pomoc s poloostrovním systémem

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
snaker46
Příspěvky: 2
Registrován: čtv črc 18, 2013 10:32 am

pomoc s poloostrovním systémem

Příspěvek od snaker46 »

Dobrý den,

u nás ve firmě řeším otázku úspory energie a proto bych chtěl navrhnout sytém fotovoltaiky a samozásobení. V minulosti jsem uváděl dosti zkreslené informace o spotřebách firmy a chtěl bych je teď uvést na pravou míru.

Blíže bych specifikoval, že špičkový 1/4 hodinový výkon se pohybuje v rozmezí od 200 kW přes víkendy do 1500 kW přes týden. Denní spotřeba pak od 4100 Kwh přes víkendy po 24 000 Kwh přes týden. Užitná plocha pro umístění panelů je něco okolo 7900 m2. Faktem zůstává, že bychom chtěli co možná největší část spotřebovávané energie pokrýt za slunných dní z vlastní ele a v opačném případě v zimě nebo zamračeném počasí bcyh chtěl nedostatek energie čerpat z DS. Přebytky energie za slunných dní bych akumuloval do nějaké batriové stanice a nebo prodával do DS (jak posoudit??).
Prosím o radu jak bych tento systém mohl navrhnout, resp čeho se chytit při návrhu.
Existují asi dvě možnosti:
1. Buď z dispoziční plochy pro panely
2. nebo nějakým způsobem z analýzy aktuálního odběru. Spotřeba narůstá přes den zdůvodu ranních směn. Nejnižší je pak přes víkendy a v noci.

Prosím někoho o rady, kde a jak bych mohl začít, aby se krůček po krůčku dala tato myšlenka realizovat.

Předem děkuji mnohokrát.
Naposledy upravil(a) snaker46 dne stř črc 31, 2013 11:26 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: pomoc s poloostrovním systémem

Příspěvek od mypower.cz »

příklad včetně rozepsaných komponent: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=26&t=979 a popisu systemu.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: pomoc s poloostrovním systémem

Příspěvek od střídač »

snaker46 píše: kde a jak bych mohl začít
Jsou opět, jako vždy dvě krajní možností.

Nechat si to udělat a nestarat se. To ale vyžaduje vcelku obstojný badžet. Aby to mělo alespoň nějaký smysl pole by muselo mít kolem 30kWp. O akumulaci bych v tomto případě ani nespekuloval. Zde se nabízí zelený bonus jako schůdné řešení, tedy bez akumulace, přímo do spotřeby, přebytky prodat. 2x 30kWp se dá do konce roku stihnout.


Vlastní silou, koupit dva panely zapojit do série, k tomu nejlacinější MPPT regulátor EP Solar 2010, tímto napájet dvě 100Ah 12V barerie olova jedno jaká, no a na závěr alespo 1kW měnič, již mnohokrát uváděný http://www.solar-elektro.cz/index.php?a ... 7&catg=224 . Celková investice kolem 20tis.Kč a laborovat, přidávat, laborovat, přidávat....., až na celkovou uspokojivou hodnotu.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pomoc s poloostrovním systémem

Příspěvek od LIX »

Ja by som odporučil najprv kúpiť 200W panel, k tomu grid free menič, prúdové relé a šup to rovno do zásuvky. Takto sa dá postaviť dosť velká elektráreň ktorá by bežala vo vašom prípade asi nonstop čo by slnko dovolilo.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... egD3400xd5
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: pomoc s poloostrovním systémem

Příspěvek od honzaL »

střídač píše:..................

Vlastní silou, koupit dva panely zapojit do série, k tomu nejlacinější MPPT regulátor EP Solar 2010, tímto napájet dvě 100Ah 12V barerie olova jedno jaká, no a na závěr alespo 1kW měnič, již mnohokrát uváděný http://www.solar-elektro.cz/index.php?a ... 7&catg=224 . Celková investice kolem 20tis.Kč a laborovat, přidávat, laborovat, přidávat....., až na celkovou uspokojivou hodnotu.
Mám trošku rozdílný názor. Pokud vás to chytne (jako většinu z lidí co jsou na fóru) začněte tak, že si koupíte měnič alespoň 3kW (to už něco utáhne) a taky solární nabíječku (DC/DC měnič a regulátor) na dost výkonné úrovni třeba MS 60A (umí 24 i 48V a výkon až 3000W).
Tyto zařízení pak použijete a nemusíte je zahodit až zvětšíte systém. Panely a baterie potom dokupujte podle peněz co budou k dispozici. Já jsem začínal s 6ti panely 230Wp (dnes mám 15 a udělají denně až 20kWh). Baterky jsem plánoval co nejlevnější olovo ať se to naučím ale pak mne založila manželka a koupil jsem rovnou 200Ah 48V LiFePO (10kWh) a pro domácnost mi to stačí.
Režim firmy je zpravidla trochu jiný než domácnosti. Akumulaci na noc tak velkou nepotřebujete a přes den je kapacita bateríí jen na vyrovnání nerovnoměrnosti svitu.

Pro spotřebu co uvádíte bych to ve výsledku viděl na 30 panelů kolem 7kWp a měniče podle výkonu zařízení která to bude pohánět, rozhodně na napětí 48V.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: pomoc s poloostrovním systémem

Příspěvek od střídač »

honzaL píše:Mám trošku rozdílný názor.
Předně je dobré pochopit psaný text. Píši krajní možnosti.

Ona krajní možnost je dle mého ta jenž jsem uvedl. Minimální, nenákladná, ale i tak s dostatečným výkonem pro začátky něco pohánět. Kdyby mi tuto možnost někdo navrhl a navedl na ni v mých začátcích a já přirozeně se tím i řídil, ušetřil jsem si hodně neúspěchů a taky peněz.

Jinak ano, navrhované je přirozeně dost od toho kraje, leč správné.

Z textu jsem pochopil, že jde o hodinové příkony. Asi byl můj úsudek špatný.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: pomoc s poloostrovním systémem

Příspěvek od RCZf »

Hlavně by to chtělo přesněji definovat spotřebu(1f ? 3f ? trvaly odběr ? 3pičkové odběry ? typy spotřebičů a pod). Další neznámou je , jakou máte možnou plochu pro panely a jakým směrem. Celé kouzlo úspor je energii co nejlevněji vyrobit a co nejefektivněji využít.
Pokud to děláme pro peníze , tak nemá smysl realizovat jakýkoli projekt s návratností nad 5let. Takže pokud plánuji poloostrovní systém, tak není cílem zajistit si energetickou samostatnost, ale maximálně snížit cenu za energie.
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am

Re: pomoc s poloostrovním systémem

Příspěvek od i4wifi a.s. »

snaker46 píše: jsem drobný podnikatel řeším otázku úspory energie a proto bych chtěl navrhnout sytém fotovoltaiky a samozásobení.
Co použít řešení popsané zde:

http://www.ekobydleni.eu/solarni-elektr ... e-gridfree
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: pomoc s poloostrovním systémem

Příspěvek od RCZf »

i4wifi a.s. píše:
snaker46 píše: jsem drobný podnikatel řeším otázku úspory energie a proto bych chtěl navrhnout sytém fotovoltaiky a samozásobení.
Co použít řešení popsané zde:

http://www.ekobydleni.eu/solarni-elektr ... e-gridfree

Drobný podnikatel s denní spotřebou 24 MWh tak to mě opravdu dostalo :eek2:
Ještě že nejste taková běžná firma střední velikosti, to by vám byl i soukromý temelín málo :yes:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pomoc s poloostrovním systémem

Příspěvek od PavelR »

RCZf píše:
i4wifi a.s. píše:
snaker46 píše: jsem drobný podnikatel řeším otázku úspory energie a proto bych chtěl navrhnout sytém fotovoltaiky a samozásobení.
Co použít řešení popsané zde:

http://www.ekobydleni.eu/solarni-elektr ... e-gridfree

Drobný podnikatel s denní spotřebou 24 MWh tak to mě opravdu dostalo :eek2:
Ještě že nejste taková běžná firma střední velikosti, to by vám byl i soukromý temelín málo :yes:
Nevidel bych problem ze drobny podnikatel muze mit takovou spotrebu. Nevime jakou ma vyrobu. Napr par brusek na kulato ke kazde dve klima kostky na chlazeni cele masiny provoz 24/7. K tomu dalsi stroje par kw v osvetleni. Ohrev TUV ve vetsim meritku .... Pro srovnani jedna nase mensi herna vezme denne cca 260kwh.

Realizace takove FVE o vykonech X MWp to uz je na firmu co to doda i s rizenim a zarukou. Ono zabezpecit toto uz neni sranda to uz je enegretika :-) a hlavne toto bude nutno spojit s DS. Pro zajimavost jak jste pripojen? na 22kV a svoje trafo?

Dalsi veci je cim se firma zabyva. Pokud by to byla vyroba s vetsi spotrebou TUV tak spis i fototermiku odlehci se eletrine. Jaka je spotreba trebas jen na sprchy atd ???
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: pomoc s poloostrovním systémem

Příspěvek od gupa »

1500kW je 6 sad (okruhů) po 30ks 10kVA/48V Victronů. Baterie aby jela přes noc a nastartovala ráno ranní šichtu typuji tak na 15-20MWh, možná víc. Plocha pro panely 3x79arů. Panely napojený na síťové střídače, které dodávají Victronům šťávu pro nabíjení. Měď, držáky, ... co ještě chybí? Údržba, administrativa, ...

Edit:Účetnictví, má dáti dal, si netroufám spočítat, ale jeto kopec peněz jak na jedné straně tak i na druhé.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek