Kolik stojí elektřina ze slunce?

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )

Elektřina z mé FVE je

za 27 a více Kč,-/kWh
6
22%
za 15-26 Kč,-/kWh
1
4%
za 11-14 Kč,-/kWh
1
4%
za 6-10 Kč,-/kWh
1
4%
za 3-5 Kč,-/kWh
2
7%
pod 3 Kč,-/kWh
2
7%
zdarma
14
52%
 
Celkem hlasů: 27

brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od brumlaj »

střídač píše:Pokud má mít tedy FVE přínos, musí jít jen o neekonomické přínosy.
Nesouhlasim, i zdravotni prinos ekonomika dokaze vycislit. A energetickou nezavislost taky. Bohužel mnohdy až už je pozdě bycha honiti.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od brumlaj »

mypower.cz píše:Vsichni kdo tvrdi ze cena elektriny z FVE je X kc / kWH, necht tento fakt prokazi vystavenou fakturou za cenu elektriny z FVE, ktera jim byla takto vyuctovana. V opacnem pripade skutecne netusim o jake cene za kWh zde hovorite a komu takovou elektrinu platite.
Tak si přečti papíry co jsi s FVE koupil. Tj, fakturu a návod. A použij matematiku statistiku a meteorologii. Nic víc nepotřebuješ. Učivo základní školy.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od brumlaj »

solárník píše:....... zcela pomíjíme otázku životnosti. Životnost solárních panelů ještě, troufnu si říct, nikdo hodnověrně nezjistil. Vydrží to oněch garantovaných 15,20 let? Zatím se podle některých náznaků zdá, že pravděpodobně ano
jsou panely u kterých lze říci ANO (instalace od roku 1984, pokles výkonu po 25 letech 9,6%) jak to bude u našich panelů, těžko říci......
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od střídač »

vlkazajac píše:na fóre chýbajú príklady zhodnotenia prebytkov ako nástroj na zníženie ceny elektriny z FVE.
Mně to taky, ale jen chybí, a nejen to. Proto pracovní setkání blesku. Přijďme se poradit jak dál.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od střídač »

brumlaj píše:i zdravotni prinos ekonomika dokaze vycislit.
Dokázat něco vyčíslit neznamená mít taky i ekonomický přínos.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od brumlaj »

JML... píše:Já jsem odložil spotřebu přebytečných peněz a donesl jsem je do své FVE a né do banky. Takže cena kWh z mé FVE je 0, a navíc mi vydělá na nespotřebované energii z DS.
Tak spočítej kolik by jsi zaplatil distributoroovi. Za jak dlouho Ti FVE vydělá na novou FVE v ceně té kterou jsi si pořídil?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

brumlaj píše:
mypower.cz píše:Vsichni kdo tvrdi ze cena elektriny z FVE je X kc / kWH, necht tento fakt prokazi vystavenou fakturou za cenu elektriny z FVE, ktera jim byla takto vyuctovana. V opacnem pripade skutecne netusim o jake cene za kWh zde hovorite a komu takovou elektrinu platite.
Tak si přečti papíry co jsi s FVE koupil. Tj, fakturu a návod. A použij matematiku statistiku a meteorologii. Nic víc nepotřebuješ. Učivo základní školy.
Cist umim. Muzu tu fakturu, pokud ji najdu, i naskenovat a dat ji sem. Ovsem nikde tam neni polozka Cena energie = X,- / kWh. Vidim tam cenu za panely, cenu za menic, rozvadec, elektromaterial, baterie, praci, dopravu. Nikde zadna zminka o elektricke energii. Co jsem na zakladni skole prosvihl? Cte se nektera z tech polozek na fakture jako cena energie? To nas teda na ZŠ neucili :D Ktery pedagog tohle uci? Nas teda ucili ze A je A a B je B. Ne ze A je C.

Pokud tedy pouziju matematiku, statistiku a meteorologii, a ucivo zakladni skoly, tak ten kdo si necha v baraku vymenit stary rozvadec za novy a jeste si to pojisti UPSkou, tak se mu cena energie prodrazi o tuhle investici. Aha.. to jsem nevedel. :D Ja si k celemu tomuto reseni navic poridil panely. V tu chvili se tedy mozna vypocet ceny energie meni ... uz to neni vybaveni domacnosti a investice do vybaveni domacnosti, ale neco jineho a ridi se podle toho, ze k tomu pribyly jako dalsi komponenta panely.. Aha .. :D A bez panelu by to tedy bylo jak ? Bez panelu a regulatoru (ten ale neni nezbytny) ma totez co ja doma skoro kazdy kdo ma pocitacovou UPS.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od brin »

Ok, pokud bych měl použít tvoje uvažování na další příklady, tak proč nemá celá Afrika vodu zdarma? Vždyť cenu solárního odsolovače lze zanedbat a voda z toho teče zadara. A další podobné příklady... To, že si se rozhodl nějak uvažovat neznamená, že je to racionální.
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od JPT »

Jsem to teda celé nečetl, protože pak mě to už nebavilo. Už dřív jsem se tu hádal, jestli se FVE vyplatí a bylo mi řečeno, že se nesmím dívat na to, jestli se to vyplatí finančně. Já jsem chtěl ale ušetřit za elekřinu, tak kde jinde jsem se měl na to ptat než tady ? U jiných věcí se, se ale může pokládat otázka, jestli se to vyplatí nebo ne (a pokládal si ji sám admin), ale na FVE ne - zajímavé.

Já bych řekl, že elekřina nebo spíš záření nebo fotony ze slunce je sice zdarma (protože teda slunce neposílá faktury), ale elektřina z FVE zdarma neni a vypočítá se z celkové ceny za FVE, životnosti a vydělí se to vyrobenýma kWh. Až bude FVE nebo něco jiného co bude převádět ty fotony zdarma, tak pak bude elektřina taky zdarma. A nebo pokud tu FVE někdo vyhraje nebo zdědí :-)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

brumlaj píše:
JML... píše:Já jsem odložil spotřebu přebytečných peněz a donesl jsem je do své FVE a né do banky. Takže cena kWh z mé FVE je 0, a navíc mi vydělá na nespotřebované energii z DS.
Tak spočítej kolik by jsi zaplatil distributoroovi. Za jak dlouho Ti FVE vydělá na novou FVE v ceně té kterou jsi si pořídil?
No treba me na mou druhou FVE nevydelala ta prvni, ale moje vlastni usili, prace, hledani zdroju prijmu a porizeni dalsi, po zkusenostech nekolikanasobne levnejsi FVE.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

JPT píše:Jsem to teda celé nečetl, protože pak mě to už nebavilo. Už dřív jsem se tu hádal, jestli se FVE vyplatí a bylo mi řečeno, že se nesmím dívat na to, jestli se to vyplatí finančně. Já jsem chtěl ale ušetřit za elekřinu, tak kde jinde jsem se měl na to ptat než tady ? U jiných věcí se, se ale může pokládat otázka, jestli se to vyplatí nebo ne (a pokládal si ji sám admin), ale na FVE ne - zajímavé.
link needed. podivam se a vysvetlim. :))
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od JPT »

mypower.cz píše:
link needed. podivam se a vysvetlim. :))
To asi nenajdu, protože už nevím co to bylo a bylo to někdy kolem začátku roku 2013. Mohl to byt nějaký měnič ? Baterie ? Lázeňské kamna ? Předělávka auta na plyn ? Fakt už nevím, ale padla tam otázka jestli se to vyplatí.

Na tu FVE máme každý jiný pohled. Vy na fóru jste tu většinou nadšenci a máte to jako koníček. A ty (vy) ? jsi ani jinou možnost neměl než FVE a my doma máme DS a já jsem zjišťoval, jestli by se pomocí FVE něco ušetřilo ?

Jako co mě teď zaujalo nebo, že by se asi vyplatilo je fotovoltaický ohřev vody a až to bude aktuální, tak jsem sem chtěl hodit dotaz jak to udělat, protože mi pak zas začalo vrtat hlavou, proč ohřívat jen vodu a jestli nebude lepší prva vyrábět elektřinu, když už by bylo tolik panelů (2kW) ?
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od brin »

Neřekl bych, že se vyplatí fotovoltaický ohřev vody, ale spíše solární. Proč jít cestou drahých panelů a ztrátového ohřevu, když můžeme vodu ohřívat přímo.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od JML... »

Vyplatí? Tak za minulý měsíc březen jsem měl spotřebu z DS 97kWh, 13letý průměr března jsem měl spotřebu 327kWh, což je v penězích 1150,- Kč za měsíc březen, tedy výnos. A v sezoně se výnos bude ještě stupňovat!
A teď jak výkonné portfolio investic bych musel mít aby mi z mých vložených prostředků za FVE (dejme tomu 200tis) vygenerovalo tento výnos za měsíc a bez rizik? I kdyby jste spekulovali na opčním trhu tuto páku s takto jistým výnosem nenastavíte! Když vložím tento typ opce do Option Tradera, tak z něj nic nevypadne, protože tuto pozici z trhu prostě nelze poskládat!
Takže je naprosto irelevantní rčení, nebo jsi dokonalý investor a to zase nechápu proč neděláš pro Warrena Buffetta:
brin píše: Fajn a já si pořídil DS, přebytečné peníze jsem investoval a z výnosů platím elektřinu. Kdo na tom na konci bude lépe?
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od PavelR »

Je jeste jeden uhel pohledu. Ikdyz muze byt invetsice do ostrovu/poloostrovu dejme tomu nenavratna tak trebas pro me jsou dulezitejsi snizene prubezne naklady na provoz domu. Investuji dokud je dobre (prave klepu na drevo) a az bude spatne projevi se snizene prubezne naklady. Snazim se investovat (zlepsovat a opravovat) doma vice veci nez jen FVE.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od brin »

FVE bez připojení na DS tak, aby pokryla všechny nezbytné potřeby i v zimě vyjde na podstatně víc, než na 200kkc. Odhadem spíše na půl milionu. Berte, že na zimu musíte vše 3x předimenzovat. A pokud budete argumentovat hybridem, tak vemte v úvahu, že pak se ztrácí ta „finanční výhoda“ o které tu mluvil admin. Byl to spíš příklad.

Proč tu všichni vytrhávají vše z kontextu? Já nejsem proti FVE. Sám si jednu malinkou stavím. Ale ne proto, že na tom ušetřím (i když teoreticky asi ano, přípojka na DS by mě stála víc), ale proto, že mě to baví. Proč tu nikdo nechce pochopit argumenty a stále si stojí za svými iracionálními názory? Copak nedovedete připustit, že v případě zavedené DS se pořízení FVE v dnešních cenách nevyplatí? Copak to je problém? Lidé, které to zajímá, si FVE pořídí i tak a ostatní by si ji stejně nepořídili. Naopak je to lepší, protože to k oboru přitahuje skutečné nadšence a ne jen vykuky, kteří za vším vidí peníze.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od PavelR »

brin: ale ja se obavam ze vetsina lidi to vidi pak pises ty. A je to pravda.

kdyby tady byl roger ten by nam to vysvetlil :-D
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od JPT »

brin píše:Neřekl bych, že se vyplatí fotovoltaický ohřev vody, ale spíše solární. Proč jít cestou drahých panelů a ztrátového ohřevu, když můžeme vodu ohřívat přímo.
Jakože kolektory mají vetší účinost, ale na peníze to vychází stejně ten výkon, takže se musí použít víc panelů,ale nemusí tam být čerpadla, trubky, nemrznoucí směs a je tam menší možnost, že se to pokazí, vyvře voda atp. a v zimě to má prej větší účinnost. Tak mi to připadá, že to bude asi lepší, ale tak třeba mě dostali :-) já nevím. Ale tak připadá mi to že by to mohla být pravda. Byl o tom myslim článek na TZB-Info.cz.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od střídač »

brin píše:Copak nedovedete připustit, že v případě zavedené DS se pořízení FVE v dnešních cenách nevyplatí?
Hledáme cesty kdy se to vyplatí. Pokud odhlédneme od absolutních pohledů - je to zadarmo, pak jisté řešení je.

No a ono řešení je NEAKUMULOVAT.

Jednoduchá úvaha. Pokud mne akumulace stojí 3 kačky nikdy neumořím investici akumulace, natož zbytku FVE.
Bez akumulace je to jen otázka kupeckých počtů s kladným výsledkem.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kolik stojí elektřina ze slunce?

Příspěvek od mypower.cz »

brin píše:Proč tu všichni vytrhávají vše z kontextu? Já nejsem proti FVE. Sám si jednu malinkou stavím. Ale ne proto, že na tom ušetřím (i když teoreticky asi ano, přípojka na DS by mě stála víc), ale proto, že mě to baví. Proč tu nikdo nechce pochopit argumenty a stále si stojí za svými iracionálními názory? Copak nedovedete připustit, že v případě zavedené DS se pořízení FVE v dnešních cenách nevyplatí? Copak to je problém? Lidé, které to zajímá, si FVE pořídí i tak a ostatní by si ji stejně nepořídili. Naopak je to lepší, protože to k oboru přitahuje skutečné nadšence a ne jen vykuky, kteří za vším vidí peníze.
Ale nevytrhava... k tomu jestli je nekdo ochoten neco pochopit .. ale ja argumenty tech co kalkuluji cenu energie z FVE po svem z ceny porizeni toho, co si mysli ze s FVE souvisi, chapu. Rikam ale, ze naopak jejich pohled muze byt iracionalni a snazim se zduvodnit proc. Protoze z ceny nejakeho zarizeni, ktere muze ale nemusi souviset z cenou FVE (napriklad novy rozvadec muzeme poridit bez toho aniz bychom hovorili o FVE, stejne tak velkou UPS i baterky) delaji cenu elektricke energie. No kdo nam rekne, ci pohled je racionalnejsi? V podstate vy pisete ze muj nazor je iracionalni? A proc? Nelze pripustit, ze cenu energie z FVE mi nikdo neuctuje a ze je fakticky nulova?

Ja nevim me prijde logicke, ze FVE stoji penize a energie ktera do ni tece a z ni vyteka, penize proste nestoji. DS stoji penize, a energie, ktera z ni tece se musi platit. DS ma nekdo u hranice pozemku - porizovaci cena 0 i kdyz ani toto nemusi byt pravda. FVE lze po znamostech (kdyz se podari) sehnat rovnez tak zdarma, nebo za velmi nizkou cenu. Dum s jiz instalovanou FVE, tedy takovy, kde za instalaci FVE neplatime, ale mame ji jako soucast ceny domu, lze take zajistit. Misto FVE by tam nemusela byt FVE ale treba hyper moderni stresni okna.

Aby jste mi rozumel, ja se s nikym zde v tomto vlakne nehadam, jen chci dospet k tomu proc se porizovaci cene FVE rika cena energie, kdyz porizovaci cena FVE je jedna vec a cena energie druha. Stejne tak jako porizovaci cena DS a cena energie z ni tekouci.

Z pohledu instalace noveho rozvadece a UPS do domacnosti bych tedy rekl ze pri takovemto pohledu na rozlozeni nakladu musime tedy uvazovat jen panely a regulatory do ceny FVE, nebot vymena rozvadece a porizeni UPS, nebo DCDC menice (stejny jako si poridime k notebooku do auta) snad samo o sobe cenu energie, kterou uzivatele domu spotrebuji, nijak neprodrazuje. A to jeste nehovorime o FVE, protoze tam nejsou panely a regulator. Takove technicke rozsireni, ci upravy (jak kdo chce) slouzi spise k vetsimu komfortu a treba k tomu, aby se stary rozvadec nerozpadl.

Mozna me napada reseni. Nebylo by spravne termin "Cena energie z FVE", prejmenovat a pojmenovat jinak, nejak vhodneji, nevim ale jak, aby bylo zrejme, ze to neni cena, kterou bychom nekomu platitli? Cena energie z FVE totiz tak nejak evokuje to, ze ji nekomu platime a nekdo nam ji uctuje. A pritom ona je cena energie z FVE realne nulova, ale cena porizeni technickeho prostredku pro prevod energie nulova neni. Je fakticky rovna castce od 0 po nekonecno.

Rekl bych ze vicemene instalace novych rozvodu vody v baraku vcetne pripojeni k vlastni studni rika, ze se nam cena vody ze studny zdrazila z 0 o vysi porizeni systemu, diky kteremu z ni tu vodu cerpame. A ja i v tomto pripade tvrdim (mozna iracionalne, mozna ne), ze cena te vody ve studni je nulova, a cena systemu na cerpani nulova neni.

Tot cele :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek