Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od JPT »

Zkuste třeba dodavatele MND. Sice neni uplně nejlevnější, ale je levnější než ti velcí dodavatelé a vypadá, že budou jednat férově.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od fukuši »

Poslední vyůčtování Fosfa za 8 měsíců spotřeba 706KW/h zaplaceno 3588Kč. D35D
CENA 5,08Kč ZA KW/h
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od joseff »

Co kdybychom se dali dohromady a oslovili nejakeho distributora o individualni nabidku/tarif sity na miru hybridnim fotovoltaikum (tzn. prevazna cast odberu v mesicich listopad-unor a po zbytek roku temer nic? Kdyby nas bylo aspon 20 s rocni spotrebou XXX MWh, tak bychom mohli mit nejakou vyjednavaci vahu. Nebo je to totalni blbost?
Naposledy upravil(a) joseff dne pon led 19, 2015 9:17 pm, celkem upraveno 1 x.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od JiříK »

joseff píše:Co kdybychom se dali dohromady a oslovili nejakeho distributora o individualni nabidku/tarif sity na miru hybridnim fotovoltaikum (tzn. pravazna cast odberu v mesicich listopad-unor a po zbytek roku temer nic? Kdyby nas bylo aspon 20 s rocni spotrebou XXX MWh, tak bychom mohli mit nejakou vyjednavaci vahu. Nebo je to totalni blbost?
Kdo z nás má spotřebu XXX MWh? Všichni se snažíme, aby naše spotřeba nebyla ani celé jedno X MWh. Čímž se stáváme pro jakéhokoliv distributora absolutně nezajímaví. U mne je X=3,2 a fixní platby už činí více než čtvrtinu celkové částky. A jsou tu mnozí, kteří mají X menší než 1. Takže naše komunita je pro distributora zajímavá jenom jednou věcí, a to fixními poplatky. To jsou pro ně peníze absolutně bez námahy.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od joseff »

Tu spotrebu XXX MWh jsem myslel dohromady. Jasne, ze se kazdy snazi o co nejnizsi, ale pokud je k dispozici DS, tak je jeji vyuziti (zatim) vyhodnejsi/pohodlnejsi nez treba centrala a priznejme si, aci neradi, ze si jen se slunickem nevystacime.

Proste dat se nejak dohromady a vytvorit nejakou specifickou skupinu po vzoru:

http://stenergy.cz/kalkulacky-jednotliv ... alkulacka/
milink
Příspěvky: 32
Registrován: sob zář 24, 2011 10:19 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od milink »

To je jistě zajímavý nápad. Kdysi jsem slyšel rozhovor se zástupcem

Nano Energies - https://www.nanoenergies.cz/nase-nabidka/green/

a říkal, že tím, že používají obnovitelné zdroje musí řešit prediktivní modely spotřeby a pod.
Třeba by je tahle myšlenka zaujala.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od joseff »

Ano, Nano je celkem rozumny distributor, jsem jejich zakaznikem uz par let a pravidelne je bombarduju svymi pozadavky. I kdyz pokazde nevyhovi, tak aspon jde znat, ze nad tim, co zadam, premysli a neposlou me hned k sipku.

Pokud bychom byli nejaka organizovana skupina, tak by nase vyjednavaci pozice byla silnejsi.
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od ace »

Tak já třeba mám nyní spotřebu docela velkou, jelikož těžím mj. kryptoměny (bitcoin atp.) Sice to nyní moc výdělečné aktuálně není (skoro naopak), ale to se může změnit. Znám více takových lidí jako já, takže by se dohromady dalo přes 100MWh ročně, možná i více.
Jinak Nano má nyní dvě verze tarifů (a dvě firmy) - Nano Green na elektřinu čistě z obnovitelných zdrojů a pak Nano Economy na klasickou (letos poměrně o dost levnější).
Otázkou je, o kolik by se dalo při nějakém společném nákupu ušetřit proti tarifům co má právě Nano Economy, nebo třeba Amper Market. Jestli to bude jen třeba 1-2%, tak nemá moc cenu kolem toho papírovat...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od brumlaj »

Dnes vyzvednutá faktura:
roční spotřeba: 177 kWh
fakturovaná částka: 2627,- Kč
cena za 1kWh: 14,84 Kč

Opravdu mne zajímá jak s cenou zacvičí nové cenové rozhodnutí. Poté nastane optimalizace prodejce, sazby a rezervovaného příkonu. Majitelé garáží jste na tom podobně.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od vla »

Otázka je, kolik z toho stojí elektřina, kolik si přispíváš na FV, kolik platíš za jistič a podobné nesmysly. Takže je klidně možné, že díky malému odběru máš nejdražší energii v CZ. :oops:
Nemám rád tenhle stát.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od brumlaj »

nene, to je "zapomenuté odběrné místo" kde je historicky 3f (cirkulárka, čerpadlo), v podstatě dovolenkový provoz. Zatím žádná FV. Jen distribuční klasika. Proto jsem napsal, že proběhne optimalizace. Se vším co zde dokážeme ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od ace »

brumlaj píše:Opravdu mne zajímá jak s cenou zacvičí nové cenové rozhodnutí. Poté nastane optimalizace prodejce, sazby a rezervovaného příkonu. Majitelé garáží jste na tom podobně.
Zkoušel jsem si v tomhle trochu kalkulovat/zaspekulovat (přesné ceny nejsou známy, ERÚ vyhlásí až koncem listopadu):
Dříve bylo účtování poplatku za OZE dle odběru, za každou 1kWh cca 60hal. včetně DPH, nově by mělo být zvýšením pravidelného paušálu za jističe.
Průměrná spotřeba domácnosti ročně v ČR je přibližně 1,5MWh/1 osoba. Pro další výpočet budu brát, že 3 členná domácnost má obvykle jistič 3x25A. Pro zjednodušení 1 osoba = jistič 1x25A
Velmi zhruba jedna osoba zaplatí tedy nyní na poplatcích OZE průměrně 1500(kWh) x 0,60 = 900Kč ročně. Tudíž aby se srovnalo, musel by se poplatek za jistič 1x25A zvýšit o tuto sumu. A tohle může být značné navýšení u malých odběratelů, kteří mají minimální, či příležitostný odběr - různé garáže, chaty, minimálně využívané rekreační objekty atp. V případě přechodu na FVE, by tak u těchto odběratelů mohla být lepší návratnost.

Naopak u těch, kteří mají velký odběr se průměrná sazba za 1kWH může snížit, takže tam to naopak s návratností FVE může být horší.
V každém případě to bude méně motivovat k úsporám (změnu si zalobovaly velké firmy s větší spotřebou). Prostě je snaha zvýšit spotřebu a za každou cenu protlačit dobudování dalšího bloku Temelína. To by ale bylo na jinou diskusi...
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od vla »

Brumlai: příspěvek na FV se platí za každou odebranou KW, Takže i tam se podílíš. ACE: Na 3 člečnná domácnost v domku možná, ale panelové domy mají běžně 1x25A a myslím, že jich bude více než domkářů.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od abrams »

brumlaj píše:Dnes vyzvednutá faktura:
roční spotřeba: 177 kWh
fakturovaná částka: 2627,- Kč
cena za 1kWh: 14,84 Kč

Opravdu mne zajímá jak s cenou zacvičí nové cenové rozhodnutí. Poté nastane optimalizace prodejce, sazby a rezervovaného příkonu. Majitelé garáží jste na tom podobně.
Zdravím ,

"pouze" 177 kWh z DS je nádhera , alespoň vedle mých cca 1.500kWh :?

Neco málo už prosáklo ven : http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... gblXmdX7K0 skoro při každé větě se mi v kapse otevíral nůž :hell: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od hurvayz »

[quote="brumlaj"]Dnes vyzvednutá faktura:
roční spotřeba: 177 kWh
fakturovaná částka: 2627,- Kč
cena za 1kWh: 14,84 Kč

To je hodně..To budě vážně blbý tarif.
U mě roč.spotřeba 1,446MWh
Cena včetně DPH 8222,41 Kč
Cena 1 KWh 5.68 Kč
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od JiříK »

Dnes přišla faktůra od EONu. 13811,27 Kč za 4908 kWh. To máme 2,814 Kč/ kWh. Spotřeba ve VT je 0,9% z celkových kWh. Sazba D25... Tož je ta eletrika drahá, nebo neni??? :roll: :write:

...je drahá! Proč? Protože skoro 14 000,-
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od kybos »

Jsem na tom podobně 3751kWh za 8473 Kč. Spotřeba ve VT 2,9% sazba D25d. MND tedy účtuje 2,259 Kč/kWh. Tomu se dá s FVE těžko konkurovat.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2556
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od NOPARasito »

brumlaj píše:Dnes vyzvednutá faktura:
roční spotřeba: 177 kWh
fakturovaná částka: 2627,- Kč
cena za 1kWh: 14,84 Kč

Opravdu mne zajímá jak s cenou zacvičí nové cenové rozhodnutí. Poté nastane optimalizace prodejce, sazby a rezervovaného příkonu. Majitelé garáží jste na tom podobně.
U tebe se dle meho nazoru projevuje tzv. komplex rezervovaneho prikonu. I u me se zacina projevovat, jelikoz trvale platby u me delaji bez odberu 180kc/ mesic. A tim vychazi spatne pomer na odebranou kW/h. To je kšeft, za nic dostat zaplaceno. SEN miliardaru.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od vata »

U mne s cca 200kWh roční spotřeby v letním vyúčtováním přišla 1kWh na něco kolem 10 Kč. Takže zdražili, ale pořád je to levnější a jednodušší než centrála... Jde o eon 1f 16A jistič, s nemožností rozlišovat noční tarif. Vidno, jak penalizují nízkou spotřebu, chovají se prostě jak píše hezky brumlaj "ekonomisticky", šetřit se odběratelům zdánlivě nevyplácí.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od JonasPP »

Zučtovacie obdobie oktober 2018 -oktober 2019,
spotrebovanych 1709kWh (VT-1307,NT-402),
zaplatenych 340,52€.
To mame 0,19925€ za kWh,teda podla kurzu 5,14kč za kWh.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek