Topeni drevem versus plynem

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od PavelR »

Ja bych se spalovani mokreho dreva vyhl. Horsi vyhrevnost jedna vec. Ale taky to pekne zasira kotel coz je dalsi prekazka v prostupu tepla a k tomu nutnost castejsiho cisteni.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

Brumlaj, kde si vzal ty cisla?

Citace:
Jeden prostorový metr rovnaný čerstvě štípaných bukových polen délky 33 cm (paleta) při vlhkosti 50% má hmotnost přibližně 750 kg. Při uskladnění v příznivých podmínkách klesne vlhkost za 12 - 18 měsíců na 25% a hmotnost palety na přibližně 590 kg.

Takže v prvním postu uvedený můj odhad si tímto potvrzuji :-)

Citace:
Efektivní topení probíhá za vysokých teplot s minimálním přístupem vzduchu.

Takže v otevřeném krbu naprd...
Naposledy upravil(a) Roger dne úte pro 17, 2013 10:33 pm, celkem upraveno 1 x.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od PavelR »

A jeste jeden poznatek ze spalovani peletek. Je to jen a pouze o hmotnosti drevni hmoty. Kdyz za den spalim napr 30kg peletek o dosti male zbytkove vlhkosti coz jsou dva maly pytliky. Tak v kusovem dreve tomu odpovida nesrovnatelne vetsi hromada. Lepsi by tedy bylo prodavat drevo na kg se znamym obsahem vody ale to je asi utopie :-)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

Vzdyt prave mnozstvi vody nejde laicky poznat (leda tim testem v mikrovlnce), to by bylo zase krehceni anebo glazurovani po cesku :)

---

K prostudovani vhodne ctivo: http://www.topenidrevem.cz/index.php?pa ... 4cab599676
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od brumlaj »

Roger píše:Brumlaj, kde si vzal ty cisla?
v čase úte pro 17, 2013 10:32 pm jsem tě odkazoval na odkaz psaný v úte pro 17, 2013 6:05 pm tak tam jsou ta čísla. Asi jsi odkaz četl, proč jinak by jsi psal:
Roger píše:Nezbude, nez se doptat panu autoru uvedeneho clanku.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Lukáš

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Lukáš »

Pan Taum, pekny graf a dik za radu... ja som doteraz zil s tym, ze staci ked to neham schnut par mesiacov a to bude stacit :) tak teraz do jari asi spalim vecsinu dreva co mam nachystane ale najblizsie si obiednam mnozstvo dreva na 2 roky aby jedna kopa schla teda cez rok a pol a potom to tak budem robit, ze ho medzisezonne neham vysusit :) miesta mam dost kam ho uskladnit kapacita cca na 40 m3 :)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

Tady mas lepsi graf:
http://www.tzb-info.cz/docu/clanky/0078/007840o4.gif

http://www.tzb-info.cz/docu/clanky/0078/007840o5.gif

Tedy nakoupit do zasoby je podle tohoto grafu provar :-) s ohledem na inflaci a cenu penez v case, odhadm prave tech 12%...

Mimochodem, jak elka polena vubec mas? Male vyschnou za 3 mesice OK. Precti si odkazy vyse uvdene...
Lukáš

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Lukáš »

No vzhladom na inflaciu by bolo lepsie nakupit co najviac do zasoby :) neverim, ze v blizkej buducnosti bude mat inflacia kladny rast :D tak ale mat vzdy zasobu na rok dopredu aby sa to presusilo nieje zle...

Davam si to narezat na dlzku 40 cm a obvod polien na sirku 30 cm +/- par cm :) napriklad vcera som spalil priblizne len 40 kg pri vcerajsej priemerne celodennej teplote 0,9°C s rannym minimom -2,1°C a dennym maximom 3,9°C
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

1. pokud cena nestoupne, tak v ramci inflace nakupem dopredu " prodelavas ", viz graf vyse. Samozrejme nerikam, ze cena v budoucnu nestoupa, jen jsem umistil historicky graf z minulosti...

2. Jde o profil. Pokud mas stepnou hranu 8 cm, tak "do pul roku":

---
Velkou roli má profil štípaného polene - drobné poleno se štěpnou hranou 8 - 10 cm může vyschnout do půl roku, hrubé poleno s hranou 25 cm vysychá 18 - 24 měsíců na požadovanou vlhkost okolo 20%. Délka polene má menší vliv.
Co naopak vliv má, je podíl kůry na polenech - čím méně kůry dřevo obepíná, a čím je tenčí, tím rychleji dřevo vysychá.
Dobu nutnou pro vysychání nelze konkrétně stanovit, protože způsobem uskladnění dřeva ji můžeme jak trochu zkrátit, tak i výrazně prodloužit.
Není potřeba mít žádnou obavu z přesušení zdravého dřeva - na vzduchu se nelze dostat příliš pod 20% vlhkost. Ani při delším uložení v místnosti vlhkost už moc neklesne, vždyť nábytek má stále okolo 12% hmotnostních vody.
---

3. Lecos napovi, jak je poleno studene na omak...
Lukáš

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Lukáš »

S tou inflaciou je to diskutabilne, ale ci by som prerobil par eur alebo nie keby sa zasobim na dlhsiu dobu je uz jedno kedze tema je ci sa oplati kurit drevom alebo plynom... mne sa to jednoznacne oplati drevom :)

Bud sa zasobim na rok dopredu, aby vzdy cast dreva bola presusena, alebo skoro na jar, ja drevo skladujem pod strechou tak tam sa preschne ovela lepsie ako susedovi, ktory to ma naskladane pri muriku a este aj nezakryte a cely rok mu do toho prsi ci snezi :/ :D
Ondřej

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Ondřej »

Měli jsme plyn u RWE (pomalu nejdražší) a z toho jsem vycházel při výpočtech. Při topení ekobriketama by teplo vyšlo na 40% ceny plynu. Po přechodu s plynem k 3E (o25% levnější než ti nenažraní zm*rdi (už taky slevili o usmolených 10%)) vyjdou brikety na 52%. Samozřejmě v moderních kamnech s vysokou účinností a mozkopřítomnou obsluhou. Teď plyn slevňuje o dalších 11%, takže brikety vyjdou na asi 57% plynu.

Dál jsem spočítal, že pokud nakoupím už naštípaný sypaný dřevo (+2,5 roku sušit!), k obsahu energie vyjde úplně stejně jako ekobrikety. Samozřejmě ne ekobrikety od nějakých klaunů za 5400 apod. Mluvím o briketách kolem 4000, což je kloudná rozumná cena.
Lukáš

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Lukáš »

To aj unas si pytaju nekrestanske ceny za plyn...ludia si tu beru pozicky aby po zime mohli zaplatit nedoplatky za plyn... unas v ulici je 22 domov, pred 5 rokmi co som si zistil tak skoro vsetci kurili plynom... teraz co viem tak kuri plynom uz iba 1 statocny :D a aj ten sa ma bol nedavno spytat ci sa oplati prejst na drevo ?! :D
Ondřej

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Ondřej »

Co si berou půjčky jsou ti ještě extra nemyslící...

Ještě můj starý koment odjinud:
>Kdo šilhá po novým kotli na tuhá paliva?
>http://forum.tzb-info.cz/120100-kotle-horal
>http://www.stropuva.net/
>Obojí je podle mě dneska mnohem lepší volba, než automaty řízený počítačem,
>nedej bože na pelety...

Zjistěte si u nich zdali mají EURO 3. :!:
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od brumlaj »

Lukáš píše: tak tam sa preschne ovela lepsie ako susedovi, ktory to ma naskladane pri muriku a este aj nezakryte a cely rok mu do toho prsi ci snezi :/ :D
Ještě záleží co to je za dřevo. Dub jako jediný se má nechat 2 roky na dešti a až potom sušit.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Lukáš

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Lukáš »

Ne ne ...tiez to ma taky mix ako ja ale ma tam hlavne vela smrekoveho dreva.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od střídač »

Roger píše:Pracovals u pomocne straze VB nebo co ?
No vida, mozaika se naplňuje. Tento výrok může říct jen člověk ve věku od 55 roků dál.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

post hoc non est propter hoc ty mozaiko

---
Tip: mekke drevo vyschne na pruvanu rychleji, nez tvrde, bukove & dubove :-)

Lukas: no kdyz resis inflaci... Lepsi koupit v akci v lete [img]http://img.tapatalk.com/d/13/12/19/2adapy5a.jpg[/img]

Jo a ta efektivita plynu, dreva, elektriny - podle me je to o objemu a kdyz uz pujcku, tak treba na zatepleni a okna, nez na spotrebu. A kdyz budu mit NED (nevim, zda to lze vyrobit ze stareho, spis asi ne), no tak klidne bude nejlevnejsi teplo (v absolutnich nakladech) z elektriky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od fugas »

Ahoj ve spolek.
Jsem tu úplně nový a regnul jsem se proto,že mě zaujala témata ohledně získávání energie ze slunce a větru a zde jsem si přečetl celou řadu užitečných,myslím fundovaných a hlavně prakticky nabytých zkušeností.Zatím lehce experimentuji.
Nicméně otop dřevem v rodinném domě provozuji už řadu let,tedy celý život :D
Cenové navýšení 100% na plynu oproti dřevu platí,ovšem pouze v případě,že si nechám přivézt "hotové" dřevo.Tedy tvrdé dřevo (buk/dub) naštípané a připravené rovnou do kotle,nebo krbu,podle provedení.Standardně ve dvougeneračním domě spálím cca 25m3 tvrdého dřeva za sezonu,což zahrnuje i ohřev užitkové vody.Protože je ale pohyb zdravý,dřevo si nechám přivézt v kulatině a pak je to na dva až tři víkendy pro dva chlapy práce,což nepovažuji za tragédii a cena je zhruba o třetinu níž.Za další,je to mypower.Je mi úplně jedno,jestli přijde plynová krize a někdo někde otočí kohoutem a já rázem nevařím,ani netopím.Nevztahuje se na mě ani elektrická energie nutná k provozu plynového kotle,takže pokud nebude 220V,mé pohodlí to neovlivní.Dům není zateplený,protože k tomu zatím nejsou prostředky.Pro srovnání mám sousedův stejně velký dům,který si myslel,že bude točit knoflíkem a koukat z okna,jak já štípu dřevo.Po první sezoně (respektive účtu za sezonu) jsme zase štípali spolu :D
Samozřejmě je nutné zhruba každé tři až pět hodin přiložit,podle podmínek.Pak také každé tři dny vynést popel do popelnice.Každopádně ušetřené finance snad budu moci investovat do trvalejších hodnot,jako získávání energie ze slunce a větru.Myslím lepší,než je dát nenažrancům za obláček plynu.
To je ale samozřejmě jen můj osobní názor.Záleží na podmínkách a možnostech každého.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od Roger »

1) kdo ti zaruci, ze drevo nebude zdrazovat? Leda vlastni les?

2) kouhoutem kdyz otoci, tak jeste par mesicu ma CR zasobniky a navic rusko zlevnilo, kazdy chce prachy a kdyz prisla konkurence, tak i Putin a jeho kun Dmitrij v Gazpromu zkratka vymekli

3) pokud nebude 230V, nezasurfujes a nerozsvitis, cim varite?

4) usetrene finance bych investoval o zatepleni, 25m3 mi prijde skoro hodne.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Topeni drevem versus plynem

Příspěvek od mypower.cz »

Roger píše:3) pokud nebude 230V, nezasurfujes a nerozsvitis, cim varite?
Co je tohle za blbost?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek