6120 Wp Hodonin

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od tomas »

matej_bb píše:
tomas píše: Je tam:
Koeficient energetických ztrát systému z =
No ale jak ho určíme? To je pro rozvody vody, ne pro akumulační nádrž ..
Tak jak se určují i jiné koeficienty: Odborným odhadem ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od drama »

tomas píše:Komunikovat spolu nijak nemusí, protože se musí řídit napětím akumulátoru, jinak by to nebyl regulátor. Jen musí být stejně nastaveny.
Dělá se to i u regulátorů bez MPPT. Problém by mohl teoreticky mohl nastat u regulátorů s paralelní regulací, ale ty nemají MPPT a na trhu jsem je snad ani neviděl, ale dělají je bastlíři. Také se kombinuje FVE s větrníkem nebo vodou atd...
Obávám se, že to není úplně přesné, že spolu komunikovat nemusí. Například můj regulátor provádí každý den minimálně jednou tzv. absorbci. V případě dvou regulátorů, je třeba daný nabíjecí režim synchronizovat, aby se jeden regulátor nesnažil držet jiné napětí než ten druhý.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od tomas »

Ano tak to máš pravdu, pokud to někdo využívá tak to potom jo, to musí komunikovat. Ten regulátor od BKE toto nemá (neměl) tak tam to lze (šlo) bez problémů, ptal jsem se výrobce.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

LUI doplnil - maximalni napeti ktere panely snesou kdyz by se zapojily do serie je 1000V

Dnes to vypada na slunecny den, tak jsem rano v 6 h dal do zahrady stativ s fotakem a nastavil automaticke snimani vychodni strechy po 5 minutach, abych mohl vyhodnotit postup slunce po strese a stin od anteny. Zitra nasnimam zapadni strechu.

Prostudoval jsem jeste plany a zjistil, ze dle planu by mel byt sklon vychodni strechy 35 stupnu a zapadni 28 stupnu (takze je to mirne jinak nez jsem myslel - stejne ale kdovijak je to udelane v realu)

Zacal jsem si psat klady a zaporky k instalaci na jednotlive svetove strany, instalaci bych chtel optimalizovat spise pro zimni provoz, protoze v lete budou prebytky, panely je dobré dávat od hřebenu, jinak budou bránit sklouznutí sněhu z části střechy nad panely, zatim je moje uvaha dat na vychodni stranu o neco vice panelu nez na zapadni, kolik presnejeste nevim:

Východ:
+ strmější střecha (35 stupnu), tzn. vyšší výkon v zimě
+ snadnější sklouznutí sněhu
+ vyšší výkon už od rána, kdy vstáváme a je největší zima
+ ráno je chladněji (panely mají větší výkon), k večeru se v létě často zatáhne a jsou bouřky a ráno je zase jasno a panely jsou i čistější

- dopoledne nebude většinou nikdo doma, ale zase se aspon neco nabije do baterii


Západ:
+ strecha se sklonem 28 stupnu, tzn. vetsi vykon v lete
+ vyšší výkon odpoledne až do západu slunce
+ odpoledne bude doma více lidí
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Martin »

Jen upozorňuju, že v našich zeměpisných šířkách je Slunce nejvýše se sklonem od 27 stupňů v poledne 21.června do 73 stupňů v poledne 21. prosince a to vždy z jihu (azimut 0 stupňů), takže sklon 35 stupňů na východ ani 28 stupňů na západ není ideální nikdy na ně nebude svítit kolmo. A ve vertikální rovině prochází azimutem 90 stupňů - západ a 270 stupňů - východ Slunce nad obzorem jen mezi 21. březnem a 23. září (od podzimu do jara je v tomto azimutu už pod obzorem), takže bude svítit na vaše panely jen hodně zešikma, což bude v zimě při nedostatku elektřiny z panelů škoda.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od matej »

No každopádně jiné řešení než východ/západ zde asi nepřipadá v úvahu. Takže je opravdu potřeba jenom určit kolik panelů na kterou stranu. Myslím že je dost důležité brát v potaz přesnou orientaci domu. Anebo je to přesně východ/západ?

Použijte tuto aplikaci http://sunbird.jrc.it/pvgis/apps/pvest. ... map=europe ..
anebo napište vaše souřadnice a hodíme to tam
Pravda a Láska zvítězí!.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

Ano, dum ma skutecne jednu cast strechy orientovanou ciste na vychod a druhou ciste na zapad.

Ma smysl uvazovat o nejake konstrukci pro nakloneni panelu k jihu? Nebo nejakenataceni pro kazdy panel jak je tu nekde jinde v diskusi na mypower.cz? Ale nedokazu si to predstavit? Jak by to vypadalo? Zaoadbu strecha do ulice je celkem vysoka, tak by to nebylo az tak videt a u vychodni strechy do dvora by to nebylo potreba resit - budeme se na to divat jenom my.

Po zadani souradnic, sklonu strechy a odklonu od jihu mi to na http://sunbird.jrc.it/pvgis/apps/pvest. ... map=europe .. vyplivlo toto:

vychod_35st_graf
vychod_35st_graf
vychod_35st_graf
vychod_35st_tabulka
vychod_35st_tabulka
vychod_35st_tabulka
zapad_28st_graf
zapad_28st_graf
zapad_28st_graf
zapad_28st_tabulka
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

zapad_28st_tabulka
zapad_28st_tabulka
zapad_28st_tabulka
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

Hodnoty, ktere uz jsem drive vlozil jsou odvozene od skutecne vyroby FVE na strese RD s totoznou orientaci vychodo/zapadni instalace v nasi obci a prepocitane na instalovany vykon 6120 Wp, takze si myslim, ze to lze povazovat za realna/dosazitelna cisla v praxi:

leden 3,6
unor 7,6
brezen 13,9
duben 20,4
kveten 16,8
cerven 24,8
cervenec 20,1
srpen 22,2
zari 13,8
rijen 9,5
listopad 4,3
prosinec 2,7
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

Jaky by mělo efekt zvednout cele pole panelu na severnim konci konstrukce napriklad o 30 cm vyse nez na jiznimkonci? - tim by se dosahlo castecne nakloneni k jihu? Nebo o kolik cm by to bylo treba zvednout, aby to melo nejaky efekt? Nebo alespon dat ze severni strany nejake zrcadlo/lestenyplech, ktery by trochu odrazel/smeroval paprsky dopadajici z jihu? Nedokazu posouditjaky by to melo prinos Nebo se na to vykaslat?

Pro ilustraci co tim zvednutim konstrukce mam na mysli:
nakloneni_celeho_pole_panelu
nakloneni_celeho_pole_panelu
nakloneni_celeho_pole_panelu
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

Zacal jsem delat i soupis spotrebicu, ktere provozujeme:

Spotrebice:

televize 95 W
lednicka 80 W
primotop sprchovy kout 500 W
pracka 2700 W
mycka ???
trouba 1800 - 2100 W
topinkovač 750 W
toustovač 900 W
thermomix 1350 W
mikrovlnka 1000 W ???
odstavnovac 250 W
zehlicka 1600 W
fen 2000 W
mraznička LIEBHERR GTP 3726 Premium příkon 1,2 A 204,4 kWh/rok, tzn. 0,6 kWh/den
rychlovarna konvice 2000 W
cerpadlo na vodu "nautila" 1100 W
strihac vousu 19 W
pocitac 260 W + monitor???
notebook 70 W
teplomet 1000/2000 W
kulma 20 W
vysavac 1600 W
DVD prehravac 5 W
router 5 W
access point 5 W
nabijecky na telefon 2ks po 5 W

??? znamena, ze to nevim presne, protoze jsem nenasel stitek, tak je to odhad
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

jeste jsem zapomnel 2x bojler s topnou spiralou 2000 W (momentalne ale elektricky ohrev nepouzivame, chtel bych ho ale zprovoznit a ukladat pomoci nej prebytky)

Zitra vyhodnotim snimkovani strech a dam sem nejake obrazky.

P.S. Dekuju vsem za vsechny reakce, pripominky, napady!!!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Martin »

U těch spotřebičů je důležité kromě příkonu vědět, jak dlouho denně tento příkon odebírají a tím pádem vědět denní spotřebu - jako u mrazničky. Třeba rychlovarná konvice, pokud běží 4 minuty denně bude mít spotřebu 0,13 kWh/den.
U těch panelů: taky jsem se na to díval, nejlíp vychází u západní a východní orientace sklon 0 stupňů, ale mít panely vodorovně je nevýhodné kvůli sněhu, a taky to blbě vypadá. Zrcadlo nemá smysl, aby přeneslo odpovídající výkon, muselo by mít plochu velkou jako ty panely
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

Ano, jasne, pokud zname dobu po kterou jsou spotrebice v provozu, vypocitame snadno denni spotrebu.

Elektriny ale bude vic nez dost (pri rozumnem chovani spotrebitelu), zacal jsem to sepisovat spis kvuli volbe stridace. Takze jaky zvolit vzhledem k uvedenym spotrebicum stridac? 2500 W cisty sinus? Nebo zvolit vice stridacu s ruznym vykonem pro ruzne spotrebice?

Zehlicka, vysavac, rychlovarna konvice a fen by se daly snadno vymenit nakupem jinych spotrebicu treba s polovicnim prikonem, coz by nebylo az tak financne narocne, ale pracku nebo troubu uz tak snadno nevymenim.

Tusite nekdo jak to funguje u pracky? - je to tak, ze topna spirala v pracce jede porad na stejny prikon jen se meni cas po ktery je v provozu v zavislosti na zvolene teplote prani 30/40/60/95 stupnu? Nebo to funguje tak, ze kdyz zvolim nizsi teplotu prani, tak se spirala zapne s nizsim prikonem?

Stejne tak u trouby? - jede topne teleso porad se stejnym prikonem a pracuje se jen s dobou po kterou je v provozu nez se dosahne nastavene teploty? Nebo topne teleso pri nizsi teplote pracuje s nizsim prikonem?

Jeste jsem si vzpomnel na dalsi spotrebice:

obehove cerpadlo u kotle 30/50/80 W
sekacka na travu 1350 W
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Martin »

Topná spirála v pračce se spíná naplno, až ohřeje vodu na nastavenou teplotu tak vypne. Stejně tak je to u trouby, ale tam je většinou topných těles víc, někdy i 4 - horní, spodní, gril a kruhové pro funkci horký vzduch, takže záleží, jaké pečení je v troubě zapnuté, ale celkově nepřesáhne těch 2100W.
Co se týče střídače, zvolil bych jeden pořádný, každý střídač má totiž svoji spotřebu. Ale 2500W se mi zdá málo, pokud by třeba zrovna topila pračka, nebo pekla trouba, už by to nemuselo rozběhnout lednici, která má rozběhovou špičku okolo 1300W. I tak bude potřeba hlídat, aby se nepoužívaly současně spotřebiče s nejvyšším výkonem - pračka, konvice, trouba, vysavač.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

Diky za vyjasneni Martine.

Stejne to bude tedy i u topne spiraly 2000 W pro bojler - pojede na plny vykon. Pokud bych ji ale posilal stejnosmerny proud primo z panelu (mozna vyclenim nekolik panelu ciste jen pro bojler, ale kolik???), ktery by byl promenlivy, tak by asi na plny vykon nejela a jeji vykon by byl taky promnenlivy, je to tak?

S tim hlidanim prave zapnutych spotrebicu by snad nemusel byt problem - jen se musi patricne proskolit obsluha - kdyz se pece, tak se nepere, kdyz se pere, tak se nezehli atd. atd.

Co by se vlastne presne stalo pri sepnuti vice spotrebicu s velkym prikonem? Napriklad kdyby jela ta pracka nebo trouba a zacala by nabihat lednice? Jen by proste nenabehla lednice (tak by to zkousela znovu a znovu a az by pracka doprala, tak by se ji to povedlo, kdyby se ji to podarilo rekneme do hodiny, tak by to nebyla zadna katastrofa)? Nebo by doslo k tomu, ze by nenabehla lednice a i by se nejak vypnula trouba a pracka? Mohlo by se neco poskodit?

Sorry za tak hloupe dotazy, ale fakt me to zajima co by se delo?
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Martin »

Záleží na střídači, je tam ochrana proti přetížení, která střídač vypne, ale jestli ho zase sama zapojí, nebo je potřeba ho zapnout ručně nevím. Lepší by byl střídač 4000W se špičkou okolo 6000W, ketrý by tu domácnost utálh normálně, ale smozřejmě bez bojleru a jiných topných těles. S napájením bojleru stejnosměrným proudem je problém, někde je tu o tom vlákno. Kontakty reostatu se slepí, protože se vlivem stejnosměrného proudu vytvoří elektrický oblouk. No a pak bojler topí a topí až se v lepším případě otevře pojišťovací ventil, v horším.... ani nemyslet.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

co udělají dva silné spotřebiče mohu říci z vlastní zkušenosti . Měnič 2500W , bojlér 1600W + rozběh čerpadla ve studni =
výpadek měniče ! Pokud nejede bojlér tak je to docela v pohodě :-) . Ale uvažuji o silnějším měniči .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

ok, diky za zkusenosti
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

Zde prikladam slibovane snimky strechy:

vychod slunce v 7:01 hodin
- zda se, ze vyhodnejsi by bylo situovat panely na levou stranu strechy, protoze prava je trochu zastinena nasi vrbou - nemyslel jsem si, ze by mohla stinit, ale je to tak
vychod_vychodslunce7_01h
vychod_vychodslunce7_01h
poledniosvit 12:01 hodin
- krasa, bez stineni
vychod_poledniosvit12_01h
vychod_poledniosvit12_01h
stin anteny ve 13:41
- vadi panelum i takoveto tenke stiny od anten? anteny uz se nepouzivaji - ale nikomu se je zatim nechtelo sundavat, protoze k tomu nebyl zadny duvod, pripadne by se daly sundat
vychod_stinanteny13_41h
vychod_stinanteny13_41h