Pravidla zapojení panelů

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od camel1cz »

brumlaj píše:
camel1cz píše:Otazka spis zni, jak spatny muze byt dopad na baterie, kdyz se sebehne par okolnosti.
Priklad?
Nestudoval jsem to nijak hloubkově - usoudil jsem, že nemá smysl dělat nějaké obecné závěry. Záleží na typu baterií a regulátorů.
Jde o to, jestli regulátor počítá s kapacitou baterií nebo opravdu pouze měří napětí, dále jak reaguje po dosažení cílového napětí a jeho nepoklesnutí, když jeden regulátor nepřestane nabíjet.

Je pravda, že řada lidí více regulátorů na jedněch bateriích používá a nemá s tím problémy - a negativa se řeší spíš v teoretické rovině (stejně jako já tady :) - je dost pravděpodobné, že se nic špatného neděje a třeba jen ztratíte pár Wh.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od střídač »

camel1cz píše:Jde o to, jestli regulátor počítá s kapacitou baterií nebo opravdu pouze měří napětí
Je vcelku přirozené, že pokud jde o MPP regulátor, musí měřit jak proud, tak i napětí. Pokud změří i čas má i náboj.
Laciné regulátory čas neměří, tudíž ani neví co se "za ním" děje. Jen vyhodnotí napětí baterek a nastaví délku jednotlivých režimů. Z toho plyne jen jedno. Pokud jeden regulátor dle svých tolerancí změří napětí na baterce, že je třeba přejít do jiného režimu, nastaví ho. Druhý nabíjí svým režimem a pokud nastane stav rozhodovací nastaví jiný režim později.

Krom jiného, pokud je nabíjecí proud regulátoru menší než baterky povolují, na baterkách nezáleží.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

Aby ale regulator vedel skutecne o "naboji" v baterkach, musel by mit prehled i o spotrebe. Tudiz dokud nevi toto, nevi ani tak co se za nim deje (i kdyz zna cas), nebot naboj mu utece do spotreby a regl nevi kolik tam toho uteklo. To znamena ze aby regl skutecne fungoval dobre a synchronizovane, atd... tak by v tom pripade asi musel byt soucasti nejakeho hybridniho menice jako all-in-one, nebo proste znat vsechny deje v systemu, vcetne spotreby. Tohle tusim ani nejnovejsi tristar neumi... ale pravda nesleduji moc aktivne vyvoj kolem regulatoru.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

No nektere regly maji moznost mereni bocnikem primo na minus polu baterii tedy dokaze merit i spotrebu. Tedy mohou si spocitat SOC ale me se tato hodnota zda byt jako teoreticka uvaha regulatoru. To by musel vedet presne kapacitu aku - ta se casem meni. Taky by musel naprosto presne merit ten proud do/z baterii. Pak by to mozna fungovalo. Ja to na reglu mam dokonce jsem to mel i zapojeno ale mozna diky tolerancim mereni ... nevim. Proste to ukazovalo nesmysly. Takze jsem naznal ze se na to patri vy.... a mily bocnik odpojil. Tedy nema nekdo zajem o bocnik 600A/60mV ?
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od střídač »

mypower.cz píše:Aby ale regulator vedel skutecne o "naboji" v baterkach, musel by mit prehled i o spotrebe.
On ten regulátor z principu hry může "vědět" jen o svém dodaném náboji. Pokud se nepletu, neřešila se zde celková bilance náboje, ale pouze a jenom ten pitomej regulátor.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od vata »

Zdravím,

chování dvou nesynchronizovaných regulátorů (Tristar) vypadalo 3. dubna takto:
d.png
Zatímco jižní přešel v jednu odpoledne přes absorpci do floatu, východní absorpce nedosáhl a jel v MPPT až do večera.
Tohle chování je v mém případě způsobeno tím, že ten východní měří o pár mV jinak a nemá (zatím) dost panelů, aby dokázal vyvolat druhou absorpci - to se mu u mě ani podařit nemůže díky VALCu, který po detekci první absorpce zapne bojler. Ztráty žádné díky spotřebě přebytků, pochopitelně ani žádné ohrožení baterie, protože absorpční napětí se prostě nepřekročí.
Jsem přesvědčená o tom, že až ten východní dostane zbytek panelů, budou ty grafy vypadat lépe.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od brumlaj »

diky vato, takže zatím žádný důvod pro synchronizaci. Spis naopak.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

Me napadlo.. vzdyt ja vlastne u sebe taky ted uz mam zvizualizovane chovani dvou reglu paralelne jeste trochu z jineho uhlu pohledu .. A to z pohledu toho, ktera FVE zrovna dava o kolik vic vykonu .. tzn ktery regl vic zabere a ktery uz omezuje.

Obrázek

Vlastne jelikoz je to vypoctem, tak jsou tyhle data v mem mereni k dispozici od doby co merim 24V system a graf ma nazev wdif. Takze se da i zpetne dohledat jak se to za ruznych podminek v ten ktery den chovalo.

Obrázek

Popis grafu ...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od gupa »

Tak mne napadá jak by synchronizace regulátorů vlastně vypadala jako programátorský úkol. Napadá mne že se jeden udělá jako Master a začne sčítat jednoduše hodnoty jako proud, watty a tp. A řízení nabíjení zase provede podle své logiky a ostatní jednotky jakoby vypne. Což by bylo řešení po monitoringu. Vyhodnotí se nejlepší regulátor podle grafu a nechá se mu řízení celého nabíjení.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

Jedine co potrebuji znat je napeti na bateriich. Mit tak k dispozici zajednak cas, a zadruhe elektrotechnika, ktery by mi pripravil elektroniku tak, abych to mohl ridit signaly trebas z arduina, vcetne zpetne vazby (mereni) jsem si vic nez jist, ze bych odpovidajici algoritmus nasel, ze by se to chovalo krasne i bez nejake specialni komunikace. Jen prenasenim informace pres napeti na bateriich. To znamena samotne to napeti na bateriich je informace. Nemyslim tim datovou komunikaci skrz DC.. to neni vubec potrebne. To tu ale uz resime roky. Nemam takoveho elektrotechnika po ruce. Respektive mam jich dost, ale konci to vzdy jen u reci a fyzicky modul pripojitelny riditelny signaly neni uz nekolik let zadny. A ja se v mosfetech nevyznam. Umim je maximalne tak spinat/rozpinat dostatecne rychle (generovat PWM signal 0V/5V) - nebo i vice, fazove posunutych.. proste cokoliv. a tak jak bude potreba signalem z arduina a sledovat zpetnou vazbu (mereni). Cela ta logika a ten algoritmus uz je veci programu a jeho inteligence. Ja potrebuji jedine.. riditelny DCDC menic s merenim toho, co vlastne realne dela. Nemam. Nikdo mi ho nechce udelat a poslat, bo kazdy skonci jen u reci ne u cinu, tak na to kaslu. Takze nebude nic. Nebo to vyresi nekdo jiny a ja budu mit spoustu casu :) bo me EPsolary i kdyz nejsou v tomto ideal, mi plne postacuji, tak jak jsou. :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od brumlaj »

A nebude to tim, ze elektronik (paklize praci bere jako hobby, ne jako placeny kseft) se prvne potrebuje vnitrne srovnat s cili dotycneho projektu? Neciti-li smysl, pak se nelze divit, ze radeji jde na pivo.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

brumlaj píše:A nebude to tim, ze elektronik (paklize praci bere jako hobby, ne jako placeny kseft) se prvne potrebuje vnitrne srovnat s cili dotycneho projektu? Neciti-li smysl, pak se nelze divit, ze radeji jde na pivo.
To ja netusim cim to je, ja bych takovemu elektronikovi za takovy modulek i zaplatil, kdybych vedel kolik. To je o dohode. Jenze on kazdy:

EL: "jasnajda.. to nebude problem.. a chces tam i I2C? "
MPW: ne .. hlavne at to mam na stole .. a kolik za to chces teda ? vcetne prace a materialu ?
EL: "neres, to udelame na ten majpouwer "
MPW: hmhmhmhm ..

a pak pul roku nic. A v podstate vzhledem k tomu ze moje EP solary behaji v poho, i kdyz mohly by byt lepsi a jako programator bych byl schopen to chovani doladit, tak jedinou brzdou je ma neznalost mosfetu a podobnych .. no a opet, jelikoz moje EP behaji pro me potreby v poho, tak jdu radeji taky na pivo.. (teda na kofolu, pac ja absolutne vubec nechlastam)

:D tudiz komunikaci dvou reglu ... zdar ... :yes:
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od camel1cz »

gupa píše:Tak mne napadá jak by synchronizace regulátorů vlastně vypadala jako programátorský úkol.
Někde jsem o tom četl, ale bylo tam vlastně akorát potvrzeno, že je to master-slave komunikace.

Dá se tedy dovodit, že jeden řídí jako obyčejně a druhý poslouchá a duplikuje regulační zásahy do výstupu.
mypower.cz píše:jsem si vic nez jist, ze bych odpovidajici algoritmus nasel, ze by se to chovalo krasne i bez nejake specialni komunikace. Jen prenasenim informace pres napeti na bateriich.
No bez opravdové komunikace se to bude chovat podobně jako nekomunikující regulátory, co máš teď. Pořád je nenulová šance, že jeden regulátor nenaměří (čti nestihne to) cílové napětí a bude se za ním pořád hnát, zatím co ten rychlejší přejde do udržovacího nabíjení. Tady by pomohla jedině nějaká delší výdrž na cílovém napětí, aby si druhý (všechny) regulátory stačily změřit. Jenže např. u LiFe může to napětí začít pěkně růst a zase by se muselo speciálně regulovat.

Příjde mi, že ta komunikace extra datovou linkou je ve finále jednodušší.

Btw. @mypower.cz: máš ambice stavět vlastní regulátor? Jakou máš motivaci?

EDIT: něco takového to neřeší?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

camel1cz píše:Btw. @mypower.cz: máš ambice stavět vlastní regulátor? Jakou máš motivaci?
obdobnou jako u micrologu ...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

postavit takovy riditelny dcdc menic se sirokymi vstupnimi/vystupnimi parametry a vysokoou ucinnosti a o vykonu v redech kw neni vubec zadna prdel. V destikach/stovkach watu to zase nema smysl.
Bohuzel na to moje schopnosti nestaci.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

ucinnost neucinnost, ta se da vyladit pozdeji. HW by bylo dobre mit nezavisly na SW aby se dal HW i SW vymenit za jinou verzi SW/HW.

Dulezite je vyzkouset a overit to rizeni. Ne hned mit prvotridni kvalitu.

Ad vykon.. ten by se dal skalovat bud prasecimi soucastkami, dokud to jde vyrobit, nebo škálováním vice vykonove mensich prvku do vykonove vetsich celku. Modularni reseni.

Edit: a smysl to ma, bo tu mam 360Wp nevyuzitych ve 2x180Wp a frenkyho olovo, ktere muzu seskladat do 12V systemu. A i NiCd ...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

samozrejme modularni reseni. Jeden ridici master a pak napr libovolny mnozstvi 1kw slavu kteri poslouchaji co rikA master.
Ano pozdeji se da vyladit cokoli ale ne kazdy dokaze vyladit vykonny menic na dobrou ucinnost/ruseni/vykon to neni jen o velkych /malych soucastkach .... to je o celkovym navrhu. Treba ja doposavad nepochopil/nenasel priklad jak se pocita trafo pro spinany zdroje. Trafo na 50hz je pohoda.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od mypower.cz »

no me prave hloda v palici myslenka na regl, ktery pripojis do systemu s dalsim reglem jineho vyrobce .. totalne nemozna uzavrena komunikace .. a on si na zaklade chovani napeti na baterkach dokaze co nejlepe poradit a pridat odpovidajicim a setrnym zpusobem vykon ze sve vetve panelu.. Inteligentni MPPT. Inteligentnejsi nez inteligentni MPPT :D O hodne vic nez PWM.. mas PWM.. pak je kupa hnoje, pak MPPT, pak 2x kupa hnoje, kopa uhli a pak teprve tento "CooperativeMPPT (R) (C) (TM) (.... :D )".
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od PavelR »

eee tak to se mi nelibi. Kazdy pes jina ves ... ee. Pokud by se hlasovalo tak ja jsem jedine pro master/ n x slave. A to od jedineho vyrobce a komunikace po nejak lince.
Bylo by to krasny byt to naskladany trebas v racku. Stejnym zpusobem menic na AC ale to uz by byl kapanek velikej projekt.
Kazdopadne pokud se to nekdy bude realizovat je to tvoje volba.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Pravidla zapojení panelů

Příspěvek od gupa »

V podstatě si myslím, že pokud je baterie obrovská kapacitou, nepotřebuje žádný regulátor ale jen obyčejné napěťové relé, jedno nebo více dva nebo více časovačů kdy by jeden počítal osvit a druhý celkový čas třetí třebas spotřebu a celé by to mohlo být bez nějaké složité elektroniky.

Já jsem třebal jednoduše pro boiler odměřil čas (časovač- stykač)svit podle hodin, hodlám to propojit k dokonalosti s čidem co spíná halogenku na střeše a mám jednoduchý návrh s kontrolovaným vybíjení. No a tak se dá obráceně vyřešit i nabíjení nebo přepínání spotřeby, sítě atp.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek