Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od mypower.cz »

Hoj... napadlo me .. proc je vlastne u vetrnych turbin tendence udelat jednu mohutnou vrtulu, obrovsky generator, vysoky megalomansky stozar potrebujici kdesi cosi jakasi povoleni od urcite vysky... tzn cesta vlastne centralizace do jednoho velkeho ve vysledku technicky obrovsky komplikovaneho stroje/zdroje, misto vice mensich decentralizovanych.

Podivejme se jak funguje fotovoltaicky panel. Decentralizovany zdroj energie taky sam o sobe. Je seskladany z nekolika desitek clanku, kazdy clanek dela kus prace a dohromady je z toho treba 230Wp, kdyz jeden selze no tak je to sice blbe, ale ostatni zdroje (clanky) jedou dal. Totez clanek sam pro sebe je taky resen z jednotlivych vodivych cest, poskodi se jedna, tak clanek sice snizi vykon ale nestane se az tak moc a opet male zdroje davaji dohromady jeden velky celek.

Nesla by podobna strategie u vetrne energie alespon ne v megalomanskem meritku, ale pro domaci a kutilske uziti? Treba tedka je napriklad venku kupodivu vitr jako blazen. Narazy by mozna byly problem pro stozar a velky vetrnik. No ale kdyby napriklad volne plochy strechy byly posazeny malymi vetrniky, neumim si predstavit vykon takoveho jednoho "vetrneho clanku", rekneme 20W max pri poryvu vetru (mikrogenerator) a velikost skutecne mala treba max 20x20cm. Proste pidivetrniky.

Urcite to ma sva proti, protoze jinak by se podobne reseni aplikovalo.

Hlucnost? Vireni vzduchu? To by mozna u tak pidi rozmeru nemuselo vadit .. Hlucnost by asi nebyla o nic vetsi nez listi stromu, do ktereho fouka vitr. To je to same. Pokud samozrejme generatory v takovych vetrnicich samy o sobe nebudou produkovat nejaky hluk, to by bylo samozrejme zle.

Mala setrvacnost a timpadem jen "impulsy" energie?

Nevim nevim .. je to jen napad.. takova uvaha... mozna spatna, mozna ne, treba se tu kolem toho muze vyvinout zajimava diskuze a treba taky ne a je to uplna blbost. :D

Jeste takovy dodatek.. nemusi to byt vubec reseno jako vrtule, ale treba uplne jinak.. nez klasicky vetrnik.

:?:
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od goodbie »

Ono i u těch zdánlivě velkých větrných šrotů které mají zhruba 3Mw je to proto,že ve větší výšce více fouká a lépe proudí vzduch a také má větší a těžší rotor vrtule v práci již bývalé jsem skákal o kolo tří těchto větrných vraků dovezené z německa od soudruhů.A také na co se starat o malé elektrárny ve velkém počtu??na co xkrát stavební povolení přípojky trafostanice??a pak velká má opravdu větší účinost .
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od JiříK »

A také mechanické ztráty, ajrodynamické vlastnosti a jak gůdbaj uvedl, ve výšce fučí víc.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od goodbie »

ztráty jsou u všeho,jak mechanické v převodovkách tak i elektrické v generátorech a transformátorech a vedení s tím se ale počítá.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

zajímavý nápad ... přemýšlím co by se doma vyskytujícího na toto dalo použít , nenapadá Vás něco ?

Právě sem dočučel na Top gear (tři trotli v plečkách v Africe při honbě za pramenem Nilu) a ten střední tr. měl v autě odpověď :idea: . Ovšem , na první pohled nic moc , ale za levný peníz = větší počet což je pro případný experiment více než vhodné , né ?

Řešit hromadu "kravin" typu aerodynamický odpor , účinnost generátoru , ztráty ve vedení , hlučnost , estetiku a kdo ví co ještě by přeci nemělo bránit to zbastlit a zkusit , né ?

Elketronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od goodbie »

vidíte jí???
Přílohy
IMG_20130309_112544.jpg
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od mypower.cz »

goodbie píše:A také na co se starat o malé elektrárny ve velkém počtu??na co xkrát stavební povolení přípojky trafostanice??a pak velká má opravdu větší účinost .
Takhle to mysleno nebylo. Ne male elektrarny ale skutecne mikroelektrarny. Neco jako onen clanek u panelu. Neco konstrukcne tak jednoducheho a ve vyrobe serializovatelneho, ze nema smysl se zabyvat opravou, ale rovnou vymenit vadny clanek (kus). takoveho neco jsem mel na mysli. Ve vetsich vyskach sice fouka vic ale urcite na to aby se nam roztocil prave onen 3MW kolos. My ale potrebujeme tocit malinkym vetrnickem to znamena i vlastne startovaci rychlosti by byly diky lehke konstrukci takoveho mikrogeneratoru mensi. Ja ale samozrejme nevim jak se to bude chovat v provozu takovy maly vetrnicek a navic pod zatezi. Jaky by musel mit optimalni tvar, a jak moc velkou energii po nem lze ocekavat nez ho uplne zastavime. Tohle je uz skutecne na solidni vyzkum a bastleni :) Jestli nekdo ma cas, vysledky urcite budou vitany, jestli budu mit sam cas a vhodne komponenty, proc to nezkusit, jak se to bude chovat.

EDIT: Dnes nastupujici technologie LED osvetleni je resena uplne stejnym principem. Nedela se jedna obrovska praseci led, ale vzdy je slozena z mikroprvku, ktere se stale opakuji. Nekolik mikroprvku ktere jsou uplne stejne a serializovatelne a dokonce kdyz jeden z nich vypadne, tak se az tak moc nedeje.. Tedy ne jedno vlakno jako v zarovce, jako jeden velky centralizovany zdroj .. ale nekolik desitek svetelnych mikro zdroju.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od goodbie »

tak to by tedy bylo něco jako je anemometr???v podstatě je to taky generátor energie.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od miroc »

V prilozenej tabulke je vykon malej vrtulky 20x20cm VAWT pri roznych rychlostiach vetra. Klasicka vrtulka priemeru 20 cm by na tom bola velmi podobne. Asi by ich bolo treba velmi vela.... :-)
Ale tiez som, co sa tyka domaceho pouzitia, za viac mensich, ako jednu velku. Cim vacsia, tym vacsie problemy a pripadne aj skody.
Inak co sa tyka ineho sposobu ako vrtuliek, na youtube sa daju najst napr. vibracne zariadenia, ktore su schopne vyrabat elektrinu z vetrom rozvibrovanej struny.
Přílohy
004m2_pwr.jpg
Naposledy upravil(a) miroc dne úte pro 24, 2013 11:07 pm, celkem upraveno 1 x.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od mypower.cz »

goodbie píše:tak to by tedy bylo něco jako je anemometr???v podstatě je to taky generátor energie.
V podstate ano.. ale zamereno spise na vykon nez na mereni.. Tedy neco jako rozdil mezi vykonovou led a signalizacni led. trebas.

Nebo fotodioda a fotovoltaicky clanek. Jedno zamerene na mereni, druhe na vykon. Oba na stejnem principu.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od mypower.cz »

miroc píše:Cim vacsia, tym vacsie problemy a pripadne aj skody.
Ano ano .. presne toto je jeden aspekt ktery se mi na tehle "mikro"izaci libi. Konstrukcne nenarocne, jako maly prvek daleko bezpecnejsi, sam o sobe neni schopen napachat skody, daleko vice skalovatelnejsi, proste se jich jednoduse prida tech malych prvku...

EDIT: uz u samotnych baterii vidim tento trend. Nemame 315V baterii, ale 12V baterie, ze kterych si skladame co potrebujeme. U me ted s novymi trojany dokonce 6V baterie... nebo NiCD clanky .. to uz je taky uplna "mikro"izace, a ja si prave myslim ze tohle je dobry trend, ktery resi spoustu ruznych veci, bezpecnosti pocinaje, treba skalovatelnosti konce....
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od goodbie »

no nápad možná dobrej ale nic proti něž např dvacet vrtulek na střeše tak raději malej panel,i ta malá elektrárna co mám já je dohromady o ničem jak napsal admin je to jen takové brnkání než pořádná výroba.To proud z panelu je stabilní a bez rachotu.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od miroc »

goodbie píše:To proud z panelu je stabilní a bez rachotu.
Jednoznacne ano, ale bohuzial slnko nesvieti vzdy. V noci vobec a dost casto ani cez den. Dalsi zdroj nikdy nie je naskodu.
Jeden zaujimavy napad: http://www.youtube.com/watch?v=_EN4A-EeMsk
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
kocourluk
Příspěvky: 25
Registrován: pon pro 02, 2013 2:13 am
Bydliště: Rakovnik

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od kocourluk »

Ono většinou dyž nesvítí tak se aspon hejbe vzduch . A lepší málo nežli nic . Ale s výkony to bohužel nebude žádný zázrak
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od goodbie »

to co je na té střeše ukazuje dobře proudění vzduchu.A dostali jse se k základnímu problému svítí nesvítí,fouká nefouká teče neteče holt každý zdroj má své pro a proti.
kocourluk
Příspěvky: 25
Registrován: pon pro 02, 2013 2:13 am
Bydliště: Rakovnik

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od kocourluk »

Cena nic moc ale výkon 550 W při průměru 1,2m mi přijde dobrý http://aukro.cz/vetrna-elektrarna-dc-24 ... 02111.html
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od goodbie »

kocourluk píše:Cena nic moc ale výkon 550 W při průměru 1,2m mi přijde dobrý http://aukro.cz/vetrna-elektrarna-dc-24 ... 02111.html
hm a nepetržitá vichřice k provozu :D
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od netko »

Zaujimava myslienka este neaky dobry zdroj kde by sa neake rozumne elektrarničky za rozumny peniaz dali zohnat? Aj by som nieco skusil.
WinstonWOLF
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 14, 2014 9:14 pm
Bydliště: Stod

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od WinstonWOLF »

Krasny den preji.
Jsem tu novy. Take se zaobiram myslenkou odstranit vedeni od spolecnosti od sveho domku a pred rokem ve Svycarsku jsem na brezich Bodamskeho jezera videl spousty malych vetrniku, ktere vsak meli jen dekorativni upltneni. zkusim najit v telefonu fotku - nebyla nic moc, foceno z vyletni lodi prez mokre okno,ale aspon neco pro predstavu.
A jeste jeden postreh - ve filmu Vodni Svet mel na spicce stozaru Kostner nejaky zajimavy rotor. Kdysi jsem cetl, ze snad cina neco takoveho produkuje nebo ma produkovat a ma to byt urceno k instalaci na ploche strechy domu - osa rotoru je kolma k zemi a listy jsou vyrezy z povrchu koule.
Mozna jsem mimo misu,ale zkusim najit fotky a mozna v zime, kdyz bude vice casu,neco takoveho pobastlim.
WinstonWOLF
Příspěvky: 4
Registrován: čtv srp 14, 2014 9:14 pm
Bydliště: Stod

Re: Jedna velka turbina, nebo vice malych?

Příspěvek od WinstonWOLF »

Jak sem mám vložit fotku?? Poradí mi někdo, prosím.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek