Raspberry a ty další

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Raspberry Pi.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Raspberry a ty další

Příspěvek od JML... »

Chtěl jsem se vás zeptat kdo používáte Raspberry Pi 2.0 Model B 512MB, jak je stabilní v dlouhodobém provozu, myslím jako logovací server s instalací Rapsbianu SQL PHP Apache atd... Měl jsem kdysi verzi z číny a ta moc stabilní nebyla, jedná se mi o model vyráběný v UK.
Nejvíce se mi osvěčilo Olinuxino A20, mám v provozu už 3 mikro servery v různých aplikacích a naprosto v pohodě. I více jak 100 dní na něj nešahnu a restartuju jen pokud chce debian nějakej update.
Jestli neni lepší si trochu připlatit a mít klid...
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od mypower.cz »

Otazka je cim je ta nestabilita zpusobena, zdali chybou softwaru, nebo napriklad prehrivanim HW. Nestabilita muze byt dana i tim, ze u jineho modelu HW muze SW na neco sahnout na co by nemel, coz zpusobi treba zamrznuti systemu. Priklad na mem notebooku, v momente kdy se sahlo driverem na wifi modul, bylo tuho az tak, ze zvukovka opakovala posledni buffer stale dokola. Tuho zacalo byt v libovolnem momente.. treba 2 dny v pohode a pak natvrdo sek. Jakmile jsem dotycny driver zakazal (blacklistem) jede to stabilne. Ovsem najit to, cim to bylo... to bylo googleni az az.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od JML... »

To je pravda. Ale na rpi pojede jen distro + přes crona úlohy v snmp (set/get), což je nenáročná aplikace, k hw se nebude přistupovat. Právě když to srovnávám s olinem, kde přistupuju i k hw (i2c...) a v pohodě - proto se ptám.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od xmasin »

Já mám původní model vyrobený v Číně s 256 MB RAM a zjistil jsem, že tomuhle typu dost vadí horší napájecí zdroj. Pokud jsem měl obyčejný 5V/1A adaptér, tak výdrž byla tak 3 dny a pak se Raspi kouslo, musel jsem ho buď restartovat ručně, nebo jsem pak používal vestavěný watchdog. Pak jsem vyměnil zdroj za kvalitní Philips 5V/2A a od té doby není problém uptime víc než měsíc.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od 007ToMMaS »

Moje RPI mám už rok a pol. Keby som neustále niečo neinštaloval tak nepotrebuje reštart. Mám verziu 2. 512mb aj s otvormi na montáž. Čo som nejakú dobu sledoval uptime tak som mal aj cez 80 dní. Pokial čosi nepokazím ho nevypínam a ani nereštartúvam.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od Frenky »

Kluci to je jasne ty z Ciny jsou vyrabeny z procesoru ktere (vetsinou) neprosly kontrolou a pro to maji cca dva krat vetsiu odber. Stejne je to u Arduina. Takze pokud chces bastlit jen tak na vyzkouseni, tak China. pokud chces neco merit nebo neco logovat dele, tak se smirit s cca dvojnasobnou spotrebou a dvojnasobnym topenim a pak chlazenim. Nebo koupit arduino drazsi ze sparkfun nebo pvelectronic a raspberry na http://eshop.minidroid.cz/18-raspberry-pi nebo nejlepe na http://rpishop.cz/ Mel jsem ho doma za dva dny postou za 869,- Kc.

I ten muj se ze zacatku sekal, tak jsem mu dal lepsi zdroj (2A na 5V) a vypnul jsem graficke rozhranni. Ted jede jako vitr cca 30 dni bez sebemensich problemu. (A ze ja jsem na problemy odbornik) :lol:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od JML... »

Muzete mi potvrdit/zmerit spotrebu RPI vy co ho provozujete, mela by byt kolem 3.5W, je to mozne?
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od Frenky »

JML... píše:Muzete mi potvrdit/zmerit spotrebu RPI vy co ho provozujete, mela by byt kolem 3.5W, je to mozne?
Moje RPI má nejhorší sotřebu 0,54A to je na 5V 2,7 W, takže do tolerance 3W se vejdu.... Doporučuji měřit bez zasunutého HDMI. Se zasunutým HDMI mě vycházela nesmyslně malá spotřeba. Patrně se snaži RPI býti napájeno z HDMI.
Pokud věřím datům vyčteným ze studeru, tak vychazi spotřeba 4 W ale zde se tak mala spotreba asi neda spolehlive merit.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
tom.i
Příspěvky: 24
Registrován: úte črc 29, 2014 8:26 am

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od tom.i »

Dobry den,
rad bych se zeptal, jaky pouzivate menic napeti z 12V (IN) na 5V (out) 2A s microUSB konektorem pro Raspberry Pi. Potreboval bych neco na tento zpusob:
http://www.amazon.co.uk/Vktech-Charger- ... B00CXK7O5Y
Potreboval bych napajet Raspberry Pi primo z trafa v jisticove skrini, kde mam trafo z 230V na 12V.
Cili z trafa ktere ma output 12V bych menil napeti na 5V a pak pomoci microUSB bych napajel "malinu", ale nic jinaciho nez z eBaye a amazonu nemuzu najit :(
http://www.ebay.com/itm/waterproof-DC-D ... 2a4100a02c

Jelikoz to pojede 24hod denne tak necchu aby to vic topilo nez aby to provadelo to co ma.
To opravdu nic normalne fcniho za normalni peniz neexistuje tu v CR sehnat?

Diky za jakekoli rady.
Tomas
TyTycko
Příspěvky: 110
Registrován: pon zář 03, 2012 8:47 pm

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od TyTycko »

rozkuchat jeden mikroUSB kabel přidat: http://aukro.cz/dc-dc-snizujici-menic-1 ... 88263.html a jedu :-)
Polánka 2790W (24v),8 x MoserBaer 195w Jih,6 x 205W Sever :-( ,Midnite 150 Lite,NiCd 4x160Ah(life blackout)+18650 2,5kW+LiFePo 160Ah Winston+LiFePo 2x 120Ah by Mivvy, PowerJack LF 6kW by Matěj +5kW záložní by Matěj, HomeAssistant s komunikací BT BMS
tom.i
Příspěvky: 24
Registrován: úte črc 29, 2014 8:26 am

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od tom.i »

Nejsem zrovna elektrotechnik moje zkusenosti konci u napajeni pasku LED diod do vestavene skrine :D
Ale neco mi rika, ze napajet dratky z microUSB kabelu nebude zrovna sranda bez nejake mikropajky nebo se milim? Nikdy jsem nic takovyho neprovadel (kuchani a pajeni kabliku).
Ale zatim je to asi nejlepsi reseni, nez neco objednavat z Ciny s pofiderni ucinnosti.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od Kostěj »

tom.i píše:Ale neco mi rika, ze napajet dratky z microUSB kabelu nebude zrovna sranda bez nejake mikropajky...
Pistolovou trafopájkou jsem zatím dokázal spájet úplně všechno (jen na měděný okap jsem si musel koupit velkou pájku). Opravdu drobné věci pájím tak, že si pájecí smyčku udělám z tenkého drátu (dříve zvonkového, dnes z ethernetového kabelu). Pokud takové pájecí smyčce stisknu špičku kombinačkama a pak ji ještě přejedu pilníkem, aby byla špička ještě špičatější, dá se pájet i v dámských hodinkách. Potom jsou limitem ruce a hlavně oči.
tom.i
Příspěvky: 24
Registrován: úte črc 29, 2014 8:26 am

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od tom.i »

Kostěj píše:
tom.i píše:Ale neco mi rika, ze napajet dratky z microUSB kabelu nebude zrovna sranda bez nejake mikropajky...
Pistolovou trafopájkou jsem zatím dokázal spájet úplně všechno (jen na měděný okap jsem si musel koupit velkou pájku). Opravdu drobné věci pájím tak, že si pájecí smyčku udělám z tenkého drátu (dříve zvonkového, dnes z ethernetového kabelu). Pokud takové pájecí smyčce stisknu špičku kombinačkama a pak ji ještě přejedu pilníkem, aby byla špička ještě špičatější, dá se pájet i v dámských hodinkách. Potom jsou limitem ruce a hlavně oči.
Dobra rada :)
dekuji, mohu mit jeste jeden elektrikarsky?
Jak se vyse zmineny menic z aukra nastavuje? Resp. vystup ve V? To RPi si veme jenom to co potrebuje?
Diky za rady ;)
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od JML... »

Ta modra kosticka se sroubkem je trimr, kterym se nastavuje vystupni napeti. Loni sem na ebay v aukci techto dc mikro menicu nakoupil v setu 20 ks, jeden vysel na 7.5 kc, ted jich uz mam jen 5, uplatni se na vse mozne. No nekup to za cenu 7805? Jo a tyto cinske "smejdy" neuhrejete, zkratujete, pretizite... a jsou naprosto OK! Na aukru se to jen preprodava, mnozi prave kupuji v cine.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
TyTycko
Příspěvky: 110
Registrován: pon zář 03, 2012 8:47 pm

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od TyTycko »

JoJo,taky to beru z eBaye po 20kusech,lze s tím dělat prakticky cokoli.Problém jsem měl jen se STEP-UP měniči s LM2577,občas nějakému "přeskočí" a začnou dávat na výstupu cca 45v a nejde s nima nic jinyho než vyměnit za jiný kus......ale za tu cenu řešit nějaké opravy se nevyplatí.
P.S. - netestoval někdo tohle? : http://www.ebay.com/itm/Mini-3A-DC-DC-A ... 3f3a91aa8f
mělo by to mít kapku větší účinnost,menší rozměry ale nemam to odzkoušený.
Polánka 2790W (24v),8 x MoserBaer 195w Jih,6 x 205W Sever :-( ,Midnite 150 Lite,NiCd 4x160Ah(life blackout)+18650 2,5kW+LiFePo 160Ah Winston+LiFePo 2x 120Ah by Mivvy, PowerJack LF 6kW by Matěj +5kW záložní by Matěj, HomeAssistant s komunikací BT BMS
tom.i
Příspěvky: 24
Registrován: úte črc 29, 2014 8:26 am

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od tom.i »

Diky moc za rady, vyzkousim asi ten od "TyTycko"
http://www.ebay.com/itm/Mini-3A-DC-DC-A ... 3f3a9d78f2
jelikoz to bude v rozvodne skrini, tak to potrebuju aby to bylo co nejmensi ;)
Cili diky moc ;)
Btw. na co pouzivate takovy mnozstvi? 15ks spotrebovat. To mate u kazde zastrcky toto zarizenicko, nebo na co vsecko to vetsinou potrebujete?
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od JML... »

Spotřebovat je ne ní problém, 3x nezávislé zálohované napájení monitoringu FVE A20mikroserver, SDS, Switch, 4x aktivní repráčky, 3x stálesvítící led zářivky (po úpravě napaječe a výměny trubice za led), led osvětlení gramce, 1x ventilace v garáži, další už ani nevim kam sem nastrkal. Jo v plyn. kotli další pro napájení Honeywel termostatu s čidlama. Rosypeš to ani nevíš kam a zásoba se vždy hodí.
Hned sem si objednal 3x tydle mrňouse. Uvidim, pojede to na velký frekvenci a ten trimr no, pokud to nebude ve vlhku nemusel by zlobit.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
tom.i
Příspěvky: 24
Registrován: úte črc 29, 2014 8:26 am

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od tom.i »

JJ taky uz to mam v zalozce na objednani. Mohu se jeste zeptat, jestli ten menic davate do nejake krabicky, nebo to mate jenom tak naholo? Omlouvam se za BFU dotaz, ale zacinam teprve kokoetovat s takovym bastlenim :)
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od JML... »

Jelikož bastlím od svých 12 let, tak zkušenost tvrdí, že jakékoli nekryté hnízdo součástek nemá dlouhého trvání, takže do krabice. Je fakt, že tato velikost dc měniče se dá zaimplementovat bezproblému do zařízení.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Raspberry a ty další

Příspěvek od brumlaj »

divné, připadá mi, že mrňous má osazeno něco jiného, než je inzerováno. Holt asi se jen tak s něčím nebabřou.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek