Zapojení panelů dva druhy jeden reg.

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Zapojení panelů dva druhy jeden reg.

Příspěvek od Foxxx »

Zdravím

řeším zapojení panelů Mám dva druhy panelů Mono a poly.. Zapojuji je vždy po třech

Mono voc 30V 180wp 6ks JIH 3KS východ
Poly voc 36V 230Wp 6ks JIH

Momentálně řeším jestli si mohu dovolit je zapojit na jeden Reg. Tristar. když mají rozdílné napětí.
Koupit další reg. momentálně nedovolují finance.
Nerad bych nějak poškodil panely... všechny panely mají v sobě 3diody.


Díky za rady... Fox
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Zapojení panelů dva druhy jeden reg.

Příspěvek od Pan Taum »

Tvoje panely mají moc rozdílné napětí, ale relativně podobný proud při Pmax. Z mého pohledu jediná možnost je takovéto zapojení, ostatní varianty přinášejí o dost větší ztráty. Baterie předpokládám na 48V, pro 24V systém už je o dost překročen limit Tristaru. Napiš přesné typové označení panelů nebo dej odkaz na datasheety.
Přílohy
fve fox.png
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: Zapojení panelů dva druhy jeden reg.

Příspěvek od Foxxx »

Tak jedny panely jsou ty co byly dostupné v tišnově a ty Mono jsou:
180wp
voc 30V
ISc 8.37A
Vmpp 23.7V
Impp 7.60 A

Jinak baterie je 24V je lepší to zapojit po 2 panelech.. ?
Problém bude ze zapojením panely jsou na konstrukcích takže jedině to popřepojovat podle obrazku. Díky za rady.
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: Zapojení panelů dva druhy jeden reg.

Příspěvek od Foxxx »

Jinak je mě jasný že na 24V je toho na Tristar Moc.. Do léta bude nejspíš druhej. Měnič mám na 24V a měnit nechcu..
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Zapojení panelů dva druhy jeden reg.

Příspěvek od Pan Taum »

Zrovna se ti sešly panely s téměř stejnou charakteristikou článků. 230Wp kousky můžou mít parametry odhadem Ump 30V Imp 7,6A, tím pádem je proud totožný jak pro mono tak pro poly a lze je zapojit do serie podle obrázku téměř bez ztráty výkonu.

Pro 24V systém je maximum do baterií cca 30V x 60A = 1,8kWp a tvoje sestava panelů dokáže dodat až 3kWp. To už je podle mně dost na hraně a pro jistotu bych zapojil jen 3, maximálně 4 stringy. Pocitově vnímám pro Tristar bezpečnou hranici někde kolem 2kWp v panelech pro 24V systém a max 4kWp pro 48V systém.
Přílohy
fve fox.png
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: Zapojení panelů dva druhy jeden reg.

Příspěvek od Foxxx »

díky za rady.. vidim to tak že zapojim takle jak si napsal panely co mám na jih a ty na východ necham bejt... ty jsou na druhé střeše a jsou tam jen tří takže to prostě nesmichám... budu to muset vymyslet jak to udělám protože panely mají každé jinou konstrukci dělanou přímo pro ně protože jsou na rovné střeše... kapku jsem si zavařil že nemám všechny stejné
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: Zapojení panelů dva druhy jeden reg.

Příspěvek od Foxxx »

Ještě se zeptám co by se stalo kdyby se panely připojily s různým napětím aniž bych provedl zapojení dle obrázku ??
Krom toho že budou ztráty může dojít i k poškození panelů ?? ptám se jen tak orjentačně pro zdokonalení vědomostí.

Díky za rady a za ochotu
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Zapojení panelů dva druhy jeden reg.

Příspěvek od vata »

Zdravím, výrobce uvádí u panelu i parametr max zpětný proud - podle toho byste asi spočítal, zda je zapojení různých panelů paralelně pro ně bezpečné. Ostatní paralelně připojené zdroje nesmí dávat víc než je ten max zpětný proud. U paralelně zapojených panelů s odlišnými napětími bych použila oddělovací diodu. Různé panely do série - to mi příjde dost neobvyklé, takže pokud to tak spácháte, dejte vědět jak se to chová, ať máme referenci.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek