Elektricka / hybridni auta

Elektromobily, hybridy, elektrokola, elektroskůtry, řešení pro karavany, obytné přívěsy, maringotky, obytné automobily, mobilní domy.
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

Jelikož tak nějak nové auto nechci a o to staré jsem přišel,zastavil jsem před přechodem pro chodce...sehnal jsem si starší a zatím se to zdá dobrá volba,kolem komína jezdím za málo a dál dráže,jelikož se tam dá namontovat lpg,asi do toho půjdu,pravda asi to stálo o trošku vic než ta dacie ale myslím,že pro mě je to lepší volba...zatím se mi s tím hybridem jezdí docela dobře,jen ten dojezd v zimě je trošku kratší ale nějak mě to netrápí....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od youda »

Vida, na Ruzyni v parkovišti C se dá také dobíjet:

Narazil jsem tam na 3 klasické zásuvky pro 6 parkovacích míst, v pátém patře. Možná jsou i v ostatních patrech, ale tam jsem nekoukal. Je sice potřeba mít vlastní cestovní nabíječku, ale i tak je to ale fajn, jelikož když tam auto stojí třeba čtyři dny, tak se za tu dobu stihne dobít z nuly do plna i kdyby to byl elektro-tahač.

Takové pomalé dobíjení je ideální pro scénář, když třeba někdo přijede z Brna s vyflákanou baterkou. Nemusí se tak bát, že mu auto během nepřítomnosti úplně zdechne a po návratu do ČR nepůjde ani nastartovat (což jsem netušil, že se může stát, ale viděl jsem takový případ na YT). A jako benefit ještě odjíždí s plnou nádrží a pokud má mobilní aplikaci na dálkové ovládání vozu, tak i s předehřátými sedačkami :)

Jedno i3 zrovna nabíjelo, druhé tam jen stálo. Buď mu někdo cestovní nabíječku ukradnul (což bych se v ČR vůbec nedivil, páč tady co není přinýtovaný, to se většinou ztratí) nebo spěchal k odletu a zapomněl zapojit kabel. Jestli tam jenom stál, aniž by nabíjel, tak je to maličko bezohledné, protože tím zbytečně blokoval jedno místo.

Nezkoumal jsem, ale vypadá to, že tyhle zásuvky jsou "zadarmo". Ikdyž, vzhledem k tomu, že parkování na C-čku vyjde asi na litr za dvoudenní výlet, působí v tomto případě slovo "zadarmo" trochu úsměvně.
ruzyne.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3521
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od rva »

Dle https://vtm.zive.cz/clanky/dosly-baterk ... fault.aspx to vypadá, že vyrobit baterie do e-auta je stále problém.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
ondrejsk
Příspěvky: 16
Registrován: pon pro 09, 2019 6:31 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od ondrejsk »

rva píše:Dle https://vtm.zive.cz/clanky/dosly-baterk ... fault.aspx to vypadá, že vyrobit baterie do e-auta je stále problém.
Ono pravda je aj taká že všetky tie 3 spomínané autá majú mizivé predaje - sú drahé - veľká spotreba a malý dojazd - na teslu sa neťahajú - a to nie som nejaký tesla fun - proste je tesla ďalej.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od brumlaj »

To není o tom že je problém vyrobit akumulátory do elektromobilu. To je o tom, že 30 let automobilky ignorovaly/potíraly zájem o eletromobily a dnes, kdy jeden nejmenovaný jim vyžral ty nejlépe platící mozkem obdařené zákazníky a najel na výrobu aut i pro méně majetné (ne pro socky jako jsme my), pořád jede..... po výrobě.... a furt ne a ne krachnout .... by chtěly systémem rozděl a panuj z neexistujících výrobních kapacit vydojit krev. No tak to mají na zlatém podnose.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dano »

Predlzovac dojazdu, hlavne ta benzinova verzia je super :lol: https://fontech.startitup.sk/francuzsky ... owerbanka/
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od PavelR »

tak ten vozicek s baterkama me rozsekal. To si meli nechat na aprila. ...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od hurvayz »

Ja to znám ináč
Přílohy
FB_IMG_1579808491713.jpg
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od peater »

9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dumi »

Nic co by prekvapilo. S tim musel.pocitat kazdy. bylo by blahove si myslet ze se to nestane...
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od brumlaj »

Přesně tak, ČEZ není lidumil, pouze potřeboval vydojit dotace na stavbu nabíječek. Pravděpodobně pro svou vlastní vrchnost potřebovali pracovníci elektromobility ČEZ mít krytí o své nepostradatelnosti tím, že prokázali počtem svých zákazníků díru na trhu. Nyní přešel ČEZ na cenotvorbu dle svých nákladů - opět pravděpodobně pracovníci elektromobility ČEZ již nedokázali donekonečna obhájit svou zdánlivou filantropii. Zajímavé je, že se zavedení cen kryje se spuštěním prodeje elektomobilů Škoda a plošné reklamy na elektromobily v ČR všemi zdejšími výrobci. Inu a o5 se otevřel prostor pro EVMapu a to je dobře. Konkurenci ČEZ potřebuje jako prase drbání. Neboli dokud to bylo výhodné, tak se užíval ČEZ, nyní je zapotřebí poohlédnout se jinam, stejně jako tomu bylo na slovensku. Grínvej taky byl v podstatě monopolem a žrali jsme mu ceny jako za benál. Ani problémy s nabíjecími stojany které neřešil až zas tak nevadily, ale změnil obchodní podmínky a má minimálně o jednoho zákazníka méně. Jak málo stačí k tomu aby platící zákazník odešel ke konkurenci ;-) Komu není rady, tomu není ani vzájemné hospodářské pomoci.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od diablo007 »

brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od brumlaj »

Krásná verze a dobrý nápad. Jdu skouknout zda se nedá levně sehnat armádní uloženka na individuální přestavbu ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rva
Příspěvky: 3521
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od rva »

Přišli jsme o další zajímavé e-vozidlo, které je bez dotací nekonkurenceschopné https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi ... tomoto_fdv
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od brumlaj »

Ne každý má peníze a podnikatelského ducha jako má E.M. Ale pro vlastní potřebu vyrobili co jim nikdo vyrobit nechtěl. A protože na filantropii nemají peníze a žaludek, tak bohužel to zabalili. Šestnáct let mají vystaráno ;-) I mě to je líto, ale ekonomika je neúprosná. Když v tom prostě nikdo jiný výhody nevidí, případně nevěří, čeká co soused, tak je lepší jít svou cestou dále kolem a nezastavovat se.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

Tady v tomto případě je vidět kam míří spotřební společnost,nikoho nezajímá úspora ale jen krátkodobý zisk a nějaká budoucnost je jim ukradená,ta totiž negeneruje zisk hned ted,ono je to vidět i u nás jak námi placený stát,nám hází klacky pod nohy v našem snažení o úsporu a využití dle některých odpadu a dát mu druhou šanci a nevytvářet další odpad.Je zbytečné se o tom dohadovat,je třeba konat a pokud možno bez zbytečného upozornování námi placených ,kterým jde jen o jedno a to je prý v našem zájmu dodržování zákonů,které nám ale diktují oni a jak se mi zdá ne vždy udělané v náš prospěch...proto je třeba se pěkně rozhlédnout a pamatovat si kdo co říká a porovnat to se skutkem až se to změní...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Ape21

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od Ape21 »

PavelR píše:Jedna vec je dojezd na jedno nabiti ale taky doba nabijeni. Problem dojezdu by se castecne vyresil tim kdyby akumulator sel dobit napr za 10 minut u kazde druhe pumpy. Pokud vezmu 16kwh v peugeotu ion tak by byla treba cca 100kw nabijecka. Pokud nebude vyreseno rychlo dobijeni, tak se to do velke logistiky nedostane nikdy.
Opravdu správně! Hlavním problémem je nyní nabíjení a baterie. Nikdo neví, jak dlouho bude baterie fungovat.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od brumlaj »

Ape21 píše:Opravdu správně! Hlavním problémem je nyní nabíjení a baterie. Nikdo neví, jak dlouho bude baterie fungovat.
A jak dlouho už elektromobilem jezdíš že máš takový problém s nabíjením a baterií? Až baterie odejde (ve zmiňovaném jónu) tak se jednoduše vymění (jón=cca. 60kKč, ano jedna už je vyměněna u vozu s cca. 115kkm). A to co zbude, tak udělá ještě svou práci ve sklepě, protože to má 60% původní kapacity. Původní vlastník se k tomu choval jako chro-chro. Jo a s nabíjením, Ty nedokážeš stojící vůz nechat nabíjet? Tomáš Blbý
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

Tak jsem zjistil,že bydlím na místě ne zrovna vhodném pro hybrida.Když někam jedu,tak jedu většinou z kopce a proto není kvůli plně nabité baterce plně funkční rekuperace.Přesto většina cest je podle diagnostiky z více než 80 procent na elektřinu,pokud sešlápnu prudce akcelerátor,nebo pustím klimatizaci tak se zapne motor,jinak nic.I na dlouhé trasy,pokud si vzpomenu na rady z australského webu to je víc než 60 procent.Tak se jen těším až někdo z chytřejších než já najde nějaké řešení na zvýšení dojezdu.Svezení je s tím parádní a doufám,že mi vydrží alespon jako to co jsem měl před tím,ač to byl jen ropák na 100 procent.... :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od brumlaj »

U elektromobilu na 100% nabíjíš pouze pokud ihned jedeš dlouhou trasu kde tu energii využiješ. V tom se nelišíš od zdejší praxe používat akumulátor tak aby měl co nejdelší životnost.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek