Topeni drevem versus plynem

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

Jaka blbost? Vzdyt i u vas doma musi bezet 24V->230V invertor :-)

A velmi pochybuju, ze barak ktery schramstne 25q dreva, si vystaci se solarama a baterkami...
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od rimi »

Roger píše:2) kouhoutem kdyz otoci, tak jeste par mesicu ma CR zasobniky a navic rusko zlevnilo, kazdy chce prachy a kdyz prisla konkurence, tak i Putin a jeho kun Dmitrij v Gazpromu zkratka vymekli
Aby se pak nekdo nesklebil, radsi napisu, jak to je opravdu:
Podzemni zasobniky v CR vlada vyhodne prodala RWE (cca 7 let nazpet).
Rozdil v cene plynu zima / leto uskladneneho v zasobnicich dela kolem miliardy, tak schvalne, na co je asi RWE pouziva?
A pokud clovek chce vedet, co se deje, musi kolikrat tu TV vypnout a podivat se ven, no :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od mypower.cz »

Roger píše:Jaka blbost? Vzdyt i u vas doma musi bezet 24V->230V invertor :-)

A velmi pochybuju, ze barak ktery schramstne 25q dreva, si vystaci se solarama a baterkami...
Skutecne ne.. to co vidite v grafech jako mou DC spotrebu je DCDC menic 24 -> 12.8 ... jede mi na to komplet osvetleni, ntb, wifi, switch, muzika, PC monitor na zdi slouzici jako kino a dalsi serepeticky. 230V trvale je naprosto zbytecnych. Maximalne tak do pracky, varice, bojleru a podobnych. Urcite ne do notebooku, a do zadneho zarizeni ktere beztak interne pouziva konverzi na DC. DC-AC menic trvale u me skutecne nejede. Neni duvod, topim drevem, varim plynem. Jo .. dneska jsem ho zapnul. Rekonstruuju interier chaty a tak jela dneska vrtacka a primocarka. Asi 20 minut.

Vy stale velmi pochybujete, verite, neverite, ale nic si neoverite... To je docela skoda tohle, ale rozhodne ne moje :)
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od goodbie »

je pravda,že kdyby člověk byl opravdu donucen tak se to dá velice dobře řešit i bez 230V Jak píše admin je pravda.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

Necht se vyjadri fugas, zda u nich doma se obejdou bez 230V...

Tak pardon admine, myslel jsem ze tch 40W trvalych je vcetne invertoru, jestli beha jenom docasne, tak pak je to zase o tom komfortu (nutnost mit vice rozvodu), ... Zkratka nikdo ormalni z ulice koho znam, nepujde do neceho akoveho v sve rodine...

O plynu vim toliko, ze se pred 2 - 3 lety strasilo a zasobniky v pohode stacily a co dela rwe je mi skoro putna, resume je, ze pokud nejsem .... A zateplim barak, tak absolutni suma za 100% navic za ten komfort muze byt adekvatni... Ja jsem si stejne vzdycky myslel, ze se vyplati prez zimu v panelaku, bytovce, ostatne energeticky neni asi nic ekonomictejsiho, mozna plusovy dum, ale takovy na vlastni kuzi neznam...

Stale si myslim, ze az dojdou elektriny alyny, stale bude dost casu nakupovat FVE a kamna na drivi... Zatim radim nakupovat louky a lesy, nez FVE -)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od brumlaj »

Roger píše: zase o tom komfortu (nutnost mit vice rozvodu), .
vice rozvodu neni o komfortu. Je to o tom, že to firma jednou natáhne a potom se to jen používá, stejně jako spotřebiče na AC. Není v tom rozdíl.
Roger píše: Ja jsem si stejne vzdycky myslel, ze se vyplati prez zimu v panelaku, bytovce, ostatne energeticky neni asi nic ekonomictejsiho,
Jenze tu ekonomicnost kazi sousede, kteri odmitaji zateplovat i po dukazu, ze za poslednich 10 let teplo z teplarny stoji dvojnasobek. Nikdo z domu nebere dvojnasobek toho co pred 10 lety.......
Roger píše: Stale si myslim, ze az dojdou elektriny alyny, stale bude dost casu nakupovat FVE a kamna na drivi...
pokud nemá nastat panika, pak změna energetické koncepce je práce na 20 let, to uznávají i akademičtí odborníci.
Roger píše: Zatim radim nakupovat louky a lesy, nez FVE -)
Ano, je to pravda, ale za co? Raději prvně investovat do ůspory a potom mít více na investice.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

Holt demokracie je vlada luzy, s tim nic neudelame, pokud neco kazi sousedi...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od fugas »

Tak jistě,dřevo může zdražit.Ale že se srovná a nebo přiblíží cenově s plynem je těžce sci-fi...Nicméně plyn,elektřina,voda... ty zdraží určitě,každý rok o píď.Ono totiž to panstvo dobře ví,že kam vedou hadice s plynem,či vodou,nebo elektrický kábl,tam si to ti lidé prostě musí koupit.Ten,kdo má obecní vodovod a plyn podléhá cenovému diktátu 100% měrou,protože na tomto je existenčně závislý.Já mám vlastní studnu a dřevník.Spotřebu el. energie se budu snažit snížit větrem a sluncem,nikoliv ale proto,abych nějak extrémně ušetřil.Z mého osobního pohledu je ona úspora na posledním místě.Investici do vlastní elektrárny chápu spíš jako úložnu financí a hlavně mě to baví:-)Návratnost je daleko.Zatím jsem ale v začátcích.Zateplení by mě přišlo na třikrát tolik a na to teď skutečně nemám.
Bez 220V jsem schopen fungovat v řádu hodin,protože tu vodu z té studny musím nějak dostat.Notebook poběží a wifi má UPS,takže já rozhodně zasurfuju.Každopádně,když bude nejhůř,navrčím dieselagregát.Pořád mi ale bude teplo,když vypnou plyn,vysprchuju se v teplé vodě ohřáté na dřevě,uvařím na propan butanu,nejhůř v garáži na kamnech a když mráz roztrhá hlavní vodovodní řad,natočím sousedům pitnou do kanistru,takovej jsem já:-)
K čemu mi je,že mám soláně natlučeny baterky do plna,když si bez vody a plynu můžu tak maximálně číst,přikrytej třemi dekami.To si půjdu radši lehnout:-)

PS: 25 metrů,nikoliv kubíků dřeva.To je zásadní rozdíl v terminologii.
Naposledy upravil(a) fugas dne pon pro 23, 2013 2:38 pm, celkem upraveno 1 x.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od fugas »

roger: .... A zateplim barak, tak absolutni suma za 100% navic za ten komfort muze byt adekvatni...

Tak v mém případě je to cca 30 000Kč ,to je tedy,když počítám tři víkendy práce,šest dní.Vychází to tedy 5 000Kč za jeden "proštípaný" den na dřevě ve dvou,tedy 2 500Kč na den a hlavu je výdělek za topnou sezonu.30 000,které mám nebo nemám je pro mě dost dost.Jako bonus dostanu absolutní energetickou(co se týče tepla a teplé vody) nezávislost na půl roku.Ušetřené peníze mohu investovat do potřebnějších míst,než jsou kapsy magnátů.Pro mě jasná volba.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

"Raději prvně investovat do ůspory a potom mít více na investice." - Brumlaj, jenže FVE není o úspoře, ale o koníćku, jak píše fugas. Investovat do Fve s tim, ze nasetrim na investici, je usmevne a osidne. Pro me je FVE stredne drahy konicek a zabava.

Fugasi, vodovodní řad je v nezámrzné hloubce. Studnu má kdekdo, otázka je ale pitnost vody. Souhlas, že jde o zajímavou zábavu, ale postupné zateplení se na rozdíl od FVE relativne rychle zaplatí a pokud sis ocenil úsporu na dřevě na 2500,- osoboden (za to seženeš málokoho ochotného dělat řemeslničinu), tak tohle radši investuji do práce na zateplení, výměna oken jde svépomocí, kvalitní okna jdou sehnat přes velkoobchod atp i termoventily a polystyren až nakonec, třeba v etapách... Každý to ale vidí jinak, to je normální. Díky jiným podmínkám, potřebám a míře hodnocení vlastních priorit a možností. Už v první větě se mýlíš, že elektřina a plyn zdraží určitě každý rok ...

Cena dřeva bude v poměru k plynu imho stále stejná, zhruba na onè polovině. A plyn Gazprom prodává za tuším 0,3 usd/m3 a lze tipnout, že za rok půjde dolů.

Ono nezmiňuješ komfort plynu a nekomfort dřeva atp. To hraje taky roli. Popel z kamen - potrebuji popelnici ... Nosit topivo z dřevníku... Ano, někdo to bude dělat rád, i kdyby třeba ušetřil jen 20%...

si to shrneme: jsi závislý na vařeným jídle (uvaříš na PB nebo v garáži na dřevě), na teplé vodě, studni a pak na dieslu pro agregát a jsi rád za ušetřený koruny za dříví. Ok, i když každou z těchto závislostí lze zrušit, já mám také radši, když lidi netopí hnědým ksindlem, ale suchým dřevem, ale aspoň o víkendu by řezat a štípat a mlátit nemuseli ... A snížením spotřeby plynu by teoreticky mohly marže klesnout (anebo naopak jako u vody).

--
Co je metr dřeva - to může být cokoliv od metráku po délku kmenů:-) nevim vsechno, priznavam :-) kolik stoji kamion kmenu?
Naposledy upravil(a) Roger dne pon pro 23, 2013 3:58 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od fugas »

Metr dřeva(lidově řečeno) je krychle skládaného štípaného dřeva o hraně 1m,tedy objem počítaný včetně mezer.Kubík dřeva si můžeme představit jako dřevěnou krychli o hraně 1m,tedy bez mezer.Metrák je jednotka hmotnosti,to není úplně vhodný způsob pro ocěnění dřeva...
Že je FVE jen o koníčku bych úplně netvrdil.Je dost možné,že obecná cena za KWh v horizontu let zahrnujících životnost komponentů FVE stoupne několikanásobně,což značně mění realitu ohledně návratnosti a následného výnosu v podobě peněz nezaplacených ta dodanou elektřinu.V současnosti to ale pravda neplatí.
Nezámrzná hloubka je také relativní pojem.Dříve to bývalo 80cm,zatím co dnes je to tuším 110cm.Pokud ale dělníci v rámci jiných prací odhalí potrubí(nebylo by to poprvé),pak zamrzne.To už ale hledám důvody,původně jsem to uvedl obrazně a výsledkem mělo být,že prostě nepoteče voda.
Pokud by mi někdo platil za tuto práci 2500Kč čistého/den.Šel bych to dělat bez rozmyslu okamžitě.Dělá to 50 000Kč čistého měsíčně...Pak bych si na tu fasádu klidně sjednal firmu.Jinak veškerou řemeslničinu dělám v kruhu rodinném a s kamarády.Náklady jsou jen na bůček light a pivo,musíme si pomáhat,je kapitalismus.
Kvalita vody je v mém případě vysoká,není problém nechat to otestovat.
Komfort už je pak věc osobních priotit.Mě osobně nevadí čtyřikrát denně zajít přiložit.Pak je to o tom,jak komu voní kalač,palice,klíny a pila šest dní v roce.
Topivo nikam nenosím,dřevník je součástí kotelny.100% finanční přirážka za komfort??? :?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od fugas »

Shrnuto:Pokud chci mít mypower,musím pro to něco udělat,abych z toho mohl následně těžit a užít si ten dobrý pocit.Pokud chci být závislý na něčím vrtochu,kvůli pocitu komfortu,je to pak theirpower a já si za komfort musím patřičně zaplatit.Jak jsem uvedl ve svém prvním příspěvku,je to věc osobního názoru a přístupu.Vynášení popela není argument.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

1. Jak jsme si potvrdili, na zacatku vlakna, drevo ma vyhrevnost dle sve hmotnosti. Takze ty myslis 25 prmr, orientacne toto stoji okolo 1500,- viz treba http://www.bspholding.cz/palivove-drevo-skladane.html ).

Drevo by melo vysychat idealne na pruvanu, az 2 roky dle velikosti polene, max. 20% vlhkosti pro optimalni spalovani. Pokud ho syrove narovnas do mistnosti, zalezi, kam se bude odparovat...

2. Pokud argumentujes, ze cena komercni energie vystoupa, tak pro dobrou investici logicky staci pockat, az se tak stane, protoze cena FVE komponent i know how a hlavne baterek vyklesa, v tuto chvili to nejen z meho poledu je spise nakladny konicek, nez investice, prinasi uspokojeni v emocionalni rovine :-)

3. Pokud je kvalita vody vyborna, pak je to super, a k tomu jeste radeji vlastnit pozemky 1-2 hektaru okolo studny (jinak staci aby soused neco vypustit apod.) a jeste rocne delat testy... I kdyz v praxi lide vubec neresi, co piji, takze mozna zbytecne plasim :-) nekdo je schopen pit i destovou vodu viz jine vlakno.

4. Nekde se tu psalo, ze za 2 dny montaze kdosi uctuje 150.000 Kc jen za praci (bez materialu), tak pokud je pro tebe 2500,- za den v osvc nejak zajimava suma, tak v tom nevidim vetsi problem v jakekoliv remeslne cinnosti. Ohledem racionality cinnosti nutno posoudit, kolik cini cena skladaneho dreva na volnem trhu, viz bod 1.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od brumlaj »

Roger píše:Investovat do Fve s tim, ze nasetrim na investici, je usmevne a osidne.
http://www.roznovan.cz/~kubis/mereni.php první a poslední slopupeček - jen na zamyšlení, není třeba dále diskutovat, bylo-li již zde na fóru diskutováno.
Roger píše: radši investuji do práce na zateplení, výměna oken jde svépomocí, kvalitní okna jdou sehnat přes velkoobchod atp i termoventily a polystyren až nakonec, třeba v etapách...
klobouk dolů, držím pěsti.
Roger píše: Popel z kamen - potrebuji popelnici ...
omyl, popel z dřeva je důležitá součást kompostu, tedy zásadně se jej nezbavovat!
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

1. Jak mohl vyrobit solarne od pulnoci do 5 hodin rano 7.53 kWh? Ze by fakeoval?
Ale jinak diky za krasny priklad, cituji ze stranek:

"předpoklad: Investice do elektrárny se vrátí do 10 let -> skutečnost: díky změně zákona 12 - 15 let"

Jenže on bere zelene bonusy v maximální výši - pokud by to byl ostrov, investice se vrati kdy? NIKDY!

3. Jasne, ale kdyz mam kamna, spalim zam obcas i neco navic, treba ty stary okna s hrebikama atp. :-)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od brumlaj »

Roger píše:"předpoklad: Investice do elektrárny se vrátí do 10 let -> skutečnost: díky změně zákona 12 - 15 let"
inu a z tabulky vyplývá, že za 5 let má doma 53% z5. Pravda kromě letoška byl osvit nadprůměrný.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

S dotací nepochybuje nikdo, že se to zaplatí a vyplatí... Také tam brečí, jak si myslel, že... To zaplatí emisní povolenky a ne vobčané...

Tady na fóru se řeší ostrovy a ne elené dotace, ne?
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od fugas »

Roger píše:1. Jak jsme si potvrdili, na zacatku vlakna, drevo ma vyhrevnost dle sve hmotnosti. Takze ty myslis 25 prmr, orientacne toto stoji okolo 1500,- viz treba http://www.bspholding.cz/palivove-drevo-skladane.html ).

Drevo by melo vysychat idealne na pruvanu, az 2 roky dle velikosti polene, max. 20% vlhkosti pro optimalni spalovani. Pokud ho syrove narovnas do mistnosti, zalezi, kam se bude odparovat...

2. Pokud argumentujes, ze cena komercni energie vystoupa, tak pro dobrou investici logicky staci pockat, az se tak stane, protoze cena FVE komponent i know how a hlavne baterek vyklesa, v tuto chvili to nejen z meho poledu je spise nakladny konicek, nez investice, prinasi uspokojeni v emocionalni rovine :-)

3. Pokud je kvalita vody vyborna, pak je to super, a k tomu jeste radeji vlastnit pozemky 1-2 hektaru okolo studny (jinak staci aby soused neco vypustit apod.) a jeste rocne delat testy... I kdyz v praxi lide vubec neresi, co piji, takze mozna zbytecne plasim :-) nekdo je schopen pit i destovou vodu viz jine vlakno.

4. Nekde se tu psalo, ze za 2 dny montaze kdosi uctuje 150.000 Kc jen za praci (bez materialu), tak pokud je pro tebe 2500,- za den v osvc nejak zajimava suma, tak v tom nevidim vetsi problem v jakekoliv remeslne cinnosti. Ohledem racionality cinnosti nutno posoudit, kolik cini cena skladaneho dreva na volnem trhu, viz bod 1.

Myslím,že se vzrůstající cenou energií půjde cena FVE naopak úměrně nahoru.Pokud ne,jedná se od prodejců o charitu a elektrárenská lobby se patrně dá na cestu dobrého křesťana :D
Pokud někdo bere za dva dny montáže 150 000Kč pouze za práci,tak to ti dělníci musí dělat ve smokingu,aby to mělo správný prestižní nádech.Firma dělá skládanou zateplenou fasádu za 600Kč/m2.Pokud tedy udělají 100m2 za den,tak možná.To ovšem není reálně možné.
Občas se věnuji studnařině,zkusím si naúčtovat 70 000Kč za výměnu nautily a dám vědět :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

1. Jakože výrobci panelů v Číně budou zvedat ceny, anebo dovozci či prodejci v EU? Ano, pokus uvalit clo tu byl... Ale nevím, proč by cena železa a práce a měla jít nahoru, ty ano a jaký konkrétně? Když meziročně vždy klesá. A cena distribuce el. a plynu už nestoupá...

2. Nevím za kolik dnů a hlavně lidí to bylo, ani kde, jen jsem to zachytil na tomto foru, třeba někdo doplní.. Ono ale faktem je, že obecně cena zboží a služeb se přece neurčuje podle nákladů už pár desítek let, ale dle toho, co hejli zaplatí.

A stejně tak u řemesníků v poslední době, oni jsou schopni vám naúčtovat o 300% cenu za materiál (bez ceny dovozu, to byly další prachy navíc), než co stojí materiál v nejbližší koncové prodejně vzdálené jednotky km, a přitom mlít o tom, jak na to mají slevu.

Ve smyslu předchozí věty tedy platí teze i u řemeslníků :) Ale tahle teze imho naopak neplatí u hromadné typizované výroby v konkurenčním prpstředí dle bodu 1.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od fugas »

Žijeme v době,kdy každý chce zbohatnout do zítřka a bez námahy.Takže se dnes říká podnikání mimo jiné i překupnictví(pak jsou tu i ty horší,jako legální lichva,ale to jsme už dosti OT).Takže s cenou energií půjdou úměrně jistojistě vzhůru i marže překupníků,tedy vlastně obchodníků.
Pokud řemeslník účtuje 300% ,pak dlouho nevydrží,nebo má extrémní štěstí na "ryby".Tak jako tak je to čistokrevný podvod.
A k základní otázce tématu,dokud mám možnost koupit dříví,nebudu líný se trochu postarat,abych ušetřil a byl nezávislý.Až ta možnost nebude,tak mi kluci baroni moc rádi otevřou kohoutek,abych jim mohl platit platit a platit,kolik si jen řeknou po zbytek mých dnů.Lépe a víc,než se stalo to nedokážu oargumentovat.Pokud jsem ochoten platit za pomyslný komfort,můžu se rovnou nastěhovat do hotelu,kde budu mít vše a nebudu muset vstát z postele celičký den,dokud nedojdou prachy,samozřejmě:-)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek