FVE Blovice - schéma měření

Připojení senzorů a čidel, odporových děličů, hallových sond, detektorů, potenciomertů, snímačů hladiny, termistorů, spínačů a dalších vstupních senzorů, návody, tipy, poznatky, praktické zkušenosti
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

FVE Blovice - schéma měření

Příspěvek od mypower.cz »

Hoj, připravuji měření FVE Blovice a tady je můj skromný návrh (nejsem elektrikář) na schéma pro připojení micrologu.

Kdo nesouhlasí, nechť prosím pošle komentáře na úpravy, které jsou samozřejmě vítány, protože víc hlav víc ví. Předem díky.

Micrologisti to mohou brát také jako inspiraci pro vlastní měření.

Vývojáři HW jako tip na vývoj shieldu, který by se šikovně připojil k arduinu a měl svorky nachystané pro přišroubování kabelů pro měření FVE, ideálně vyměnitelné proudové čidla, nastavitelné odporové děliče (dip switch ? :idea: ) Takový shield bude samozřejmě podpořen na wiki.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: FVE Blovice - schéma měření

Příspěvek od střídač »

Shodou okolností jsem u podobného úkolu jen s jiným účelem, řízením spotřeby.

První otázka je k čemu by uvedená měření měla sloužit.

Měření napětí panelů pouze říká: jsou v činnosti, neb drtivá hodnota bude MPP napětí. Zde na tomto místě trochu postrádám smysl.
U měření napětí odporovými děliči v těchto hodnotách a možných vzdálenostech mi přijde možnost indukce dosti značná.

Měření proudu je potřebné, jen mi přijde smysluplnější měření za regulátory, tedy spíš kolik toho mám k dispozici, než kolik z panelů teče.

Stejně tak měření proudu na straně spotřeby postrádám. Z rozdílu přítok odtok je možný NĚCO vyvodit.

Z takhle prováděného měření mohu asi dobře vést JEN statistiky.

ALE, směřuji k řízení, nikoli statistice. Přirozeně mám v plánu během 2 měsíců dokončit dílo a pochlubit se zde.

Další otázka je shield. Těch cest je i na dvouvrstvý PCB dost. Propojek nulovými odpory by bylo vskutku mnoho. V prvním provedení určitě zvolím dráty.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE Blovice - schéma měření

Příspěvek od Frenky »

Ahoj
Schéma je pěkné. Měl bych sice pár otázek, ale to bych asi musel prostudovat celé vlákno Blovice. Třeba proč tolik stringů a MPPT regulátorů? (asi hodně malých střech do různých světových stran).
Nežli jsem to sepsal tak mě předběhl střídač, takže se někde budu s ním krýt :D (za to může káva) :D

Pár nápadů na přemýšlení
1) Doplnit měření proudu baterek a s tím navazující měření SOC. (Bočník - Shunt).
2) Doplnit měření napětí 12V větve.
3) Měření proudu 12V větve bych přestěhoval za DC/DC převodník. (na 12V stranu)
4) Měření proudu do jednotlivých stringů FVE bych přestěhoval za MPPT regulátory
5) Na měření proudu použít (navlékací) čidla AMPLOC.
6) Ve schématu chybí jakékoli jistící prvky jak na silové (myslím tím baterky, FVE panely), tak i na straně napájení pro arduina. Jedno dobré pravidlo zní. Jistit, jistit a ještě jednou jistit.
7) K napájení arduina je možno také použít DC/DC měnič http://shop.mypower.cz/getpic?pimg~palca-659
DC/DC
DC/DC
DCDC.png (35.58 KiB) Zobrazeno 2734 x

Jako základní desku (shield) pro nosič podpůrných součástek (děliče, kondenzátory), je možno použít univerzální desku. Při šikovném rozmístnění na ní lze realizovat všechny doplnkové obvody třeba RS 232 snifer, RTC hodiny, či obvod pro čidla teploty. Cenově je asi nejlepším řešenín nežli desku vyrábět (lze koupit zde na místním eshopu) http://www.pvelectronic.eu/out/pictures ... 34e224.jpg
shield pro podpůrnou technologii
shield pro podpůrnou technologii
.

Jako přívodní svorky k čidlům použít zastrkávací konektory (jumpery) třeba takové to http://www.gme.cz/oboustranne-koliky-du ... ty-jumpery

jako čidla na měření proudu použít
AMPLOC
AMPLOC
getpic.png (37.68 KiB) Zobrazeno 2734 x
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: FVE Blovice - schéma měření

Příspěvek od mypower.cz »

Ad mereni proudu pred/za regulatory. U sebe jsem pouzil mereni pred regulatory, protoze tam jsou nizsi proudy nez za regulatory. Ja mel tehda u sebe kdyz jsem zprovoznoval sve mereni proudu jen 30A pololu cidla, ktere 30A v zadnem pripade trvale nesnesou a trochu hreji uz pri 12A, ktere mi i ted litaji obcas z panelu.

Asi nejpresnejsi by bylo mereni pred i za regulatorem, ovsem zjistili bychom tak pouze efektivitu regulatoru, otazka jestli je to az tak zajimava hodnota, protoze tam bude snahou mit efektivitu co nejvetsi.

Za regulatory merime vetsi proudy a uz nezjistime co se nam v regulatorech ztraci ale jakoze proc ne, fungovalo by to taky, nicmene pak nam ze spotreby (i dopocitatelne) vypada vlastni spotreba regulatoru.

Mereni proudu tesne u baterie urcite .. ovsem jestli pouzit amploc, nebo bocnik, protoze tam budou kravske proudy (menic) .. nicmene ono vpodstate ty baterie mereny jsou, protoze merime jak spotrebu (AC i DC) tak vyrobu. Vse co je rozdil mezi vyrobou a spotrebou je bud v baterkach, ztratach systemu, nebo z baterek odteklo a chybi tam. Samozrejme otazkou je presnost, pokud dame cidlo mezi baterii a zbytek systemu, netusim jak odmerit male proudy, kdyz tam bude bocnik, kterym by mel projit proud do menice. Leda pak takove proudy merit zvlast, kravske proudy do menice bocnikem a DC spotrebu pomoci pololu, nebo amplocku... Coz vlastne je ted uz na schematu. Oddelene mereni proudu do DC a AC

Jinak jistici prvky jsem nekreslil, ale urcite by bylo asi dobre je tam prikreslit. V podstate hlavne jde o to co je nakresleno cerne, tedy mezi arduinem a FVE. Tedy vlastne ten "shield".
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: FVE Blovice - schéma měření

Příspěvek od Mikel »

Ahoj, pro upresneni zapojeni.
Aktualne jsou pripojeny tri stringy.
String c.1 15ks panelu
String c. 2 18ks panelu ( po dnesni prestavbe jsem musel docasne odebrat 8 panelu, mam nejak nedostatek propojovacich kabelu a potreboval jsem prioritne zprovoznit string c. 3 )
String c.3 16ks panelu
String c.4 je zatim jen planovany a bude mit 10ks panelu
Vsechny panely jsou v kazdem stringu zapojeny paraelne.
Kazdy string jde na pojistkovy odpojovac, pote jiz pokracuje na svodic.
Pak je kompletni jisteni DC 60A pred vstupem do kontroleru ( zatim je jeden na 60A, druhy MPPT kontroler budu pripojovat pozdeji )
DC vstup z batere na stridac je jisten DC jisticem 125A

Pokud je potreba doplnit nejake informace, doplnim :)
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE Blovice - schéma měření

Příspěvek od brumlaj »

Mikel píše:Vsechny panely jsou v kazdem stringu zapojeny paraelne.
Měl bych dotaz na důvod tohoto zapojení. Dík.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: FVE Blovice - schéma měření

Příspěvek od Mikel »

Jsou to amorfni panely. Napeti bez zateze na kazdem panelu je 100V a v zatezi 75V.
Tak kvuli ostrovnim regulatorum, ktere jsou pravazne do 150V max neni jine reseni :)
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: FVE Blovice - schéma měření

Příspěvek od Mira80 »

Mikel píše:Jsou to amorfni panely. Napeti bez zateze na kazdem panelu je 100V a v zatezi 75V.
Tak kvuli ostrovnim regulatorum, ktere jsou pravazne do 150V max neni jine reseni :)
Mam stejny problem, resil jsem to tak, ze zapojuji panely po dvou do serie, tam se s napetim vlezu do 150 a tyhle dvojice retezim paralelne.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek