Chov slepic

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

vata píše:kupuju u družstva pšenici a pšeničný šrot. Do toho šrotu občas přimíchám sušenou kopřivu. Jinak jim dávám spoustu zelené trávy (jsou jen ve výběhu kvůli liškám) a všechen odpad z kuchyně. Když mají sračku, dávám jim do vody ocet.
Tou chemickou stimulací mám na mysli ten šrot, co se dá koupit jako kompletní krmivo pro nosnice, který kromě pšenice obsahuje jakousi genetickou soju a vitamíny. To jsem jim dávala zpočátku, když byly ještě kuřata, a musím uznat, že to funguje, ale sedláci mě upozornili, že se takhle rychle vynesou. A kromě toho jim to tak chutnalo, že bojkotovaly trávu a měly bledé žloutky. No a je to podle mě předražené (10/kg oproti pšenici letos drahé sice ale pořád jenom 5/kg). Takhle mi snášejí sice méně (z 8 slepic denně v průměru 3 - 4 vajíčka), ale mám z toho lepší pocit.
To že se rychle vynesou, když budou mít vše co potřebují je blbost. Krmit slepice, které nenesou také není ekonomicky výhodné. Naopak staré sedlácké přísloví říká, že slepice nese přes zobák. Já momentálně krmím takto: pšeničné zrno ad libitum, a k tomu směs 75% pšeničný šrot a 25% doplněk pro nosnice od Mikrop Čebín. Samozřejmě s tím nejsem spokojen, ale dodat 15% dusíkatých látek a stopové prvky je pro tvorbu vajec nezbytné. Přes léto si to ještě trochu vylepšují červíky atp., ale v zimě je to naprosto nutné. Snáška mi kolísá od min. 50% do 100%, evidenci mám přesnou, ale chybí tam vnější vlivy (např. déšť, rozkvokání), které snášku výrazně ovlivňují. Naše slepice jsou takové outdoorové jsou venku v travnatém výběhu za každého počasí.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:Nastudujte si degradaci potravin při různých teplotách a bude Vám to jasné.


Muzete poslat konkretni odkazy ke studiu? A nebo me nechate hledat? Mozna najdu svym hledanim i nejake nepresne informace a pak to nastuduju špatně ;).
drama píše:Pokud je Váš potravní řetězec supermarket -> skladování max. několik dní -> konzumace, pak stačí opravdu "venkovní" mrazák.


No ja trebas shanim potraviny takove, ktere nepotrebuji az tak specialni teploty k dlouhodobemu skladovani. Tohle nechavam na supermarketech, at to mrazi oni. Ja to az teprve pak koupim a nejpozdeji za par dnu snim, ale skladovat to mohou oni v supermarketu (nebo on dotycny reznik na sve farme) ve skladu, pac tohle neplatim, tohle plati supermarket (samozrejme je to promitnute nejakym zpusobem i do ceny jidla) Existuje spousta jidla (i masnych vyrobku), ktere nemusi byt v mrazaku, nebo dokonce snesou dlouho i pokojovou teplotu bez jakekov ztraty kvality, nekdy jsou naopak jeste lepsi. Treba takovy zrajici lovecky salam.
drama píše:Pokud ale chcete úrodu či porážku udržet delší dobu bez zkažení, chce to těch -18 stupňů a to venku nebývá.
Expertem na skladovani potravin nejsem, ale co vim z detstvi je to, ze brambory lezely ve velkem u babicky ve sklepe, stejne tak jabka, a kazit se nejak moc nekazily a babicka nikdy mrazak nemela, az pozdeji malicky na vrchu male lednicky. Tam by porazku nenacpala ani zaboha.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

No jo, já ledničku s mrazákem (nano :) ) mám, ale ve sklepě, a na zimu ji samozřejmě vypínám, resp. zapínám ji jenom při oblevě a potřebě do ní něco uskladnit.
Ovcí je tu plno kolem takže vím o čem mluvím, mít je na velké zahradě může být hrozně prima, pokud zahradu nepoužíváte současně na rodinné pikniky (spousta, opravdu spoouusta trusu). Taky je nutné počítat s tím, že taková ovce sežere fakt všechno, nejen trávu. Milují veškerou okrasnou i ovocnou zeleň, to může být být pro intenzivní zahrádkáře dost nepraktické.
Jako živou sekačku bych spíš zvolila kozu, jenže na to zas potřebujete prostory pro zpracování mléka.
Slepice, které nenosí, zabíjet nehodlám, nechám je po vzoru sedláků v sousedství dožít. Mimochodem životnost slepic zde na Vysočině prakticky na samotě příliš vysoká. Za půl roku jsem ztratila 2 - šelmy.
A zabít jehně... to je jak zabít děcko.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše: Muzete poslat konkretni odkazy ke studiu? A nebo me nechate hledat? Mozna najdu svym hledanim i nejake nepresne informace a pak to nastuduju špatně ;).

Je to třeba uvedeno na (skoro) každém pytlíku s mraženou zeleninou.
mypower.cz píše: No ja trebas shanim potraviny takove, ktere nepotrebuji az tak specialni teploty k dlouhodobemu skladovani. Tohle nechavam na supermarketech, at to mrazi oni. Ja to az teprve pak koupim a nejpozdeji za par dnu snim, ale skladovat to mohou oni v supermarketu (nebo on dotycny reznik na sve farme) ve skladu, pac tohle neplatim, tohle plati supermarket (samozrejme je to promitnute nejakym zpusobem i do ceny jidla)
Ano, to jsem měl právě na mysli. Funguje to, ale k soběstačnosti to má daleko.
mypower.cz píše:Existuje spousta jidla (i masnych vyrobku), ktere nemusi byt v mrazaku, nebo dokonce snesou dlouho i pokojovou teplotu bez jakekov ztraty kvality, nekdy jsou naopak jeste lepsi. Treba takovy zrajici lovecky salam.
Ale to já přeci nezpochybňuji. Jednou dvakrát do roka kupuji třeba toto: http://e-shop.biofarma.cz/cz/produkty/masne-vyrobky
mypower.cz píše: Expertem na skladovani potravin nejsem, ale co vim z detstvi je to, ze brambory lezely ve velkem u babicky ve sklepe, stejne tak jabka, a kazit se nejak moc nekazily a babicka nikdy mrazak nemela, az pozdeji malicky na vrchu male lednicky. Tam by porazku nenacpala ani zaboha.
Brambory či jablka snad nikdo mrazit nechce ;). Aby mi bylo dobře rozuměno, nejsem zastánce mražení, jakožto primární metody uchovávání potravin. Sám velký mrazák nemám. Ale také nejsem (zatím) dostatečně soběstačný. Dříve se zabíjelo ve vlnách, jeden soused po druhém a vždy se s ostatními rozdělili. To už dnes nefunguje a na vině jsou právě mrazáky.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

vata píše: Jako živou sekačku bych spíš zvolila kozu, jenže na to zas potřebujete prostory pro zpracování mléka.
Koza není dobrá sekačka. Je hrozně vybíravá. Jako sekačka je opravdu třeba ovce.
vata píše: Slepice, které nenosí, zabíjet nehodlám, nechám je po vzoru sedláků v sousedství dožít. Mimochodem životnost slepic zde na Vysočině prakticky na samotě příliš vysoká. Za půl roku jsem ztratila 2 - šelmy.
A zabít jehně... to je jak zabít děcko.
Jste tedy vegetariánka?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

drama píše: Jste tedy vegetariánka?
Nejsu. Jsem jenom pokrytecká. Sama bych nezabila, průmyslově zabité a zpracované bez zardění jím a ještě si pochutnám. Jedna z mých výmluv: být vegetarián a mít smečku psů není příliš praktické. Ta poznámka o jehněti vyšla z toho, že tady mám kolem sebe všude pastviny a slýchávám denně jejich vzájemnou komunikaci. Po několika letech poslechu rozpoznáte z hlasu ovcí pohlaví, věk, náladu, emoce... A jehňata skutečně štěbetají jak děcka, a když mají nějaký problém, brečí jak děcko.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Jedno stádo ovcí mám teď 72m od sebe, druhé 176m... A právě pokrytectví se chci zbavit. Kačeny ty půjdou snadno, ty jsou takové bázlivé. Slepice těžko, ty jsou ochočené až běda. Chodí za mnou, žerou z ruky...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

To že se rychle vynesou, když budou mít vše co potřebují je blbost.

Hmm, tohle mi říkají místní sedláci. Jejich poučky jsou ostatně přímočaré a intuitivní, podobně jako ta příroda všude kolem :) Svůj chov bych nějakým odborným diskurzem nezatěžovala, mám ho v práci přespříliš. Prostě ráno pustit, nakrmit, přes den nechat být, k večeru pomazlit, nakrmit, sklidit vajíčka, na noc zavřít :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

vata píše:
To že se rychle vynesou, když budou mít vše co potřebují je blbost.

Hmm, tohle mi říkají místní sedláci. Jejich poučky jsou ostatně přímočaré a intuitivní, podobně jako ta příroda všude kolem :) Svůj chov bych nějakým odborným diskurzem nezatěžovala, mám ho v práci přespříliš. Prostě ráno pustit, nakrmit, přes den nechat být, k večeru pomazlit, nakrmit, sklidit vajíčka, na noc zavřít :)
Já to beru z pohledu soběstačnosti. Když slepice pořádně nenakrmím resp. zanedbám nějakou složku v potravě, tak pak ponesou málo. Čili směna pšenice/vejce bude neefektivní. A to povede k plýtvání se zdroji, které jsou (zejména v soběstačném hospodářství) nějak omezené. Samozřejmě toto uvažování nesmí ovlivnit přirozenou etiologii zvířat, zvyšovat stres zvířat a zavádět do procesu nepřirozená farmakologická a jiná "vylepšení".
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Chov slepic

Příspěvek od JiříK »

drama píše:
JiříK píše:Tak se taky přidám. Sice né slepice, zato ovce. Nemusím sekat zahradu. :mrgreen:
A co máte za plemeno? Já jsem se zamiloval do Quessantských ovcí, ale zatím není v našem domě politická vůle je vpustit na zahradu (je tu plno malých dětí).

Plemeno? Nevím! Je to chupaté-pardon-vlnovaté, jeden kus má jakoby trvalou, druhý kus nikoli. Prostě jsem přijel, chcu tamto a tamto, šup s tím do kufru a jedem. Hlavně se nesmí dávat jména. On takový Karel se jí špatně... :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

a ja jsem si domluvil taky slepicky.. nekdy v dubnu .. heč :) Takze budu mit vajicka za-da-ra (no dobre .. nebudu ... musim slepicky krmit) Porad lepsi nez v obchode kupovat stresovane vajica za 72 kc plato (a bude hur). Hele nemate nekdo nejaky tip jak nejlepe udelat nejaky idealne velky kurnicek cca pro 3-4 slepicky aby se u me mely hezky a aby mi je neco nesezralo? Nebo fotky tech vasich kurniků ? At se inspiruji ? Predem diky za inspiraci.

http://www.cuketka.cz/?p=797

Obrázek

Tak schvalne .. ktere je kupovane a ktere domaci ? ;)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Já doporučuji kurník teplý, značně positivně se to odrazí na snášce v zimě. Třeba máte v domě nějakou přízemní komůrku, kterou nevyužíváte (případně to lze do ní vystavit). Tam by to bylo ideální. Vevnitř stačí hřad a hnízdo. Přečtěte si o tom knihu. Třeba Domácí chov zvířat, Jiří Havlín. Pro začátek si kupte granulovanou směs a pak můžete přejít na pšenici a k tomu něco s bílovinou, já budu tento rok experimentovat s hrachem. Dobré doplňky stravy a krmné směsi dělá http://www.mikrop.cz/
Slepice nejsou hloupé, ale jsou dosti nejisté. Počítejte s tím, že je budete muset na začátku třeba dávat na hřad, než si zvyknou z haly. Než si na Vás zvyknou, nebude úplně lehké je chytit, tak s tím počítejte.
Náklady na různá krmítka mohou být velká, ale vyplatí se, zde doporučuji http://hradsky-sunk.sweb.cz/
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Já kurník koupila hotový u truhláře Novosada, protože tak hezký bych sama nezvládla. Zateplovala jsem jej sama, zvenku obložila polystyrenem, i střechu, zasklila okýnko a je to, a holky jsou spokojené. Teď mi přepeřují, ale i tak občasně snáší.
Učila jsem je na kurník tak, že jsem je tam prostě nechala pár dnů zavřené, pak jsem je pustila, a ony si večer už samy místo našly. Když jsem pak dokupovala nové, učily se od těch starších, ale první týden byl těžký, protože ty staré chtěly kuřata vyštípat.
Mám v něm 8 slepic, myslím, že je to tak akorát, i když by se určitě ještě vlezly.

No, každopádně gratuluji k rozhodnutí! Slepice jsou bezva kámošky.
Zgruntu nový
Zgruntu nový
Zateplování
Zateplování
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Dobrá inspirace je asi nejlepší profi kurník na trhu http://www.truhlarstvi-gilik.cz/kurniky.html, ale zadarmo rozhodně není...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Jinak, ta barva vajíčka je možná mírně zavádějící :) Žloutky domácích slepic jsou tak hezky oranžové proto, že slépky zobají trávu. Dokážu si představit průmyslového chovatele, který bude svoje slepice přikrmovat nějakým éčkem kvůli barvě :(
Teď v zimě vajíčka zdaleka tak prudce oranžová nejsou.
Říká se, že domácí vajíčka poznáš podle toho, že jsou posraná :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

To už jsou takové slepičí grandhotely :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

vata píše:Jinak, ta barva vajíčka je možná mírně zavádějící :) Žloutky domácích slepic jsou tak hezky oranžové proto, že slépky zobají trávu. Dokážu si představit průmyslového chovatele, který bude svoje slepice přikrmovat nějakým éčkem kvůli barvě :(
Teď v zimě vajíčka zdaleka tak prudce oranžová nejsou.
Říká se, že domácí vajíčka poznáš podle toho, že jsou posraná :)
Samozřejmě i vejce z velkochovu mohou být krásně žlutá. Více lze dohledat třeba na www.ekolist.cz
Na zimu se proto suší pro slepice kopřivy.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od avatar »

za cenu 13 tis za kurnik cca 130 za slepici x 6. Jidlo pro ne starani se o ne denne. to mam cca 10 tis vajec to ani nesnim za 30 let. takze u 4 clene rodiny se to bude vyplacet po 15 letech protoze denne vajcata nejime))). Nehlede na smradek))

v UK stoji plato vajec 30 korun ))) 5 plat najednou 100 korun

tim nerikam ze to je spatna vec ale vse ma pro a proti a pro me se to nevyplati
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: Chov slepic

Příspěvek od toxic_cz »

třeba by mohl za přebývající vajíčka provést směnu za další produkty :)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od avatar »

toxic_cz píše:třeba by mohl za přebývající vajíčka provést směnu za další produkty :)

to urcite ano protoze jich bude hodne preci jen kazdej den jist 5 vajec )))) to se preji rychle