Pravidla zapojení panelů

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od solárník »

Já myslel třeba sériovoparalelní string, jestli se tomu tak dá ještě říkat...
Dreambox
Příspěvky: 277
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od Dreambox »

Ahoj tak já to mám takto.Diody schottky SB5100.Všechny panely paraelně.
Přílohy
Východní strana .Celkem bude umístěno 60 Amorfů východ.
Východní strana .Celkem bude umístěno 60 Amorfů východ.
Výsledek
Výsledek
Smrštovací bužírka z lepidlem
Smrštovací bužírka z lepidlem
dioda.jpg
didy nalisované dutinky 2,5 mm
didy nalisované dutinky 2,5 mm
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od camel1cz »

Ano, udělám to asi nějak tak... to provedení je hezké. Děkuji za inspiraci

Pojistky nemáte?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Dreambox
Příspěvky: 277
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od Dreambox »

camel1cz píše:Ano, udělám to asi nějak tak... to provedení je hezké. Děkuji za inspiraci

Pojistky nemáte?
Pojistky panelů nemám.Jistím pouze jednotlivé stringy 20 panelů.Vodič 6 mm.Dvojitý odpojovač .Pojistky 20 A
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od camel1cz »

Tak z toho co jsem vyzvěděl navrhuju následující:

V týdnu koupím 12x 130Wp panel, amorf, Uoc=59,9V, Isc=3,26A, MPP 44,9V/2,9A

Navrhuju je zapojit do 6 stringů po 2 panelech.
Schéma zapojení panelů
Schéma zapojení panelů
Na střechu je chci dát 2 nad sebe a to celé 6x.
Elektricky zapojit vždy 2 vodorovně sousedící do série (to kvůli kabelům) a pak tyto dvojice spojit na stoupačkovou svorkovnici.
Všechno budu tahat 6mm2 kabelem, nejspíš CYA.

Co ještě řeším:
- jestli zrušit antiparalelní diody,
- jestli zapojit do každého stringu sériově diodu.

Nejde mi o to, že bych přišel o pár W v nějakém extrémním případě (zastínění nehrozí), ale spíš o bezpečnost - aby nedostal např. při poruše některý panel příliš velký proud.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od solárník »

Nejlíp se pracuje s těmihle
http://www.elima.cz/obchod/6323-95-p-18741.html
ale jsou lehce dražší.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, dá se zapojit do stejného regulátoru MPPT20A panel 36článlů 50Wp a 60 článků 240Wp popř. jak ??, ještě jsem to nikdy neřešil, napadá mě snad jediné řešení zapojit regulátory na stejný akumulátor a nastavit podobné parametry nabíjení, nebo tem 36 čl. napoužívat.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od camel1cz »

@solárník: jojo, myslel jsem, že ušetřím, ale potřebuju jeden - takže je to jedno :) Btw. výborný nápad (tuším, že Váš, že?)... hlavní vedení protáhnu dvěma svorkama a tím získám 8 kontaktů pro každý pól - prostě super!
Jinak to zapojení, co jsem nastřelil Vám příjde OK? Co ty diody? :)

@FRSO: Obecně (snad to nezvojtím) se dají zapojovat paralelně panely se stejným Uoc a sériově panely se stejným Isc. Výkon není nejdůležitější...

Rozhodně není dobré zapojovat na jednu baterii více regulátorů (pokud teda nejsou od stejného výrobce a nepodporují to) - pak se propjují komunikačním kabelem - jeden dělá to co obvykle a ten druhý poslouchá co ten první řekne.
Naposledy upravil(a) camel1cz dne ned dub 13, 2014 6:59 pm, celkem upraveno 1 x.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Dreambox
Příspěvky: 277
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od Dreambox »

Já mám tu svorkovnici novějšího provedení.Za odpojovačema.
Přílohy
Odpojovače.JPG
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od camel1cz »

@Dreambox: Já plánuju svorkovnici na půdě a odpojovač až v rozvaděči v dílně... ale jak tak koukám, tak ta svorkovnice není propojení panelů, že?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od vata »

Zdravím, mrkněte na max. rev. proud těch panelů - pokud hrozí, že by součet proudů z paralelně připojených stringů mohl být větší než tenhle parametr, měl by jste to buďto příslušně jistit nebo oddělit diodama.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od camel1cz »

Díky moc za reakci @vata

Ir = 5A... mám v plánu 6 stringů po Isc=3,26A... tedy v nejhorším případě přes 16A z paralelních větví.
Teda jsou nutné ty sériové diody, že?

Nějaké dostatečně dimenzované seženu... chtělo by to alespoň 120V/20A.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

camel1cz píše:Rozhodně není dobré zapojovat na jednu baterii více regulátorů (pokud teda nejsou od stejného výrobce a nepodporují to) - pak se propjují komunikačním kabelem - jeden dělá to co obvykle a ten druhý poslouchá co ten první řekne.
Proč ?
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od camel1cz »

mypower.cz píše: Proč ?
Už se to tu řešilo - je prakticky jisté, že se regulátory rozjedou a každý bude myslet, že je nabíjení v jiné fázi.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

camel1cz píše:
mypower.cz píše: Proč ?
Už se to tu řešilo - je prakticky jisté, že se regulátory rozjedou a každý bude myslet, že je nabíjení v jiné fázi.

Neni uplne pravda ..

Dukaz misto slibu:

2 EP solary bez komunikace paralelne na stejnych bateriich

Obrázek

Pokud se systemem hybeme, tedy ho zatezujeme, rozjedou se i ty s komunikaci, protoze se budou snazit udrzet stale alespon 3 hodiny absorbci. V momente kdy ale system zatezujeme, je nam to jedno, potrebujeme co nejdele co nejvyssi napeti, samozrejme kvuli tomu, aby nam napeti nespadlo pri zatezi nekam kde by to uz nebylo dobre.. Pote zadny float ale po pracce nejlepe zase 3 hodiny absorbce, jinak nemame na noc nabito. Takze ve finale je uplne jedno, jestli spolu komunikuji nebo ne. At tak ci tak, napeti je to hlavni podle ceho se musi regl ridit. Nesmi jit nad. Jestli jsme 3 hodiny v absorbci jsme schopni zjistit i bez komunikace, merenim napeti. Tot me zkusenosti z reality.

Samozrejme nijak nerikam, ze kdyz spolu regly komunikuji, ze to je nejak horsi, to naopak je lepsi. Jen rikam, ze v paralelnim propojeni vice regulatoru nevidim zadny problem bez ohledu na komunikaci. Viz graf. Regly se normalne dohodly, protoze mely oba stejne podminky, se systemem se nejak zasadne nehoupalo, protoze zrovna jsem nebyl doma, takze se system brzy dostal do prebytku. Nevidim problem ani v paralelnim zapojeni regulatoru jinych vyrobcu.

Obrázek

Souvisejici tema: Jak vytáhnout přebytky z panelů?

EDIT: goodbie ma tady na mypower mereni Pastviny a kdyz zrovna nema vyple mereni, tak muzes projit jeho grafy, ma dva regly s komunikaci.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od camel1cz »

Uz jen z principu je to problematicke zapojeni - ridit jednu vec 2 kontrolery proste nefunguje.

Otazka spis zni, jak spatny muze byt dopad na baterie, kdyz se sebehne par okolnosti.

Nejsem guru pres baterie a odpoved bude jiste pro kazdy typ jina.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

kdyz se regly rozjedou prichazi se vesmes o vykon hlavne kdyz jeden je v absorbci a druhej padne do floatu a ceka az se snizi napeti pod nejakou hranici aby zacal zase dobijet. Osobni zkusenost. Nyni mam sice jen jeden regl ale nastavil jsem si absorbci na 99 hodin tedy trvale a jediny nabijeci rezim ktery mam je ze regl tlaci do baterii co muze a je pokoj....
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

PavelR píše:kdyz se regly rozjedou prichazi se vesmes o vykon hlavne kdyz jeden je v absorbci a druhej padne do floatu a ceka az se snizi napeti pod nejakou hranici aby zacal zase dobijet. Osobni zkusenost. Nyni mam sice jen jeden regl ale nastavil jsem si absorbci na 99 hodin tedy trvale a jediny nabijeci rezim ktery mam je ze regl tlaci do baterii co muze a je pokoj....
Ukaz to chovani tech reglu na grafu. Ja techhle situaci u sebe k pozorovani mam mraky.. Zajimalo by me o kolik skutecne vykonu treba u tebe se prijde a zdali to je nejaky skutecne vyznamny vykon. Protoze ja kdyz mam dobite baterky, tak ve floatu je mi nejaky vykon navic uplne jedno. Pokud mam baterky ve floatu tak mam nadbytek, jinak nejsou ve floatu, ale nekde niz, nebo smeruji do absorbce .. Kdyz neco zapnu.. oba regly okamzite vyleti nahoru, coz potrebujeme. Regly obvykle nevi o spotrebe nic, nez to, ze klesa nejak podezrele napeti na baterkach. Kdyz by nevyletely nahoru s vykonem, tak to de z baterek. Kde tedy je vlastne ta ztrata vykonu?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od brumlaj »

camel1cz píše:Uz jen z principu je to problematicke zapojeni - ridit jednu vec 2 kontrolery proste nefunguje.
Ty nic za MPPT neridis, Ty nabijis. Mas-li vse nastavene spravne, tak to ze jeden regl zareaguje o setinu voltu drive nema pri porovnani se synchronizovanymi MPPT realne zadny negativni dopad. Casy mas nastavene stejne, tak holt v nejhorsim pripade jeden regl nebude chvili davat vubec nic, nez se druhy dostane do stejneho stavu. Naopak, spis bych se bal ztraty komunikace MPPT mezi sebou v dobe plneho vykonu. To hrozi pruserem jaky zazil abrams.
camel1cz píše:Otazka spis zni, jak spatny muze byt dopad na baterie, kdyz se sebehne par okolnosti.
Priklad?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

mypower.cz píše:
PavelR píše:kdyz se regly rozjedou prichazi se vesmes o vykon hlavne kdyz jeden je v absorbci a druhej padne do floatu a ceka az se snizi napeti pod nejakou hranici aby zacal zase dobijet. Osobni zkusenost. Nyni mam sice jen jeden regl ale nastavil jsem si absorbci na 99 hodin tedy trvale a jediny nabijeci rezim ktery mam je ze regl tlaci do baterii co muze a je pokoj....
Ukaz to chovani tech reglu na grafu. Ja techhle situaci u sebe k pozorovani mam mraky.. Zajimalo by me o kolik skutecne vykonu treba u tebe se prijde a zdali to je nejaky skutecne vyznamny vykon. Protoze ja kdyz mam dobite baterky, tak ve floatu je mi nejaky vykon navic uplne jedno. Pokud mam baterky ve floatu tak mam nadbytek, jinak nejsou ve floatu, ale nekde niz, nebo smeruji do absorbce .. Kdyz neco zapnu.. oba regly okamzite vyleti nahoru, coz potrebujeme. Regly obvykle nevi o spotrebe nic, nez to, ze klesa nejak podezrele napeti na baterkach. Kdyz by nevyletely nahoru s vykonem, tak to de z baterek. Kde tedy je vlastne ta ztrata vykonu?
Grafy nemam. Mam to akorad odpozorovane. Kazdopadne se me to chovalo tak jak jsem psal. Tedy oba absorbce napeti dosahlo nejake hranice, sepl bojler, v absorbci byly jen 2 hodiny (neslo nastavit vic) pak jeden do floatu tim padem napeti slo dolu a slo to castecne z baterek. Ten co byl ve floatu zabral az padlo napeti dosti nizko. Mozna je to tim ze ty mas olovo a ja nicd tam je ten rozsah napeti jinej. Trebas ja mam absorbci 29,5V jen kvuli menici sel bych vys (regl to umi) ale vypina se me menic.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek