NiCd v praxi

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Vladon »

Mam EPSOLAR co dava 30A max a nemá ani podporu NiCD, takze je po konzultaci se Saft Ferakem nabijim vicemene na 1,61V/clanek,ale maly proud. Vic do nich nejsem schopny dostat. Baterie jsem bohužel vybil přes menic a pak moc nesvitilo, takze jsem postupne odpojoval všechny zateze, az zustal pouze router a na ten nemuzu najit zdroj.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Vladon »

goodbie píše:
volente píše:No podvybití NiCd až tak neškodí jak ostatním baterkám. V některých případech se úmyslně vybíjejí až na 0. Jen s tou kapacitou je to nějaké špatné. 1A x 48h je 48Ah, tak to by jsi byl na desetině kapacity. Také záleží na tom jak byli nabity. Ono nabít takovou baterii chce taky pořádný proud. U KPM160 se udává běžný nabíjecí proud 32A, v tvém případě 3x 32A. A to je pro dobití za 5hodin.
ono vybíjení až na nulu se provádí pouze u jednoho článku né u článků zapojené v serii tam dochází k přepolování nejslabšího článku a to je špatně,ano záleží na proudu a také je potřeba dodržet napětí nabíjení u 10ti článků v rozmezí 14,8-15,5 V u dvaceti článků 29,6 -31V a klidně nechat baterie aktivně plynovat-
Na nulu je vybijet nehodlam a jednotlive clanky občas proměřím, prepolovane nejsou, navíc všechny drzi +-1 setina stejne napeti, s výjimkou trech slabších kusu paralelne spojenych, která kolisa zhruba o 0,04V. Protože mam na dvou clancich uvedenou poznámku ze se jadna o slabsi kusy, byla blbost je spojit k sobe, ale zase vzhledem k tomu ze napeti kolisa minimalne jsem to neresil.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od goodbie »

Vladon píše:Mam EPSOLAR co dava 30A max a nemá ani podporu NiCD, takze je po konzultaci se Saft Ferakem nabijim vicemene na 1,61V/clanek,ale maly proud. Vic do nich nejsem schopny dostat. Baterie jsem bohužel vybil přes menic a pak moc nesvitilo, takze jsem postupne odpojoval všechny zateze, az zustal pouze router a na ten nemuzu najit zdroj.
ten menší proud zase tak nevadí holt sem musí nabíjet delší dobu ale jde to 1,61 je v pořádku možná by stačilo i 1,55 na článek ale to už není tak důležité 0,04 V bych u nicd vůbec neřešil clánky se kolikrát rozjedou i o desetiny a makají a nabíjení je zase srovná
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od volente »

To napětí je v pohodě, jen u těch malých proudů se ještě snižuje už tak nízká účinost NiCd.
No jinak ti asi nepomůžu, ten router za chvíli taky asi zhasne. Musíš holt počítat s nejhorším a podle toho se chovat. Nějaká záloha by se šikla.

to goodbie, To s tím vybíjením na 0 jsem dal jako příklad že jim neškodí podvybití, jinak máš pravdu s jednotlivými články.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od goodbie »

volente píše:To napětí je v pohodě, jen u těch malých proudů se ještě snižuje už tak nízká účinost NiCd.
No jinak ti asi nepomůžu, ten router za chvíli taky asi zhasne. Musíš holt počítat s nejhorším a podle toho se chovat. Nějaká záloha by se šikla.

to goodbie, To s tím vybíjením na 0 jsem dal jako příklad že jim neškodí podvybití, jinak máš pravdu s jednotlivými články.
ono jim spíše nevadí skladování ve vybitém stavu i když mě se to moc nelíbí raději v nabitém když drží tak i vydží dlouho nabité bez povšimnutí
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Vladon »

Tak dnes ma cely den svitit, tak se zase nabiji a i když ne do plna,tak par dni rozhodne vydrzi, se vsemi dalšími srandami. Minimalni trvaly odber je 1.6A při 12V systemu a do budoucna by me spis zajímalo, jestli mam propadat panice když napeti padne pod 1V/clanek při tak minimálním odberu a zacit postupne vse odpojovat.
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od mart.fish »

Tak to zase trochu tady rozvířím:-) Dělám repasi článků a narazil jsem na drobnou neznalost. Prvotní nabíjení by mělo být 300%, ale nevím jakým způsobem. V pojednání o NiCd je psáno, že se nabíjí konstantním proudem, v mém případě 50A a vychází to na 15hodin. Problém je ovšem v tom, že když použiju konstantní proud, tak překračuju maximální napětí článku 1.7V. Co s tím?
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od ome »

ked som do svojich tlacil 300% tak isli clanky na 1,75 az 1,8V tam sa to zastavilo potom uz len kontrolovat teplotu clankov. Nemali by prekrocit 40 stupnov C.
Ci som im dal 150% alebo 300% rozdiel v zlepseni kapacity som nepozoroval. Ale aj som mal clanky v zalostnom stave.
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od mart.fish »

Jo, nějak jsem se vylekal toho, že 1.7V a ani o prd víc. Jelikož je nabíjím venku a je zima a fouká, tak jim asi přitlačím:-)
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od goodbie »

mart.fish píše:Jo, nějak jsem se vylekal toho, že 1.7V a ani o prd víc. Jelikož je nabíjím venku a je zima a fouká, tak jim asi přitlačím:-)
A k čemu to bude dobrý,že je budeš neustále přebíjet??nicd není olovo!!! a to že jsou venku jim nevadí pokud má louh správnou hustotu nezmrznou,
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od mart.fish »

Aha, tak to jsi to jen nepochopil:-( Jde o formátovací nabíjení, ne o standartní nabíjení, či ekvalizaci.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od goodbie »

jasný ono u toho prvního nabíjení je důležitá více doba nabíjení po kterou jsou držené na napětí 1,7V na článek
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od mart.fish »

jj to je ono. Dodržet těch 300procent. Dal jsem jich těch 50A a dost vařej, ale napětí i proud bez kolísání drží a už spapali 250Ah:-))) což je 100procent
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od goodbie »

dobrým článkům to už dávno bude stačit ty co jsou na tom hůř nabíjení jim už nepomůže,také jsem do baterii dodal v přepočtu 300% ale reálná kapacita cca 40% oproti štítkové někdy ani to ne a jsou li to 250Ah články tak 50A je zbytečně moc
Luboš
Příspěvky: 31
Registrován: ned úno 05, 2017 6:22 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Luboš »

Fazole píše:Slyšeli jste někdy, že se místo článkového oleje dává petrolej? Na jednom fóru jsem tuto radu četl.
Ano
Petrolej,jako článkový olej se používal do hornických lamp.
Já ho mám v KPM120 a je bez problémů,ta vrstva na hladině tam stále je a je čistá.Nevím o žádném negativním vlivu na baterii. :yes:
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od soooc »

Zdar,

mám tyhle baterie - NKN 45- co s těmi krystaly na článcích? Očistit a pak doplnit elektrolyt? Nebo může vykrystalizovaná hmota něco značit?
https://goo.gl/photos/6NqPrKFAWG1r5M5i6
https://goo.gl/photos/kzVKMcJcJnYt6zNG6
https://goo.gl/photos/7A81Cb5WkJRAtJke8
FRSO
Příspěvky: 2271
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od FRSO »

vypadají i proto tak, že mají rok výroby 1956, bude s tím asi dost práce a nejistý výsledek. Takové podobné ale 120Ah jsem měl a skončily pak ve sběru, protože jsem se nechtěl pořád čvachtat v louhu.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od soooc »

Tak je zkusím očistit, proberu ty, co mají 1,2V napětí, změřím hustotu, doliju, nabiju, vybiju a uvidím. To je tak na hodinku práce a pár kW za nabíjení. Do větších akcí se pustím, až uvidím, co z toho leze.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od goodbie »

to jsou tvé první baterie??odhaduji z poznatků a nevědomostí??Hustota u těchto baterii je naprosto nepodstatná, to co je na na článkách je vykrystalizovaný louh stačí je opláchnout popřípadě namazat,baterie bude potřeba nabít a udělat kapacitní zkoušku u těch co budou mít alespoň 50% kapacity vyměnit louh za nový hydroxid draselný se zbytkem nemá cenu se zabývat
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od soooc »

goodbie píše:to jsou tvé první baterie??odhaduji z poznatků a nevědomostí??Hustota u těchto baterii je naprosto nepodstatná, to co je na na článkách je vykrystalizovaný louh stačí je opláchnout popřípadě namazat,baterie bude potřeba nabít a udělat kapacitní zkoušku u těch co budou mít alespoň 50% kapacity vyměnit louh za nový hydroxid draselný se zbytkem nemá cenu se zabývat

Jsou to moje první kovové :-D a první, na kterých jsou krystaly.

Vybral jsem z 30 článků ty, co měli napětí aspoň 1,2V (asi 70%), a ty teďka nabíjím 10A. Pak je vybiju a uvidíme. Zatím jsem složil 2 devítičlánkové packy, články jsou evidentně hodně rozjeté, některé šumí skoro hned, některé se ani nehnou. Ještě mám někde další, tak snad z toho ty 4 packy, co potřebuju, naskládám.

Na těch železných je pěkně na draka, že do nich přes tu malou dírku není pořádně vidět :( A + je na baterce zvenku :-D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek