Ano, ale pokud tam budou casto, tak tam za chvili nebude trava...
jj. to je jasné.. pamatuju ze babicka mela vybeh pro slepice snad tak 100m2 a trava tam nebyla taky, pac ji pipiny rozhrabaly/snedly/zliklidovaly ... Babicka mela ale asi tak 20 slepic tusim ..
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Zdravím, ten výběh bych udělala větší, pokud to jen trochu jde. Protože odečteš-li místo, které musí zůstat volné kvůli přístupu, nezbude ti už nic na nějakou hromadu čehokoliv (trávy, sena, kompostu, zbytků). Slepice se v tom popelí a když to pěkně zjara vyčistíš, máš odspodu docela slušný kompost.
Kurník 2m je dostatečný, samozřejmě jen na noc. Já mám ve dvou metrech slépek 8 a jsou v pohodě, i když se občas pobijou kvůli lepšímu místu (preferovaly sedět naproti okýnku).
Taky nezapomeň vymyslet, čím jim budeš podestýlat a kam budeš dávat použitou podestýlku. Když to uděláš hodně daleko od branky, zbytečně se nadřeš. Je to skvělé silné hnojivo, ale podle počasí (vlhko a teplo) to může slabším náturám trochu páchnout.
Pletivo aspoň 180cm vysoké, a po obvodu zapuštěné do země - aby se ti tam škodná nepodhrabala.
Mimochodem, do měsíce bude ten výběh úplně bez trávy, s tím počítej, že jim budeš muset denně žat zelené. A čím víc je budeš pouštět ven, tím víc ušetříš na pšenici a tím veselejší slepice to budou.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Tak jaká Filipe, jak pokračuješ? Mě moje roční již bérušky dělají jen samou radost. Akorát jsou poslední dobou jaksi příliš žravé. Jsou na mě jak piraně, jak mě vidí s miskou, připadám si jak z Assisi. Dokud nemají volátka plná zrna až se na bidýlku převažují, nedají si pokoj.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

dneska jsem byl obhlizet v obi plot, ale je to na me pomery ukrutne drahe, takze jsem koupil rakos a pipeny budou ne za pletivem ale za rakosem. To snad chvilku vydrzi. Kurnik chvilku ted stal, pac Arduino a taky pze moje zbyvajici panely na strechu, ktere se nakonec nekonaly, chybela pomocna ruka. Zviratka budou koncem tydne (mam slibeno), takze zitra a pozitri budu drit na kurniku jak bulhar. :wood:
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Tak to moc dlouho nevydrží, to ti proklovají natotata. Souhlas, pletivo mě na ten výběh stálo fakt nevím kolik přesně, jen si pamatuju, jak se mi protočily panenky. Musí to být vyšší, aspoň 130, a samozřejmě husté.
Nebo si prostě postav dřevěný. Pravda, jsou na to lepší čtyři ruce, ale dá se to zvládnout. Prkna zhusta vedle sebe.
Prvních pár dnů nech pipiny jenom v kurníku, ať si zvykají, takže budeš mít na plot trochu času :)
Mimochodem, mám tu nějaké pletivo za odvoz, ale nízké a řídké (tak na ovce), ale třeba bys to užil. Nahrazuju starý provizorní plot dřevěným, takže teď mi tam leží role cca 20m, a do měsíce to bude metrů dalších 100.
Jo, a pod čarou - v OBI mají všechno příšerně předražené. Já nakupuju v místním ZNN, přinejhorším v Hornbachu, v OBI jsem kupovala svého času hliníkové profily a u pokladny jsem málem dostala hysterický záchvat.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

Ja jsem do obi byl donucen jit pac mi nedavno pri nakupu materialu na panely puvodne zamyslene na strechu vetkli do chřtánu slevovy kupon s platnosti od 28.4 do 1.5, 20%. tos ty rakosy vysly celkem jeste dobre. A jinak jestlize to proklofaji, coz je mozne, tak je zastavi takove ty dratky kteryma je to svazane, a pak je jeste moznost obehnat ten rakos zespoda nizkym pletivem, coz uz neproklofaji a ve vysce tusim ze neklofaji, takze tak od metru navrch by ten rakos mohl vydrzet. No to pletivo bych uzil 100procentne (SZ?) .. treba zrovna na to obehnani toho spodku rakosu - takzvany antiklof :D neboli klofostop.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od SJM »

vata píše:Takže přebytky (vajec) prodány, ve výsledku jsou slepice schopné vykrýt případné ekonomické nedostatky FVE a tudíž vřele doporučuji jako záložní systém :)
Hezké svátky!
Možná již není tolik známo, že bratři Čapkovi pocházeli z hospodářství, studia Karla Čapka financovala jeho maminka z výnosu prodeje vajec.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

No vida :) Teď si představme, jaké mohl mít mladý Karel vzdělání, kdyby byly tehdy ceny vajec takové, jak dnes :) Třeba by nakonec žádnou Válku s mloky ani Hovory nenapsal, protože by studoval někde úplně jinde a nedostal takové podněty atd atd (Povětroň) :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

vata píše:No vida :) Teď si představme, jaké mohl mít mladý Karel vzdělání, kdyby byly tehdy ceny vajec takové, jak dnes :) Třeba by nakonec žádnou Válku s mloky ani Hovory nenapsal, protože by studoval někde úplně jinde a nedostal takové podněty atd atd (Povětroň) :)
Nemohl .. dnes by za to pani Capkova platila dan z prijmu, socialni a zdravotni a na Karlovo vzdelani by ji nic nezbylo :wall: a nebo by slipky musely snaset jak nadmuté.