3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

Zajímavá věc - ty 3 baterky nebyly kupované úplně současně, ale asi po 3 měsících a postupně jsem je připojoval k sobě paralelně, všechny při plném nabití. Po ddnešních předběžných měřeních mi ale vychází, že ta nejstarší má zřejmě nejvyšší kapacitu. Divný co. Když jsem ji dneska odpojil, tak podle rychlých testů ty dvě novější mají obě dohromady jen sotva 80Ah a ta nejstarší, co jsem pak otevřel tedy musela mít zbývajících 140Ah. Čekal bych to přesně obráceně.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od goodbie »

dejte sem pár fotek jak to máte zapojené,logicky by bylo nejstarší nejmenší kapacita ale praxe je jiná jak to tak chodí. :Dnež jsem koupil solární články používal jsem varty 120Ah normální autobaterie a potácel jsem se podobně baterky po třech letech byly jak žvejkačky a byl jsem rád že sem je prodal za pár korun.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od matej »

...a nikdy nebyly vybité víc jak týden. ??? :sm1: .. okomentováno dostatečně, výše.
Ty zátky se po kontrole a dolití normálně nasadí zpátky a plastové krytky se taky přilepí zpátky (pokud to budete rozebírat s citem a ne :wood:). Bude to OK.
Pokud je to AGM, ta zajisté vysychá, je to jako nasáklé ve vatě ale to neznamená že to nemůže unikat.
Desulfátor(y) dodám, s těmi pulsy je to trošku jinak, měnič DC/AC ani nic podobného nevyvolá tak strmé pulsy na baterkách aby nastala nějaká smysluplná desulfatace. Pulsní nabíječ je nejasný pojem, ale taky to toho moc neudělá, nemá to ten výkon a strmost, je to takové lechtání, spíš prevence u zdravé baterky než léčba nemocné.
Jsou to baterie podobné jak měla vata (Banner AGM 12V 100Ah 5x) než přešla na LiFeYPO4, které mimochodem teď mají po desulfataci přes 50% kapacity (přesně nevím pod 12,25V naprázdno nevybíjím) a používám je (4ks 12V 100Ah) k testování měničů 24/48V 3-5kW i při plném výkonu. :hell: a 15-20min drží :-) Tím chci říct - směle do toho, bude to OK POKUD SE TO BUDE DĚLAT DLE NÁVODU A RAD ode mne, tj. hlavně dolít tu destilku - pomalu, a hlavně TAK ABY BYLA VŠUDE STEJNÁ HLADINA, né lajdácky od oka. Pak desulfátovat nepřetržitě (tj. nikoli v systému, ale vyndat a připojit na STABILIZOVANÝ zdroj napájený ze sítě nebo odněkaď prostě ať to jede pořád, při teplotě nad 15°C, při napětí 13,7 - 13,8V, nechat to tam 10 dnů až 2 týdny na každé baterce, nebo na všechny 3 baterky paralelně 2-3 týdny! Hlavně né odpojit po 3 dnech a zkoušet kapacitu a naříkat že je to k ničemu.
A pak, především, se zařídit podle mé výšeuvedené rady ohledně monitoru baterií!
Pravda a Láska zvítězí!.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

matej píše: ...a nikdy nebyly vybité víc jak týden.
No pokud jsou na tom dnešní superbaterie na "hluboké vybití" až tak špatně, že nesnesou ani náhodně týden vybíjet, pak to dle mého celkem ztrácí smysl něco akumulovat, popřípadě volit kapacitu na více než dvě (možná i jen jednu) denní spotřeby. Nebo se tedy pochlapit a koupit LiFePo4-ky. Já se to snažim nějak inteligentně kombinovat se střídačema (resp. automat odpojuje střídače, když je nebezpečí, že nezbyde šťáva pro nabití baterek, na základě hodinové předpovědi oblačnosti), to ano, chápu, že pokud je el. přípojka k dispozici, tak je daleko lepší střídat rovnou z panelů než akumulovat, ale že je to s akumulací až tak špatné, mi dochází až teď, když vidím, co to (ne)vydrží. ;)

p.s. Není nakonec lepší koupit nějaké NiFe, nebo něco takového? Slyšel jsem o životnostech v řádu desítek let...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od joseff »

solárník:

Muzes, prosim, vysvetlit to automaticke odpojovani stridace na zaklade hodinove predpovedi oblacnosti? Jak a cim to delas?

Preju, at se resuscitace baterek zdari!
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od střídač »

solárník píše:Není nakonec lepší koupit nějaké NiFe, nebo něco takového? Slyšel jsem o životnostech v řádu desítek let...
NiFe určitě ne, neb energetická účinnost je brachbídná, ale příznivější jsou NiCd s jednou droboulinkou nectností. Výrobce uvádí: elektrolyt vyměnit každý rok. V ten okamžik je ona dlohovýdrž krvavě zaplacena a to tak, že k nezaplacení.

Kdo má přípojku a rozum, upustí za současných ekonomických parametrů od akumulace.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

joseff - jednoduchá otázka ale odpověď na knihu o 100 stránkách :) No pár let mi to trvalo, než jsem to dokopal do dnešní podoby. Takový experiment, který se pořád zpřesňuje. Ale v tomhle vlákně je to offtopic, takže jen naznačím:
- výkon solárního pole znám, orientaci taky, pozici Slunce dovedu vypočíst, úhel solárního pole znám. Z toho dokážu pomocí matematického modelu (je jich několik, já používám Bird-Hulstrom) vypočíst v jakýkoli čas výkon solárního pole kdyby bylo v danou hodinu a minutu jasno (součet přímého a rozptýleného záření).
- na http://www.yr.no/place/Czech_Republic/C ... ailed.html (příklad pro Kladno) lze najít celkem slušnou hodinovou předpověď oblačnosti pro jakékoli místo v ČR. Úspěšnost této předpovědi mi nepřísluší komentovat, někdy to sedí pěkně, někdy je to horší, ale rozhodně lepší než nic. Posupem času jsem odvodil převodní tabulku mezi oblačností a procentuálním výkonem pole (Oblačnost Total 100% odpovídá zhruba statisticky 10% výkonu solárního pole).
- no a konečně jestliže znám stav akumulátorů v Ah, průměrnou spotřebu z nich a příkon střídačů, můžu (integrací hodnot minutu po minutě) vypočítat, jestli (s přihlédnutím na všechno, co jsem doteď zmínil) mám zapnout jeden nebo oba mé střídače, nebo vůbec nezapínat. Jinými slovy mi to spočítá předpověď stavu akumulátorů po západu slunce v případě, že střídače nepojedou, nebo pojede jeden, nebo pojedou oba (střídače jedou přímo z panelů takže když jsou vypnuté, všechna energie jde do Tristaru na nabíjení aku). No a program vybere variantu, kdy se aku nabijí na 100% (pokud možno) a výnos střídačů bude co nejvyšší.
- tohle všechno se mi přepočítává každých 15 minut, protože předpověď počasí je nepřesná, takže se to upravuje podle reálných dosavadních výsledků pro aktuální den.

No nevím, jestli jsem to vysvětlil srozumitelně :D
Naposledy upravil(a) solárník dne úte lis 19, 2013 10:57 am, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od jose »

střídač píše:Kdo má přípojku a rozum, upustí za současných ekonomických parametrů od akumulace.
I s přípojkou se akumulace na dva dny provozu může občas hodit, zvláště na horách.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od goodbie »

střídač píše:
solárník píše:Není nakonec lepší koupit nějaké NiFe, nebo něco takového? Slyšel jsem o životnostech v řádu desítek let...
NiFe určitě ne, neb energetická účinnost je brachbídná, ale příznivější jsou NiCd s jednou droboulinkou nectností. Výrobce uvádí: elektrolyt vyměnit každý rok. V ten okamžik je ona dlohovýdrž krvavě zaplacena a to tak, že k nezaplacení.

Kdo má přípojku a rozum, upustí za současných ekonomických parametrů od akumulace.
dnešní nicd např od feraku mají náplň elektrolitu bez výměn Hoppecke také i když osobně si myslím,že za nějaký čas vyměnit elit nemůže být na škodu.A kdo provozuje ostrovní systém asi se bez baterii neobejde,
Naposledy upravil(a) goodbie dne úte lis 19, 2013 10:37 am, celkem upraveno 1 x.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od goodbie »

Solárník neuvažoval jste přejít z 12V systému nanějaké jiné napětí (24,48V)
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

Uvažoval. Ale všechna světla a ostatní periferie (síťové switche, ip kamery, počítačové monitory i zdroje v počítači atd., hlavně malý linuxový servřík na ovládání té elektrárny a generování webu a grafů) mám na 12V, takže by tam byly další nezanedbatelné ztráty při přestřídání z 24V na 12V. Jsem si ale vědomý toho, že Tristar dá max 60A, takže výkon nabíjení do 12V aku je omezený na cca 60A * 14 V, což je něco jako 840W. Ale na druhou stranu doporučený nabíjecí proud je stejně desetina kapacity, takže u třech dvoustovek aku to dá 3 * 200 / 10 = přesně těch 60A co z toho leze. A když to v létě dává víc, tak zapne střídač a i kdyby nezapnul, Tristar si s tím poradí, nahlásí "Current limiting" a jede na těch 60A a nevzrušuje se, že pole dá třeba o kilowatt víc.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od goodbie »

kolik to vaše zařízení z baterek bere cekový proud když vše jede???
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od atom »

Solárník, pořád píšeš, že 60A tristar je na 3x200Ah akorát. Jenže to byl stav před 2mi lety. Bohužel dnes si s kapacitou na 1/3 a nabíjecí proud už je násobně vyšší a i proto jde degradace baterií tak rychle. Bylo by vhodné omezit nabíjecí proud na tristarovi nebo zvýšit kapacitu baterií na původní hodnotu.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

goodbie píše:kolik to vaše zařízení z baterek bere cekový proud když vše jede???
Poslední měsíc je průměrná denní spotřeba 168 Ah denně, takže průměrný proud okolo 7A. V noci, když jede jen síť a server, tak to žere jen 2,8A.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od goodbie »

tak to bych tedy zvednul napětí a použil nějaký dc/dc měnič
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

Stejně, jak píše atom, na to nemám kapacitu aku, momentálně vůbec a ani když bych ty aku nějak oživil (což se určitě nepovede na 100%). DC/DC 24 na 12 se mi i někde válí, to by problém nebyl.

atom - no ono těch momentů, kdy to dává plných 60A moc není. V podstatě jen o letní prázdniny a to ještě jen na chvíli, protože to stejně zanedlouho začne Tristar omezovat, protože to dosáhne max povolené napětí aku. Takže ono to ve finále není zas tak hrozné. I když jak tu tak zjišťuju, tak těm aku vadí téměř všechno. Radši se na ně nebudu ani dlouho upřeně dívat, aby se nezmenšila kapacita.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od atom »

Já vím, že to těch 60A dává málokdy, v tomhle počasí spíš vůbec. Ale právě, že to může dosáhnout to max. povolené napětí aku moc rychle.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od solárník »

Tak teď doběhlo přesné měření první baterky, poté, co jsem tam rovnoměrně injekční stříkačkou včera dolil 3 deci destilky, vic jsem neměl. Jen mne zajímalo, kolik to dá. Dneska kupuju 5l destilky a doleju to pořádně. Nicméně první baterka (nejstarší) z tech třech dvoustovek má 48 Ah. (Takže moje rychlé testy včera byly hodně nepřesné.) Celkem to ukazovalo lehce přes 220Ah všechny tři takže druhé dvě odhaduju tak na 70 a 100.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od atom »

do jedné takové 200Ah gelovky sem dával velkou stříkačku 150ml destilky do každého článku a jen to zašumělo a hladina nikde. Takže ty 3deci může stačit třeba jen na jeden článek.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 3x200Ah VRLA gelovky mají po 2 letech 220Ah dohromady

Příspěvek od goodbie »

jsetli jsou suché tak se tam tý vody vejde hodně záleží jak bylo nastaveno dobíjení a jak moc baterie namáhány velkým napětím.jaké bylo udržovací napětí.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek