6120 Wp Hodonin

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Zbyněk Mulač
Příspěvky: 26
Registrován: pát bře 02, 2012 5:23 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Zbyněk Mulač »

MeanWell z řady TN bych zatím úplně nedoporučil, dosud není naprosto vylazen Zkuste kouknout http://www.mulac.cz/menice-napeti-s-fun ... 88&cvyr=38
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

Zbynku, a ktery z tve nabidky bys mi doporucil? (pokud neni problem tykani, tak si tykejme - i ostatni)

Cena je ale s Meanwellem nesrovnatelna!
Zbyněk Mulač
Příspěvky: 26
Registrován: pát bře 02, 2012 5:23 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Zbyněk Mulač »

Já jsem reagoval na to, zda Meanwell či ne. Meanwell je samozřejmě dobrá cenová volba, parametry jsou ovšem horší. Další podrobnosti o potřebném výkonu, co by to mělo umět atd nevím, resp jsem nečetl celé vlákno. Cena je nesrovnatelná to je pravda :), ale důvody jsou podle mě více než jasné.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

Fakt si klidne necham doporucit neco lepsiho.

No melo by to utahnout cely RD, neprovozujeme zadne extremne narocne spotrebice, klasika, trouba 1800W, mycka 2400W, zehlicka 1600W, pracka AEG (prepojena na teplou vodu, takze elektrina pouze toci bubnem), rychlovarna konvice 2000W (vymeni se za nizsi prikon), cerpadlo na vodu 1300W, vari se na plynu, jednou rocne cirkularka 4000W, ale motorova zasuvka (380V) asi zustane trvale pripojena na distribucni soustavu, mozna poridim elektrickou motorovou pilu, ktera bude mit mensi prikon
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

nejezdite nekdo ze Semil na Jizni Moravu? Potreboval bych dopravit jeden MPPT Morningstar Tristar:)
Zbyněk Mulač
Příspěvky: 26
Registrován: pát bře 02, 2012 5:23 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Zbyněk Mulač »

Celkem zásadní může tedy být, jestli 3f měnič (resp 3měniče do 3f soustavy) nebo 1f, . Podle těch výkonů se mi zdá, že by bylo třeba tak 5000W měnič. Samozřejmě přijde na to, co všechno najednou může běžet. Takovéhle výkonu už většinou žádní "žabaři" nevyrábí...většinou. Má se jednat pouze o měnič, nebo o měnič s nabíječem?
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

co vsechno muze bezet najednou? no to je jednoduche, bud se pece nebo pere, nebo zehli nebo myje mycka:) a pak to bude fungovat bez problemu

dnes jsem si vzpomnel a hned za cerstva pozadal AEG o informace o prikonu motoru nasi pracky AEG LAVAMAT 48380, protoze me zajimalo o kolik se mi podarilo snizit energetickou narocnost prani pripojenim pracky na rozvod teple vody, opet odpovedeli rychle a ochotne, v pdf ktere mi poslali jsou i jine zajimave podrobnosti, takze pokud ma nekdo tuto pracku, rad se podelim:

pri prani ma motor prikon 300W
pri zdimani 480 W

coz je proti oproti situaci kdy se ohrivala voda spiralou pracky s prikonem 1950 W dobra uspora
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Toul »

Jen si tak říkám jaký bude spouštěcí proud. Na ledničce si 60W kompresor vezme 1kW. To by pak znamenalo že 480W motor si vezme při spuštění 8kW.
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od jhladik »

joseff píše:co vsechno muze bezet najednou? no to je jednoduche, bud se pece nebo pere, nebo zehli nebo myje mycka:) a pak to bude fungovat bez problemu

dnes jsem si vzpomnel a hned za cerstva pozadal AEG o informace o prikonu motoru nasi pracky AEG LAVAMAT 48380, protoze me zajimalo o kolik se mi podarilo snizit energetickou narocnost prani pripojenim pracky na rozvod teple vody, opet odpovedeli rychle a ochotne, v pdf ktere mi poslali jsou i jine zajimave podrobnosti, takze pokud ma nekdo tuto pracku, rad se podelim:

pri prani ma motor prikon 300W
pri zdimani 480 W

coz je proti oproti situaci kdy se ohrivala voda spiralou pracky s prikonem 1950 W dobra uspora
Já jsem již párkrát na sluníčko pral. Mám Victron Multi 1200W, pračku AEG Lavamat 72850. Odběr při běhu motoru cca 90W a žádné špičky jsem nezaznamenal (ani měnič). Motor pračky se rozjíždí velice jemně, takže má určitě frekvenční měnič, který by nemusel mít ty brutální rozběhové proudy. Při ždímání si bere trošku více. Měnič nastaven, tak aby při zapnutí spirály (2kW) se měnič přepnul na síť a při poklesu odběru pod 900W se přehodí zpátky na ostrovní režim. Když by se napouštěla teplá voda, tak je to úplná ostrovní pohodička....zkusím najít záznam z průběhu praní
prani.jpg
Celková spotřeba byla cca 600 Wh. Program na 40st.C a délka cca 1.2 h.
Naposledy upravil(a) jhladik dne čtv bře 08, 2012 4:32 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Toul »

To je pravda, tam bude plynulý rozběh, to mi nedošlo.

N2co mě asi uniklo. On existuje měnič do kterého napojím baterky i 230V od distributora. a řeknu že při výkonu nad xxW to bude brát od distributora a pod tuto hodnotu to půjde z baterek? Ale zároveň aby nenabíjel baterky ze sítě?
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od jhladik »

Toul píše:To je pravda, tam bude plynulý rozběh, to mi nedošlo.

N2co mě asi uniklo. On existuje měnič do kterého napojím baterky i 230V od distributora. a řeknu že při výkonu nad xxW to bude brát od distributora a pod tuto hodnotu to půjde z baterek? Ale zároveň aby nenabíjel baterky ze sítě?
Třeba onen zmíněný Victron to umí. Baterky může při připojení nabít, ale dá se nastavit aby nenabíjel. V zásadě mne jede v režimu, když je napětí větší než...tak přepne na ostrov. Když na baterkách je nižší tak přepne na ČEZ. (a zároveň výkon větší než xx, tak ČEZ....)
Tento způsob přepínání není špatný, ale něco tomu chybí. Chce to trošku více vstupních proměnných do logiky přepínání. Např. denní dobu, intenzita dopadajícího záření a jiné. Mám to v plánu nacpat do SDS micro nebo macro (ethernetové PLC) a řídit si Victrona přes sériový port onoho SDS micra.
Jinak na monitoring a jiné srandičky mohu SDS microhttp://www.onlinetechnology.cz/SDS-MICRO-Light jen doporučit. Cena začíná od 1200,- Kč a umí to opravdu dost věcí.

P.S.: nejsem dealer micra, ale nadšený uživatel. Udělal jsem s tím řídící jednotku lisu na hobliny, monitoruji hybridní ostrovní systém s Victronem, měřím spotřebu klimatické komory- přes 3f elektroměr a monitoruji stavy jedné FV elektrárny.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

jhladik:

a proc tedy teplou vodu nenapoustis? ja jsem se na moznost napojeni teple vody dotazoval primo v AEG a neprimo mi to schvalili - pry to tak spousta zakazniku dela a vsechny dily bez problemu teplou vodu vydrzi, staci pak nastavit teplotu na 0 a pere se s teplotou vody co je prave v bojleru nebo pokud clovek chce, tak se da namontovat termostaticka baterie (nova za asi 700,-) a nastavovat teplotu na ni, jestli chces, muzu ti poslat co mi napsali, neni se ceho bat, bojler nahrejes z prebytku a pak pri prani pouzivat elektriku jen na toceni motorem ...

ten menic by me taky zajimal - prosime o detailnejsi info co vsechno umi? umi i dodavat prebytky do site?
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od jhladik »

joseff píše:jhladik:

a proc tedy teplou vodu nenapoustis? ja jsem se na moznost napojeni teple vody dotazoval primo v AEG a neprimo mi to schvalili - pry to tak spousta zakazniku dela a vsechny dily bez problemu teplou vodu vydrzi, staci pak nastavit teplotu na 0 a pere se s teplotou vody co je prave v bojleru nebo pokud clovek chce, tak se da namontovat termostaticka baterie (nova za asi 700,-) a nastavovat teplotu na ni, jestli chces, muzu ti poslat co mi napsali, neni se ceho bat, bojler nahrejes z prebytku a pak pri prani pouzivat elektriku jen na toceni motorem ...

ten menic by me taky zajimal - prosime o detailnejsi info co vsechno umi? umi i dodavat prebytky do site?
Protože tam žádná teplá voda není :). Je to pračka ve firmě a máme tam jen studenou vodu. Kdyby byla, tak to tak již mám udělané, takových věcí se nebojím :).

Umí i neumí:) Doporučiji si pročíst http://www.victronenergy.com/upload/doc ... EN_web.pdf

Dá se též stáhnout program pro nastavování jejich produktů. Můžu stáhnout nastavení mého systému a ty si pak můžeš do toho programu naimportovat a victrona si "simulovat". Není to nic světoborného, jen pro udělání představy by to mohlo stačit...nebo se zájemci mohou stavit. Jsem z Rožnova pod Radhoštěm....zároveň mohu udělat exkurzi do výroby solárních článků:) Pracuji v Solartecu.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Toul »

Upps, tak se obávám že to je trošku mimo moje finanční možnosti:-) Ale je to hezká mašinka:-)
kuky
Příspěvky: 46
Registrován: stř dub 20, 2011 9:30 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od kuky »

Mám od solartecu konstrukci na panely to je krásná práce a taky mám regulator CX phocos no škoda mluvit chápu že
solatec regulator nevyrábí ale jen přeprodává.Dostal jsem info při koupi CX že udaje se po roku vymažou a pak to jede nanovo.Už mám v datalogaru cca 900 day a JEDE dál.Jinak píše nesmysly a přebíjí baterky.NEKUPOVAT.Jinak zdravím pana Dědíče z obchodního oddělení velice solidní člověk.Hoj kuky
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od matej »

Toul píše:Jen si tak říkám jaký bude spouštěcí proud. Na ledničce si 60W kompresor vezme 1kW. To by pak znamenalo že 480W motor si vezme při spuštění 8kW.
jhladik píše: Motor pračky se rozjíždí velice jemně, takže má určitě frekvenční měnič, který by nemusel mít ty brutální rozběhové proudy.
Ani jedno ani druhé, regulace v pračce je triaková, podobně jako např. ve vrtačce s regulací. Při rozběhu je to slyšet, bzučí to pořád stejným "tónem" akorát se mění amplituda. Tyto moderní pračky žádné rozběhové špičky neprodukují.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od vata »

Třeba onen zmíněný Victron to umí. Baterky může při připojení nabít, ale dá se nastavit aby nenabíjel. V zásadě mne jede v režimu, když je napětí větší než...tak přepne na ostrov. Když na baterkách je nižší tak přepne na ČEZ. (a zároveň výkon větší než xx, tak ČEZ....)
Zdravím,

pokud bychom měli vyřešené bezpečné automatizované a rychlé přepínaní sítí, nepotřebujeme žádné chytré ani super výkonné a drahé měniče, prostě výkonové špičky (krátkodobé i dlouhodobé) vykrýváme zvenku a spotřebiče si toho ani nemusí všimnout.
Ještě jednou připomínám produkt z místního eshopu http://shop.mypower.cz/jednotka-ochran- ... ojistek-78, jehož popis je skvělou inspirací, jak něco takového pojmout. Jde o ten nápad přepínat na DS při navýšení odběru. Už jsem byla blízko toho to koupit (měl to pan Kolařík tehdy ovšem levněji), ale odradilo mne neblokované přepínaní, toho bych se bála. Kromě toho bych to chtěla nejdřív vidět, že to vážně funguje při typické situaci sepnutí kompresoru lednice (mělo by rychle přepnout na DS, lednička by nastartovala, a po odpadu proudu přepnout hezky zpět na FVE).
No, možná mi něco uniklo, ale pokud by to někdo dal dohromady jako ověřený, bezpečný a spolehlivý produkt, byl by to přece přepínač snů. Proč bychom pak měli investovat do drahých výkonných měničů, které se většinu času nudí a prožerou spousty energie čekáním, když bychom mohli v klidu jet na slabší měniče? Já kupříkladu používám 600W měnič, který jsem v teprve před týdnem zkusmo zatížila max. možným odběrem asi 500W, když jsem současně nechala řvat velké hifi, pustila vodu ze studny a nechala zaplé pecko s dvěma monitory a nacpala všechny nabíječky do zásuvek... Což samozřejmě není u mne typická situace.
Ale lednička si na něm kvůli těm několikavteřinovým špičkám neškrtne :( Kvůli té budu přezbrojovat na 1200W měnič, který pojede typicky s 10% zatížením :( Protože mít hezké počasí a přebytky muset provozovat ledničku na DS je k pláči.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od drama »

Podle mě je přepínání při vyšší zátěži na DS špatnou cestou. To už pak není nezávislý systém. Když pak vypadne DS, tak Vám pak nebude fungovat lednice atp. Já jsem s investicí do svého Studera naprosto spokojen a šel bych do něj klidně znova, což třeba o bateriích říct nemohu.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od vata »

Tož to máte pravdu. Možná mám netypickou spotřebu - z náročných spotřebičů jenom lednice a motorová pila. Lednička jede jen přes léto, pílím pár dnů v roce. Denní spotřeba (bez ledničky) v pracovní dny (pc nonstop) je něco mezi 1 a 2 kWh. Proto je pro mě to rychlé přepínání stále tak zajímavé. Prostě chci říct, že ve skutečnosti přecházím na větší měnič jenom kvůli ledničce, protože tu pilu můžu řešit alternativně (benzín), a prakticky energeticky soběstačná už jsem, až na ty dny v zimě, které hned tak někdo z nás nepřekoná, Studer nestuder. Kromě Filipa, který to zase dokupuje za šílené peníze v benzínu.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od drama »

Samozřejmě zima je problém, ale plánuji zkusit TEGy a do budoucna bych si rád vyráběl elektřinu i z bioplynu. Ve Vašem výčtu spotřebičů mi chybí pračka, ale to je asi tím, že neperte pleny atp. tak to asi zvládáte v pohodě ručně.