měnič UPS Axpert

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od JonasPP »

Kodl69,som to aj chcel napojiť z uzemnenim,ale nastal problem jak som otvoril rozvadzač pri napajani sporaku na 380v .Kabel zo stožiara je 4x6mm a v dome mam tiež iba po 2 kable tahane.U nas v obci sa ešte neprerabalo vedenie a aj tak na koniec to v dome bude bez uzemnenia,lebo prerabať kablovanie bude o život.
A tych spomenutych 45m vzduchom je iba priamo.Ani srnka netuši kadial je to tahane,tak odhadujem 60m kablu a dufam,že bude po celej dlžke medeny.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od kodl69 »

Tak to bych asi začal rekonstrukcí elektroinstalace v domě. To, že je přívod 4x6mm2 ještě neznamená, že od tohoto místa to nemůže být rozvedeno kabelem 5x..mm2 (3x..mm2), v tom místě (v hlavním rozvaděči) se připojí uzemnění a pospojování všeho kovovýho v domě, a není problém, když se rekonstrukce řeší po částech, třeba místnost po místnosti, část "postaru" a část nově, navzájem se to nepokouše. Pokud jsou v tom domě děti, tak bych doporučoval zvážit to, na kolik ti na nic záleží, protože pokusy s vodivými předměty zasunutými do zásuvek začínají už po prvním roce života, a Fi 30mA zajistí dítěti přežití, jenom se silným zážitkem... O dalších výhodách "nulování" se tady snad nemusím rozepisovat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od lzahradil »

Tak uz mam doma taky msxe :)
Vecer se vrhnu na vymenu. Jen ten snih z tech panelu by mohl zmizet....
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
cz7jfm
Příspěvky: 30
Registrován: ned říj 11, 2015 2:51 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od cz7jfm »

lzahradil píše:Tak uz mam doma taky msxe :)
Vecer se vrhnu na vymenu. Jen ten snih z tech panelu by mohl zmizet....
Já už ho mám doma také, vrhnu se na to až zítra a sníh to samé, začalo chumelit :)
FVP 2,4kWp, EPSolar 4215BN, BMV 700, Epever 3000SHI, Axpert msxe, BMZ Li-Ion 8,1kWh@24V
http://cz0njf.dreamsys.cz
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od volente »

Tak s tou montáží mě předběhnete. Ale jen co to půjde tak se do toho taky pustím. U mě je to o celkové předělávce, vrtání zdí, tahání kabelů apod. a většina v zimě. Tak hold až mě bude líp. :(
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od lzahradil »

volente píše:Tak s tou montáží mě předběhnete. Ale jen co to půjde tak se do toho taky pustím. U mě je to o celkové předělávce, vrtání zdí, tahání kabelů apod. a většina v zimě. Tak hold až mě bude líp. :(
tak ja uz mam nainstalovano. protoze MSXE nema stejne vyvody jako stavajici MKS za ktery jsem menil, musel jsem to prekabelovat, prevrtat diry na zdi atd. Ve 4 rano jsem uspesne dodelal a menic bezi.

Prvni poznatky zjistene hned po zapnuti ve srovnani MSXE vs MKS:
1) + ventilatory nejsou tak hlucne jako u MKS
2) - display je zelene podsvicen. Modra byla dle me lepsi, bylo to lepe citelne
3) + 60A nabijecka z AC do napeti 31.5V. Pro nicd super ale pokud jsem nastavil nejvyssi mozne napeti tedy 31.5V tak vzhledem k charakteristice nabijeni nicd kdy u konecne faze dobijeni napeti u baterky skokove vzroste tak menic spadne do fault stavu s chybou Bus-Overvoltage. Pri tomto stavu je nutne menic vypnout a zaroven odpojit od AC.
4) moznost nastaveni equalizace po urcitem poctu dnu v potrebne delce a nebo to nechat na menici kdy uzna za vhodne.
5) - s verzi WatchPower nizsi jak 1.09 se menic nedetekuje
ad 5) - schazi tam k nastaveni plno hodnot. Z hodnot napeti lze nastavit jen napeti equalizace a kdy se ma vratit z DC na AC. Napeti kdy se ma vratit z bypass na DC schazi. Co schazi tak se musi nastavit primo na menici pres tlacitka a display
6) - proud to vzorkuje zrejme stejne. Zobrazuje 0A a nasledne 1A. Nic mezi neni. Az bude lepsi pocasi tak se snad dostanu na vyssi hodnotu a uvidim jak to skace dal.
7) + konecne to ukazuje i proud kolik laduje do baterie

Zatim jen takove zjisteni, pak jsem musel jit aspon na chvili spat. A ted se vrhnu na test zda je stejna komunikace jako u MKS kde mam na RPi zprovoznene vycitani.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
cz7jfm
Příspěvky: 30
Registrován: ned říj 11, 2015 2:51 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od cz7jfm »

volente píše:Tak s tou montáží mě předběhnete. Ale jen co to půjde tak se do toho taky pustím. U mě je to o celkové předělávce, vrtání zdí, tahání kabelů apod. a většina v zimě. Tak hold až mě bude líp. :(
Zdravím všechny šťastné majitele nového Axperta 2424 msxe

Máte ještě někdo nějaké další zkušenosti, recenze?
Trochu to utichlo. Pokusím se tedy shrnout své vlastní zkušenosti, byť prozatím vzhledem k počasí jsou skromné.

Jelikož se jedná o OEM verzi vyrobenou s důrazem na co nejnižší náklady, počítal jsem s tím že to nebude plnohodnotná varianta. Trochu mě však zaráží dost vysoká spotřeba v AC i DC, která neodpovídá deklarovaným hodnotám. Jinak je plně funkční a dělá přesně to, co je popsáno v manuálu.

Klady:
Je plně funkční
Velmi nízká pořizovací cena
Tři zařízení v jednom (mppt, nabíječka, střídač)
Nabíjecí proud až 60A
Dle mého názoru celkem povedený design

Zápory:
Spotřeba DC (zapnutý měnič, nulový odběr AC) 1,7 A
Spotřeba DC (zapnutý bypass) 1,0 A
Spotřeba DC (bez výstupu AC, vypnutý měnič i bypass) 0,5A
Spotřeba AC (bypass, nulový odběr AC) až 30W v AC + (výše uvedená 1.0A v DC)
Tohle mě trochu zaráží, klešták naměří na vstupu AC do axperta 0,8A, obyčejný elměr na vstupu axperta ukazuje proud 0,8A a spotřebu 0,0W, takže objektivní bude co na to hlavní elektroměr a ten říká v přepočtu dle počtu bliknutí LED 10-30W, jenže jak kdy :) (samozřejmě moje manželka nebyla doma a celý barák byl odpojen od DS a k jedné fázi připojen pouze Axpert).

Při zvýšeném odběru blikání LED žárovek, ale jen některých (EPEVER mi to nedělá)
Měření proudu z FVP pouze po celých Ampérech
Nepřesné a hodně kolísající měřené hodnoty výkonu AC ve wattech


Jediná možnost jak zbytečně nezatěžovat baterie v tomto počasí je vypnout axperta vypínačem umístěném na jeho pravém boku, odpojit ho od přívodu AC a použít manuální přepínač sítí 2-0-1. Axpert není ve stavu úplného vypnutí, je v režimu stanby a v případě přítomnosti napětí na svorkách od FVP se sám zapne a začne dobíjet baterii. V tomto stavu by měl mít dle dokumentace spotřebu 2W, ale můj BMV ji téměř neregistruje, takže je asi ještě nižší.

Měření spotřeby DC bylo provedeno odečtem z BMV-700, které doposud měřilo vždy správné hodnoty a předpokládám, že i v tomto případě se lze na něj spolehnout.

Budu vděčen pokud se i vy podělíte o vaše zkušenosti.
FVP 2,4kWp, EPSolar 4215BN, BMV 700, Epever 3000SHI, Axpert msxe, BMZ Li-Ion 8,1kWh@24V
http://cz0njf.dreamsys.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od ota »

Docela vysoké odběry naprázdno.
Můj Axpert 24V, mppt 60A, 2,4kW, model 2014 bere
Naprázdno z DC 0,45A
Při připojení na AC bere 14W z AC
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
cz7jfm
Příspěvky: 30
Registrován: ned říj 11, 2015 2:51 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od cz7jfm »

ota píše:Docela vysoké odběry naprázdno.
Můj Axpert 24V, mppt 60A, 2,4kW, model 2014 bere
Naprázdno z DC 0,45A
Při připojení na AC bere 14W z AC
Při přepnutí na bypass bere z AC 14W a z DC?
Dík za odpověď.
FVP 2,4kWp, EPSolar 4215BN, BMV 700, Epever 3000SHI, Axpert msxe, BMZ Li-Ion 8,1kWh@24V
http://cz0njf.dreamsys.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od ota »

Tak jsem to změřil a výsledky jsou jiné než jsem napsal:

Spotřeba DC (zapnutý měnič, nulový odběr AC) 0,9 A
Spotřeba DC (zapnutý bypass) 0,9A
Spotřeba DC (bez výstupu AC, vypnutý měnič i bypass) 0,15A
Spotřeba AC (bypass, nulový odběr AC) 15W v AC + 0,9A v DC

Ventilátor na 1.rychlost - 0,1A
Ventilátor na 2.rychlost - 0,3A

Napětí zdroje 26,5V
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
cz7jfm
Příspěvky: 30
Registrován: ned říj 11, 2015 2:51 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od cz7jfm »

ota píše:Tak jsem to změřil a výsledky jsou jiné než jsem napsal:

Spotřeba DC (zapnutý měnič, nulový odběr AC) 0,9 A
Spotřeba DC (zapnutý bypass) 0,9A
Spotřeba DC (bez výstupu AC, vypnutý měnič i bypass) 0,15A
Spotřeba AC (bypass, nulový odběr AC) 15W v AC + 0,9A v DC

Ventilátor na 1.rychlost - 0,1A
Ventilátor na 2.rychlost - 0,3A

Napětí zdroje 26,5V
Moc děkuji za vynaloženou práci a objektivní porovnání s OEM verzi.
Utvrdilo mě to v tom, že při nedostatku slunce na delší dobu se vyplatí použít síťový přepínač.
FVP 2,4kWp, EPSolar 4215BN, BMV 700, Epever 3000SHI, Axpert msxe, BMZ Li-Ion 8,1kWh@24V
http://cz0njf.dreamsys.cz
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od JonasPP »

No budem musieť aj ja pomerať axperta.Mam na 48v MKS Plus a pokial viem,tak ak nesvieti slnko a je vypnuty,tak je spotreba 0.Hocikedy jak ho v noci odpojim a niečo montujem,tak až po pol hodine sa rozsvieti a začne kričať na male napätie na baterii a zhasne uplne jak dojde energia.Tu pol hodinu ho drži iba to čo je v kondiku.Kapacitu kondika neviem,nemal som axperta ešte otvoreneho.
A ešte toto som si zapametal.Jak je zapnuty menič bez zataže tak spotreba z DC bola okolo 40W,ale račej upresnim po premerani.
Jedine čo nedodam je bypass a spotreba z AC,lebo toto nemam ešte dopojene.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
cz7jfm
Příspěvky: 30
Registrován: ned říj 11, 2015 2:51 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od cz7jfm »

JonasPP píše:No budem musieť aj ja pomerať axperta.Mam na 48v MKS Plus a pokial viem,tak ak nesvieti slnko a je vypnuty,tak je spotreba 0.Hocikedy jak ho v noci odpojim a niečo montujem,tak až po pol hodine sa rozsvieti a začne kričať na male napätie na baterii a zhasne uplne jak dojde energia.Tu pol hodinu ho drži iba to čo je v kondiku.Kapacitu kondika neviem,nemal som axperta ešte otvoreneho.
A ešte toto som si zapametal.Jak je zapnuty menič bez zataže tak spotreba z DC bola okolo 40W,ale račej upresnim po premerani.
Jedine čo nedodam je bypass a spotreba z AC,lebo toto nemam ešte dopojene.
Ano, tak to píšu i já výše, při odpojeném AC a vypnutí Axperta bočním vypínačem je spotřeba téměř nulová. Problém je v tom, že pokud je vypnutý a přivedeš na něj AC tak naskočí spotřeba v DC (0,4A). Pokud ho na boku zapneš a je nastaven na bypass (nebo naskoci bypass z důvodu slabých baterii) opět vzroste spotřeba DC z baterií (u mě kolem 1A). Pokud nezačne svítit slunce tak odběr 1A již vybitým bateriím moc nepřidá a není zbytí, než je dobít vnitřní nabíječkou s příkonem z AC přes 1kW a vše co FVE ušetřila, sežere nabíječka (účinnost nabíječky + baterie) :)
FVP 2,4kWp, EPSolar 4215BN, BMV 700, Epever 3000SHI, Axpert msxe, BMZ Li-Ion 8,1kWh@24V
http://cz0njf.dreamsys.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od ota »

Na měření se ukazuje ještě jedna zajímavá vlastnost a to sice, že odběr naprázdno 1A a to u 24V i u 48V verze.
Z toho vyplývá, že 48V měniče mají dvojnásobnou výkonovou ztrátu naprázdno.
Podobně jsou na tom i LF powerjacky, tam je to také (po úpravách) plusmínus 0,5A bez ohledu na systémové napětí.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
cz7jfm
Příspěvky: 30
Registrován: ned říj 11, 2015 2:51 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od cz7jfm »

ota píše:Na měření se ukazuje ještě jedna zajímavá vlastnost a to sice, že odběr naprázdno 1A a to u 24V i u 48V verze.
Z toho vyplývá, že 48V měniče mají dvojnásobnou výkonovou ztrátu naprázdno.
Podobně jsou na tom i LF powerjacky, tam je to také (po úpravách) plusmínus 0,5A bez ohledu na systémové napětí.
Tak to bych opravdu zde uvítal odpověď někoho zasvěceného, jestli je možné tlumivkou dosáhnout stejného výsledku u HF měniče jako u LF měniče, viz Powerjack. Mám obavy, že ne.
FVP 2,4kWp, EPSolar 4215BN, BMV 700, Epever 3000SHI, Axpert msxe, BMZ Li-Ion 8,1kWh@24V
http://cz0njf.dreamsys.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od ota »

Ne, u HF měniče to takhle nefunguje.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od DanoP »

Na tomto fóre http://forums.aeva.asn.au/forums/pip404 ... age62.html sa idú pokúsiť zmeniť vynutie tlmivky (skin efekt), tak uvidíme. Firmwér už úspešne upravili.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od ota »

Všiml jsem si ještě jednoho zajímavého fenoménu Axperta.
Test v neděli, slunečno ale ne úplně průzračná obloha, slunce nizko.
Připojeno 2x 6 panelů, tedy 1,4kWp na východ a 1,4kWp na jih cca 1400 hod.
Připojeny obě pole celkem 2,8kWp - výkon 1050W
Připojeno pouze východní pole 1,4kWp - výkon 270W
Připojeno pouze jižní pole 1,4kWp - výkon 570W

Součet jednotlivých výkonů je nižší než když regulátor dostává energii z obou polí.
Z toho odvozuji, že čím větší výkon panelů tím efektivněji regulátor pracuje.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od kybos »

A neprobíhal náhodou test způsobem, kdy byla trvale připojena obě pole a na zjištění výkonu jednoho z nich se to druhé krátkodobě odpojilo? Při tomto postupu by se dalo předpokládat, že nabíječ nestihl provést algoritmus optimalizace výkonového přizpůsobení (MPPT) a proto vyšel výkon obou polí současně vyšší než součet samostatných. Možná, kdyby test probíhal tak, že by bylo trvale připojené jedno pole a na krátký okamžik by se připojilo i druhé, dopadl by výsledek testu opačně.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: měnič UPS Axpert

Příspěvek od ota »

Žádné dlouhe laborace jsem nedělal. Přepojovani trvalo okolo pul minuty na kazdou alternativu napájení.
Zkusím to ověřit ještě jednou.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek