Pravidla zapojení panelů

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od brumlaj »

PavelR píše: V destikach/stovkach watu to zase nema smysl.
Prave ze ve stovkach wattu to smysl ma. Jeden regulator na jeden panel. Kdo ma zastinenou strechu, nebo panely "kazdy pes, jina ves" vi o cem mluvim. Dat na prdel solaredgi by byla bomba.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

jo a bude to prodrazovat panely podobne jak mikromenice.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od brumlaj »

pokud to bude v cene vzoru - tak 900 Kc/panel a bude to pro nas oproti zminenemu vyrobku pouzitelne, pripadne to bude (po zaplaceni vyvoje) zverejneno jako OS, pak je to v CR hrob mikromenicum. Ja mam treba problem, ze klasicke MPPT jsou proudove na vice nez jeden string. A bohuzel bezna cena je navysena o "dane z prospesnosti zarizeni"
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

noo pokud by to byla seriova vyroba tak bych cene 900 na panel aji veril za sprosty dcdc menic ktery posloucha master jednotku.

Jak to myslis proudove na vice nez jeden string?

Ja ke svym stavajicim panelum nasel velmi podobne. Napetove uplne stejne takze rozsirovat budu paralelne.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od brumlaj »

zadny z MPPT jsem nenasel na proud 10A, vsechno je na 45+. No a pokud je pouziji na 1 string - pak cena presahne unosnou mez prepocteno na jeden panel. Pridava se nevyhoda kabelu jako ruka kvuli nizkemu napeti stringu (150V). Resenim jednoho stringu je Tristar 600, ale nevyhoda ceny zustava. Pridava se nevyhoda zastineni casti dlouheho stringu. Vse je o pomeru cena elektroniky/cena panelu. Ideal by byl 3 MPPT na jeden panel (napichnout se na antiparalelni diody v pripojovaci krabicce). V mem idealu jsou oddeleny MPPT na panelech od nabijecky umistene u baterie.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

no pokud bych uvazoval string 3 panely x cca 35V tedy nejakych 105V Vmp tak a cca 3*250Wp tedy 750Wp tak idealne vychazi napr toto http://shop.mypower.cz/regul-tor-epsola ... 1TLx4VaKrU coz je 30A regl.
za 4490/3 = 1500,- na panel. coz pri cene panelu cca 4200 vychazi 5700/panel + regl.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od camel1cz »

Spíš bych uváděl náklad na Wp včetně regulátoru:
CenaWp = (4490 + 3 x 4200) / 3 * 250 = 22,80Kč/Wp

Slušná cena, já budu asi o pár haléřů výš...
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

Takhle ta cena vypada relativne dobre. S tym menicem co jsem uvadel by byl paralelni provoz bez komunikace coz tady nekomu chodi dobre jinymu ne.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od brumlaj »

PavelR píše:.....idealne vychazi napr toto.....
toto vubec nevyhovuje, za A to nema 48V systemove napeti, za be je to Epsolar = vyrobce se kterym ma admin problem, ze kdyz se regulatoru nechce, tak nenabiji a zatim nevim proc, a v neposledni rade (i kdyz pro funkci nepodstatne) zbytecne platim za 30A = 2x predimenzovane (48V).
V podstate nam delaji vyrobci medvedi sluzbu, misto aby dodali rychly MPPT s rizenim max. vystupniho proudu (napr. napetim 0-5V), tak do regulatoru cpou i logiku nabijeni. A to by asi bylo to co by stacilo adminovi. dat paralelne 10 MPPT a jednoduse si ridit vystup.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

jo tak tak ja nevedel zechces 48V. Ani by nebylo treba MPPT ... to by si Filip udelal arduinem staci nasobit vtupni U a I a zastavit se v koleni. Vystupni proud je pak dan prikonem-ucinnost/systemove napeti. Ono by to chtelo spis komunikaci po nejake lince kde by se jednotlivy regly pichly paralelne k lince.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od brumlaj »

neni to tak jednoduche jak pises(linka), neb kazdy z menicu (MPPT) potrebuje rizeni nezavisle na ostatnich - vyjma omezeni zmineneho vyse. Co kdyz se Ti komunikace prerusi? Jak se budou regly chovat? Jak budes mit vyreseno hledani blizkych/vzdalenych maxim vykonu? Jak rychle obslouzis 10 regulatoru? Tam kde je komunikace, tam jsou chyby. A nemusi jich byt malo. Takze jsem pro decentralizaci. Cloud je sice levny, ale nasledky havarii jsou podstatne bolestnejsi, nez v pripade rozdrobeneho vypocetniho vykonu a uloziste dat.(PC na stole).
Co se tyka 48V - jedine rozumne reseni, jeste relativne bezpecne napeti a vzhledem k proudum nutnym pro beh bezne domacnosti vyhovujici. Ne nadarmo sdelovaci technika jede na 48V s uzemenym kladnym polem.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

nerozumime si ja myslim aby si master jednotka jen merila hodnoty a nastavovala vykon menice podle toho jak potrebuje v ramci nabijeni zateze ... kdyz se komunikace prerusi tak slave bez komunikace umre a nebude delat nic. Obslouzit 10 regulatoru verim tomu jde rychle a hlavne jak casto je treba s tim hybat. Taky to neni letadlo ze by chybka v komunikaci mela vazny dusledky.
Jo halt kazdej to vidime jinak. Me se proste predstava 10ti autonomnich reglu nelibi. Nelibi se mi to ze kazdy ma moznost "delat si co chce".
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od brumlaj »

Aha, tak to jsme na zacatku, kdy jsem psal o rizeni napetim, nebo proudem aby to nebylo zavisle na delce vedeni. Jednoduche, funkcni, proverene. No pokud neni treba resit MPP, tak to obslouzit jde, ale pokud jedna ridici jednotka ma resit nastaveni proudu, odecteni napeti a to rekneme ve sto krocich, na velkou vzdalenost a to co rekneme 5s, tak to na 10 regulatorech rekl bych bude fofr. Pokud bude v regulatoru neco co umi komunikovat, tak to zajiste lokalne zvladne udelat MPPT. Proc resit neco na dalku, kdyz to jde lokalne? To delat si "co chce" je samozrejme nutne pri castecnem zastineni FV pole. Oba ale asi michame stranu panelu se stranou DC sbernice a jejich rizeni.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

jj asi jsem to popletl. Jasne MPP at si hlida mikroregl pokud je po nem pozadovan max vykon co muze dat. co se rizeni po lince tyce myslel jsem hlavne aby si kazdy regl neridil nabijeni aku po svym. Tedy aby aku stranu ridila jedna master jednotka.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od solárník »

No ony by na dálku ani dost dobře aku řídit nešly. Jedině, že by nějaké remote čidlo dávalo všem echo o aktuálním napětí.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

PavelR píše:postavit takovy riditelny dcdc menic se sirokymi vstupnimi/vystupnimi parametry a vysokoou ucinnosti a o vykonu v redech kw neni vubec zadna prdel. V destikach/stovkach watu to zase nema smysl.
Bohuzel na to moje schopnosti nestaci.
Tam nekde v daaaaaaali vidim nicim nijak specialne externe (ani pres baterky) nerizeny DCDC MPPT mikromenic alebrz mikroregl, alebrz totalgridfree, ktery ma na vstupu rekneme do 50V max a na vystupu se snazi trvale drzet max 14V-16V (podle nastaveni) a do 10A max a nazdar. Jeho vystup nepripojim k baterkam, ale k DC rozvodum a v momente kdy bude dostatek energie, mi tento mikromenic posili DC rozvody, proud potece prioritne z tohoto mikromenice a DCDC menic (24V/12.8V) z hlavnich baterek bude mit zcela automaticky z principu pohov, o to vice energie pujde do hlavnich baterek a je vyreseno i s kooperaci mikroregulatoru .. :D Zmena je pouze v tom je nepripojit k baterkam, ale k DC rozvodum (coz nevylucuje pripojeni k 12V baterkam, pokud nastavime DC vystup na cca 14.5V)

Mozna by to nebylo marne na vykryti me denni (ne nocni - na to je akumulace) spotreby na DC rozvodech a z tech rovnez tak 200W AC na modif sinusu.

Obrázek

Halo halo .. volam I4Wifi, aby zaridili gridfree s vypreparovanymi AC zbytecnostmi :D, ktery ma na vystupu ne AC, ale 14V-16V DC (nebo nasobky) 5A,10A,20A,50A,milionA max, nejlepe nastavitelnych, je schopen fungovat jako zdroj, i bez baterii a ne jako bezny dobijec/regulator. Diky za novy produkt do shopu :D a tesim se na cenu :yes: Hned jsem prvni zakaznik a pripojim si tak rovnou pres tyto 2 menice (v 10A male mikro verzi) nezavisle na sobe sve 2 nevyuzite 180Wp panely, ::popcorn:: budu mit pres den na DC rozvodech prikrmeno az 360Wp a baterky v totalnim klidu ve floatu hyckane na noc :D

A nebo to tam nekde uz je a prehlidl jsem to ? :sm1: :dontknow:

Krabicka: FV IN [ => ] DC OUT
Hotovo.

V dalsi verzi i USB a Ethernet pro vycitani dat.

:idea: :repair: :comp: :))
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... neumí toto tak náhodou již vyráběné DC - DC měniče ? Třeba Mean-Well http://www.czech-meanwell.cz/meanwell/e ... 000W/filtr ?
Typ B má DC vstup 19 - 36V
Typ C má DC vstup 36 - 72V
Typ D má DC vstup 72 - 144V
Ceny nejsou zrovna lidové :? ale účel by splnili , né ? Nebo prohrabat eBay - tam sou toho tuny :eek2: .

Elektronům zdar *cloud*
Naposledy upravil(a) abrams dne úte dub 22, 2014 4:29 pm, celkem upraveno 2 x.
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od solárník »

Nó ono tam ani tak nejde o ten měnič, jako spíš o MPPT funkci.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

To neni marne .. to je dobre .. to je levnejsi nez EP solar.. a muzu pridat jeste dalsi 2 panely smerovane jinam .. paralelne .. celkem max do 500W a nebo vychod, jih, zapad, pokazde 2x180Wp toto paralelne .. hmhmhmhmhm :)

IN 19 ~ 72VDC
OUT 12V (nezjistil jsem jak se nastavuje aby bylo 14.4, .5, .9)

Solarnik: Proc vlastne potrebuju MPPT kdyz na DC rozvodech mam trvale odber do 100W, tak potrebuju 100W a vic me nezajima :) MPPT vlastne v tento okamzik nepotrebuji, jen dobre uhlidat tech 14.4 a jednoduse vypnout, kdyz nejsem schopen 14.4 uz vyrobit (jsem li DC menic). Tzn nepotrebuju pres MPPT drtit vykon, ale jen to, jaka je aktualni moznost dokrmit DC rozvody .. Vic tam nacpat nejde. Budeme li tam cpat, bude nam rust napeti a to my nedelame, takze pohoda .. Pokud neprekrocime 14.4, tak tam nic navic nepotece, nez skrz odpor vsech paralelne pripojenych spotrebicu.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od abrams »

solárník píše:Nó ono tam ani tak nejde o ten měnič, jako spíš o MPPT funkci.
Zdravím ,

to ano , ale pokud je odběr v DC rozvodech menší než je okamžitý výkon FV panelů tak je hledání max. bodu výkonu k prdu , né ? Jelikož DC-DC měnič krmí DC výstup tolika A kolik je zapotřebí :arrow: DC vstup je dán FV panelem . Nejlépe zkusit a pak hodnotit :comp: . Admin mě předběhl :lol: .
Ad. nastavení výstupního napětí - je tam takovej mechanickej bazmek , tuším že se tomu říká potenciometr :yes: .

Elektronům zdar *cloud*

Edit : tyhle Wean-Welly mají galvanicky oddělený vstup od výstupu :mrgreen: viz. datalisty .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek