lednice + měnič = haluz

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

fugas píše:Nemám samozřejmě PJ jen na lednici :)
Každopádně tento http://shop.mypower.cz/menic-napeti-12v ... -sinus-665 ji nerozběhl.Lednice je tedy Beko,přesný typ nevím.Ale jak jsem psal,je to pěkně žravá potvora.
Zdravím, tento měnič co jsem namontoval ale na 24V, tak tahá ledničku i s mrazákem A++ Fagor celkem v pohodě + TV a světla na celé docela velké chatě, ale vodárnu cca 650W nedá, spadne měnič ale rozjede to pak softstartem celkem dobře, jen na chvilku je tma, což by mě vadilo, radši něco připlatit a dám Victron 800VA a bohatě stači i na tu vodárnu cca 500W, jinak se dá koupit i levněji na : http://www.dobry-obchod.cz/produkt/35ps ... sb-1500-w/
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od JiříK »

fugas píše:Nemám samozřejmě PJ jen na lednici :)
Každopádně tento http://shop.mypower.cz/menic-napeti-12v ... -sinus-665 ji nerozběhl.Lednice je tedy Beko,přesný typ nevím.Ale jak jsem psal,je to pěkně žravá potvora.
Tak žravý zrovna není, ale lednici rozběhne pouze soft startem. Už jsem trochu řešil s p. Kolaříkem. Navíc jsem zjistil, že se lekne i zdroje od NTB. Takže budu řešit znovu. Nekoupil jsem si sinus 1500W, aby mi dělal totéž, co 800W trapéz... V popisu produktu jest psáno, že lednici zvládá... Každopádně odporovou zátěž 1500W zvládá levou zadní, ale 800W rozbrusku dá jen na softstart. Ty 3000W špičkově ani ve snu. :dontknow:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od fugas »

JiříK píše:
fugas píše:Nemám samozřejmě PJ jen na lednici :)
Každopádně tento http://shop.mypower.cz/menic-napeti-12v ... -sinus-665 ji nerozběhl.Lednice je tedy Beko,přesný typ nevím.Ale jak jsem psal,je to pěkně žravá potvora.
Tak žravý zrovna není, ale lednici rozběhne pouze soft startem. Už jsem trochu řešil s p. Kolaříkem. Navíc jsem zjistil, že se lekne i zdroje od NTB. Takže budu řešit znovu. Nekoupil jsem si sinus 1500W, aby mi dělal totéž, co 800W trapéz... V popisu produktu jest psáno, že lednici zvládá... Každopádně odporovou zátěž 1500W zvládá levou zadní, ale 800W rozbrusku dá jen na softstart. Ty 3000W špičkově ani ve snu. :dontknow:
Žravou jsem myslel lednici.Ten měnič bere v pohotovosti do 15W(podle eTraceru).Ale dvoumetrovou Zanussku(příkon jsem neměřil) rozběhal bez zaváhání a neměl problém ani s 900W kalovým čerpadlem,ani s 500W strunovkou a to jsem ji nešetřil.Zároveň se strunovkou šel stolní počítač(cca 170W) a plazma(podle světlosti záběru 80-300W).Větráky spustil jen při rozběhu a pak bez problému.Ani s dospělou ruční vrtačkou neměl žádné starosti.NTB bez problému.Takže s měničem jsem byl spokojen,nedal jen tu mojí kravskou lednici.Šel jsem na 24V a rovnou do PJ právě kvůli lednici.S původním měničem 1500W možná neschroupla ten softstart :dontknow:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

Frenky píše:
Wagoneer píše: Myslím, že tedy není nutný zrovna 5kW měnič.
Opravdu 5kW netřeba mám Studer XTS 1200-24 (1200W) a rozběh ledničky zvládá bravurně. Nutno ovšem dodat, že má naprogramovanou možnost "přisosnout" si ze sítě. Ale stává se to jen málokdy. Cena studeru taky není z těch nejnižších.

V minulosti jsem měl trapézový střídač a přepínání pomocí SSR relé přes hlídací proudové relé. (pak Kolařík v minulosti prodával takový udělátor). Jenže to přepínání je problematické (jak zmiňoval Matěj). (TNC x TNS). Jednou se mi to potkalo a měnič šel do věčných lovišť, udělátor shořel i s SSR relé a šel jsem hledat pojistky málem až do elektrárny. ::phocos-cx:: :|
Vřele nedoporučuji míchat jakkoli DS a jednoduchý trapézový měnič. (většina levně prodávaných mají fázi na obou zdířkách a proti zemi 110V tzv soustava TT).

Hodně zdaru a pozor na bezpečnost !!!! :repair:
Uz jsem to vyzkousel a fungovalo to, podminkou ovsem bylo prepnout oba poly najednou, jinak je to opravdu o pojistky az v elektrarne :)
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Wagoneer »

JiřiK - ty zdroje k ntbk jsou taky pěkná mizerie. Mám starej noťas HP n6120 a stane se mi občas, že je schopen po připojení do zásuvky vyhodit i 16A jistič na jen trochu zatížené fázi. Na měnic jsem ho ani radši nepřipojoval.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

Nenasel by se nejaky dobrodinec, ktery by i za nejakou tekutou uplatu zapujcil menic (klidne i s osobnim dohledem) na vyzkouseni, abych vedel, jaky koupit k utahnuti chladnicky ? Nejak preslapuji na miste a nevim pro co se rozhodnout, abych zbytecne neplatil moc penez ale naopak abych nekoupil takovy, ktery mi neutahne co potrebuji

Diky
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od pezizka »

Původně jsem měl HF Carspa 1kW sinus a ten lednici 100W zvládal, při zapnutí byl pokles napětí, ale v pohodě. Klimatizaci 700W si ani neprdl :( Potom co :hell: jsem zvolil:http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... 00va-sinus. Ač jsou na papíře výkonově velmi podobné je to jiná třída :lol: . P. Kolařík asi podloženě tvrdil, že co neroztočí tento, tak nic. Trochu se střapčí, ale i klimu dá, a to i pokud ji vypnu a ihned zapnu. Navíc přepínám pomocí stykačů, a pokud by do HF jen "brnkla" síť, tak je sebelepší HF opět v kytkách :twisted: Je však pravdou, že cena není lidová ani omylem, a za tyto groše pořídíte PJ 5kW... Takové brko ani nevyužiji a po nedobrých zkušenostech s výrobky z Asie jsem šel do této varianty. Prozatím :yes:
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od hurvayz »

Mira80 píše:Nenasel by se nejaky dobrodinec, ktery by i za nejakou tekutou uplatu zapujcil menic (klidne i s osobnim dohledem) na vyzkouseni, abych vedel, jaky koupit k utahnuti chladnicky ? Nejak preslapuji na miste a nevim pro co se rozhodnout, abych zbytecne neplatil moc penez ale naopak abych nekoupil takovy, ktery mi neutahne co potrebuji

Diky
Já bych i půjčil. Záleží odkud jste.
Je to ale macek, možná zbytečný pro Vás.
Asiat :lol: Powerjack LF6000w12V
Případně dejte vědět.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

Mira80 píše:Nenasel by se nejaky dobrodinec, ktery by i za nejakou tekutou uplatu zapujcil menic (klidne i s osobnim dohledem) na vyzkouseni, abych vedel, jaky koupit k utahnuti chladnicky ? Nejak preslapuji na miste a nevim pro co se rozhodnout, abych zbytecne neplatil moc penez ale naopak abych nekoupil takovy, ktery mi neutahne co potrebuji

Diky
Zdravím, mám dotaz co je to za lednička a co potřebuješ tím měničem tahat ještě dalšího, na ledničku A++ , TV, nějaká světla, atd, by stačil i Victron 800VA, pro sichr a rezervu 1200VA, mám to vyzkoušeno, testoval jsem je a to pořádně co vydrží !!
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

pezizka píše:Původně jsem měl HF Carspa 1kW sinus a ten lednici 100W zvládal, při zapnutí byl pokles napětí, ale v pohodě. Klimatizaci 700W si ani neprdl :( Potom co :hell: jsem zvolil:http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... 00va-sinus. Ač jsou na papíře výkonově velmi podobné je to jiná třída :lol: . P. Kolařík asi podloženě tvrdil, že co neroztočí tento, tak nic. Trochu se střapčí, ale i klimu dá, a to i pokud ji vypnu a ihned zapnu. Navíc přepínám pomocí stykačů, a pokud by do HF jen "brnkla" síť, tak je sebelepší HF opět v kytkách :twisted: Je však pravdou, že cena není lidová ani omylem, a za tyto groše pořídíte PJ 5kW... Takové brko ani nevyužiji a po nedobrých zkušenostech s výrobky z Asie jsem šel do této varianty. Prozatím :yes:
Zdravím, dobře udělals, taky už nechci vidět sinusy z Asie, sice levné-za půlku co Victron, ale Victrony jsou jiná třída !! Radši si připlatím a mám záruku že to pojede jak má.
Ledničky A++ 140 lt dá spolehlivě i modifik 1000W tento, zkoušel jsem i s mrazákem a taky úplně bez problému ho dal a jel:
http://eshop.neosolar.cz/menic-napeti-solar-1000w-12v
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od pezizka »

O modifikovaném sinusu jsem ani neuvažoval. Živím s tím hlavně technologii bytu. Nějaké spínané zdroje, čerpadla, ventily, servomechanismy, ventilátory. Možná taky záleží jak moc nebo málo je sinus modifikovaný. Viděl jsem 300W za pár kaček, ale osciloskop prozradil, že místo půlvlny je tam obdélník, pravda s malými pauzami :lol: Čerpadlo mrčelo tak, že jsem to raději rychle vypl... Sice jelo, ale dělalo kravál, po trubkách se to náramně nese, a co by časem na to říkaly třeba ložiska :? Některé mají schodů víc a taky je to znát. Ale nemíním laborovat s tím, jestli to jednotlivé komponenty přežijí, či kolik života jim to ukousne :roll: Docela bych tipnul že onen Victron, ale jen 300W by tu lednici zvládal. A ten zas tak drahý není :D Ale samo, že by to chtělo mít vyzkoušené, zas tak laciný není ;)ˇNahoře jsem zapoměl napsat, že ta klima co ji zvládá Victron 1kW má 700W :yes:
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

pezizka píše:O modifikovaném sinusu jsem ani neuvažoval. Živím s tím hlavně technologii bytu. Nějaké spínané zdroje, čerpadla, ventily, servomechanismy, ventilátory. Možná taky záleží jak moc nebo málo je sinus modifikovaný. Viděl jsem 300W za pár kaček, ale osciloskop prozradil, že místo půlvlny je tam obdélník, pravda s malými pauzami :lol: Čerpadlo mrčelo tak, že jsem to raději rychle vypl... Sice jelo, ale dělalo kravál, po trubkách se to náramně nese, a co by časem na to říkaly třeba ložiska :? Některé mají schodů víc a taky je to znát. Ale nemíním laborovat s tím, jestli to jednotlivé komponenty přežijí, či kolik života jim to ukousne :roll: Docela bych tipnul že onen Victron, ale jen 300W by tu lednici zvládal. A ten zas tak drahý není :D Ale samo, že by to chtělo mít vyzkoušené, zas tak laciný není ;)ˇNahoře jsem zapoměl napsat, že ta klima co ji zvládá Victron 1kW má 700W :yes:
Čau, dík za info, ještě k tomu 300VA Victron-kompresorovou lednici opravdu nedá !! mám to vyzkoušeno, to ani nezkoušej, škoda peněz, jinak ten modifik 1000W, co jsem ti poslal jede s ledničkou potichu, není poznat nějaký rozdíl oproti sinusu, nebo síti, jinak modifik motorům co vím nějak neškodí-ale to jen píši, že ten 1000W mám v provozu s ledničkama cca 6 kusů a jedou už 2 roky.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od pezizka »

To se ptal Mira80, já jen odpověděl. Pokud to máš vyzkoušeno, tak je to lepší jak sto spekulací :lol: Asi mu věřím až přespříliš :P
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od vlkazajac »

Pretože som ja zverejnil info, že na Victrone 350VA mi mraziak beží bez problémov, musím zareagovať. Som presvedčený, že každá mraznička, chladnička aj menič sú individuality, ktorých spolupráca sa musí overiť skúškou. Čím je výkon meniča väčší, tým menej platí táto podmienka. Predpokladám, že do dvoch týždnov budem môcť zverejniť výsledky testu troch meničov a štyroch kompresorových spotrebičov (nie klímu).
Ak skúšate takúto spoluprácu, doporučujem najprv rozbehať bielu almaru na DS a až dosiahne navolenú teplotu, prepnúť v pauze RÝCHLO na menič. S nesinusovým meničom nestrácajte čas!!!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

No, presne tuto myslenku jsem mel puvodne v planu, ze rozjedu kompresor z DS a pak prepnu na menic...bohuzel bud se na kontaktech rele vytahl oblouk nebo co ja vim - nedovedu si to nejak vysvetlit, rele 6A/250 jsem prvne odmeril, ze se NC a NO kontakt nemuzou potkat- a prece jen se potkal vystup menice (obyc 600W modif) s DS, vyskocil jistic..ale tim to pro me konci jako varianta, ktera by se dala povazovat za spolehlivou. Ani jsem nemel pripojeny mrazak, ale jen motor ventilatru, takze o pretizeni kontaktu nemuze byt rec.
Jedine snad jeste s nejakym jinym prepinacim prvkem..
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

vlkazajac píše:Pretože som ja zverejnil info, že na Victrone 350VA mi mraziak beží bez problémov, musím zareagovať. Som presvedčený, že každá mraznička, chladnička aj menič sú individuality, ktorých spolupráca sa musí overiť skúškou. Čím je výkon meniča väčší, tým menej platí táto podmienka. Predpokladám, že do dvoch týždnov budem môcť zverejniť výsledky testu troch meničov a štyroch kompresorových spotrebičov (nie klímu).
Ak skúšate takúto spoluprácu, doporučujem najprv rozbehať bielu almaru na DS a až dosiahne navolenú teplotu, prepnúť v pauze RÝCHLO na menič. S nesinusovým meničom nestrácajte čas!!!
Zdravím, dík za info, mě by zajímal ten typ té mrazničky o které píšeš, že na něj stačí měnič Victron 350VA, dík za info, s tím 1000W modifik zatím běžela každá lednička A++ do 145 litrů spolehlivě, jinak bych to sem ani nepsal. Jedná se jen o jeden typ měniče !! není to pravá čína viz link:

http://eshop.neosolar.cz/menic-napeti-solar-1000w-12v
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

Mne se jedna o o chladnicku malou kuchynskou, zn. je tusim gorenje, ustaleny ober 35W, pak mam mrazak NordlIne A+++ a velky mrazak VestFrost, ten ma staticky odber 180W

U vsech tri zaznamenal energy logger od Voltcraftu maximum kolem 1600W pri rozjezdu
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

Mira80 píše:Mne se jedna o o chladnicku malou kuchynskou, zn. je tusim gorenje, ustaleny ober 35W, pak mam mrazak NordlIne A+++ a velky mrazak VestFrost, ten ma staticky odber 180W

U vsech tri zaznamenal energy logger od Voltcraftu maximum kolem 1600W pri rozjezdu
Dík za info, mě při zkoušení těch ledniček A++ na ten Modifik 1000W vyskočil proud vždy do cca 50A jen krátce, pak okolo 6A u 12V systému, což je OK. Ani nevím přesně kolik mají ty kompresosy, výrobci nepíší většinou příkon ale dle mě asi do 60W.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od Mira80 »

Ano, u dnesnich se to pohybuje kolem 45W.

Zajimalo by me, zda by si s tim poradil tento menic...ta cena je dost lakava
http://www.aliexpress.com/item/Off-Grid ... 42319.html
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: lednice + měnič = haluz

Příspěvek od FRSO »

Mira80 píše:Ano, u dnesnich se to pohybuje kolem 45W.

Zajimalo by me, zda by si s tim poradil tento menic...ta cena je dost lakava
http://www.aliexpress.com/item/Off-Grid ... 42319.html
Asi jo, podobný u nás koupený 1500W utáhne tu ledničku taky spolehlivě, ledničku s mrazákem taky, v podstatě celou větší chatu, kromě vodárny 650W -tu nedá-spadne ale pak to rozjede softstartem celé, jedná se o tento měnič:

http://www.dobry-obchod.cz/produkt/35ps ... sb-1500-w/
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek