Kolik stojí elektřina ze slunce?

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )

Elektřina z mé FVE je

za 27 a více Kč,-/kWh
6
22%
za 15-26 Kč,-/kWh
1
4%
za 11-14 Kč,-/kWh
1
4%
za 6-10 Kč,-/kWh
1
4%
za 3-5 Kč,-/kWh
2
7%
pod 3 Kč,-/kWh
2
7%
zdarma
14
52%
 
Celkem hlasů: 27

Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od gupa »

Voda není zadarmo,musí se odvádět Vodosprávnímu úřadu (obec) poplatek podle toho odkud a kolik se jí odebírá. Existují vyjímky kdy se neplatí, ale podle zákona není voda i v mé vlastní studni zadarmo.

Takže stačí by vzniknul nějaký sluncesprávní úřad, stanovil poplatky a je vymalováno.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

Ano .. tady legislativa uz zapusobila a verejnost se dostatecne vcas nedoakazala ubranit, nebo to s diky prijala :) Snad to nepotka FVE i kdyz jak vime .. no my vime :) Dobra .. ale princip myslim byl pochopen? Misto studna rekneme treba potok, destova voda, zkratka neco co nejaky vykuk jeste nestihl protahnout legislativou a vytriskat na tom bezpracne. To je neco jako dan z nemovistosti tohleto s tou studnou.. Berme tedy neco co statem zku*veno jeste neni a nebo to berme ze to tak je a nevyhnem se tomu, tudiz to bych nepocital, nebot zdr. pojisteni se taky tezko vyhnem. Tedy onen potok, nebo destovka, nebo odparena voda.. ja vim.. to uz jsme v exetremu. chapu.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od gupa »

Píšu odkud a kolik. Zkus si zalistovat ve vodosprávním zákoně. Potok, je povrchová voda, zatu se pokud vím coby odběr když je, platí.

Edit: chci tím sdělit, že jakkákoli diskuze že je něco zadarmo, je nanic. Co je zadarmo, ale má to nějaký užitek, bude vždy u byrokratů snahou zpoplatnit. A zkus domyslet co udělá byrokrat když uslyší hodně často v souvislosti s FVE slovo zadarmo.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

Pak tedy destovka a pokud se i ta plati, tak toto neplatim a necham se klidne vyexekuovat za destovou vodu .. A pak se hned odstehuju z tohoto statu nekam pryc :D

Ofsem jsme offtopic.. :D Tema je cena elektriny a resime jestli se porizovaci cena nejakeho zarizeni rovna cene elektriky a do jake miry a jake komponenty do FVE patri a jake uz ne. Zdali treba UPS patri do komponent pro FVE, ci nikoliv, jestli napriklad muj menic coby UPS kdybych si poridil bez panelu, tak zdali by se mi cena energie take zvysila o porizovaci cenu UPSky atd..
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

gupa píše:Edit: chci tím sdělit, že jakkákoli diskuze že je něco zadarmo, je nanic. Co je zadarmo, ale má to nějaký užitek, bude vždy u byrokratů snahou zpoplatnit. A zkus domyslet co udělá byrokrat když uslyší hodně často v souvislosti s FVE slovo zadarmo.
Neni to tak, pokud na byrokrata vytvorime dostatecny tlak. A myslim si ze pokud dostatecny pocet lidi zjisti, ze cena energie z FVE je zdarma a FVE bude dostupna asi tak jako dnes DS, pak byrokrat ma tezko sanci. Zkus dnes zdanit wifi v bezlicencnim pasmu a uvidis ten rachot :D Zkus zdanit a pokutovat internetovou reklamu (TOP09) a mrkni na ten rachot. Tohleto by zadny urednik, natoz tak vlada dlouho neprezila.

EDIT: jak chces danit neco co je zdarma?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od gupa »

No souvislost ale tu s tou vodou je veliká. Cena za "elektřinu ze slunce" je hodně vysoká při dnešních pořizovacích cenách a nákladech na provoz. Elektřina nepřejde do drátů sama zaražením sondy do hliny ani vystřelením balonu do vzduchu. Je potřeba mít tolik věcí, že tvrdit že samotnná elektřina je zadarmo je tak urážející proty co hodně investovaly, jak kdyby někdo tvrdil, že včelaři mají přeci med zadarmo.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

Jake jsou dnesni porizovaci ceny a naklady na provoz. Pausalne 200k na barak? to je hodne relativni .. dnesni porizovaci ceny a naklady na provoz jsou totiz hodne hybajici se.. 0 - nekonecno. Vidim tam obrovsky rozptyl dle schopnosti kazdeho. Samozrejme nerikam ze je vsechno zadarmo, proto tvrdim ze cena FVE neni zadarmo, ale cena FVE nerovna se CENA ENERGIE. Cena FVE je cena FVE a cena energie je cena energie.

Delaji vcely med i bez vcelaru? Nebo nee? Tohle nevim. Nebo je to o tom ze si vcelar poridil zarizeni pro chov vecel takove, aby mu to lepe fungovalo, bylo vice medu a snadneji se zpracoval?

Kolik me stoji jablka z me zahrady? Ostrihani stromu na jare. :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od gupa »

mypower.cz píše:
EDIT: jak chces danit neco co je zdarma?
Nevím coby bylo zadarmo. Nic mne nenapadá. Na vše co jsem si nárokoval ať za úplatu nebo naturálie nebo jinak, se musela vynaložit nějaká námaha. I ta mince která má dvě strany vyžaduje úklon. A co když ten úklon k minci bude to nejdražší v životě co tě může potkat? (třeba autonehoda) Byla zadarmo?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od atom »

mypower.cz píše:EDIT: jak chces danit neco co je zdarma?
Ale takovéto věci se daní ze všeho nejlépe :lol:

Co třeba déšť ? ten už je podchycený, vodu napršenou na zpevněné plochy ti spočítají a podnikatel musí zaplatit stočné, leda udělat vlastní odkanalizování do vsakovací nádrže.

Daň ze slunce byla nebo ještě je třeba v německu, teda přesněji na umělé slunce - na solária *sun* .

To jestli se bude danit nějakým způsobem sluneční svit tady je jen otázka politické průchodnosti, nic víc, nezáleží vůbec jestli to doteď bylo "zdarma".
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od drama »

Chápu to dobře, že celá tato diskuse by se neuskutečnila, použil-li by se místo termínu "cena elektřiny z FVE" termín "náklady na získávání a akumulaci elektřiny ze slunečního záření přepočtené na kWh"?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od gupa »

Myslím že otázka je položena jednoduše a dobře. Ale musí se porovnat s jinou situací. Mne napadl takový obor, kdy takovou cenu elektřiny ze slunce musí mít každý v sobě, jinak to ponechává k řešení jinému člověku. Jde o termín logistika. Kolik stojí tedy elektřina ze slunce? Stojí tolik, jak dobré máme logistické uvažovánípři rozhodnutí ji mít.

Logistika proto, že jde o zásobování el. energií, tj. přeprava něco, něčím, někoho, něčeho z jednoho konce na druhý. Jinak tak to vidím z 95% asi, obsah tohoto fóra.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

Přidána anketa :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od vata »

Zdravím, tak jsem se už začala v téhle diskuzi trochu ztrácet - o co jde?
Slunko svítí zadara, nicméně FVE zadara není ani omylem.

Otázka je, zda lze malou (polo) ostrovní FVE považovat za investici, tedy čin, v jehož důsledku bude přitékat investorovi nějaká finančně zobrazitelná hodnota. Pokud ano, pak se tedy dá počítat i návratnost, která prezentuje docela zajímavý, doplňkový, byť hrubě redukovaný pohled na finanční aspekt provozu FVE. Redukce spočívá v tom, že vyčíslovat další užitky, které investorovi přitékají, jak je osobní radost, dobrý pocit, či nabyté znalosti a zkušenosti, případně nové přátelé, které díky FVE poznal, není možné.
Metodika výpočtu může být různá - já jsem například nacenila 1kWh takovou cenou, kterou mám od DS (momentálně skoro 12Kč). Počítat se dá samozřejmě i s předpokládanou životností, ale to mi připadá už dost složité a kvůli mnoha nepřesnostem zbytečné.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od camel1cz »

Tak tak. Taky mi ta debata uz prijde pretazena za hranu absurdnosti.
Kazdy vi jak to je a tlacit nekomu svuj pohled na vec nema cenu.

Tech pohledu ze strany ucelnosti i ekonomickych dopadu jsou desitky a zadny neni spatne.

Jsem rad, ze tu je takova komunita a motivace clenu tohoto fora mi prijde irelevani.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od solárník »

To je bitka :mrgreen:

admin:

Pro laika je všechno blackbox. Možná by se nám asi laický pohled hodil. Oprostit se od těch konkrétních myšlenek. Nebo, když už jsem u těch boxů, představme si jukebox na energii.

Máš krabičku, vhodíš peníz a energie proudí.

Máš krabičku s nápisem DS, vhodíš peníz (= koupíš přípojku a platíš) a energie proudí.
A pak máš druhou krabičku s nápisem FVE, vhodíš peníz (= koupíš nebo postavíš FVE) a energie proudí.

Já žádný rozdíl nevidím. Když prachy do druhé krabičky nehodím, energie neproudí, stejně tak, jako do první. Proč bych tedy měl tvrdit, že je do té druhé neházím, když to není pravda? Detaily vynechme, je to blackbox.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

Hele ona to je prdel, ale ja uz nad tim premyslel nekolikrat .. a ted zrovna jede tady na mypower.cz (mozna me a nekolika dalsim) reklama na kalkulacku yelloenergy. http://www.yello.cz/cs/domacnost/ Ja nevim co tam mam zadat abych se dozvedel kolik usetrim s yelloenergy. Kdo mi poradi ?

:dontknow:

Znam spotrebu: Ano.. 1MWh / rok

Dal nevim.
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od JPT »

solárník píše:To je bitka :mrgreen:

Možná by se nám asi laický pohled hodil.
Nevím, připadá mi to jako sekta, sorry. Prostě přesvědčování až do úmoru, že je to zdarma. Až dá stát dotaci na FVE 100% pořizovací ceny, tak to bude zdarma. Nevím co vymyslet, aby se z toho dalo pochopit, že to neni zdrama ? Ty vejce od slepice, jak se tu psalo zdarma nejsou, ale jsou za minimum oproti obchodu, protože slépky žerou i zbytky a věci co se nemusí kupovat. Možná, kdyby si tu FVE člověk vyrobil uplně sám ze surovin a nepočítal svoji práci, tak pak to bude taky skoro zdarma jako ty vajíčka. Když to ale musí kupovat, tak to vyjde podle toho za kolik to postaví, zohlední životnost a rozpočítá to pak na kWh.

Možná bychto přirovnal k autu a veřejné dopravě. Když jedu veřejnou dopravou, tak platím cenu, kolik mi naúčtujou a když jedu autem, tak platím cenu za benzín/km + cenu auta a oprav/km. Když jsem dřív počítal jen benzín, tak to vycházelo 2,50Kč/km a když jsem si pořídil software na počítání spotřeby atp. a zadal cenu za auto + předpokládaná životnost, tak to vychází momentálně na cca 5Kč/km a cena průběžně klesá s ujetýma km a nebo stoupá, když zaplatitím za opravu nebo pojistku.

Když budu ale brát FVE jako koníček, tak pak možná můžu říkat, že to mám zadarmo pokud by to bylo koupené jen na hraní a mimochodem to bude vyrábět elektřinu. Kdo to má, ale na výrobu elektřiny, tak ten ji zadarmo mít nebude nebo nevím. To by sme se tu mohli hádat do nekonečna.

Tak asi pro mě zadarmo nebude (až si pořídím FVE) a pro admina jo. I když tím, že si o něčem někdo něco myslí, tak realitu stejně nezmění, ale tak kdo si myslí, že ji má zadarmo, tak bych ho při tom nechal, když z toho má dobrý pocit :-) Ale mě prostě nepřesvědčí.

Jo a ještě mě teď vlastně napadlo, že elekřina bude zadarmo až se FVE splatí (vyrobí tolik elekřiny kolik by se za její cenu pořídilo z DS), tak pak bych souhlasil, že je elektřina ze slunce přeměňovaná pomocí FVE zdarma.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

Ad presvedcovani .. no ono je presvedcovani ze to zdarma neni uplne stejne jako presvedcovani ze to zdarma je. Urcite nejde o sektarstvi ani ne presvedcovani az do umoru. Respektuji nazor, ze nekteri dokazi vytvorit pro svou FVE cenu energie, take bych takoveho cloveka v jeho nazoru nechal. Jde o diskuzi. Nevidim na diskuzi nic spatneho :) Nejde o presvedcovani. Pouze o diskuzi na tema ceny energie z FVE, pripadne komu ji platim, pokud nejaka cena energie existuje. Tudiz mozna ji platim vlastne dodavateli FVE systemu coby cenu systemu. No pak se ale (ad absurdum) stava realizator FVE prodejcem elektriny :D do doby zaplaceni FVE :D nebo nevim .. :)
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od JPT »

Tak on asi každý kdo má nějaký názor je přesvědčený, že je správný. Kdyby pořízení FVE nestálo ani korunu, tak pak ani nepípnu, že je to zdarma, ale jinak prostě když teď platím prodejci za elektřinu a pořídím si FVE tak ta elekřina prostě pro mě zdarma nebude,protože jsem si musel pořídit FVE a to jsou peníze navíc. Jedině až se to zaplatí, tak pak to bude zdarma.
Ale vlastně zas nevím co budu říkat až tu FVE budu mít ? Změní se můj pohled na věc nějak jinak ? Ale asi ne. Nepíšou tu všichni vlastníci, že to mají zadarmo.

A to přesvědčování. Asi to je stejné z obou stran, ale stejně to zdarma neni i když si to někdo myslí :-) Pokud je to zdarma, tak pak musí být zdarma i to co je navíc ve výrobcích v obchodech, kde naízejí třeba 20% navíc i když vedle je tan samý výrobek bez 20% navíc za nižší cenu :-)

Jo a za to sekta jsem zapoměl dát smajlíka,aby to nebylo takové nasrané :-) a to do úmoru jsem psal protože je to furt dokola a jak jsem se tu dřív ptal na to, jestli se to vyplatí, tak ses (jste) ? se mě snažil přesvědčit, že se na to nesmím dívat z pohledu peněz. Tehdy se to nevyplatilo, protože jsem to chtěl tak, aby to fungovalo bez omezení a aby to utáhlo všecky spotřebiče. možná teďkom, kdyby se to navrhlo jinak, tak už by se to vyplatilo. Pak sem dám někdy dotaz jestli by to šlo udělat, tak jak si to představuju až to bude aktuální.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od honzasl »

pripadne komu ji platim, pokud nejaka cena energie existuje. Tudiz mozna ji platim vlastne dodavateli FVE systemu coby cenu systemu.
Nejak nechápu, co se tady nechápe? Copak ČEZ dodává do sítě elektřinu z vodních elektráren zadarmo? " Však ta voda tu teče sama...."
I elektřina, která vzniká zdarma má svou cenu. Ve velké energetice má kubík vody v přehradě právě takovou cenu, jakou má to uhlí, které použitím té vody ušetřím. **

Cenu elektřiny v domácí FVE tvoří pouze pořizovací náklady na železo a ty jsou fixní. V tom případě platím tomu, kdo mi dodal ty peníze na její koupi. Buď bance splácím úvěr, nebo jsem si půjčil ze svých úspor a splácím sám sobě (mohl jsem ty prachy třeba jinde investovat lépe, třeba jet s manželkou na dovolenou). To je věc, na kterou metody hodnocení investic normálně pamatují a normálně se to učí na školách.

Samozřejmě, že pokud FVE dělám jako koníčka, tak se fixní náklady nepočítají a elekřina je zdarma, stejně jako si většina lidí, když odveze souseda autem, řekne jen o prachy na benzín a (nemalé) fixní náklady mu dá jako výpomoc bližnímu.

**) A taky to znamená, že každá Wh, kterou nevyrobím, i když bych mohl, je to pro mě ztráta. A hlavně, každá Wh, kterou už vyrobím, musím využít účelně, protože se to nevyrobilo zadarmo. Pro mě jako (zatím) nesolárníka to prakticky třeba znamená, že když mám v nádrži pod okapem kubík vody, zapomenu při přepouštění do sudu vypnout ventil a ten kubík mi uteče do kanálu, tak jsem si udělal ztrátu 54 káčé, neboť tu zahrádku budu muset zalít z vodovodu....
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek