Kolik stojí elektřina ze slunce?

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )

Elektřina z mé FVE je

za 27 a více Kč,-/kWh
6
22%
za 15-26 Kč,-/kWh
1
4%
za 11-14 Kč,-/kWh
1
4%
za 6-10 Kč,-/kWh
1
4%
za 3-5 Kč,-/kWh
2
7%
pod 3 Kč,-/kWh
2
7%
zdarma
14
52%
 
Celkem hlasů: 27

Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:Váš přístup je demagogický. Podle Vás si každý může koupit 50 kubikové nádrže s naftou, elektrocentrálu a má elektřinu do konce života zadarmo. Nebo se domluvíte s distributorem, zaplatíte mu milion a on vám až do konce života bude dávat elekřinu zadarmo. Stejně tak jste si mohl zaplatit za 800 tisíc nájem na deset let dopředu a bydlet deset let zadarmo.
Vas ale je demagogicky take, protoze pak v aute nejezdite za 35/litr ale nejmene 200/litr. Hovorite o aute stejne tak jako o FVE? Pokud vim, u benzinky je ale cena 35/litr a tak to take rekl bych je vnimano. Pak se plati ne za benzin ale za povinne ruceni, servis, gumy, provozni kapaliny, ale toto nezapocitavame do ceny benzinu. Ta je stale 35/l. Pokud se mylim, opravte me. Pokud se nemylim, cim to je, ze u auta hovorime jinak nez u FVE?
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od JML... »

drama píše: Ale srovnatelné se srovnatelným srovnáváme. Naprostou většinu ceny přípojky DS máte v ceně kWh z DS rozpuštěnou. A samozřejmě je správné rozpustit cenu přípojky do ceny z DS, pokud si ji budujete sám. Je pravdou, že na zasíťovaném pozemku její cenu někdy nemusíte přesně znát a při přesném srovnání by bylo dobré ji započítat.

Ále kdeže! Neznáte, co pak na vyúčtování od distributora mám kolik je za cenu drátů od trafa kem mě? Není, je tam distribuční poplatek za drát k trafu a jejich údržbu. Cenu od trafa sem zaplatil já v minulosti při pořízení nemovitosti a bohu dík vím kolik mě to stálo! O to horší je to v nájemním vztahu nemovitosti. Takže mě pak kWh z DS vychází o dost víc než mám na FA od distributora!
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od drama »

Nikoliv, u auta mám samozřejmě naprosto stejný přístup. Vše co jste vyjemenoval, musíte samozřejmě do ceny za km (ekvivalent kWh u FVE) započítat. Jinak pak nemůžete srovnávat s jinými druhy dopravy. Vypouštět některé náklady a některé započítat, tomu říkám demagogie. Samozřejmě se pak můžeme bavit o tom, že Vám něco může přinést nějaký benefit, který si ceníte takovou a takovou cenou, ale to je prostě třeba vyjádřit a ve srovnání uvést.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

Takze srovnat barak s DS privedenou pod nos a barak bez pripojky kde porizujeme FVE je srovnatelne.
Srovnat barak s DS s privedenou pod nos a barak ktery ma instalovanu FVE s pripojkou pod nos jako zdroj el.en, srovnatelna neni, nebo je jeste srovnatelnejsi? Co vy na to ?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od drama »

JML... píše: Ále kdeže! Neznáte, co pak na vyúčtování od distributora mám kolik je za cenu drátů od trafa kem mě? Není, je tam distribuční poplatek za drát k trafu a jejich údržbu. Cenu od trafa sem zaplatil já v minulosti při pořízení nemovitosti a bohu dík vím kolik mě to stálo! O to horší je to v nájemním vztahu nemovitosti. Takže mě pak kWh z DS vychází o dost víc než mám na FA od distributora!
Ale cena drátů k trafu je zahrnuta v poplatku za distribuci. A samozřejmě k faktuře od distributora musíte připočíst cenu, kterou jste za přípojku zaplatil. To jsem tu již také psal. A musíte také odhadnout nějak její životnost, abyste byl schopen odhadnout, na kolik vás tedy nakonec kWh přijde.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:
JML... píše: Ále kdeže! Neznáte, co pak na vyúčtování od distributora mám kolik je za cenu drátů od trafa kem mě? Není, je tam distribuční poplatek za drát k trafu a jejich údržbu. Cenu od trafa sem zaplatil já v minulosti při pořízení nemovitosti a bohu dík vím kolik mě to stálo! O to horší je to v nájemním vztahu nemovitosti. Takže mě pak kWh z DS vychází o dost víc než mám na FA od distributora!
Ale cena drátů k trafu je zahrnuta v poplatku za distribuci. A samozřejmě k faktuře od distributora musíte připočíst cenu, kterou jste za přípojku zaplatil. To jsem tu již také psal. A musíte také odhadnout nějak její životnost, abyste byl schopen odhadnout, na kolik vás tedy nakonec kWh přijde.
Takze kristalova koule.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše:Takze srovnat barak s DS privedenou pod nos a barak bez pripojky kde porizujeme FVE je srovnatelne.
Srovnat barak s DS s privedenou pod nos a barak ktery ma instalovanu FVE s pripojkou pod nos jako zdroj el.en, srovnatelna neni, nebo je jeste srovnatelnejsi? Co vy na to ?
Výhoda mého přístupu je v tom, že započítávám všechny náklady a pak je možné srovnávat libovolnou vyjmenovanou kombinaci. Samozřejmě u masové záležitosti se dostanete na lepší cenu (přípojka k DS spolu s mnoha sousedy), než u jednotlivostí (přípojka k DS jen pro Vás, vlastní FVE).
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše:
drama píše:
JML... píše: Ále kdeže! Neznáte, co pak na vyúčtování od distributora mám kolik je za cenu drátů od trafa kem mě? Není, je tam distribuční poplatek za drát k trafu a jejich údržbu. Cenu od trafa sem zaplatil já v minulosti při pořízení nemovitosti a bohu dík vím kolik mě to stálo! O to horší je to v nájemním vztahu nemovitosti. Takže mě pak kWh z DS vychází o dost víc než mám na FA od distributora!
Ale cena drátů k trafu je zahrnuta v poplatku za distribuci. A samozřejmě k faktuře od distributora musíte připočíst cenu, kterou jste za přípojku zaplatil. To jsem tu již také psal. A musíte také odhadnout nějak její životnost, abyste byl schopen odhadnout, na kolik vás tedy nakonec kWh přijde.
Takze kristalova koule.
Bez znalostí ano, ale můžete využít znalosti minulých generací a současného poznání a s velkou pravděpodobností správný výsledek odhadnout. To je stejné jako s těmi slepicemi.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od JML... »

Proto říkám že cena za přípojku z DS je 0 a cena pořízení FVE je také 0. A teď srovnávejme cenu kWh z DS bez distribučních poplatků s cenou kWh z FVE!
A jak sem psal nelze tedy do ceny kWh zahrnovat ceny pořízení drátů a to co k ním přísluší.
Proto to každý bude mít jinak, jiné ceny drátů DS jiné ceny drátů FVE.
Já jsem odložil spotřebu přebytečných peněz a donesl jsem je do své FVE a né do banky. Takže cena kWh z mé FVE je 0, a navíc mi vydělá na nespotřebované energii z DS.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od brin »

Ježíšku na křížku, uděláme si porovnání. Berme to zcela logicky, bez nějakých předsudků. Postavím si dům. A teď mám dvě možnosti - připojit se na DS nebo postavit ostrovní FVE. Co mě vyjde v horizontu 30 let levněji? U DS započítám cenu přípojky a pak cenu za tarif, elektroměr, rezervovaný výkon a kWh. U FVE započítám náklady na její výstavbu (stejně jako u DS), pak výměnu baterií každých 10 let (berme 1x cena půjde asi dolů a lifepo bude i po 10 letech použitelné). Pak také musím započítat náklady na údržbu, konstrukce 30 let nemusí vydržet, panely praskají, ale hlavně aktivní prvky jako měniče a regulátory odchází. Berme, že vše budu muset prakticky za 30 let vyměnit (a dle mě je to reálný propočet). U rodinného domu s běžnou spotřebou elektřiny, který topí TP a elektřinu používá pouze pro lednice, pračky a elektroniku a vaření se i tak ve spotřebě dostaneme na 2 MWh ročně. Elektrárna, která by toto pokryla, bude asi poměrně drahá. Ale to neřešme. Tedy, kolik stojí elektřina z FVE? Nic, pokud zanedbáme "drobné" náklady na její pořízení a údržbu. Kolik stojí elektřina z DS? Pravidelnou měsíční platbu distributorovi + cena přípojky.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od brin »

JML... píše:Proto říkám že cena za přípojku z DS je 0 a cena pořízení FVE je také 0. A teď srovnávejme cenu kWh z DS bez distribučních poplatků s cenou kWh z FVE!
A jak sem psal nelze tedy do ceny kWh zahrnovat ceny pořízení drátů a to co k ním přísluší.
Proto to každý bude mít jinak, jiné ceny drátů DS jiné ceny drátů FVE.
Já jsem odložil spotřebu přebytečných peněz a donesl jsem je do své FVE a né do banky. Takže cena kWh z mé FVE je 0, a navíc mi vydělá na nespotřebované energii z DS.
Fajn a já si pořídil DS, přebytečné peníze jsem investoval a z výnosů platím elektřinu. Kdo na tom na konci bude lépe?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

brin píše:Fajn a já si pořídil DS, přebytečné peníze jsem investoval a z výnosů platím elektřinu. Kdo na tom na konci bude lépe?
Lepe na tom z tohoto pohledu bude ten, kdo se dokaze zajistit na nepredvidatelnou budoucnost. Coz ukaze az budoucnost. U penez a vynosu mam obavu o znehodnoceni, ale tohle je uz trosku jine tema a to vhodne ulozeni akumulovanych prostredku pro budouci zivot (penize, bitcoin, zlato, ropa, dluhopis, vlastni majetek, sobestacnost). Ja tedy v soucasne dobe akumuluji do maximalizace sve sobestacnosti. Jsem ted ve fazi ze elektrinu, najem ani uzitkovou vodu neplatim.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od tomas »

"Kdo na tom na konci bude lépe?"
Nikdo, do hrobu si to nevezmete ani jeden ;)
Jeden sice bude mít naspořeno a možná si ty peníze na konci i užije a druhý prožije část života v energetickém přepychu (prozatím kromě cca 3 zimních měsíců v roce).
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od PavelR »

střídač píše:
PavelR píše:A preci neni problem si zvolit eletrinu z FVE a pritom si pojistit barak ne ?
Ne!
Jsou zásadně dvě možnosti.

Vyhodnotit každou jednotlivou součást,
nebo udělám guláš s proměnným výsledkem s tím, že si každý najde tu SVOJI interpretaci.

Většinou, a to v 99,99 procentech, pokud jsem v koncích, volím takové to, je to JAKO s tím pojištěním.

Pokud vyhodnotím, že jsem s FVE pod 3,-Kč za 1kWh, pok mohu zvážit dle předpokládané životnosti a investovaných prostředků ekonomický přínos. Následně mohu i zvážit: Vzrušuje mne to tak, že máme moc šťastné manželství. V tento okamžik má ekonomika ve výsledku menší váhu. Dělá mne to šťastným.

Zatím jsme v předkole hledání ceny za 1kWh.

Tvrdím, a zdá se mi, že i drama, že se pod ony 3,-Kč za 1kWh nikdy a za žádných reálných možností u OSTROVNÍ, pro nás spíše POLOostrovní akumulační FVE nikdy nedostanu.

Pokud má mít tedy FVE přínos, musí jít jen o neekonomické přínosy.
s tim souhlas. Pod 3,-/kwh to realne nejde. Ovsem me to nevadi.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od PavelR »

Filipe ale ten vypocet ceny je celkem logickej tedy kolik to stalo / kolik to vyrobilo jednotek.
Vychazi to dosti bidne ale o to nam preci nejde.
No a faktury ti logicky nechodi pac jsi si to "predplatil"
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

No jisteze Pavle .. jenze ono to nic nevyrabi. Ono to prevadi :D A to co do toho tece .. do toho za prachy netece :)) A dokonce to z toho i vytece aniz by to po nas nejake prachy chtelo :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od solárník »

No on ani Temelín nic nevyrábí, jen převádí jednu energii na jinou ;)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od PavelR »

mypower.cz píše:No jisteze Pavle .. jenze ono to nic nevyrabi. Ono to prevadi :D A to co do toho tece .. do toho za prachy netece :)) A dokonce to z toho i vytece aniz by to po nas nejake prachy chtelo :D
nebyt detailista. tedy premena 1kwh svetla na el stoji investice/mnozstvi prevedene energie.
cim vic se prevede tim levneji to vyjde
toz tak
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od vlkazajac »

V diskusii koľko nás to vyšlo financií a v ekonomickom súboji FVE/DS niet víťaza, pretože sa nedá dohodnúť ani na metodike výpočtu. Predstavme si ale, že máme 5 kW a viac v paneloch a potom pre ekonomiku sa stáva rozhodujúce využitie prebytkov keď nie v deviatich, tak v šiestich mesiacoch roka celkom určite. Okrem najefektívnejšieho využitia, ktorým je vlastná spotreba v nejakej manufaktúre ( kto ju má ? ) alebo ohrev TUV, nie sú mi známe iné dobré riešenia. Chcem tým povedať, že mi na fóre chýbajú príklady zhodnotenia prebytkov ako nástroj na zníženie ceny elektriny z FVE. Prípadný predaj prebytkov legálnym aj nelegálnym spôsobom z toho vylučujem.
Takže rád by som na fóre videl tému UKLADANIE A VYUŽITIE SEZÓNNYCH PREBYTKOV. Budem pozorný čitateľ.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

solárník píše:No on ani Temelín nic nevyrábí, jen převádí jednu energii na jinou ;)
No jisteze, ovsem nekdo ji za nas prevadi a se ziskem nam ji prodava. Kezto u vlastni FVE si ji prevadime sami a nikdo nam ji neprodava :)) :)) :))

Chci mit Temelin doma. :idea: :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek