DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od Roger »

Síla je s tebou, mladý Skywalkere.

Jak vidno, kazdy ma jine cile, pohnutky a motivace a druzstevnictvi do budoucna psenka nepokvete a i MVCR se tyto druzstevni tendence snazi omezovat a jeste pritlaci...

Chces byt nezavisly? To je takova jedina nezavisla sit, na kterou se lze pripojit jmenuje se prana :-) tak nejak me to napadlo po precteni posledniho postu. Scena z jednoho dokumentu jak presne takhle jeden chlapik tam fungoval, s tim rozdilem, ze byl nezavisly i na jidle a penezich a to je prakticky to co pises, jen jeste o 3 levely vyse... Podle me naprosta svoboda. Nez se ucit omezovat na baterkach a pak potrebuji napustit bazen hup musim naankovat benzin. To same kdyz chci pouzit vysokoprikonovy spotrebic... Flexa zehlicka pracka domaci pekarna bouraci kladivo zbijecka ... Ale respektuji ze nekdo to tak ma rad. Jen by me zajimalo co na to partneri rodice a blizci z davu (normalni) pokud je emete na chatu :-) jestli moc neremcaji.

Ps: pripojku nemusis vypovidat, staci kdyz ji pri koupi nemovitosti na sebe nebudes prepisovat :-) ale nasledna revize pri znovuzapojeni pak bude stat balik :-) ale uz pri koupi nemovitosti davas statu vydelat. Pokud chces byt opravdu cool, najdi si ten nemecky film, spadnul jsem u nej na zadek.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od mypower.cz »

Roger píše:Nez se ucit omezovat na baterkach a pak potrebuji napustit bazen hup musim naankovat benzin. To same kdyz chci pouzit vysokoprikonovy spotrebic... Flexa zehlicka pracka domaci pekarna bouraci kladivo zbijecka ... Ale respektuji ze nekdo to tak ma rad.
Vy bezne napoustite bazen v momente kdy leje jako z konve, nebo snezi? Pouzivate denne flexu, bouraci kladivo, zbijecku? Vas menic neroztoci flexu? Cim to je? Mate klasicky 12V menic do auta (ten vam to samozrejme neroztoci) nebo kde je problem? Ad pracka, zehlicka, domaci pekarna, ja s temito spotrebici nejak nemam problem ani jak pisete "na baterkach". U me ekvivalent domaci pekarny = remoska. Vy s tim mate nejake problemy s temito spotrebici? Muzete nam popsat ty potize, ktere jste uz s baterkama a s temito spotrebici z vlastni zkusenosti zazil? Mozna mate spatne baterky, nebo je neco jineho spatne mimo system. Mozna na to prijdem, kdyz dame hlavy dohromady :)
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od MareC3k »

Ja som cez solar napustal bazen tento rok 2x, tiez bezi cerpadlo bazenovej pieskovej filtracie kazdy den, flexka zbijacka neni problem ;)
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od Roger »

No moje flexa vyhazuje normalni jistice! :-) naposled kdyz jsem udelal adpter do 400V tak vyhazoval studnovy jistic musel jsem udellat bypass... No jo jsou stary jistice a rozvody. Uz na 3 mistech v baraku mi to flexa udelala nevim proc :-)

S bazenem ano, zapinam ho zrovna kdyz je zatazeno predtim nez bude teplo.

Kolik mate provozni naklady na baterky a preziji baterky treba 6 let intenzivniho pouzivani, tj. Kdyz se neprizpusobuji ja jim? I kdyz to se obavam asi nelze...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od mypower.cz »

Roger píše:Kolik mate provozni naklady na baterky a preziji baterky treba 6 let intenzivniho pouzivani, tj. Kdyz se neprizpusobuji ja jim? I kdyz to se obavam asi nelze...
Velmi ruzne. Od velmi drahych nakladu od prekupniku, dovozcu, prodejcu, po takrka nulove naklady. Otazka jak se komu zde na foru podarilo sehnat. Mimochodem kdo vas nuti se necemu prizpusobovat?
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od Roger »

Nikdo me nenuti a nic nemusim nez umřít, otázka smeruje ciste na to, kolik zaplatim za komfort, ze mohu všechno (tju. mam silovou elektrinu a platim cezu, aktualne mam vikendovy tarif takze se snazim cerpat jen o vikendu :-), ve srovnani s tim, kdy se musim ohlížet na to, co snesou me baterky/jak sviti slunicko...

Ty takřka nulove naklady jsou za vyrazene baterky které pracne poshanim a mají nepredvidatelne vlastnosti? To ma jen male procento lidi takovou moznost, sehnat skoro za nula skoro dobre baterky, takze tuto variantu bych ani neuvazoval.

vy nemate historicky pripojku proc, protoze nebyla moznost (pripojka daleko) anebo snad z jiného duvodu?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od mypower.cz »

Protoze privedeni kabelu podel prijezdove cesty asi 170m odbornou firmou bylo nekde na obecnich uradech, nebo kde... zamitnuto a tak jsem sel do ciste ostrovni FVE, ktera byla jen o 70k drazsi nez kdybych musel tahat kabel silove elektriky z EONu. A jelikoz se mi to zalibilo a nemam po letech uz problem s tim energeticky vyjit, uz bych nemenil a pokud se prestehuju, vim ze pripojku silove elektriky uz k nove nemovistosti v pripade stehovani resit nepotrebuju.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od Roger »

veta ma asi znit:
"privedeni kabelu asi 170m na obecni naklady bylo touto obci zamitnuto pro nedostatek obecnich penez"?

A mel jsi v obci trvale bydliste resp. nezkusil jsi obci nabidnout ze si tam trvale bydliste premistis? Obce nemaj radi luftaky, jejich rozpocty jsou dle hlasenych obyvatel...

Kolik je tech 70k v procentech celkových nakladu resp. kolik chteli "autorizovane osoby"?

170 m vykopu to se da udelat i levne - kdyby slo o pole. Pozvu frezu polozim kabel, no ale třeba jsem naivni, jen placam. Také mam jeden pozemek kde je ruina a vedeni vzduchem uz bylo strzeno a po stejne trase vede VN vedeni, ale k transformatoru to je tak 200m. Myslim ze je také reseni se domluvit s "odbornou firmou" za mensi uplatek ze si to udelam sam a vyjde me to po tom poli rekneme na tech 70000,- i s uplatkem (kabel třeba CYKY 5x10 60A za 170/metr a zemni chranicka 10/metr) = okolo 30000,- + prace). Oni jen vyzadaji povoleni a muj kabel zkontroluji a pripoji, to nejde? Jasne je to trochu vyjednavani... Jde hlavne o to přes ci pozemky a jak slozity vykop, ale kabel 400V/60A/10mm2 pro 170 metru by mel bohate stacit a to se za ty prachy do max. 32.000,- da v pohode co jsem ted koukal na ceny (protoze me po také zajima)...

A kdyby obec dělala problémy tak reknu, ze si dam trvale bydliste jinam, když ji nevoni prijmy z mych zdanenych milionu a oni by si třeba dali rici ne? :-D Jako chtit za KAZDOU CENU aby mi obec zaplatila (mostek, pripojku, janevim co) zase nejde, ale zase nejake ústupky mohou udelat jiné. A kde neudelaji tam snad bydlet ani nechci.

A o tom prizpusobeni se situaci - jak uz jsem dřív naznacil, když přizpůsobit se da i vyzive bez pevne (fyzicke) potravy, tak jsem si jist, ze si lze zvyknout na vsecko, i na život bez elektriky. Me by teoreticky stacil iPad mini Cellular, vyrazeny Aku 46Ah a 2 panylky.

Minimálním nakladem je pak 2x rocne 200 Kc mobil CZ a mam mobilni pomaly net na cely rok a jesate musim 400 Kc protelefonovat :-D (jsem minimalista, testuji limity).
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

No, tak tu budeme mít za chvíli zimu a baterkové problémy. Nezbude, než je posílit a tak jsem se jal udělat výpočet optimální akumulace.

OLOVÉNKA 5kW TROJAN 17380 1kW=>17380/5=3476
1 500 500 7,0 Kč/kW
0,5 1200 600 5,8
0,2 3000 600 5,8

LFP 1kW 1281*8=10248
1 500 500 20,5
0,5 1500 750 13,7
0,25 2500 625 16,4
0,1 4700 470 21,8
0
LACINÁ OLOVÉNKA 1kW 2000
1 300 300 6,7
0,5 650 325 6,2
0,1 1500 150 13,3

Asi dělám někde chybu, přece to LFP nemůže být tak cenově mizerný, až nesplatitelný.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od Frenky »

no ja bych treba vypocet podrobil kontrole ale stracim se v cislech co ktere co znamena
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Stinger
Příspěvky: 34
Registrován: ned srp 11, 2013 11:09 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od Stinger »

Baterie Trojan 48V 10kWh 8x6Vx225Ah 34 900 Kč
Baterie LiFeYPO4 48V 5kWh 16x3.2Vx100Ah 59 990 Kč

A vzhledem k tomu že má o dost větší životnost tak se určitě LiFeYPO4 vyplatí :-)
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

Frenky píše:stracim se v cislech co ktere co znamena
Jo jasný. Neuvedl jsem co který sloupec znamená.

1 první číslo je stupeň využití baterky DOD (není to v procentech) 0,5 je 50%DOD
500 druhé číslo je počet cyklů baterky dle výrobce při určitém DOD
500 třetí číslo je součin prvního s druhým, tedy akumulovaný výkon za životnost 1kWh x 500 cyklů = 500 kWh
7,0 Kč/kWh no a poslední číslo je cena 1kWh baterek dělená akumulovaným výkonem za životnost baterky 3476/500
Naposledy upravil(a) střídač dne ned zář 01, 2013 8:36 pm, celkem upraveno 1 x.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

Stinger píše:Baterie Trojan 48V 10kWh 8x6Vx225Ah 34 900 Kč
Baterie LiFeYPO4 48V 5kWh 16x3.2Vx100Ah 59 990 Kč

A vzhledem k tomu že má o dost větší životnost tak se určitě LiFeYPO4 vyplatí :-)
Dle matematické úvahy jenž jsem provedl, se nikdy nevyplatí. Vyplatí se jen jakš takš nejlacinější olověnka využívaná na 50%.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od Pan Taum »

střídač píše: LFP 1kW 1281*8=10248
1 500 500 20,5
0,5 1500 750 13,7
0,25 2500 625 16,4
0,1 4700 470 21,8
0
Jestliže srovnáváme nereálné papírové údaje (viz olovo), tak počty cyklů pro LiFePO4 od Winstonu (žluté) by měly vypadat asi takto:

100% DOD max 1000 cyklů (kvalifikovaný odhad)
80% DOD až 3000 (aktuální datasheet)
70% DOD až 5000 (aktuální datasheet)
50% DOD až 8000 (kvalifikovaný odhad, starý datasheet)
25% DOD v podstatě neomezeně cyklů, dříve dojde k chemické degradaci, cca 10 až 15 let(kvalifikovaný odhad)

Teď si tabulku můžeš přepočítat a vítěz vyjde velmi jasně - lithium, pro např. 70%DOD vychází teoretická cena pod 3 kč za kWh :yes: .

________________________

Něco měření z praxe - výrobce CALB (modré) 100Ah článek
nabíjení 0,3C
vybíjení 0,3C
100% DOD = od plna (3,6V) do drsné nuly (2,0V !)

počáteční kapacita: 107Ah
konečná kapacita po 500 krutých cyklech: 102Ah

Obrázek
http://jackrickard.blogspot.cz/2010/06/ ... e-and.html
Naposledy upravil(a) Pan Taum dne ned zář 01, 2013 10:16 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od Frenky »

No čísla hovoří jasně, ale když jsou žluťáskové *batt* takové pěkné a neokoukané :D .
Mám je od Kolaříka něco přes měsíc a musím uznat, že je to paráda. Dříve jsem měl olovo 12V 240Ah a nebyl jsem schopen uskladnit ani kilowat hodinu. A teť mám 24V 100 Ah, takže teoreticky stejně a uskladním přes den 2 kilowat hodiny. No ono to taky bude tím, že jsem neměl pořádný měnič a taky změna z 12V na 24V (menší ztráty).
No taky není baterka jako baterka. V práci používáme hojně baterie gelové staniční Shonnenshein různých kapacit a taky kvalit (50AH - 350Ah). Prakticky někdy od roku 1995. Po 15 letech provozu jsem je nechal všechny 350Ah preventivně vyměnit. Ty nejstarší paradoxně používáme do dnes a slouží v baterii 110V jako nouzové osvětlení. Ty nejstarší byly totiž, ještě rakouské výroby. Ty novější, vyráběné licenčně v Číně, již tolik nevydrží, rozpadnou se po 5 letech. No a ty 50Ah vydrží cca 3 roky a je po nich. Podotýkám, že to jsou staniční baterie trvale na nabíječce a nemají cyklický provoz.
Tak to je můj náhled na životnost některých gelových Pb baterek.
Nevím jak LiFePo dlouho vydrží, to ukáže čas.
Chtěl jsem jen povědět, že jak dlouho vydrží akumulátor záleží na mnoha okolnostech a je to řetězec dlouhý od výroby, dopravy, skladování, používání a starostlivosti.
S akumulátory jsem si v životě dost užil a asi ještě užiju. Ale stejně jsou ty žluté nejhezčí :D .
Takže jak přežít zimu a s jakými akumulátory to opravdu neporadím. Já jsem koupil žluté a uvidím jak dlouho s nimi budu spokojen. Jedno vím určitě, že o akumulátorech (z hlediska peněženky) nechci 5 let ani slyšet. Byl to tedy průvan ve financích, že ještě teď šetřím, abych se s toho dostal.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od brumlaj »

Roger píše:Síla je s tebou, mladý Skywalkere.

Jak vidno, kazdy ma jine cile, pohnutky a motivace a druzstevnictvi do budoucna psenka nepokvete a i MVCR se tyto druzstevni tendence snazi omezovat a jeste pritlaci... .
Inu pane, nejsem si jist Tvymi slovy. Je nutne si uvedomit, ze konkurenceschopnost zbozi ma sve hranice a tou je nenasytnost majitelu firem (kteri ani nevedi co vlastni hlavne ze jim to generuje dynamicky rostouci zisk). Pokud majiteli budou zamestnanci, pak jim staci slusne zapolacena prace v te firme, kde maji podil. Je to pro firmu odstraneni tunelu, ktery ji srazi k zemi.
Nevim ale, zda zde je zde zajem diskutovat o tom, ze se v r. 89 vylilo s vanickou i dite schopne samostatneho zivota, neb branilo takovymto tunelum.... staci se jen podivat do DE, USA, Izraele....... divne, ze tam to funguje. U nas to funguje v bydleni. Nizsi naklady na bydleni a vyssi stabilitu vztahu v dome (myslim globalne, ne pokud jsi neprizpusobivy fracek) nez v druzstevnim byte jsem nikde nevidel.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od Roger »

Vyrobni kapital do rukou delniku, to uz tu bylo v 1948 a nasl... Je jasne, ze povl pude vzdycky chtit toto "reseni" - sebrat podnikatelum majetky, znarodnit...

´Pokud majiteli budou zamestnancí´? A kdo brani zamestnancum si zalozit firmu? Jestli jsi to myslel tak, tak rikam, jen houst... Alespon ubude hospodskych mudrlantu brumlajicich, jak je majitel okrada :-)

Jinak nevim jestli jsi myslel neco jineho? Znam i jihoamerickou firmu SEMCO vyrabejici cerpadla, kterou si udajne ridi sami delnici a udajne jim to klape no ale to je pro mne jen vyjimka potvrzujici pravidlo, ze globalne tohle NEMUZE fungovat z mnoha duvodu :-) nevim kolik aktualne lastni Semler, jestli vlastnictvi rozdal cele delnikum?

Ja to myslel tak, ze pro stat je druzstevnictvi pomerne problemove, samozrejme pro lidi je vyhodne... Ostatne viz nedavna zmena zakona o druzstevnich zaloznach v podstate zakazujici zalozny nad urcity objem vkladu.

Ad baterky: no to ste mi to vysvetlili, neslo by to nejak jednoduseji? :-) vyplati se vubec akumulace do baterek ve srovnani s cenou el. v nizkem tarifu? Do 3,- kc/kWh?
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od rob.brno »

Roger píše: Ad baterky: no to ste mi to vysvetlili, neslo by to nejak jednoduseji? :-) vyplati se vubec akumulace do baterek ve srovnani s cenou el. v nizkem tarifu? Do 3,- kc/kWh?
Záleží případ od případu a taky na objemu uspořené EE. V mém případě se použití nových komerc. aku např. nevyplatí. Tak, tak by to pro mě mělo smysl při použití použitých Nicd - levné, které ještě pár tisíc cyklů vydrží.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od Roger »

Take si dlouhodobe myslim, ze se to uz nevyplati a zatim nevyplati, normalnimu baraku v dohledne dobe budovat ostrov. Vyplatilo se to s dotacemi, oplacat barak panelama a vyplati se to zase, az se zdrazi elektrina, coz podle me dlouho nenastane, i kdyz nekteri experti zde si mysli ze za 3 roky...??? Indikaci je ze firmy zacnou nabizet fixaci = cena pujde dolu :-)

No jo ale to zase bude panel a elektronika stat jine penize, ale co baterie? To je ten problem. Chtelo by to neco jako mela Lucie, postrach ulice :-)

Jasne neberu dobrodruhy co si postavi mobilhous na (vlastni) louce, jenze jak tak koukam tak tam v noci maji spise svicku nez nejake poradne svetlo :-)) tam to muze byt zajimave.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: DRUŽSTEVNÍ BLESK.

Příspěvek od střídač »

Roger píše:Take si dlouhodobe myslim, ze se to uz nevyplati...
Roger, myslet, probůh myslet. Cena za kW je pro moc. Baterky jsou takové nutné zlo pro den, kdy se nabíjejí a udržují napětí pro střídač, tudíž výsledná cena za akumulaci rozprotřená na celodenní spotřebu je asi třetinová, tudíž pod 2Kč za kWh. Jasný? Prosím tě napiš zdali jsi pochopil, nebo je třeba dál vysvětlovat. Tudíž již v současnosti má FVE návratnost. Taky jasný?
Roger píše:az se zdrazi elektrina, coz podle me dlouho nenastane, i kdyz nekteri experti zde si mysli ze za 3 roky...???
Roger, píši pokles energií, maximálně stagnace 3-5 roků s následným prudkým zdražením. Jasný? Odkejvej to, pokud jsi psané pochopil.

Vím, že myšlení ti jde ztuha, tak prosím tě alespoň se pokus po malilinkatejch krůčcích.