Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...

Zákaz svépomocné FVE jsem

řešil s právníkem
3
3%
publikoval v médiích
5
6%
sdílel na sociálních sítích
6
7%
probral s osobnostmi
5
6%
řešil se zastupiteli
5
6%
dosud nijak neřešil
16
19%
neřešil a řešit nehodlám
46
53%
přijal a souhlasím s ním
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 86

jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od jhladik »

lwq píše:jhladik: souhlas :-)

PS: A revize kominu jsou taky blbost. Kdyz si nenecham udelat revizi, tak si to taky odnesu, ne ? Chtelo by to vice svobody a mene (pseudo)"pece" ...
Souhlasím též. On ten komín, pokud je udělán dobře, funguje i bez revize... Každopádně to asi není pokaždé jednoduché nastavit hranice pravidel. Auto bez techničáku též jezdí, ale nerad bych vysvětloval nějakým pozůstalým, že mne to mrzí, ale ty brzdy zkrátka již nebyly to co před 5 lety. Jsou určitě oblasti soužití, kdy má činnost ovlivní ostatní lidi, pak ty co neovlivní. Jelikož svět není černobílý, tak bude existovat i něco mezi. Žádná vyhláška, předpis nemůže tyto odstíny postihnout. Někdy i ten zdravý selský rozum může selhat.
Pevně doufám, že to co si o tomto zákonu myslíme a jak si to zatím vykládáme nebude tak smutné, jak to nyní vypadá.
P.S.: Obnovitelný zdroj energie v nízkoenergetických domech jsou i lidé (myslím si, že se počítá i s těmi jejich 100W tepla) a pochybuji, že budu čekat na instalaci oprávněné osoby a předkládat o tom paragony:)
Naposledy upravil(a) jhladik dne čtv zář 20, 2012 8:20 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od vata »

lwq píše:Proc by emigrace nebyla reseni ?
Proto, že nejde o úkaz místní. Dřív nebo později Vás to dohoní všude. Leda že byste odešel někam úplně do jiné kultury, do Afriky nebo Ásie, jenže tam by se Vám třeba nelíbilo, tam byste už ničemu nerozuměl.
Co dělat? Volit třeba piráty? No, můžem to zkusit. Jsem ale poněkud skeptická, ne snad vůči pirátům, ale tak nějak myslím, že tenhle systém zastupitelské "demokracie" jaksi přestává fungovat. Já osobně věřím, že demokraticky se dá v praxi důsledně žít jen v malých, silných samosprávách.
Takže bohužel neporadím co dělat...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od SJM »

vata píše:Já osobně věřím, že demokraticky se dá v praxi důsledně žít jen v malých, silných samosprávách.
Takže bohužel neporadím co dělat...
Sama jste odpověděla.
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od jhladik »

aha, tak již vím co jsou to vybraná zařízení:

(3) Dodavatel kotlů a kamen na biomasu, solárních fotovoltaických asolárních
tepelných systémů, mělkých geotermálních systémů atepelných čerpadel (dále jen
„vybraná zařízení vyrábějících energii zobnovitelných zdrojů“) je povinen uvést
pravdivé, nezkreslené aúplné informace opředpokládaných přínosech aročních
provozních nákladech těchto zařízení ajejich energetickou účinnost vtechnické
dokumentaci nebo návodu na použití.
Petr Stehlik

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Petr Stehlik »

vata píše: Co dělat? Volit třeba piráty? No, můžem to zkusit. Jsem ale poněkud skeptická, ne snad vůči pirátům, ale tak nějak myslím, že tenhle systém zastupitelské "demokracie" jaksi přestává fungovat.
Ano, Piráti o tom otevřeně diskutují na svém fóru. Ale teď jdou dělat jen tři věci: pokusit se uspíšit věci nějakou revolucí (asi je ještě relativně brzy, lidi/ovce by ještě byli překvapení vo co jako jde), sednout si s rukama v klíně a propadnout apatii (to dělá drtivá většina lidí, zdá se mi), anebo zkoušet systém aspoň přibrzdit v jeho šílených nápadech pomocí současných "demokratických pák", tj. postavit politickou stranu a zkoušet s ní uspět na volebním trhu.

Ve skutečnosti ale Piráti už dnes dumají, jak by to mělo fungovat "zítra", až tato společnost ovládaná bankovními korporacemi a politiky v jejich službách pod maskou "zastupitelské demokracie" definitivně přestane fungovat.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od lwq »

Volit Piraty ? To mi prijde krajne zbytecne. Protoze stejne to NIC nevyresi i kdyz by se dostali do parlamentu. Je to X milionu ovci a "pepiku od piva" co pujdou volit zas ty same kokosaky co tam jsou ted, maximalne prevleknute do jine barvy.

DEFENESTRACE/REVOLUCE a hned ! Jenze kde brat lidi ? Bezny ovce vedi prd a jsou "radi" za svou blbost/nevedomost.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

Jaky je rozdil mezi emigraci nekam do male komunity (protoze stat nefunguje) a jak pise vata
Já osobně věřím, že demokraticky se dá v praxi důsledně žít jen v malých, silných samosprávách.
s cimz se neda nez souhlasit protoze pak nastane konkurence tech komunit a kazdy obcan si patrne vybere tu, ktera mu je ideologicky blizka. To znamena ti, kteri chteji na cokoliv povoleni ministerstva budou zit v takove komunite, kde na vse je potreba povoleni, ti co povoleni nepotrebuji budou zit v komunite ktera povoleni nepotrebuji. Jenze pak asi nastane to, ze si nekteri lide z te prvni komunity zacnou uvedomovat sve nesvobody a komunita kde je na vse vyzadovano povoleni se zacne rozpadat. To znamena ze vlada komunity s povolenimi patrne zahaji valku s komunitou kde povoleni nejsou potreba, protoze te kde potreba jsou emigruji lide? No at zije fantazie... Ja ale nejak vidim rozdil mezi emigraci a rozpadem na male samospravy pouze ve zmene mista. U emigrace menime misto a muzeme ji provest kdykoliv pokud mame dostatecne dohodnutou cilovou destinaci. Rozlozit stat na male samospravy pujde asi jen pres hodne nasilnou revoluci, protoze tohle si elity asi nedovoli dopustit.

Mimochodem diskuze na abclinuxu.cz se zajimave rozvinula. Doporucuji nahlednout.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od lwq »

mypower.cz píše:Jaky je rozdil mezi emigraci nekam do male komunity (protoze stat nefunguje) a jak pise vata
Já osobně věřím, že demokraticky se dá v praxi důsledně žít jen v malých, silných samosprávách.
s cimz se neda nez souhlasit protoze pak nastane konkurence tech komunit a kazdy obcan si patrne vybere tu, ktera mu je ideologicky blizka. To znamena ti, kteri chteji na cokoliv povoleni ministerstva budou zit v takove komunite, kde na vse je potreba povoleni, ti co povoleni nepotrebuji budou zit v komunite ktera povoleni nepotrebuji. Jenze pak asi nastane to, ze si nekteri lide z te prvni komunity zacnou uvedomovat sve nesvobody a komunita kde je na vse vyzadovano povoleni se zacne rozpadat. To znamena ze vlada komunity s povolenimi patrne zahaji valku s komunitou kde povoleni nejsou potreba, protoze te kde potreba jsou emigruji lide? No at zije fantazie... Ja ale nejak vidim rozdil mezi emigraci a rozpadem na male samospravy pouze ve zmene mista. U emigrace menime misto a muzeme ji provest kdykoliv pokud mame dostatecne dohodnutou cilovou destinaci. Rozlozit stat na male samospravy pujde asi jen pres hodne nasilnou revoluci, protoze tohle si elity asi nedovoli dopustit.

Mimochodem diskuze na abclinuxu.cz se zajimave rozvinula. Doporucuji nahlednout.

O tom by se dal natocit film ci napsat kniha ... Ale to uz asi nekdo udelal ... Jinak souhlas ...
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od lwq »

mypower.cz píše:Mimochodem diskuze na abclinuxu.cz se zajimave rozvinula. Doporucuji nahlednout.
A ta diskuze stoji za to ... Zajimave jaky jsou ta lidi extremisti co nedomysleji do alespon povrchnich dusledku ... :eek2:
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od vata »

Tak jsem včera zkoukla nějaké ty piráty, jsou to velmi sympatičtí mladí lidé, jenže pár politologů a sociologů by jim neuškodilo. Možná jim hlas dám, ale bude to truc hlas, ne hlas víry. A jejich hlavní / nosná idea kolem copyrightu je možná zajímavá a samozřejmě aktuální, ale běžným voličům je a bude ukradená. Pokud se jim vážně podaří dostat se do parlamentu, možná svůj program časem patřičně zobecní a dojde jim, že část jejich programu je dost inkonzistentní vůči deklaracím - nemůžu si přát zavádění IT do státní správy a současně si představovat, že to nepovede ke zvyšování dohledu. Mohli by taky vědět, že činnost organizací, které nevytváří primárně zisk, není možné měřit a tím pádem ani optimalizovat. Což má za následek to, že každý pokus o jakoukoliv optimalizaci (např. zavedením dalšího CISu) přinese argumenty pro další zdražení chodu té organizace. Zkrátka, stát jenom roste. A růst může obhajovat jen další, intenzivnější centralizací. To se asi nedá zvrátit, leda revolucí, tu si ale přece nikdo nemůže přát, kdo aspoň trošku zavadil o dějiny. Proto jsem tak skeptická.
Otázka je, co se s těmi mladými ambiciozními kluky stane, až je ta všední realita a naši političtí vlci patřičně semelou. Jsou nezkorumpovatelní?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

Na tzb-info.cz v diskuzi to vypada, ze jediny komu se to velice libi je redakce tzb-info.cz, ktera diky tomu prinesla velmi akcni reportaz :shock: ovsem jake to muze mit dopady, to uz je vedlejsi.
Vystoupení Ing. Mareše náhle přerušil Ing. Jirásek. Ten si na svém mobilu přečetl aktuální SMSku, která oznamovala, že poslanci právě schválili novelu zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií. Sálem se nesl potlesk. Redakce portálu TZB-info asi nemohla načasovat tiskovou konferenci lépe. Tisková konference rázem získala jinou atmosféru a řada dotazů směřujících na přítomné odborníky zcela novou, konkrétní náplň.
Od 2:40 pustit toto video a je zcela jasno. :yes:
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od burda »

Když tedy "politika" nebo to pletichaření co tu v česku místo politiky máme (ne že na západě by to bylo lepší, ale aspoň se k tomu někteří staví prsama;) , tu propírána jest. Dovolím si k zamyšlení předhodit ještě statistiku. Podívejte se kolik "máme - znamená stát si platí" úředníků, ministerstev, zřizovaných organizací, státních příspěvkových organizací...
Jsem taky pro defenestraci, ještě lépe pro nějakou rozumnou změnu v téchle úchylně pojaté verzi demokracie. Jenže pokud chcete všechny ty "DeMoKrty" vyházet z oken, bude ten dav muset být dost početný, neb přímo placených úředníků máme k 600 000ks a kolik má zaměstnanců všechny ty státní příspěvkové organizace snad ani český statistický úřad neví;) Mimochodem, taky pěkný moloch a má vysokej barák se spoustou oken.

Co dělat potom, až vyházíme 38% populace z oken ? Bude mít ještě kdo vyhazovat ? A kdo bude vážně pracovat ?
Číňani ? Ano těch je dost a rádi se tu vedle vietnamců, mongolců a jiných rádi roztáhnou, zkoupí co se dá a předělají po svém. Podívej te se jak v čem jezdí vietnamci, jak jim jejich obchod kvete. Myslíte, že dodržují nějaká nařízení ? Jen ty, které jsou na nich silou vynuceny. Jinak budou naprosto nekontrolovatelně prodávat všechny ty levné a zčásti pašované šmejdy.

Nepíšu to proto, že bych tu chtěl rozdmychávat nějakou rasovou nesnášenlivost, to ani v nejmenším. Jen se snažím poukázat, že tenhle stát topící se v "korupčních" a "zájmově nátlakových sračkách" až po uši má problémů s nepřizpůsobivými skupinami více než dost. Tím se ho nechci zastávat, to ani v nejmenším. Pracoval jsem tři roky pro ministerstvo pro místní rozvoj. Za tu dobu se mi tam "protočilo 5 ministrů včetně Paroubka. Myslíte, že někoho zajímala nějaký dlouhodobá koncepční práce ? S každou změnou šli všichni až na úroveň ředitelů odborů, někdy i po vedoucí oddělení. V takovémhle "bordelu" kdy nemáte schopné a proškolené lidi získávejte, administrujte dotace z EU.

Mimochodem jestli někdo z Vás s nějakou větší dotací přišel do styku jistě ví o čem mluvím - cesta do horoucích pekel...

40let to tady komanči vedli "po svém" zpočátku, pravdě podobně také s ideou uděláme si to jinak, líp..

Čím víc o tom přemýšlím, tím víc mě nenapadá jiná myšlenky, než tu celou nabobtnalou "demokrcii" zrušit, zbořit většinu úřadů a udělat jednoduchý demokratický systém na úrovni maximálně krajů, zastřešený jediným ministerstvem pro zahraniční styk (místní styky si ošetříme sami;) je tak jediná varianta, která mi příjde životná.
Trochu takový Islandský model.

Co myslíte už dozrála doba na to aby lidem došlo, že platit tolik daní, které jsou tak složitě přerozdělovány, že než někam dotečou nic z nich není. Zato si "aparát" patřičně nahrabe, nabobtná, postaví spoustu vládních budov a pražských ministerstev...

Proboha proč ?

Nová strana ? Nesmysl, ta nic nevyřeší a bude "rozdupána slony" . Zelení jsou toho zářným příkladem. Zpočátku spousta ideí a nadšení, potom pronikli "do systémy", ten je pohltil, zkorumpoval a vyplivlnul...

Ano tenhle systém je "samožerný". Sám sebe žere produkuje čím dál tím více nařízení, omezení zákazů. Z části aby něco reguloval, ale hlavně proto aby si pro sebe "opatřil zdroje" jinak řečeno, ty co produkují nějaké hodnoty, ještě více oholil. A nepřestane to dokud nás nezadluží natolik až budeme v úplný "tedy s odpuštěním prdeli".

Pak to snad dojde i tomu poslednímu Frantovi u traktoru, ale ne dřív až mu ho seberou aby s ním zaplatili část státního dluhu...

Je čas něco dělat ? Sakra, že je, otázka zní, je nás na to dost ?

PS: Trochu kreativity při čtení prosím, je tu spoustu chyb, které jsem v návalu rychlosti způsobil, omlouvám se za ně, snažil jsem se rychle sdělit složitou a rozsáhlou myš-lenku;)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od vata »

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, zda jakožto nepřipojení ostrovníci máme nějaké zastoupení v případných organizacích typu CZEPHO nebo tak. Protože možná nemáme opravdu žádné páky a vážně by stálo za to, popřemýšlet si nějakého důvěryhodného zástupce pořídit.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od lwq »

burda: lepe bych to nenapsal a souhlasim :-) musim neco podobneho, vyjadrujiciho me myslenky vyplodit na svuj blog :-) A odpovim na otazku, neni nas dost, protoze spousta lidi se boji neco resit, kvuli ozvenam komancu ci kvuli tomu, ze tak byli vychovani, style "neres co te nepali a se statem stejne nic neudelas" ... A defenestraci sem nemyslel vyhazet xy% populace, ale jen Strakovku, to "pseudovedeni" a nastolit stihlou a efektivni demokracii, tak jak pises. Chtelo by to poradneho lidra co lidi presvedci, ze je nutne neco delat, jinak postupne do te (s prominutim) prdele dojdeme ...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

vata píše:Zdravím, chtěla jsem se zeptat, zda jakožto nepřipojení ostrovníci máme nějaké zastoupení v případných organizacích typu CZEPHO nebo tak. Protože možná nemáme opravdu žádné páky a vážně by stálo za to, popřemýšlet si nějakého důvěryhodného zástupce pořídit.
Ano .. nejakeho zastupce svobodomyslnych lidi by bylo vice nez dobre poridit, ovsem obavam se, ze ten clovek to zadarmo delat nebude moci. A s ohledem na zkusenosti s jinymi typy dobrovolnych prispevku na podporu provozu cehosi jineho, co neni zadarmo ani nahodou, se obavam ze by to asi ani dlouho nedelal, a ze by ho casem lepe motivovala klidne i ta komerce, ktera vyse uvedene zakony prolobovala. :? Jinak by pri tom zastupovani asi umrel hlady a nebo by zkratka nezastupoval.

Pred premyslenim o duveryhodnem zastupci je tedy prvne nutne premyslet, z ceho jeho zastupovani druhych financovat. Pro nase modre panely, pro "zaplať panbuh", ani pro poplacani po ramenach to ten clovek delat skutecne nebude. Ovsem rad bych se mylil.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od lwq »

Svobodomyslni lide by mohli dat do kupy nejakou nadaci/fond pro jeho financovani, aby zastupoval, fungoval a tak ... :-) nebo je tech lidi tak malo ?

Co sehnat nejakyho lidumila ? treba Bakala se mi libi (tim co tropi, ac uhlobaron) ;-)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od vata »

Pred premyslenim o duveryhodnem zastupci je tedy prvne nutne premyslet, z ceho jeho zastupovani druhych financovat.
Dovolím si nesouhlasit - nejdřív se řeší otázka co? a potom jak?. Čili pokud by byl širší zájem o nějakého reprezentanta, pokud bychom jej vůbec dokázali vyprofilovat, potom by se dalo uvažovat nad tím, jakou formou se nechat zastupovat a jak to celé financovat. Platit nějaké příspěvky na členství v případném občanském sdružení - s tím bych třeba já osobně problém neměla. Protože, pokud jsem to správně pochopila, hrozí nám všem, kteří si budovali své FVE svépomocí, dřív nebo později minimálně nějaká zpětná revize za účelem "legalizace". Která přijde určitě dráž, než pár korun na příspěvky.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

no a jeste studoval nekdo ten zakon podrobneji? Ja se priznam ze na to nenachazim absolutne cas, ale pokud to nekdo probehnul, vi se

a) kolik stoji udeleni takove "licence od ministerstva"
b) jak velkeho solarniho systemu se to tyka, tzn tyka se to i treba 40Wp panelu s CXN a autobaterii a 300W menicem? Zakladni malinky mikrosystem?
c) tyka se to i systemu kde zdrojem je vetrnik?

Pokud bude nejaka povinna placena legalizace instalovanych systemu pred nabytim platnosti tohoto zakona, nic me v CR uz neudrzi. Tim jsem si jist.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od SJM »

Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

SJM píše:Přijaté znění je zde: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=622&CT1=0
No tak z toho co tam ctu to nestoji nic a je to v principu neco jako ridicak. Chapu to spravne?