Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...

Zákaz svépomocné FVE jsem

řešil s právníkem
3
3%
publikoval v médiích
5
6%
sdílel na sociálních sítích
6
7%
probral s osobnostmi
5
6%
řešil se zastupiteli
5
6%
dosud nijak neřešil
16
19%
neřešil a řešit nehodlám
46
53%
přijal a souhlasím s ním
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 86

mssite
Příspěvky: 8
Registrován: ned říj 07, 2012 11:04 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mssite »

To je venku a ne v budově, tam seš ok :D
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od JirkaK »

A co když to budu mít třeba ve velkém skleníku nebo v zimní zahradě? :D No, my si tady z toho děláme srandu, ale možná že kdyby se podařilo najít takový absurdní příklad, na který by ten zákon skutečně platil, třeba by i to trošku pomohlo.
serfar30
Příspěvky: 75
Registrován: čtv úno 23, 2012 10:02 pm
Bydliště: Česká Skalice

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od serfar30 »

nějak se v tom ztrácím je to legální do konce roku když mám část panelů na střeše už nyní ? A po novém roce se pro mne nic nemění?
8xLifepo4 tristar 60A Siemens logo Power Jack 3500w solar 1960Wp pro zatím
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mypower.cz »

serfar30 píše:nějak se v tom ztrácím je to legální do konce roku když mám část panelů na střeše už nyní ? A po novém roce se pro mne nic nemění?
Obavam se ze jakakoliv instalace fotovoltaickeho panelu po 1.1.2013 bez osoby opravnene je zrala na pokutu 100.000,- Pro nektere poslance je to takzvane "mensi zlo" - viz napistejim.cz.

Je jen otazkou lidi jak se k tomu postavi. Jako jednotlivec nezmuzu nic vic nez jsem dosud udelal. Mam dojem ze to tu skonci nekolika nadavkami, minenim jak je vsechno v h*jzlu a beztak budou lide platit osobam opravnenym tak jak nadiktuje zakon. Jsme prece poslusni obcane neschopni bouchnout do stolu a rict TAK A DOST! Musim prece slušně a zdvořile přeprosit naše svrchovane poslance aby nam laskave umoznili platit mene za elektriku. Nekdy si rikam, zdali by nebylo lepsi a rychlejsi reseni dostat rakovinu, protrpet si chvilku bolesti, a pak mit vecny klid, misto zivota v tady te zku*vene spolecnosti do ktere napriklad ja osobne vubec nepatrim. :cry: Jdu se projit do lesa a minimalne tyden se tu neprihlasim.
mssite
Příspěvky: 8
Registrován: ned říj 07, 2012 11:04 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od mssite »

Rozčilování je naprd a jen ubližuje tělu. To s tou rakovinou je nepěkné a jako někdo, komu ta kurva prošla barákem, Ti můžu říct svoje o chvilce bolesti. A teď v klidu:

1. ÚS a zrušení zákona - buď někdo jako Tomio sežene právní analýzu, která by obstála u US a dá k tomu podpis svůj a dalších 16 senátorů. Nebo někdo dostane pokutu a bude se odvolávat až skončí u ústavní stížnosti s pochybným výsledkem, že ÚS napadne implementaci ES. Tečka.
2. Psaní politikům je fajn - už jsem to zkusil. Možná v demokracii by to mohlo i fungovat, jenže ta tu není. Je tady diktát EK, kterou nikdo nevolil a posranci, kteří jsou papežštější než papež (nebo bruselštější než Bruselská krajka viz. Lisabonská smlouva), protože buď budeme v EU, nebo jo.
3. Zákon je zjevně plný pitomostí a při troše šikovnosti pravděpodobně nebudeš platit ve správním řízení nic, ať si našroubuješ na střechu třeba vířivku. Ano, smrdí to švejkováním, ale je to pouze přirozený důsledek zazmrdovávání sbírky zákonů nepotřebnýma sračkama, který nikdo nemůže respektovat, všichni alespoň nějak porušují a všem je to fuk. Koneckonců stačí se podívat na výsledky voleb a hlasování zvolených. To je (post)demokratická většina, která vyhnala od televize nebo do lesa nejednu duši...

Sere mě to? Jasně, ale nikde krom pohádek není řečeno že život musí bejt spravedlivej, nebo že máme nějaká práva. Jo, je to napsaný na cáru papíru, ale každému fandovi práv doporučuju se seznámit např. se situací Japonců v USA za WWII, jejichž občanská práva zmizela přes noc.

Takže se soustředím na svůj růst, svou pohodu, lásku ke svým nejbližším (ano a svůj dům, jídlo, studnu i munici). Společnost jsem se rozhodl měnit od sebe ne od ostatních.
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Jardat »

MOžná bychom měli nastudovat něco z legislativy EU. Protože pokud by se to s ní příčilo, tak by se to dalo řešit přes komisi EU.
jawa
Příspěvky: 2
Registrován: čtv lis 01, 2012 10:15 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od jawa »

Tento zákon se odvolává na požadavky směrnice EU 2009/28/ES, kterou v češtině naleznete zde:http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 062:cs:PDF.

Tato směrnice popisuje právě tyto autorizované instalatéry a byla asi v podstatě podkladem pro vznik novely zákona.
Až na jednu zcela zásadní 'drobnost', kterou zdejší zákonodárci opomenuli do zákona implementovat:
Příslušné orgány by s cílem podpořit příspěvky jednotlivých občanů k cílům stanoveným v této směrnici měly zvážit možnost, že by při instalaci malých decentralizovaných zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů bylo povolení nahrazeno pouhým oznámením příslušnému orgánu.
Máte někdo informace o tom, jak (a jestli vůbec) tuto směrnici implementovaly ostatní členské státy?
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od SJM »

Jenomže zákony ČR pocházejí z Parlamentu ČR.
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od JirkaK »

jawa píše:Tato směrnice popisuje právě tyto autorizované instalatéry a byla asi v podstatě podkladem pro vznik novely zákona.
Až na jednu zcela zásadní 'drobnost', kterou zdejší zákonodárci opomenuli do zákona implementovat:
No jo... zase jsou naši úslužní páni poslanci bruselštější než Brusel :evil:. Ale ještě bych nad tím úplně nelámal hůl, samozřejmě je třeba se na to připravit, ale ještě uvidíme, co ten prováděcí předpis, který zatím neexistuje, jestli jsem to tady z diskuze dobře pochopil.
Petr

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Petr »

Omluvte tento off-topic příspěvek, ale v souvislosti s novelou zákona 406/2000 Sb. a energetických štítcích na budovách, věděli jste, že energetické štítky budou muset mít od zítřka povinně i pneumatiky? Co si o tom myslíte? Nestačí údaje z datasheetu, je potřeba ještě energetický štítek. Hmmmm ... zajímavé kam tahle EU směruje. Předpokládám, že není 1.dubna a že článek na odkazovaném webu si nedělá srandu.
rob.brno
Příspěvky: 962
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od rob.brno »

Petr píše: věděli jste, že energetické štítky budou muset mít od zítřka povinně i pneumatiky? Co si o tom myslíte?
Myslím si o tom, že je to buzerace výrobce, ale s ohledem na "dobro" zákazníka. Přirovnal bych to k povinosti uvádět RPSN u úroků nebo cenu na 1kg. Jde o to, že spousta lidí je líná si sehnat relevantní informace nebo při nákupech počítat. Takhle na výrobek člověk může kouknout a ihned může porovnávat. Jelikož nejsem výrobce, nijak mi to nevadí. Předpokládám, že ani výrobcům to něbude dělat problém.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Wagoneer »

Jen pro zajímavost - požádal jsem známého revizáka, který jel na každoroční seminář, aby zkusil zjistit názor ostatních na tuto problematiku ( zučastňují se i projektanti a montážní firmy ).
Jeho informace o novém zákonu a jeho dopadech byla pro větsinu překvapenim. Nebyli schopni se vyjádřit ani přednášející. Jen zastupci jedné firmy zabývající se FV o tom věděli. Údajně se pokoušeli zjistit info o podmínkách
získání "nového" oprávnění a nikdo jim nebyl schopen na ministerstvu říci, kdo,kde,jak a za kolik lze oprávněni
získat. Není udajně žádná prováděcí vyhláška a de facto po 1.1.2013 na dobu neurčitou bude zastavena jakákoliv
montáž zařízení využívajících obnovitelných zdrojů...
Jak jsem koupil, tak prodávám.
Vypadá to opravdu na záměr energobaronů.
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od toxic_cz »

rob.brno píše:Myslím si o tom, že je to buzerace výrobce, ale s ohledem na "dobro" zákazníka. Přirovnal bych to k povinosti uvádět RPSN u úroků nebo cenu na 1kg. Jde o to, že spousta lidí je líná si sehnat relevantní informace nebo při nákupech počítat. Takhle na výrobek člověk může kouknout a ihned může porovnávat. Jelikož nejsem výrobce, nijak mi to nevadí. Předpokládám, že ani výrobcům to něbude dělat problém.
cesta do pekla je většinou vydlážděna dobrými úmysly
to, co dělá EU je debilizace obyvatelstva... vlastně tím říká, že nejsme schopni vlastního rozhodnutí a získání informací
štítky jsou nesmyslný - výrobce si může napsat co chce, když neexistuje žádná závazná metodika, štítkování nevychází ze zkušeben, ale přímo od výrobců
celé je to paskvil - například v zimě totiž hraje větší roli záběr či brzdná dráha na sněhu, ovladatelnost na mokru, aquaplaning nebo směrové vedení. Na štítcích však zákazníci najdou jenom přilnavost na mokru... prostě další fail z mnoha minulých a mnoha budoucích... :evil:
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
rob.brno
Příspěvky: 962
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od rob.brno »

toxic_cz:
V nějakém označení na gumách přeci nemůže být problém. Nikomu to nepředepisuje jak se má rozhodovat. Rozhodnutí je na každém, jestli bude kupovat podle nápisů na gumě(nechá se klamat primitivně) nebo podle testů. Já se taky ted při koupi kol řídím podle testů. V obchodě při nákupu, se rozhoduju pravda podle údajů v ceně za kilo, ale občas si i tento údaj ověřuju vydělením dvou čísel.

Otázkou u těch testů gum taktéž je pravdivost-nezávislost zveřejněných výsledků. "Kdo si test zadává, ten také v testu vyhrává" - tohle to mi řekl autorizovaný prodejce aut a gum. Je tedy pravděpodobné, že my kdo se rozhodujeme podle testů se necháváme klamat sofistikovaně.
Petr

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Petr »

rob.brno píše:Jde o to, že spousta lidí je líná si sehnat relevantní informace nebo při nákupech počítat.
Nezlobte se na mě, ale CO JE KOMU DO TOHO JAK SI KDO SHÁNÍ RELEVANTNÍ INFORMACE A JAK PŘI NÁKUPECH POČÍTÁ!!! TO JE KAŽDÉHO VĚC A NIKOMU DO TOHO LAUTR NIC NENÍ!!!!! Mám pocit, že jedni se snaží o ty druhé až tak starat, že by jim snad i to ho*no z pr*ele tahali. Tfuj! :hell: :hell: :hell: :hell: :hell:
rob.brno píše:Otázkou u těch testů gum taktéž je pravdivost-nezávislost zveřejněných výsledků. "Kdo si test zadává, ten také v testu vyhrává" - tohle to mi řekl autorizovaný prodejce aut a gum. Je tedy pravděpodobné, že my kdo se rozhodujeme podle testů se necháváme klamat sofistikovaně.
A jaký je asi tak rozdíl mezi nepravdivým datasheetem, podplaceným testem a podplaceným štítkem? Jediné na co se lze spolehnout je zkušenost ostatních.
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od Jardat »

Wagoneer píše:Jen pro zajímavost - požádal jsem známého revizáka, který jel na každoroční seminář, aby zkusil zjistit názor ostatních na tuto problematiku ( zučastňují se i projektanti a montážní firmy ).
Jeho informace o novém zákonu a jeho dopadech byla pro větsinu překvapenim. Nebyli schopni se vyjádřit ani přednášející. Jen zastupci jedné firmy zabývající se FV o tom věděli. Údajně se pokoušeli zjistit info o podmínkách
získání "nového" oprávnění a nikdo jim nebyl schopen na ministerstvu říci, kdo,kde,jak a za kolik lze oprávněni
získat. Není udajně žádná prováděcí vyhláška a de facto po 1.1.2013 na dobu neurčitou bude zastavena jakákoliv
montáž zařízení využívajících obnovitelných zdrojů...
Jak jsem koupil, tak prodávám.
Vypadá to opravdu na záměr energobaronů.
Souhlasím s tvým názorem.
Protože novela tohoto zákona, ve spojení s navrženýma výkupníma cenama které zveřejnil ERU, je záměrná likvidace FV v republice. A plně zapadá do toho, co pronesla šéfka ERU při jejím nástupu do funkce.
rob.brno
Příspěvky: 962
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od rob.brno »

Tady je konkrétně vidět, jak kdo hlasoval v obou kolech,at je možné po konkrétních žádat odpověd:
http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=56129
http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=56459
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od JirkaK »

To už jsem tady psal o pár přízpěvků dřív. Já jsem si třeba vybral tři poslance z mého kraje, kteří to podpořili (ve druhém kole), ale zatím jim evidentně (jak překvapivé, že?) nestojím za odpověď...
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od toxic_cz »

Mimochodem, tohle už taky o něčem svědčí

http://www.novinky.cz/domaci/283996-sta ... soudu.html
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
RomanH
Příspěvky: 19
Registrován: pon říj 29, 2012 8:52 pm

Re: Svépomocné solárko rovná se ilegální činnost?

Příspěvek od RomanH »

Zdravím , jsem tu na foru asi měsíc , teď finišuju přípravy a do konce roku bych chtěl mít 4x 230 Wp panely na střeše .FVE si postavím sám i kdyby čert na koze jezdil .Jako elektromechanik s tím nemám problém . Nechám si na to udělat i revizi - pro jistotu . Nebudu platit za věci víc než je jejich hodnota , tepelné čerpadlo o výkonu 10 kW jsem si postavil také sám , včetně regulace. Zde zmiňovaný zákon mě přímo vytáčí. Tím že tu budeme jen plkat asi nic nezměníme.
Moje myšlenka (jsem tu nový a FVE ještě ani nemám na střeše tak nevím jestli do toho mám vůbec právo tady mluvit ) je: dát dokupy združení , stát se s jednotlivci nebaví , sdružení už má svou váhu . Rád se do sdružení ostrovníků zapojím . V první fázi by asi bylo fajn mít rozbor od právníka . Každý zákon má své kličky .
Rozbor by asi něco stál ale myslím že by nebyl problém se složit . Finance rád přispěju.
celé by to mohl zastřešit provozovatel zdejšího fora .

Ještě jak si vykládám znění zákona . Podle mě zákon tak jak je se bude vztahovat na FVE postavené po 1 lednu 2013. Takže pokud ji stihnu letos , budu na ní mít i revizi ( která mimochodem dokáže že byla nainstalována ještě před vejitím zákona v platnost ) tak bych měl být ok . Zákon nic neřeší ohledně stávajících FVE . Jako je to se všemi zákony tak bude určitě novelizován . Tam by se dalo možná jako sdružení zůčastnit připomínkového řízení .

Další pohled na věc je také ten že stát vlastně " maří" naše dlouhodobé investice .Což je vyčíslitelná škoda . Je to jako se zeleným bonusem ... taky ho stát nemůže zrušit jen tak .... v zákoně je jen o kolik procent ho může ročně snižovat . Další věc je že se to netýká jen FVE , zákon se týká i třeba trubicových kolektorů na ohřev TUV .

Takže si myslím poskládat sdružení ze všech dotčených tak byto už bylo hezké sdruženíčko a tím jeho váha .

Jako jednotlivci nic nezmůžeme a když se dáme dohromady tak by jsme se bránit mohli . už jen tím že kdyby byl pořádný právní rozbor tak by v něm mohla být skulinka která by se dala použít při případných problémech s úřady . omlouvám se za dlouhý příspěvek

Admin edit: Téma bylo rozděleno na dvě oddělená témata. Další větev pokračuje zde