DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
taran
Příspěvky: 78
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm
Lokalita: Milovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 22000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od taran »

solárník píše:redcrown: No to je otázka, co máte ve smlouvě. Jestli tam píšou něco o noci, nebo nepíšou. Ale pokud ve dne legálně dodáváte, neměl by to být problém.

Otázka druhá je účinnost takového řešení. Podle mne se to akumulovat a dodávat do sítě v noci nemůže vyplatit.

taran: záleží, co máte za ten elektronický elektroměr - přesný typ a model. Všechny elektronické ne 4-Q nedělají absolutní hodnoty. Jsou rozličné typy - s brzdou, bez brzdy, s absolutní hodnotou nebo bez ní, vyhodnocojící každou fázi zvlášť nebo všechny dohromady, atd.
Tak to se můžu až budu doma pro zajímavost podívat. S hlavy si to nepamatuji. A ještě možná jeden důležitý fakt, mám v baráku pouze jednofázový rozvod.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od redcrown »

křižík je podle mě kapitola sama pro sebe. ten podle mě už z mech. principu nedokáže zaznamenat několik půlvln kvůli mech. setrvačnosti. Navíc i kdyby to dokázal, tak nemá registr pro každý směr točení zvlášť a proto to nemůžeš zaznamenat. Když bych to laicky popsal, tak je to otázka rychlosti vyhodnocování a zaznamenání do registru.
To že úsporu na hlavním elměru poznáš, o tom asi není pochyb. Já to spíše chápu jako problém možnosti dohledání na straně distributora.
solárník: no jasně, pokud ve dne dodávám, není co řešit. V noci je to jiná otázka, podle mě to smlouva neřeší, ale nekoukal jsem do ní. Problém by mohl nastat snad jen ve chvílí, kdy se v noci (ale i ve dne v době nedostatku) vyrábí na jiném generátor, než jaký je v projektu a revizi. Ale nad druhou stranu by se pak nikde nemohl nainstalovat ani rekuperační frekvenční měnič. Ostatně, jak je to s nimi a platnou legislativou?
Jestli se to vyplatí nebo ne, to je věc jiná. Navíc jsem se setkal s člověkem, který by chtěl v tomto duchu přidat ke své legální ještě jednu další neregistrovanou, kde by se všechny přebytky z ní odtopily nebo narvaly do baterky. V době nedostatku by se pak cpaly do ongrid s nulovým přetokem.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od solárník »

Podle mne je to vždy jen otázka smlouvy. Co je tam výslovně povoleno a zakázáno. Tedy pročíst to pořádně.

Pokud to bude někomu vadit, že děláte něco, co není ve smlouvě, pak ať tu smlouvu změní, to není náš problém. Nikdo není vševědoucí, takže pokud udělám něco, co smlouva nezakazuje, tak by to mělo být v pořádku.

Pokud si na vás někdo bude chtít posvítit, tak se musí řídit smlouvou a zákony, nic jiného k dispozici nemá. Že slunce v noci nesvítí víme všichni, ale pokud ze smlouvy ani ze zákona nevyplývá, že nesmíte v noci dodávat, aniž byste smlouvu nějak porušil, tak můžete.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od redcrown »

a když bychom se vrátili k tomu ongrid střídači pro tento účel, ví někdo o něčem takovém?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od tomas »

redcrown píše: Ta 6.0H má 4,6 kVA a stojí okolo 85tis. To je bez "mozku", který by řešil toky energie.
Power Charger for LiFe(Y)PO4 - 48V/75A s proporcionálním řízením výkonu stojí 20tis. 48V/140A pak stojí 26tis. Pokud by existovalo něco jako na začátku zmiňovaný střídač za rozumné penízky, tak není co řešit - snad jen podle mě nedořešená legislativní otázka.
Mě se navíc líbí rozdělené řešení nabíjení a vybíjení. Jen ten mozek by se musel doladit. U SMA řešení se dá koupit, pasuje to do systému a dělá to co má.
Sunny Island 6.0H bez mozku? Sunny Island nedodává do sítě pokud mu to nepovolíte (teď si to zrovna přesně nevybavuji, ale tuším že dodávat do distribuční sítě ani neumí), chová se pouze jako spotřebič. Požehnání úředníků a distributora k Sunny Island nepotřebujete pokud jej nainstalujete tak, aby byla dodávka do sítě vyloučena.
Umí AC vazbu. Ale nic vám nebrání si akumulátory nabíjet vlastním regulátorem nabíjení. Potom budete mít rozdělené nabíjení a vybíjení jak požadujete.
Vám stačí pouze jedna fáze?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od tomas »

redcrown píše:ano, ZB používám normálně. Klasickou on-grid techniku znám dobře.
Vlastně hledám náhradní řešení pro např. Sunny Island 6.0H pracující v on-grid (SMA ten režim označuje jako "zvýšené využití vlastní energie).
Ten Sunny Island 6.0H obsahuje i nabíjení, což by nebylo potřeba. Stačilo by opravdu jen DC->AC s řízením výkonu.
Vlastně by se mi i více líbilo rozdělené nabíjení a dodávání do sítě.
KOSTAL PIKO battery inverter měří tok energie na přívodu do domu a dle toho řídí nabíjení
http://www.kostal-solar-electric.com/co ... =422&kat=6
ale je třífázový. Je paralelně přifázovaný k síti, takže funkce off-grid a ups není možná. Pokud jsou akumulátory plné, tak jdou přebytky do sítě pokud nejsou spotřebovány v domě.
Energii z akumulátorů potom dodává do domu v takovém výkonu aby netekla do sítě.
Naposledy upravil(a) tomas dne stř led 08, 2014 12:46 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od redcrown »

no nový sunny island nahradil právě back-up stroj. SI se teď provozuje s dvěmi firmary a to buď jako ongrid nebo offgrid. Obojí současný firmware neumí, ale pracují na tom.
O tom jak bych ho rád nainstaloval jsem psal v předchozím. Tedy ongrid.
Ano, nabíjet baterie vlastním nabíječem sice jde, ale pak je nesmysl platit 3tis. éček za něco, co nebudu používat. I tak je to drahé. Tím mozkem jsem myslel Sunny Home Manager. Ten právě zajišťuje tu nulovou bilanci na přívodu do domu.
Celé to provozovat jako ongrid se mí líbí hlavně v tom, že systém nemusím dimenzovat podle výkonu. Můžu např. mít 5kWp v režimu ZB, pak třeba 1kWp DC->AC, dokonce u součtového hlavního elektroměru nemusím řešit 1 resp. 3 fáze, dokonce jestli budu chtít akumulovat si můžu rozmyslet kdykoli, zůstal-li bych pouze u technické stránky věci, můžu nainstalovat podstatně více výkonu, než kolik budu schopen akumulovat, zbytek můžu odtopit do výkonu. Prostě mi připadá řešení ongrid lepší (za předpokladu, že nemám ambice na plně ostrovní provoz) v porovnání s hybridním řešením klasické koncepce. Navíc si myslím, že technika na bázi ongrid je levnější a více zralá.
edit: dokonce mě ještě napadá jedna výhoda ongrid. Podstatně lépe by šlo sdílet baterie s nějakým mobilním vozidlem. Prostě ze sítě odpojím nabíjič, a ostatním prvkům v domácí síti to nevadí. Pokud to odpojím od klasického DC nabíječe, tak se podle mě daleko hůře zpracovává přebytečná energie.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od tomas »

redcrown píše:Navíc jsem se setkal s člověkem, který by chtěl v tomto duchu přidat ke své legální ještě jednu další neregistrovanou, kde by se všechny přebytky z ní odtopily nebo narvaly do baterky. V době nedostatku by se pak cpaly do ongrid s nulovým přetokem.
Toto už jsem instaloval. Oficiální elektrárna jede přes elektroměr zeleného bonusu a je připojena na hlavní přívodní kabel domu. Elektřina z ní může proudit do domu nebo do sítě. Druhá elektrárna se spotřebou celého domu jede přes GreenBonO a vše se v domě spotřebovává nebo maří v rezistorech. Pokud by tam GreenBonO nebyl, tak by byl problém v OTE, dodávka do sítě by mohla překročit celkovou výrobu v elektrárně.
Pro ty co mají doma on-grid v pevném výkupu (dvě přípojky) je zase teoreticky možná "krádež vlastní elektřiny". Sám sobě ukradnout vlastní vyrobenou elektřinu je možné snad jen v ČEZku :lol:. To může být výhodné pro ty co mají elektřinu ze sítě dražší než za kolik ji prodávají v pevném výkupu (převážně FVE z roku 2013). Proč ji pod cenou prodávat když ji můžu spotřebovat?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od redcrown »

samozřejmě připojení druhé nelicencované FVE je lákavá věc, to spoustu lidí chápu. Pokud se zajistí 100% spotřeba, tak z technického pohledu není co řešit, jen se všichni bojí distributora:) No vlastně ne všichni, ti co překonají strach, to tak mají zapojené.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od tomas »

redcrown píše:no nový sunny island nahradil právě back-up stroj. SI se teď provozuje s dvěmi firmary a to buď jako ongrid nebo offgrid. Obojí současný firmware neumí, ale pracují na tom.
O tom jak bych ho rád nainstaloval jsem psal v předchozím. Tedy ongrid.
Asi si nerozumíme, sunny island (STUDER, Xantrex, NEDAP POWER ROUTER) mají dvě svorkovnice. Jednu ACin kde se připojuje distribuční síť nebo záložní generátor atd.... A potom svorku ACout kde se připojuje dům (s elektrárnou) "vlastní soukromá distribuční síť".
Ze svorky ACin (vstup střídače) lze povolit (STUDER) nebo zakázat dodávka do sítě. Na svorku ACout (výstup střídače) se distribuční síť nepřipojuje. Nevím jak u těch nových, ale u Sunny Island 5048 to tak bylo. Takže nějak nechápu to "buď jako ongrid nebo offgrid".
Sunny island vám pouze vytváří a řídí vlastní síť do které můžete připojovat spotřebiče a zdroje. A řídí odkud kam má energie proudit.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od redcrown »

já myslím, že to nějak změnili. Pro ten provoz ongrid je dodávka "ven" podle toho, co řekne Home Manager. Jak říkám, označení Island je pro tento firmware dost nešťastné. Oni ale v podstatě jen sjednotili HW a řeší to jen různým FW. Proto vypadl produkt Back-up. Nevím, jestli to dobře popisuju, ale asi je lepší se kouknout na jejich stránky. Na českém webu to zatím myslím ani nemají.
http://www.sma.de/en/products/battery-i ... d-60h.html
vystihuje to video na té stránce.

Jestli jsem to dobře pochopil, tak tenhle Island nemůže bez Home Manageru vůbec pracovat.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od tomas »

Tak zřejmě umožňuje i toto připojení. Já se bavím o zapojení na straně 33 zde:
http://www.sma-czech.com/cs/produkty/st ... 9387fb7e64
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od redcrown »

jeden o koze, druhý o voze:). já mluvím o ongrid, tedy přifázovaný k DS.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od tomas »

Přifázované k síti jsou: KOSTAL PIKO battery inverter, Vertex, Axpert, Victron Multiplus, Victron Quattro a další tisíce Čínských hybridních střídačů.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: DC-AC střídač On-grid s proporcionálním řízením výkonu

Příspěvek od redcrown »

ano, ale pokud vím, tak např. vertex i axpert ve chvíli překročení jejich výkonu přepínají komplet na DS. Navíc jsem myslel, že nejsou přifázované, ale přepnou se alá UPS na distribuci a nedodávají z vnitřního střídače.
victrony nevím. Multiplus má PowerAssist, tak to asi tak funguje. Ale tisíc éček za 1,2kVA, to je docela ranec.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek