Kombinace lázeňských kamen a boileru

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od mypower.cz »

Bomba, to je presne ta pomoc, kterou jsem potreboval.. Napoprve u takove montaze byt spis jako pomocna sila, protoze vubec nevim ... 3 roky jsem s tim proto nehnul, v baumaxu a obi bych stravil 20x vic casu, behem toho bych zazil 100x vic pokusu a omylu a koupil polovinu veci zbytecne navic .. a proste ted to dozapojuju, coz vlastnimi silami uz zvladnu, protoze knowhow je fyzicky pripraveno a posunul jsem se tim o notny kus kupredu. Moc diky i vsem ostatnim za pripominky a navrhy .... Je videt ze vic hlav vic vi, komunitni spoluprace zafungovala a jeden bez druheho se proste nekdy stejne nehnem .. :) Mam z toho moc dobry pocit ..

Blizsi info, tzn snad i fotku jak jsme to nakonec vymysleli na miste - az to dozapojuju... den dva ... snad jo :) Vypada to paradne .. proste klasika technicka mistnost na vodu, jak kdekoliv jinde.. konecne tak jak to ma byt.. ! :yes:

A v lete ... ? To budou vembloudi ... jako krávy ... az to menic bude hrnout do bojleru a do lazenaku soucasne ..
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od Frenky »

mypower.cz píše: Je videt ze vic hlav vic vi, komunitni spoluprace zafungovala a jeden bez druheho se proste nekdy stejne nehnem .. :) Mam z toho moc dobry pocit ..
:yes: :yes: No prostě skvělé fórum a lidé v něm. :yes: :yes:
Přeji příjemné užití teplé vody a hodně smysluplně uskladněných kWh v bojleru.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od mypower.cz »

Hm ::rolleyes::

Obrázek

Stale neni ale uplne hotovo, jeste prijde na radu pripojeni

- kominu od lazenaku
- elektriky
- vstupu vody
- spotreby na vystupni strane (vana + kuchyn)
- detekce prebytku a spinani boileru a/nebo telesa v lazenacich pomoci micrologu.

:fuuu:

V kazdem pripade to nejhorsi je za mnou, zbytek uz je v poho. S tema trubkama bilyma plasto/hliniko/plastovyma se dost dobre pracuje, vrele doporucuju - pan v obi rikal, ze se to zatim moc neprodava, mozna to nikdo nezna. Taky jsem vubec netusil ze neco takoveho existuje. Kdepak rezani zavitu na kovovych trubkach, kdepak svarovani, toto je uplne o necem jinem.. Parada. Odted jsem zas o cosi chytrejsi.

I kdyz neni komin, tak uz ted se da ohrivat voda elektrikou.

Legenda k fotce: nahore vpravo ta rozbocka, to je pripojeni hadice na zahradu, WC v suterenu u technicke mistnosti (druhe WC bude v patre), pracky, a kdo vi ceho dalsiho v budoucnu. Pak je tam detail upevneni boileru - vybastlili jsme to vzhledem ke zdivu tak jak to je, visi to na 8micce zavitove tyci, z druhe strany zdi jsou 2 zeleza, nema to v podstate kam spadnout a zkusebne jsem se na to ja sam zavesil (bohuzel jen 69 kilo), takze 60L vody bude asi v poho, snad to nespadne. Jeste je na fotce deska s obehovym cerpadlem. Po ruce bylo cerpadlo na klasickych 230VAC, takze je tam AC cerpadlo, ne DC, uplne vpravo dole je vystup teple a studene o patro vys nekde v miste kde bude rohova vana :)

Abrams jeste jednou moc diky.. v breznu zajdem v brne nekam na ten obed do hospody... :)

:yes: :handshake2: :repair: *sun*
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od goodbie »

A kde jsou přetlakové ventily???a zpětná klapka před vstupem studené vody do bojlérů??A vidím tam další chybu a to je ta odbočka studené vody do patra před čerpadlem jakmile pustíte touto odbočkou vodu budete míchat studenou vodu oběhu bojlérů.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pěkné , pěkné :handshake2: jen tak dál :yes: .
K tomu bezpečnostnímu ventilu - zapoměli sme ho tam implementovat , ale není to problém :arrow: stačí odšroubovat vstupní hadici do kamen (ta vodorovně na pravo od čerpadla) a ventil zašroubovat za ovládací ventil a na něj zpět hadici ;) a bude to v cajku :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od goodbie »

abrams píše:Zdravím ,

pěkné , pěkné :handshake2: jen tak dál :yes: .
K tomu bezpečnostnímu ventilu - zapoměli sme ho tam implementovat , ale není to problém :arrow: stačí odšroubovat vstupní hadici do kamen (ta vodorovně na pravo od čerpadla) a ventil zašroubovat za ovládací ventil a na něj zpět hadici ;) a bude to v cajku :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
myslel jsem,že se budete držet vašeho posledního schématu bez pojistných ventilů nedoporučuji vůbec vodu ohřívat,a dále na připojení wc a pračky bych dal kohoutky a né takhle napřímo.nechci se Vás nějak dotknout ale těch chyb je tam mnoho bohužel.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od abrams »

goodbie píše:
abrams píše:Zdravím ,

pěkné , pěkné :handshake2: jen tak dál :yes: .
K tomu bezpečnostnímu ventilu - zapoměli sme ho tam implementovat , ale není to problém :arrow: stačí odšroubovat vstupní hadici do kamen (ta vodorovně na pravo od čerpadla) a ventil zašroubovat za ovládací ventil a na něj zpět hadici ;) a bude to v cajku :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
myslel jsem,že se budete držet vašeho posledního schématu bez pojistných ventilů nedoporučuji vůbec vodu ohřívat,a dále na připojení wc a pračky bych dal kohoutky a né takhle napřímo.nechci se Vás nějak dotknout ale těch chyb je tam mnoho bohužel.
Zdravím ,

bezpečák stačí jeden , zpětná klapka by rozhodila tlaky takže taky není , čerpadlo jede max do 2bar takže rezerva ašaš .
U WC a pračky sou kohouty zbitečné , v případě potřeby se uzavře ventil na čerpadle a oba ovládací ventily k ohřívačům a je uzavřeno :idea: . Navíc , když člověk po x letech potřebuje tenhle zavírací ventil zavřít , tak už nejde páč je
v prde*i :evil: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od goodbie »

jaké tlaky by rozhodila zpětná klapka???ta by maximálně zabránila natlakování celého systému na tlak kdy otevře pojišťovací ventil.Tedy zpětná klapka by udržela tlak v ohřívačích a nedovolila tlakovat zbytečně kompletně vodovodní řád včetně domácí vodárny která má díly z plastu to mi příjde naprosto zbytečné.a ty pojistné ventily by byly dobré u každého ohřívače z důvodu blbuvzdornosti když se nedej bože zavřou oba kohouty u čerpadla(např osoba neznalá systému) a bude se nahřívat.a ta odbočka studené vody před čerpadlem je také nevhodně udělaná ohřívače musí být samostatně zapojené.a to oběhové čerpadlo snese daleko větší tlak než 2bar. na tlaku tady moc nezáleží ale na cirkulaci vody a to to čerpadlo v pohodě zvládne ;)a u kohoutků k pračce a wc se mi ještě nestalo,že by i po letech nešli zavřít.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od střídač »

goodbie píše:Tedy zpětná klapka by udržela tlak v ohřívačích a nedovolila tlakovat zbytečně kompletně vodovodní řád včetně domácí vodárny která má díly z plastu
No pokud platí, že se tlak v kapalině šíří všemi směry, pak jsou dvě možnosti, šíří se všemi směry, nebo mu v šíření zabrání zpětná klapka. Jelikož bude před a za klapkou stejný tlak, tak to vypadá, že a je správně. Tlak všemi směry vyhrává.

Ono se stačí i podívat jak je zpětná klapka konstruována, je to ventilek s pružinkou. Aby zpětná klapka zabrala je nutný dosti značný zpětný proud vody. Dilatace ohřívané vody v bojleru, případně přehřívané vody v bojleru a jakýkoli zvýšený tlak v systému vyjma roztržení potrubí zpětnoklapkouvou funkci nevyvolá. Závěr: zpětná klapka je tam na hovno.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od goodbie »

Střídač: klapka spolehlivě zavře ověřeno v praxi bohužel.Doma ji mám také a když mi ona klapka z plastu odešla najednou jsem měl na budíku domácí vodárny tlak 6,5Bar to je tlak kdy otevírá pojistný ventil ten mám kvůli samospádu odkapávání umístěný jinde a není tedy použitá jeho zpětná klapka. ještě chcete tvrdit že ja tam na HOVNO???? po výměně klapky se toto neděje.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od střídač »

goodbie píše:měl na budíku domácí vodárny tlak 6,5Bar
Toto fyzikálně z důvodů zpětné klapky nemohlo nastat, protože všemi směry s tlakem. Sakra zase jsem ve sporu a obhajuji fyziku, tak již dost osvěty.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od goodbie »

dobře tedy,tak proč s funkčí klapkou se mi toto neděje?? a s vadnou ano???dokážete mi to rozumně vysvětlit???ja se také nehodlám s nikým dohadovat ale myslete lidi na své zdraví ;)
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od střídač »

goodbie píše:dobře tedy,tak proč s funkčí klapkou se mi toto neděje?? a s vadnou ano???dokážete mi to rozumně vysvětlit???ja se také nehodlám s nikým dohadovat ale myslete lidi na své zdraví ;)

Gudbaji, já to taky nevím, jen si dovolím napovědět. Pokud je v systému jako jediný zdroj tlaku čerpadlo, tak je jediná možnost, čerpadlo je nemocné.

Jen si dovoluji upozornit na foto mypoweroviho čerpadla. Je to zcela běžná vodárna jež má tlakový spínač jenž ukončí vzrůst tlaku na 4 atm. Možný vzrůst tlaku tepelnou dilatací vody ochrání přetlakový ventil systému.

Vše ostatní je vodoinstalaterská filipika. Myslím, že není důvod vytvářet vlny.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od goodbie »

čerpadlo je z cela zdrávo bohužel,já jsem asi neřekl že ten tlak se mi zvedal pouze když se ohřívala voda.,ale při ohřívání vody dochází k jejímu roztahování a zvedání tlaku na tom se schodneme,že??Ale proč tedy tímto tlakem namáhat celej vodovodní řád se ptám??řádu právě odlehčím tou klapkou a budu držet tlak jen v bojléru a pojistý ventil ho bude regulovat.V redukčním ventilu pro bojlery je ta zpětná klapka bohužel také podívejte se do něj pozorně.Ale u adminovo zapojení je nelze použít protože by necirkulovala voda když pojede čerpadlo to je také jasné,Já tu klapku prosazuji abych adminovo systému odlehčil tlakově nic víc nic míň.Já to mám ověřeno v praxi s tou klapkou na mnoha bojlérech ať s dom.Vodárnou nebo obecním řádem v obou případech to funguje uplně stejně.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od střídač »

goodbie píše:čerpadlo je z cela zdrávo
Nepodařilo se mi solárníkovi vysvětlit hyperbolický průběh poklesu rychloběžnosti při vzrůstu rychlosti větru, usuzuji, že i s Pascalůvým zákonem neuspěji. Smiřuji se s touto realitou.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od goodbie »

co má Pascalův zákon společného s ohřevem vody???Jak se šíří tlak je snad jasné,znovu říkám,že není potřeba tímto tlakem z ohřevu vody namáhat všechny trubky a komponenty v baráku??co je na tom tak nepochopitelného???
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Goodbaji , když o ohřívání vody Víš tolik , o kolik se zvětší objem 140l vody ohřáté z 15°C na 75°C nebo-li o 60°C ?
Nevím jak to vychází v "tvém" světě ale mě 1,08% což je 141,512l , "nakyne" o 1,512l :lol: . Řekněme že bečka pod čerpadlem má obsah 15l - natlačí-li čerpadlo 2bary je v ní 10l vody a 5l vzduchu :arrow: přibude-li 1,512l vody :arrow: tlak vzroste o 0,66baru na 2,66baru nemýlím-li se :write: . Takže o co tu de ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od kybos »

abrams píše: Takže o co tu de ?
Jde o stav, když se připeče termostat, pak je každá expanzní nádoba malá.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od goodbie »

O co tu jde???jde o to dobře navrhnout systém jestli se nepletu,když tak dobře počítáš,jak je možné že moje soustava je 120L bojlér 80L domácí vodárna a při ohřevu vzrostl tlak na 6,5Baru jen proto ,že otevřel pojistný ventil a ještě v pohodě voda pojistným ventilem odkapávala.Jak to,že to tedy domácí vodárna nepobrala a tlak se nzastavil někde u 2,66Baru jak píše Abrams??A v práci kotel kde je zhruba 250Lvody za studena 5°Ctlak 0,6 při 80°C tlak 1,9Baru a nad 80°C tlak leze přímo před očima.Uvádím příklady z praxe né z teorie bohužel,ale nic vám pánové nevnucuji nakonec se přesvědčíte sami,natlakujete vodou systém odvzdušněte vše zavřete zatopte a nepouštějte nikde vodu dokud nedosáhnete 80°C v obou nádobách.
Naposledy upravil(a) goodbie dne ned úno 02, 2014 10:14 pm, celkem upraveno 3 x.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Kombinace lázeňských kamen a boileru

Příspěvek od goodbie »

kybos píše:
abrams píše: Takže o co tu de ?
Jde o stav, když se připeče termostat, pak je každá expanzní nádoba malá.
proto jistě víte že každý normální elektro bojlér Tatramat Dražice atd.má termostaty dva jeden provozní a druhý havarijní ale selhat mohou oba to ano.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek