Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od marko250 »

Nevím jak to je teď s cenama a poplatkama ,ale před rokem bylo pro mě D01 stravitelnější,než cokoli okolo a výsledek je po roce : Fonergy 2117.84Kč / 318kWh= 6.66 Kč/kWh ,prostě jakékoliv jiné tarify naskočily výše s měsíčním paušálem.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od sitra »

Zdravím,
tak mě po skončení fixace EON zdražil o 100% NT a o 80% VT. Říkám, děláte si srandu... pohádka o burze apod. Volám do Innogy a nabídka se zdražením o 40% pro mě byla zajímavá. Podpis. No, a ejhle EON je podlezl a ještě přihodil 1500,- do faktury za EL a plyn :-D
Při té příležitosti jsem dal výpověd na Vodafone. Smluvní pokuta 4tis. Říkám, nevadí O2 mi slíbila kompenzaci. Kecal jsem. Podpis výpovědi a hned mi shodou náhod volala paní s nabídkou..... Měl jsem za 1499,- neomezené volání pro 4 čísla a 10GB netu. Nyní za stejnou cenu 20GB, modem zdarma na 24měs bez poplatku, ani za nákup zařízení 60GB na chatu a 8tis sleva na mobil.... ano, velice rád jsem přistoupil. Nebát se a podat výpověď. Poskytovatelé jsou už imunní proti kecům bez činů :-D
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od ota »

Důležité je hlídat si termíny. Ony jsou slevy po přechodu j jinému dodavateli (lhostejno jestli energií nebo tel. operátorů) obvykle časově omezené a na 12/24 měsíců. Výpověď se musí aktivně podat předem, protože konec slevy se zjistí až z faktury kdy už je po měsíci smlouva automaticky prodloužená o rok.

Rád s takovými dodavateli vyjednávám a nemají mě rádi.
Moje žena tvrdí že nikdy nikoho neviděla takhle smlouvat, leda snad jordánské velbloudáře na trhu v Akabě.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od brumlaj »

ota píše:..... Moje žena tvrdí že nikdy nikoho neviděla takhle smlouvat, leda snad jordánské velbloudáře na trhu v Akabě.
Inu a to je o čem mluvím. Mi se chce zvracet už jen z pomyšlení na žebrotu. Proto raději volím nohama s průvodní ukázkou pozadí.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od dracekvo »

marko250:
já tohle s pov. ručením dělám neustále. Nevím o tom proč by měla pojišťovna vypovídat smlouvu. Protože pokud jí vypoví nebude mít nic a zákazníka získá konkurence.
Využívám toho, že pokud se navýší cena, tak nemusím dodržovat výpovědní lhůty, ale můžu slouvu vypovědět pro nesouhlas s navýšením ceny. Tuším že kdykoliv do 30 dnů od té doby co jsem se dozvěděl o navýšení ceny.
Vše dělám přes net. Stačí načmárat na papír, podepsat, nafotit mobilem a poslat mejlem do pojišťovny.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od PavelR »

brumlaj píše:
ota píše:..... Moje žena tvrdí že nikdy nikoho neviděla takhle smlouvat, leda snad jordánské velbloudáře na trhu v Akabě.
Inu a to je o čem mluvím. Mi se chce zvracet už jen z pomyšlení na žebrotu. Proto raději volím nohama s průvodní ukázkou pozadí.
zebrota? me to tak neprijde. Praktikoval jsem to kdyz jsme bral vic ve stavebninach a vodopoto. Vetsinou stacilo jen se zeptat a nejakych 10% dolu se hned nekde naslo ....
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od ota »

To není žebrota.
Za zeptání nic nedáš.
Nejhorší co se může stát že neuspěješ a budeš na tom stejně jako na začátku.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od kodl69 »

Ne že bych nedokázal něco usmlouvat, ale nebaví mě to a stojí čas, kterej se dá využít jinde, a kolikrát finančně efektivněj, než je daná úspora za dobu trvání smlouvy. Škoda je, že u nás nefungují nějaí jedinci/firmy, který by to řešily pro skupinu zájemců, teda fungují, ale je to zajímavý až pro velký firmy , případně něco proběhlo okolo spotřebitelskýho magazínu, případně nešel jsem tohle, nemáte s tím někdo zkušenost: https://www.aukce-energii.cz/domacnost.html ??
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od rasto1 »

Keby som sa nestaral o svoje peniaze pri stavbe domu, tak by mi neostali ani na interierove vybavenie tobôž nie na stavbu FVE!
Venovanim casu a energie sa mi podarilo usetrit desat tisíce na materialy a ďalšie desat tisice na tvrdej svojpomoci, podotykam EURO.
Odhadovana navratnost mojich investicii do fve pri dnešnej cene elektriky je 8 rokov.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Pan Taum »

kodl69 píše:Ne že bych nedokázal něco usmlouvat, ale nebaví mě to a stojí čas, kterej se dá využít jinde, a kolikrát finančně efektivněj, než je daná úspora za dobu trvání smlouvy. Škoda je, že u nás nefungují nějaí jedinci/firmy, který by to řešily pro skupinu zájemců, teda fungují, ale je to zajímavý až pro velký firmy , případně něco proběhlo okolo spotřebitelskýho magazínu, případně nešel jsem tohle, nemáte s tím někdo zkušenost: https://www.aukce-energii.cz/domacnost.html ??
To co popisujes dela skautska energie. Kazdy rok soutezi u dodavatelu nejnizsi cenu kterou ty jako zakaznik pote dostanes. Takze jsi sice zakaznik skautske energie, ale jeden rok mas fakticky elektriku od centropolu, druhy rok od eonu, treti od bohemia energy apod. podle toho kdo zrovna nabidne nejmene. Drive to bylo jen na pozvanky pro cleny skautu a rodinu, dnes uz je to pro vsechny. https://www.skautskaenergie.cz
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Killingman »

Aniž bych chtěl dělat komukoliv reklamu, tak právě od Skautů jsem přešel k 3E - cena 990Kč/1MWh bez DPH ve všech sazbách a tarifech bez rozdílu. Samozřejmě je nutné dopočítat i cenu distribuce...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od youda »

Neboj, pokud to nemáš fixované, tak ti tu silovku za rok zvednou na NT=1500, VT=1800 Kč/1MWh bez DPH :(
Prostě tak, jak říká jejich oficiální ceník: https://www.3-e.cz/elektrina/cenik-elektriny/
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Killingman »

Fix tam samozřejmě je. Řeším to každý rok, bohužel je to jak se tu píše. Shodné jako s povinným ručením, hypotékou a dalšími "komoditami".
unicast
Příspěvky: 1213
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od unicast »

Tahle infantilní hra na kapitalismus v přeregulovaných odvětvích (finance, energetika, pojišťovnictví, mobilní telco) je pěkná otrava. Klidně bych nechal třetinu ze skutečné úspory oproti původnímu stavu nějakému šikovnému makléři, který by se o to staral.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Vitek »

Právě mi volali z MND. jasně povídačky o změně, takže otázka na Vás, jaký máte tarify s poloostrovníma elektrárnama?
paní mi říkala že bla bla bla----- a bla bla a taky bla.

no co z toho plyne ted mám D57 prej cca 5700 ročně za poplatky DS
bud mohu jít do D25 za cca 3234 ročně
nebo pak 1 tarif D02 za 1842 rocne

nepočítám cenu za kWh, počet kwh se bude snižovat jak se bude rozšiřovat ELE.

Letos mám z puvodních 5MWh (před rokem ) ted aktuální spotřebu 1 MWh a protože jsem dost ponížil spotřebu tak nad cenou za kwh převažují DS poplatky.

Jak to máte vy, a co Vám vychází nejlevněji?
Rozdíl 4 tisíce za distribuční poplatek mohu investovat do udržování elektrárny případně k zaplacení jiných nutných věcí.


Díky V.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od kybos »

U mne vychází nejlevněji D25d ve skautské energii. Je to ale poněkud specifické, jelikož elektřinou v zimě i topím. Nejvíc elektřiny spotřebuji v zimě, kdy FVE vyrábí nejméně a proto mám soběstačnost pouze lehce přes 50%. Podíl VT dosahuji kolem 4% a tak to v D25d vychází nejlépe.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od kodl69 »

zajímavá myšlenka, ale takovej systém je potřeba budovat od začátku. Moje soběstačnost letos bude cca 30%, obvykle něco nad 50%, ale je to tím, že elektrika je krom dřeva a slunka jedinej zdroj energie, kterej do domu vstupuje. Letos probíhaly nějaký nestandartní stavy, včetně poruchy měniče, která trvá... A vzhledem k nemožnosti akumulovat el. energii jinak než do baterek (a TUV v boileru) mi to na D25d se současnou kapacitou baterek nevychází. Navíc pro topení v celým domě v přechodným období z baterek bych musel mít měnič přes 10kW...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:zajímavá myšlenka, ale takovej systém je potřeba budovat od začátku. Moje soběstačnost letos bude cca 30%, obvykle něco nad 50%, ale je to tím, že elektrika je krom dřeva a slunka jedinej zdroj energie, kterej do domu vstupuje. Letos probíhaly nějaký nestandartní stavy, včetně poruchy měniče, která trvá... A vzhledem k nemožnosti akumulovat el. energii jinak než do baterek (a TUV v boileru) mi to na D25d se současnou kapacitou baterek nevychází. Navíc pro topení v celým domě v přechodným období z baterek bych musel mít měnič přes 10kW...
Takže máš D57 ?
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od kodl69 »

D45, historicky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Průzkum: Skutečná cena elektřiny

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše:zajímavá myšlenka, ale takovej systém je potřeba budovat od začátku. Moje soběstačnost letos bude cca 30%, obvykle něco nad 50%, ale je to tím, že elektrika je krom dřeva a slunka jedinej zdroj energie, kterej do domu vstupuje. Letos probíhaly nějaký nestandartní stavy, včetně poruchy měniče, která trvá... A vzhledem k nemožnosti akumulovat el. energii jinak než do baterek (a TUV v boileru) mi to na D25d se současnou kapacitou baterek nevychází. Navíc pro topení v celým domě v přechodným období z baterek bych musel mít měnič přes 10kW...
Já v temném zimním období přepínám TČ na DS a většinou stíhám celý dům vytopit za dobu NT (8 hodin). Jen když klesne průměrná venkovní teplota pod -10°C, přelévám část energie přes baterku do doby VT. TČ má příkon 3kW a 8kW střídač to s určitou mírou energetické kázně stíhá v přechodném období pokrýt i s ostatní spotřebou RD. Přešel jsem z fosilních paliv téměř výhradně na elektřinu. Plyn zůstal na část vaření, dřevo jen v létě do venkovního krbu, jinak jako záloha v případě výpadku DS pro vnitřní krb. Na topení potřebuji v topné sezóně (prosinec- leden) cca 2MWh měsíčně a to solár v této době nedá.
D57d by pro mne byla dražší.
pokrytí spotřeby energie 2014-2019
pokrytí spotřeby energie 2014-2019
Energie na topení a chlazení 2016 až 2020
Energie na topení a chlazení 2016 až 2020
Neota je hlavní TČ vzduch-voda a Sinclair jsou dvě malé klimatizace vzduch-vzduch. Vytápí se cca 270m2 podlahové plochy na průměrnou teplotu 22,5°C.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek