Výhodnost nabídky nano LED

Domácí i venkovní osvětlení, žárovky, úsporky, halogenky, zářivky, led, pasivní osvětlení světlovody, atd.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od kybos »

střídač píše:Ona i ta LEDka má dostatečnou setrvačnost, že se mrk neprojeví ani bez filtrace.
To bych rád věděl, jakou má LEDka setrvačnost a kde k ní principiálně přijde.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od Wagoneer »

Dovoluji si upozornit, ze LEDka nemá žádnou setrvačnost. Proto se této vlastnosti používá i k přenosu dat.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od Mikel »

střídač píše:
Mikel píše:Vysoka teplota se netykala teploty tela zarovky ale teploty PCB kolem chipu. Pokud LED chip nema dostatecne chlazeni, degraduje velice rychle.
Zcela určitě je to tomu PCB jedno.
Mikel píše:Pokud zdroj neni odfiltrovany a radne stabilizovany, bude zarovka jemne mrkat.
Že by i stabilizace mrkala? Ona i ta LEDka má dostatečnou setrvačnost, že se mrk neprojeví ani bez filtrace.
Mikel píše:Navic ani tyto jednoduche a velice levne zdroje jsem zatim jeste nikdy nevidel bez elektrolitu,
Když se tam nemůže vejít, tak tam asi ani navíc ve velice levném nebude.
Mikel píše:nesplnuji EU normy
Ještě jsem neviděl, že by jakákoli norma čemukoli zabránila, nikdy ne lidské blbosti.
Mikel píše:Takze toto je cesta jak vyrobit superlevny produkt, ktery vas vsak muze zabit v extremnim pripade
Zcela určitě vyhoví v elektrické pevnosti a zkousce izolacniho odporu 5kV. Ono v tom extrémním případě muže zabít i ta obyčejná žárovka, když si sáhmene na vlákno, že.

Zjednoduším to: vyhoví normám, nevyhoví jako každá věc, lidské blbosti. Normy s tím nemají nic společného
Ano, tomu PCB to je zcela naprosto jedno. Ale tem chipum, ktere potrebuji odvadet teplo aby nedochazelo ke ztrate svitivosti uz to jedno neni :)
Pro ilustraci si zde muzete prohlednout graf vyrobce chipu, kde uvidite zavislost teploty na svitivosti. Pri teplote nad 70C uz dochaze k trvale degradaci svitivosti. Soucasne si muzete prohlednou jak vypada konstrukce takove levne zarovky :)
Levne reseni PCB FR4, ktere nezajisti odvod tepla
Levne reseni PCB FR4, ktere nezajisti odvod tepla
GU10 shit.png (144.46 KiB) Zobrazeno 1892 x
Zavislost teploty na svitivosti
Zavislost teploty na svitivosti
Pokud neni zdroj spinani a odfiltrovany kondiky, prenasi se sitovych 50Hz i na chipy z napajeciho zdroje, pokud se to da nazvat zdroj. Vejit se tam zajiste kvalitni zdroj muze :)
Zde prikladam obrazek, jak by melo byt reseno PCB a napajeci zdroj.
Hlinikove PCB s chipy + spinany zdroj
Hlinikove PCB s chipy + spinany zdroj
Prispevek kolem norem a elektricke bezpecnosti, nema smysl ani komentovat.
Jen mala otazka. Pouzil by jsi kabel mezi baterii a menic u sve FVE pouze 4mm2 ? Preci i tento tenky kabel take vede napeti a proud :)
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od Mikel »

LIX píše:Mikel
Rad si necham od teba poradit neaku kcalitnu led. Nech sa paci. :D
Mohu jen doporucit.
100% se nemusite bat kupovat zarovky jako jsou Osram, Philips, Panasonic, Samsung atd..

U vsech ostatnich bych se vyvarovla velice levnych LED zarovek. Pokud se budeme bavit napriklad o zarovkach GU10 a jejich klonum do 5W, tak moje doporuceni je nasledujici:
- v cene do 200Kc se zarovkam vyhnout
- v cenach mezi 200-300kc uz se da poridit kvalitni LED zarovka, ktera bude slouzit dloho
- v cene od cca 400,-Kc by jste mel koupit spickove profi zarovky, ktere maji kvalitni spinane zdroje obsahujici tepelnou ochranu s automatickou regulaci napajeciho proudu.
Toto cenove rozpeti jsem psal pouze o zarovkach GU10 a modifikaci s patici E14/E27. Ceny jsou mysleny maloobchodni vcetne DPH.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Ondřej

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od Ondřej »

Bych řek, že luminofor LED má velmi silnou setrvačnost, což je vidět při každým vypnutí - stačí si mávnout před očima. Skoro ten samý matroš i na CRT obrazovkách a příbuzný jsou ve tmě svítící pigmenty.
Do optických kabelů svítí laser.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od střídač »

kybos píše:To bych rád věděl, jakou má LEDka setrvačnost a kde k ní principiálně přijde.
Když proud neteče, tak neteče a ti elektroni mají smůlu. Leč, a to je podstatně, nahromaděné energie je třeba se nějak se zbavit a to nejlépe dokončením. Tedy setrvačnost tam bezesporu je. Asi by bylo správné "setrvačnost".
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od střídač »

Wagoneer píše:Dovoluji si upozornit, ze LEDka nemá žádnou setrvačnost. Proto se této vlastnosti používá i k přenosu dat.
Dovoluji si také upozornit, že jsou to speciální LED diody jenž se pro svícení pro její "nesetrvačnost" nepoužívají.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od střídač »

Mikel píše:Ano, tomu PCB
Kdo píše, že jde o laciné LED jenž nejsou na hliníkovém PCB. Jen drobnost, když budou na hliníkovém PCB, tak vyhoví normám, na obyčejném ne?

Až se jejich svítivost vyčerpá, zatím 5000 hod bez znatelného poklesu, provedu detailní průzkum na vyhledání spínacího zdroje a podám podrobnou zprávu.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od Mikel »

Kvalitni hlinikove PCB se vzahovalo k odvodu tepla z chipu a tim i zivotnosti chipu:)
Normy se tykaji zejmena ve vztahu k napajecim zdrojum.
Pokud mate 96 chipu v zarovce seriove zapojeni, jedna se o chipy SMD 3528 s prikonem 0.06W napajecim napeti 3-3.2V. Do techto zarovek se pouzivala levnejsi verze chipu se svitivosti 5lm/chip.
Rozdil svitivosti po 5000h poznate znatelny, staci vedle sebe rozsviti tuto pouzitou zarovke a novou :)
Naposledy upravil(a) Mikel dne ned pro 22, 2013 11:09 am, celkem upraveno 1 x.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od tomas »

Nedávno jsem opravoval jednu LED svítivku a byl tam tento zdroj G501H:
ledpowersupply.en.gongchang.com/product/15496213
je to pulzní zdroj bez elektrolytického kondenzátoru. Zdroj ale úplně vyhořel (zřejmě přepěťová špička), tak už tam nebylo co opravovat. Tak jsem tam dal tento zdroj a svítivka zase svítí:
http://www.hadex.cz/g115-zdroj--led-dri ... ny-doprod/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od JML... »

Já jsem koupil na ebay za 95Kč kus tyto led žárovky 9W teplá barva světla, mají hliníkový chladič (i teplovodivá pasta je tam) a AC/DC měnič (žádný reaktanční kondík), žádné kmitání světla. Start je okamžitý jako u vláknové žárovky. Mám je ve třech lustrech a spokojenost. No posuďte jestli je cena rozhodující nebo jen přeplácíme obchodní názvy výrobků.
Ten měnič je izolovaný, pro focení jsem izolaci sundal.
ledzar1.jpg
ledzar3.jpg
ledzar4.jpg
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od Mikel »

tomas píše:Nedávno jsem opravoval jednu LED svítivku a byl tam tento zdroj G501H:
ledpowersupply.en.gongchang.com/product/15496213
je to pulzní zdroj bez elektrolytického kondenzátoru. Zdroj ale úplně vyhořel (zřejmě přepěťová špička), tak už tam nebylo co opravovat. Tak jsem tam dal tento zdroj a svítivka zase svítí:
http://www.hadex.cz/g115-zdroj--led-dri ... ny-doprod/
Vyrobcem puvodniho zdroje ktery byl v zarovce je tovarna v Shenzhenu SHENZHEN LEDFRIEND OPTOELECTRONICS CO LTD
Tento vyrobce napajecich zdroju patri mezi vyssi tridu v napajecich zdrojich a to kvalitou i cenove :)
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od Mikel »

JML... píše:Já jsem koupil na ebay za 95Kč kus tyto led žárovky 9W teplá barva světla, mají hliníkový chladič (i teplovodivá pasta je tam) a AC/DC měnič (žádný reaktanční kondík), žádné kmitání světla. Start je okamžitý jako u vláknové žárovky. Mám je ve třech lustrech a spokojenost. No posuďte jestli je cena rozhodující nebo jen přeplácíme obchodní názvy výrobků.
Ten měnič je izolovaný, pro focení jsem izolaci sundal.
ledzar1.jpg
ledzar3.jpg
ledzar4.jpg
Kondik tam mate a podle vzhledu si myslim, ze to bude kondik od BERYLU. Beryl patri mezi spicku co se tyce vyrobcu Cinskych kondenzatoru.
Chipy ale si myslim, ze tam mate 3x2W :)
95kc na ebay v nejake uni bile krabice proc ne. Ono tech faktoru, ktere ovlivnuji finalni cenu vyrobku u vyrobce je trochu vice. Neni take problem vyrobit dve na pohled identicke zarovky, ktere maji stejny napajeci zdroj, stejne telo, stejny pocet cipu a cena bude rozdilna o 30% :)
Vemte to ale take opacne.
Dodavatel v Cine to proda za 5usd, ten kdo vyrobek koupi musi zapocitat do ceny obal , dopravu , clo 4,7% , svoji marzi ze ktere Vam musi drzet zaruku 24mesicu, marzi prodejce, ktery vyrobek prodava v obchode, pak take DPH 21% a recyklacni poplatek.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od JML... »

Ano, koncová cena je složená ze všech těchto částí, proto tato ledka stojí v ČR v maloobchodě od 289-370Kč - co jsem projížděl eobchdy. Chci říci, že podle ceny se málokdy pozná kvalita. A pokud jsem otevřel velice podobnou ledku od Osramu byla stejná, neposuzoval jsem ale kvalitu smd součástek. Rozhodně pro mě rozdíl 95Kč vs 350kč je více než jasný. I renomovaný výrobce vyrobí botu, onehdy jsem měnil úsporky od Philipsu, které nevydržely ani půl roku a svítily načervenale, naštěstí reklamace uznána a vyměněno.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od Mikel »

Tech faktoru ktere ovlivnuji cenu je opravdu hodne take po opusteni vyroby. Pokud opomeneme vyrobni cenu. Mleko take zemedelci odberatelum prodavaji za cca 6,-kc/l a v obchode stoji 20kc. Tak to je ale se vsim co kupujeme :)
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od redcrown »

u mléka je to ještě horší o to, že zemědělec prodá 100% věc a v obchodě prodají za 3x vyšší cenu obarvenou vodu s doplněným rostlinným tukem, aby mohli tuk z mléka prodat třeba jako máslo. Fuj tajbl.
Já jsem koupil už několik pokusných žárovek z DX. Vypadají jako co má JML a když má člověk štěstí, tak se trefí i dobrá barva. většinou jsem bral kolem 5W za +- 6až8 babek. Třeba na schodiště apod. naprostá spokojenost.
S tím kondenzátorem v tom spínaném zdroji bych si zase takovou hlavu nedělal, protože když nevyhoříte od takovéhle žárovky, tak od jiného spínaného zdroje, který je v domácnosti dalších asi 100.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od Roger »

Mikels, zapomels poplatek za obaly :-)

Ono az 80% ledek odejde do 2 let... Tam jde o to, ze na tech aukcich se proste vyprodava totalni smejd co za 45 dnu nemuzete ani reklamovat a za 60 ani feedbackovat :-/ mozna sej jednu vyfotim, tam zadny chladic ani nebyl, snad jen kond a tranzistor?
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od Mikel »

Poplatky za obal je korunova zalezitost :)
Ale co jsem nezapocital, ze nechat udelat CE na jeden produkt je zalezitost cca 50000,-Kč a to se take musi rozpustit v cene.
Ale pokud se vratime k cenam produktu a chipu.
Tak napriklad JML pise na svem webu " Tři 3W LED čipy s teplou barvou světla produkují o něco méně světla než 9W úsporka".
Tak me neda se nezptat jak muze LED zarovka 9W svitit mene nez CFL 9W, pokud jsou pouzity kvalitni chipy?
CFL 9W ma svetelny tok 55lm/W tj celkem 495lm
High power LED chip ma svetelne tok 120lm/w tj 1080lm/W, zarovka ma mlecny kryt, ktery sebere max 30% svetelneho toku. Tj 9W LED zarovka s mlecnym krytem z kvalitnich chipu by mela mit svitivost 756lm.
Z toho me vychazi, ze 9W LED zarovka musi svitit o 50% vice nez 9W CFL.
Tak je lepsi si priplatit a koupit LED zarovku 5W, ktera bude svitit stejne nebo vice nez zminena 9W. :)
Vysvetleni je jednoduche. LED chipy se daji poridit od ruznych vyrobcu, nebo od Cinskych vyrobcu. To je hned prvni parametr, ktery ma vlim na svitivost a cenu. Cinky vyrobce LED chipu ( mluvim o microchipu, ktery vydava svetlo, ne o finalnim chip po packingu ) nemaji zatim tak kvalitni technologie jako ostatni.
Dalsim faktorem, ktery urcuje finalni svitivost a cenu je velikost microchipu. Pokud chcete kvalitni LEDku, ktera dobre sviti je potreba mit alespon MIL45, muze byt take MIL55 ale ty uz jsou hodne drahe.
Bohuzel trend v ramci nizke ceny je takovy, ze se pouzivaji chipy MIL35, MIL28 a v extremnich pripadech dokonce MIL24.
Dale se kazda velikost chipu tridi do dalsich kategorii podle kvality viz obrazek ( zde uz neni potreba ani dalsiho komnetare):
chip A.png
chip A.png (93.03 KiB) Zobrazeno 1760 x
chip B.png
chip B.png (118.13 KiB) Zobrazeno 1760 x
chip C.png
chip C.png (159.16 KiB) Zobrazeno 1760 x
COB chip A.png
COB chip A.png (96.64 KiB) Zobrazeno 1760 x
Pak mate LED zarovku, ktera ale moc nesviti.
Nicmene, toto jsou vsechno veci, do kterych spotrebitel nevidi, protoze na prvni pohled chip vypada stale stejne.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od jose »

Vypadá to, že Chip B a Chop C mají krajní LED zkratovanou, takže tím řetězcem protéká většina proudu (spálí se) a ostatní větve sotva svítí.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Výhodnost nabídky nano LED

Příspěvek od Mikel »

Na chipu B nesviti na horni casti jeden microchip a tim padem zbytek rady sviti vice, jde tam vyssi proud. To vsak bude mit za nasledek, ze cely chip brzo umre. Zajiste pokud takove svetlo pouzivate jen k obcasnemu sviceni, tak to nejaky cas vydrzi.
Jen jsem chtel v predeslem prispevku lehce nastinit, ze nelze vse posuzovat jen podle ceny, tech parametru zejmena kolem kvality chipu, ktere ovsem pri pohledu na produkt nejsou videt je opravdu hodne.
Toto jsou ale veci, ktere muze odfitrovat a ovlivnit pouze vyrobce finalniho produktu. Zadny prekupnik jiz tyto veci neodfiltruje. Max se muze spolehat na obecnou informaci toho od koho produkt kupuje.
Jen pro priklad, treba chip ktery je na obrazku 1.
Pokud vezmu dva na pohled identicke chipy techto parametru:
1. MIL45, 130lm/W, Ra 80, Jakost A, Episatr
2. MIL24, 70lm/W, Ra 60, Jakost C, Cinky vyrobce
bude rozdil v cene neuveritelnych 70%
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek